Jaká norma odkazuje na termíny pravidelných revizí těchto strojů?
Miloslav Dunda:
Pojem revize ale neznají ani jiné předmětové normy. Domnívám se, že revize pracovních strojů se provádí, třeba na základě ČSN 33 1500. Asi nelze říci, že revize na strojním zařízení se neprovádějí. Pojem revize elektrického zařízení se podle mne vztahuje jak na instalaci, tak i na stroje a ostatní případné elektrické zařízení.
Miroš Jan:
Pánové, vše je odvislé od toho co si zákazník přeje. :)
Když chce revizi dostane revizi. Když chce protokol o zkouškách na elektrické části strojního zařízení, dostane měřící protokol. (beach)
Jan Noha:
(poklona) za spoutu názorů. Když zanedbám jak nazvu provedenou zkoušku-revizi,kontrolu,měření atd. tak, ale pořád nevím, která norma či zákon mi toto nařizuje a podle jaké normy bude revizní technik provádět revizi či kontrolu. Jak čtu odpovědi jednou je to nařízení vlády ANO podruhé podle normy NE, lze říct definitivně ano nebo ne, jak často a podle čeho.Ještě jednou (poklona) .
Jirka Š. Svejkovský:
Nařízení vlády JE závazné, norma NENÍ závazná. Doporučuji vypracovat plán revizí na jednotlivé stroje na základě protokolu o určení prostředí. Lhůty můžete prodloužit až na dvojnásobek, pokud budete PROKAZATELNĚ provádět preventivní údržbu. Do této údržby bych zahrnul měření izolačního stavu, vyčištění rozvaděčů a krabic od nečistot, dotažení šroubových spojů. Pravidelné provádění revizí (stojí málo) vás kryje při případném maléru s pracovním úrazem (stojí hodně). Navíc často odhalí blížící se problém s mašinou a následným výpadkem výroby.
Josef Palán:
V roce 2005 jsem řešil stejný problém. Jasno mi v tom pomohl udělat Ing.Hlinovský. Býval specialista na problematiku prac.strojů. Stejný názor má i Ing.František Valenta. Je zpracovatelem ČSN EN 60204-1. Pro doplnění přikládám vyjádření Ing.Hlinovskéh o.
(norm)
Vážený pane kolego,
slíbil jsem vám odpověď a plním tedy svůj slib, i když jsem opět v časové tísni. Pokud vám bude i nadále něco nejasné, určitě se ještě ozvěte.
1. Zkoušky podle podle článku 19 normy ČSN EN 60204-1: 2000 musí zajistit výrobce strojního zařízení před jeho uvedením na trh a/nebo do provozu. Norma nepředepisuje žádnou kvalifikaci, s ohledem na vyhl. č. 50/1978 Sb. musí mít ale osoba, která zkoušky provádí potřebnou elektrotechnic kou kvalifikaci, nejlépe § 6 pro samostatnou činnost. Výstupem je "Protokol o zkouškách a měřeních podle čl. 19 normy ČSN EN 60204-1: 2000". Velmi důležitý je popis funkčních zkoušek částí souvisejících s bezpečností.
2. Před uvedením strojního zařízení do provozu musí být provedena výchozí revize elektrického zařízení stroje. Tu musí provádět revizní technik s kvalifikací podle § 9 vyhl. č. 50/1978 Sb. a výstupem je "Zpráva o výchozí revizi elektrického zařízení". Pokud je k dispozici protokol o zkouškách elektrického zařízení stroje od výrobce, může se revizní technik omezit na kontrolu jištění přívodního kabelu, jeho typu, průřezu a uložení, popřípadě izolačního stavu, změření impedance vypínací smyčky v místě připojení (přívodní svorkovnice stroje nebo jeho hlavní vypínač) a změření přechodového odporu připojení ochranného vodiče.
3. Pravidelné kontroly, tedy i kontroly elektrického zařízení stroje, nejméně jedenkrát za 12 měsíců vyžaduje NV č. 378/2001 Sb. Legislativně není stanoveno, jak se to vlastně má dělat, proto doporučuji zopakovat zkoušky podle čl. 19 normy ČSN EN 60204-1: 2000. Výstupem bude nový protokol o zkouškách.
4. Pravidelná revize se opět může omezit na stejný rozsah jako revize výchozí a lhůta pro její opakování se stanoví podle vnějších vlivů. Výstupem bude "Zpráva o pravidelné revizi elektrického zařízení".
Snad to takhle bude zatím stačit.
S pozdravem se na další spolupráci těší
Jiří Hlinovský.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana