Musí být fáze stále ještě vlevo?

<< < (4/28) > >>

Václav 3:
to Jindřich Horký:

 Neřekl bych, že Vámi popisovaná fáze byla na kolíku od r. 1935, spíš bych řekl, že někdo při úpravách staré instalace ve svorkovací krabičce prohodil dráty, které rozpojoval a neoznačil si je. Naši dědové a otcové byli daleko spolehlivější, zodpovědnější a nikam nepospíchali narozdíl od velké části elektrikářů dnes.

Kamil Novák:
Citace: Ing.Jindřich Horký  09.07.2008, 00:21

Něco jiného je pokud používám rozdvojky, kdy ty staré "bakelitové" vždy měly fázi vlevo, kdežto u těch nových je to jednou vlevo a podruhé vpravo.

Jen pro upřesnění - není to právě naopak ?  ;)

Jaroslav Hasala:
Musíme si prostě zvyknout na to, že na pozici fázového vodiče v zásuvce se nedá spolehnout.
Naprosto bezpředmětné je to u spotřebičů tř. II, kde se dá vidlice do zásuvky připojit "tak i naopak".
Každopádně, žádný spotřebič se nesmí stát nebezpečným, pokud bude zapojen do zásuvky s "otočenou" fází.

Václav 3:
Kolega Horký myslí spíše roztrojky, protože tohle staré provedení, které bylo těsně poválečné, mělo tři stejné kulaté vývody s ochranným kolíkem a při rozebírání se rozdělilo na pět kusů bakelitových černých dílů, to skutečně mělo překřížené plechové můstky a ve všech vývodech byla fáze na stejném místě jako v původní zásuvce a dělalo se asi do poloviny 60. let - to bylo kvalitní provedení. Potom na konci 60. let se začalo dělat provedení, které mělo bakelitový kryt černý nebo bílý, složený ze dvou dílů spojených dvěma dlouhými šrouby M3, dvě úplné výstupní zásuvky a zespodu hranatá zásuvka pro staré provedení vidličky pro spotřebiče ve dvojité izolaci, a to je provedení, které přehazuje ve své levé části pořadí L/N oproti zásuvce, ve které je zapojeno. Toto provedení se vyrábělo s drobnými obměnami (vypuštěn jeden šroub M3, jiná krytka mezi kolíčky vidlice až do začátku porevolučního období. Teprve po revoluci přišly na trh rozdvojky s kolíkem na jedné straně otočeným dospodu a se zásuvkou pro sešikmené vidličky spotřebičů ve dvojité izolaci zespodu a toto provedení je již také vyrobeno z moderních plastů místo bakelitu. Toto provedení vyrábí více výrobců, provedení od ABB je kvalitní ,  ostatní napodobeniny jsou většinou špatné, se slabými kontakty a bez  doplňujících pružin.
Teď si uvědomuji, že to nejstarší provedení, které zde popisuji mělo i verzi, kde to byla skutečně jen rozdvojka a třetí vývod neměla žádný. taé toto provedení nepřehazovalo pořadí L/N.

mibas:
Tak si taky přihřeju polívčičku.

Nevím oč se přít, jestli o to zda je fázový vodič pracovní nebo ne ??

V Doporučené normě  ČSN EN 3 2000-4-41 je definován pouze ochranný vodič a pracovní vodič. V trojvodičovém systému TN-C-S je celkem jasné, že v provedení vybavení dvoupolového chrániče nemá význam dále definovat, že se nesmí přerušovat ochranný vodič, tedy dle selského rozumu je jedno, kde bude připojen fázový vodič, jestli vlevo nebo vpravo.

Co se týče mne já jsem i nadále jednoznačně pro VLEVO (z historických důvodů).

Dále je novelizace této normy upravena a splatností od (asi 9/2008) musí být ve všech projektovaný objektech definovány zásuvky "Pro obsluhu laické veřejnosti" chráněny dvou nebo čtyř polovým chráničem. Tedy dle selského rozumu musí bých všechny zásuvkové okruhy v RD vybaveny chráničem. Je tam pár vyjjímek pro trvale připojené spotřebiče u kterých by vybyvení chrániče mohlo způsobit škody na majetku "Lajka". Tedy dle selského rozumu lednička, zabezpečovací zařízení řídící jednotka vytápění a podobně.

Takže u trojvodičové soustavy TN-C-S je jedno zda vlevo či vpravo.

Něco jiného je opravy a drobné úpravy elektroinstala ce dle naší staré ČSN 341010 a jí navazující normy. Kde je NUTNÉ opravy provádět dle této normy a tedy při výměně nebo doplnění další zásuvky do okruhu zapojit fázi VŽDY VLEVO.

Nejsem revizák, ale už něco pamatuji a mám Vyhl.50/78Sb §8B  ("B" i pro vn a VVN). Tak si snad něco pamatuju.

Pokud jsem uvedl nějaké nejasnosti prosím o opravu kvalifikovaněj ší osoby.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana