Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Existuje nějaké Up/Down relé?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Existuje nějaké Up/Down relé?  (Přečteno 19160 krát)
Antonín Kubera
« kdy: 09.03.2008, 21:38 »

V hale máme několik okruhů osvětlení. Podle toho, kolik je potřeba světla sepne se počet okruhů. Světlo bych chtěl ovládat dvěma tlačítky, prvním tlačítkem se přidá světlo (rozsvítí další okruh),  druhým se ubere (zhasne okruh).
Tuto funkci bych mohl realizovat pomocí několika stykačů s mnoha pomocnými kontakty nebo hromadou relátek, ale já bych preferoval jedno kompaktní zařízení, nejlépe na DIN lištu.
Setkali jste se někdy s něčím takovým?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #1 kdy: 09.03.2008, 21:55 »

Bez těch stykačů se neobejdete, ale systém relé by šel obejít pomocí PLC automatů (Easy relé od Moellera, LOGO od Siemense a pod)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Zdenek Macík
« Odpověď #2 kdy: 09.03.2008, 22:05 »

Tohle se dá řešit pomocí impulsního relé s centrálním ovládáním (vstup ON a vstup OFF) jestli se nepletu tak to dělá OEZ s označením IR116K. Taky jsem již řešil automatické přípínání a odpínání osvětlení za pomoci soumrakového spínače SOU-1 (digitál SOU-2) výrobce ELKO EP
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #3 kdy: 09.03.2008, 22:09 »

Nic složiteho. Rele jako takove to umět nebude, Možnosti řešení je více:
Použit programovací rele - EASY moeller, LOGO Siemens a pod.
Jednoduchy program a je vyřešeno.
NEBO:
pomocí vrku inteligentní instalace. Tyto systemy rozeznavaji delku stisku tlačítek,. takže čim delší stisk, tim vice světla.
I přes klasicka reklatka by to šlo, ale ta dratovačka :-(
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Antonín Kubera
« Odpověď #4 kdy: 09.03.2008, 22:50 »

Programovateln ým automatům se chci vyhnout, jedním z důvodů je cena.
Použití impulsních relé s centrálním ovládáním (ON/OFF) mne tak napadlo, ale musely by reagovat na uvolnění tlačítka, jinak by se na jedno stisknutí postupně zaply všechny.
Ve stavovém prostoru stavového automatu by vlastně muselo být dvakrát více stavů než spínaných okruhů - tedy buďto dvakrát více stykačů nebo pomocí stykačů vytvořit binární čítač a nějuak geniálně vyřešit dekódování. Tak čí onak, pomocných kontaktů by muselo být hodně.
Taky by se to dalo nazvat "vícepolohové impulsní relé"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #5 kdy: 09.03.2008, 23:04 »

Osobně bych zkusil Easy, podívejte se na ceny, je to opravdu drahé?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #6 kdy: 09.03.2008, 23:11 »

řešeni přes klasicky relatka neni problem. Co stisk to další rele. Bylo by ale nutne nějak zpoždovat civky, aby vam to nelitalo jak kulomet s kadenci RATATATA a někdy ještě vic. Prostě vic problemu než se dosahne vysledku. A cenově se všema těma časakama a podobnyma "pomuckama" určitě viš než EASY.
A to nepočitam čas věnovaný zapojenim relatek, servis, hledani případne zavady a nemožnost změny režimu. Věřte že Easy je ta spravna volba......... ..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #7 kdy: 09.03.2008, 23:12 »

kolik svetelnych obvodu připada v uvahu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Antonín Kubera
« Odpověď #8 kdy: 10.03.2008, 22:03 »

Okruhy jsou čtyři, neni to moc a neni to málo. Ovládání má bejt z 6ti různejch míst, na každym dvě tlačítka: jedno přisvěcuje, druhé zhasíná.

Easy vypadá pěkně, ale jak jsem  na to tak koukal, tak se softwarem to je desítka, jen to fikne. To už by skoro bylo lepší naprogramovat si hradlový pole za pár korun, k tomu napájecí zdroj a posílení výstupů.

Škoda, že nikdo nic takového hotového nevyrábí. Třeba to někoho inspiruje
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #9 kdy: 10.03.2008, 22:38 »

Tak jsem si to cvičně zkreslil a šlo by to pomocí dvou pomocných relé a 4 stykačů, ovšem ty stykače s určitým příslušenstvím . Jen je otázkou, když budu držet např zapínací tlačítka delší dobu, zda mají "přiskakovat" další svítidla a nebo pro další přiskočení je třeba tlačítko uvolnit a opět stisknout. V tomto případě pak ještě dvě časová relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #10 kdy: 10.03.2008, 22:52 »

Jak desitka? nač soft. Takovej programek nacvakate rukama do pul hodiny.
Mate s EASY zkušenost, nebo se jej bojite. Tady se přiznat mužete, hlavy za to nepadaj.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #11 kdy: 10.03.2008, 22:56 »

TO Doležal: Zkreslil jsem si to už včera :-D a ty časaky musi byt tak jak tak, bo z toho bude kulomet.
Ale je to spiše o debatě nad stolem. Ne na diskusi . Jdeto ale .............. jsou jednodušší řešení :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 10.03.2008, 23:14 »

To Kubera:

Nechapu. Drbat se levou rukou za pravym uchem a jeste u toho plakat ze to nejde snadneji. Vymyslet silenosti s peti relatky, ctyrmi stykaci, impulznimi relatky a jeste casovacem... Nebo chtit programovat hradlovy pole a jeste plakat ze nikdo nevyrabi hotovy vyrobek zrovna na tu vasi aplikaci.  Vzdyt proboha prvky jako Logo jsou zrovna na tohle delane...

Program tam pri trose snahy za 20 minut narvete i rucne a zkuste si spocitat kolik bude stat ta halda relatek, casovacu, pomocnych stykacu a jeste ta skrin, nebo na kolik si cenite tech par X hodin co to budete vymyslet, simulovat a dratovat... Achjo.

Navic nemusi to byt jen LOGO. Znate treba firmu Micropel? Jejich M66 by byla mozna pro vas ideal. A jak znam chlapy z Micropelu, tak vam to dodaji uz naprogramovane podle vasi specifikace a ani za to nebudou chtit moc penez navrch. Tipuji ze do tech 10 tisicovek se vlezete i s tlacitky, relatky a kabely.

http://www.micropel.cz/cz/detail.asp?PiD=020
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #13 kdy: 10.03.2008, 23:22 »

Jen mě zaujalo, jak to řešit "po staru". A když už dnes jsou součástí stykačů časově zpožděné pomocné kontakty a modul zpožděného přítahu, tak mi to přišlo zajímavé na procvičení mozku.  Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #14 kdy: 10.03.2008, 23:42 »

Taky jsem cvičil mozek, a až jsem to měl ¨vycvičeny, tak jsem zjistil, že to chodí, ale v sekundě to mam naskakaný všechno :-D Jo prace kvapna, malo platná. Stykače a reatka nerozeznaji hrany, jen stavy. A to je zakopanej pes :-D
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 10.03.2008, 23:56 »

Jen mě zaujalo, jak to řešit "po staru". A když už dnes jsou součástí stykačů časově zpožděné pomocné kontakty a modul zpožděného přítahu, tak mi to přišlo zajímavé na procvičení mozku.  Úsměv

To jo, samozrejme. Jako cviceni pro mozek nebo treba hezky domaci ukol pro zaky elektroprumysl ovky je to ideal.  Taky jsem se nad tim chvili zamyslel a kreslil si obvody na papir. S pomocnymi kontakty pro spozdene zapnuti/vypnuti na stykacich by to nebyl neresitelny ukol. Pokud by na kazdem z tech ctyr stykacu byl pomocny kontakt spinajici spozdene o 1-2 vteriny a pomocny kontakt rozpinajici spozdene o 1-2 vteriny, obeslo by se to dokonce uplne bez pomocnych rele...

Ale dneska jsme snad s technikou trochu dal a nejaky "bastl" tohoto typu bych rozhodne v rozvadeci osvetleni prumyslove haly nehledal. Navic ten programovateln y automat muze treba jeste zapinat osvetleni po setmeni automaticky nebo resit dalsi funkce...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #16 kdy: 11.03.2008, 00:05 »

To Novák: To je přesně ono, jenže ať hledám, jak hledám, zatím jsem takový stykač, který by měl obojí kontakty nenašel. Ještě zkusím Siemens.
Ale v souvislosti s tím mě napadá jedna věc, zda nezáleží také na kvalifikaci obsluhy. V projekci vn se setkávám u některých investorů s odporem k dotykovým displejům terminálů a raději dávají přednost klasickým ovladačům a sdělovačům.
Vzpomínáte na seriál Inženýrská odysea ? Čtyřstovka kontra Perpetis ? Export do Afriky ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 11.03.2008, 01:08 »

Vuci "pretechnizovan ym" zapojenim mam odpor i ja. Odstrasujicim prikladem je pro mne jisty pribuzny, ktery si nechal udelat v baraku inteligentni instalaci, jen to jako IT profesional krapet prehnal a dal skoro vsude dotykove displeje s nekolika urovnemi menu, takze kdyz chtela jeho manzelka rozsvitit na zahrade, musela si k tomu zavolat manzela nebo vzit manual...

Tady je ale situace asi v rovine: Silene zapojeni s pomocnymi kontakty stykacu nebo dokonce s nekolika pomocnymi rele versus uplne primitivni a za par minut realizovatelne zapojeni s programovateln ym automatem ktere lze treba za rok uplne jednodse rozsirit treba na sest okruhu jen pridanim vykonovych rele nebo implementovat podminku "po fajrontu zhasni" jedinym softwarovym prikazem.

Pro toho "africana" stejne jako pro neznaleho elektrikare muze byt takovy PLC prostou jednoucelovou "cernou skrinkou" ktera ma na vstupu dve tlacitka a na vystupu ctyri (nebo sest) relatek. Vetsina vyrobcu tech automatu nema problem prodat vam podle vasi specifikace uz naprogramovany PLC ktery do rozvadece zapojite stejne jako nejake myticke "up/down rele"...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 21 dotazů.