Mohl by být legální i proudový chránič nepřerušující N?

<< < (4/4)

Jaroslav Hasala:
Proudový chránič nelze použít pro TN-C sítě, N a PE vodič musí oddělen, jinak to nelze použít, chránič by mohl vypínat i když by neměl. Snad jen kdyby za chráničem byly připojeny pouze spotřebiče tř. II, no ale potom by to vlastně nebyla síť TN-C.

Tibor Hanko:
Reziduálny prúd sa vybaví buď cez telo človeka a zem, alebo po dotyku tela s nejakým vodivým predmetom spojeným s PE vodičom, alebo zemou (uzemnené batérie). V prípade, že telo človeka (vaňa) je uložené izolovane nič sa nedeje, akurát budete pod napätím celý. To ale nie je nebezpečné. Nebezpečný je rozdiel dvoch potenciálov - teda vzájomný dotyk/prepojenie. Ako dôkaz poslúžia vtáky na vn drôtoch. Jediná životu nebezpečná vec nastáva vtedy, keď rozpojíte obvod spotrebiča a prepojíte ho vlastným telom (madzi L a N). V tom prípade prúdový chránič nezareaguje - nemá prečo (ani nesmie zareagovať - ak áno tak to nie je prúdový chránič, ale 30mA istič). Tam pomôže iba veľmi vysoká životná poistka (bohužiaľ, nie vám - iba dedičom). A práve pre tento prípad je lepšie všetky predmety pripojovať na PE (aj keď norma pripúšťa nepripojenie pokiaľ sú uložené izolovane). A čo sa týka plastovej vane - ak chcete môžete pripojiť kovový odpad (časť sifónu)a potom sa aj v prípade rozpojenia L a N po páde do vane cez vodu a pripojený odpad bude mať kadiaľ odviesť reziduálny prúd. Otázne je aká je pravdepodobnos ť takéhoto prípadu a či má zmysel to takto riešiť. (pripadá mi to asi ako keby ste do detského šliapacieho autíčka namontovali airbagy - proste väčšie bezpečnostné opatrenia ako miera rizika)

Roman Šulc:
Pro spotřebiče II.třídy nepotřebuji používat chránič,leda že bych chtěl zařízení chránit proti požáru.V síti TN-C lze použít pouze chránič umístěný v zásuvce ,  který vyrábí ABB pro použití ve starých instalacích.Ji nak chci podotknout že při přerušení PEN vodiče v sítích TN-C-S nebo TN-S se zařízení chová jako v síti TT pro kterou je důležitá hodnota uzemnění zařízení.Když budu mít zařízení které je izolováno od zemně na nevyhovující hodnotu ,stane se při poruše úraz.Jak by teda tento chránič zareagoval.Ale proudový chránič je již dlouho diskutované zařízení (od zavedení 33 2000-4-41)a takovéto dotazy byly již na počátku.Proudo vý chránič je sice ochrana doplňková ale dnes ho nařizuje již mnoho ČSN.U zařízení nn dochází k úrazu většinou při dotyku s porouchaným zařízením,ovšem při vn a VVN dochází k úrazu už jenom při přiblížení na nebezpečnou vzdálenost,takže nelze srovnávat porouchanou žehličku s ptáky na drátech vn.

Slávek Spring:
Autor příspěvku měl v porovnání ptáků na vedení vn zřejmě pouze na mysli to,že pokud je člověk nebo jiný živočich pod napětím a je od potenciálu země či jiného vodiče bezpečně izolován,tak je při zachování tohoto stavu relativně v bezpečí.:-)))

Jaroslav Hofman:
Potvrzuji uvedení pana Slávka.
V izolované soustavě IT z instalovaného agregátu nebude pracovat proudový chránič,jelikož i při zemním  jednopólovém spojení neproteče do země proud,který je třeba pro vybavení proudového chrániče(ptáka na drátě nepotřebujeme chránit.)
Nemůže se uzavřít smyčka poruchového proudu,protože nikde není spojení se zemí.
Mé zkušenosti potvrzují případ,kdy došlo k jednopólovému zemnímu spojení-tím se soustava neplánovaně mění na TN a potom by instalovaný chránič pracoval,pokud by se osoba dotkla druhého pólu rukou,nebo nástrojem.

Samozřejmě vím,že instalace H.I.S je v soustavách IT nejlepší.
Ale to už jsem od funkce chráničů dost odběhl.

Navigace

[0] Index zpráv

[*] Předchozí strana