Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Plánování, úvahy, vysvětlení, pochopení principu, rozhodování o tom, co si přeji, potřebuji, chci ...
| | |-+  Za jakých podmínek se instaluje stěnové elektrické vytápění?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Za jakých podmínek se instaluje stěnové elektrické vytápění?  (Přečteno 11418 krát)
Jan Šulc
« kdy: 29.02.2008, 09:51 »

Dovoluje norma (jaká??) stěnové elektrické vytápění? Pokud ano, tak za jakých podmínek?
Jde mi o vytápění obytných místností RD.

Informace od výrobců topných kabelů a fólií mám bohužel rozporuplné, proto se obracím na odborníky z tohoto portálu.
Mimochodem: V ČR jsem nenašel výrobce, který by nabízel ucelený systém stěnového vytápění, ale občas někdo opatrně uvádí, že stropní vytápění by se dalo použít i jako stěnové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 02.03.2008, 00:23 »

Stropní vytápění = sálavé panely upevněné na stropě. Když chcete, tak si je pověste na zeď. Nic se nestane, jen musíte dodržet výrobcem předepsané vzdálenosti od hořlavých hmot.
Stěnové vytápění myslíte, jako že by se topné kabely třeba dávaly do zdi? To jsem ještě neslyšel a pochybuji o účinnosti takového topení. To by musela být stěna pefektně izolována, aby jste netopil pro venek. Nevím, neznám, neviděl jsem. Možná je to nějaká novinka. Poučte mne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 02.03.2008, 10:03 »

Stropní vytápění = sálavé panely upevněné na stropě. Když chcete, tak si je pověste na zeď. Nic se nestane, jen musíte dodržet výrobcem předepsané vzdálenosti od hořlavých hmot.
Nejen od hořlavých hmot. Taky od hlavy. Více info např. na http://www.tzb-info.cz/t.py?t=2&i=2910
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Šulc
« Odpověď #3 kdy: 02.03.2008, 10:30 »

Nechci tu rozvíjet diskusi jiným směrem, než byl můj původní dotaz, ale přecijen vysvětlím.

Stropní vytápění = sálavé panely upevněné na stropě.

I tak se to dá udělat. Ale stropní vytápění je nejlépe topná fólie, ketá je položená na sádrokartonové (SDK) desce podhledu, tedy mezi SDK a tepelnou izolací v podhledu. Dá se instalovat i do šikmin podkroví. Instalace probíhá tak, že se na ocelovou nebo dřevěnou kci pro SDK přichytí topná fólie (oboustranou lepenkou nebo se přisponkuje - okraje fólie nejsou topné) a pak se to zaklopí SDK deskou a je to.

A tento způsob by se dal aplikovat i do stěnových SDK příček, ale otázkou je, zda mi toto projde revizí   ??

Stěnové vytápění myslíte, jako že by se topné kabely třeba dávaly do zdi? To jsem ještě neslyšel a pochybuji o účinnosti takového topení. To by musela být stěna pefektně izolována, aby jste netopil pro venek. Nevím, neznám, neviděl jsem. Možná je to nějaká novinka. Poučte mne.

Ano, přesně jak píšete, stěna musí být perfektně izolvaná. A kvůli elimininaci tepelných ztrát je vhodné vnější stěny vynechat. Pokud jsou masivní příčky (tedy cihla, porobeton, attd),  topný kabel se přichytí na hrubé zdivo (stenými sponkami jako při podlahovce),  a pak se stěna omítne.
Pokud jsou příčky lehké, tedy z SDK, vylněné minerální akustickou izolací, jedna možnost je s topnou fólií (viz výše) a druhá je dát SDK desku, na ní přichytit topný kabel a pak aplikovat sádrovou omítku.

O účinnosti nemusíte mít pochyby Mrknutí Podmínkou je vrstva tepelné izolace na opačné straně topné vrstvy. A pokud se aplikuje stěnové vytápění pouze do vnitřních příček (mezi vytápěnými místnostmi) účinnost je rovna cca 1,00. Energie (elektrická) do topné vrstvy dodaná se rovná energii (tepelné) z topné vrstvy vyzářené. Není kam by se energie ztrácela.

Systém elektrické stěnového topení je alternativa k podlahovému (každé má to svoje),  a je vhodný zejména pro skutečně (nikoliv marketingově) nízkoenergické a pasivní domy, kde je tak malá potřeba tepla na vytápění, že ekonomika teplovodního systému ztroskotává.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Lampart
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 02.03.2008, 14:27 »

To: Jan Šulc
Dík za bližší objasnění, ještě jsem se s tím opravdu nesektal. Člověk se musí pořád učit, nikdy neví vše, a tom to tady je. Díky.  blboune ajoooo Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #5 kdy: 02.03.2008, 15:59 »

TO: Šulc

Stěnové vytápění je asi trochu problém a odpověď by Vám měl dát výrobce, pokud tím výrobcem nechcete být vy sám. Šok

Norma na stropní a podlahové vytápění je jasná - ČSN 33 2000-7-753. Zde je uvedeno, že se nevztahuje na stěnové topné systémy.
Já osobně neznám žádný předpis, který by stěnové stropní vytápění řešil. Pravděpodobně se bude jednat o technický předpis výrobce, ale ani žádného výrobce elektrických stěnových topných systému neznám. Pláč
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #6 kdy: 02.03.2008, 16:08 »

 Mrknutí
http://www.pedotherm.cz/index.php?co=stenove_vytapeni
A místo vody tam šupneme kabel  Úsměv samozřejmě že topný
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #7 kdy: 02.03.2008, 18:34 »

Moc pěkný. Jenom by mě zajímalo, jak je to s bezpečností takového systému. Jedna dírka pro skobičku může nadělat dost rozruchu, ne?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Šulc
« Odpověď #8 kdy: 02.03.2008, 19:32 »

Moc pěkný. Jenom by mě zajímalo, jak je to s bezpečností takového systému. Jedna dírka pro skobičku může nadělat dost rozruchu, ne?

Uhodil jste hlavičkou o hřebíček: jak je to s bezpečnostní? ??
Ale na druhou stranu, jedna dobře mířená skobička do podomítkové elektroinstala ce nadělá naprosto stejné množství "dost rozruchu",  jako ta samá skobička do topného kabelu. Nebo se pletu? Jen pravděpodobnos t "trefit se" se zvyšuje.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Šulc
« Odpověď #9 kdy: 02.03.2008, 19:39 »

...A místo vody tam šupneme kabel  Úsměv samozřejmě že topný

Ano, u tak se to dá říci.

Další podrobnosti (opět o vodním stěnovém vytápění) třeba zde:
http://www.vsekolembydleni.cz/clanek.php?id=21&hash=&UID=&L=cz
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.03.2008, 19:46 »

Ta pravděpodobnos t bude tak 20x větší. A při poviném FI to bolet moc nebude. Zato teplá voda z trubky - nic příjemného.
Mimochodem, doslechl jsem se, že plynaři opět povolují vedení plynu v plastových trubkách pod omítkou (NEOVĚŘENO). To už hraničí s hazardem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Šulc
« Odpověď #11 kdy: 02.03.2008, 19:55 »

Pánové, nemáte někdo náhodou u ruky normu ČSN EN 60335-2-96?
Prý kapitola 7.12.1. stěnové elektrické vytápění zakazuje - toť čerstvé info od jednoho výrobce topných fólií.
Mohli by jste mi někdo potvrdit, zda to ta norma opravdu tak říká a zda je to tak jednoznačné, a bez jakýchkoli vyjímek?  Nerozhodný

Ale!!

Také jsem navštívil veletrh Moderní vytápění (PVA Letňany, dnes akce skončila),  kde jsem našel dva prodejce podlahových systémů, kteří by mi byli schopni zhotovit (prodat) stěnové el. vytápění, jedni dokonce měli instalovaný funkční kus stěny s topným kabelem v sádrové omítce. Když jsem se ptal na bezpešnost a předpisy, pravili jen něco o nutnosti chrániče, jinak prý O.K.

Jsem z toho zmatený. Kde je pravda? Prosím poraďte!

Mnozí z vás jsou revizáci. Prošel by takový systém "vašima rukama" s kladným výsledkem?  ??
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #12 kdy: 02.03.2008, 20:16 »

TO: Šulc

Již jsem Vám odpověděl, je nutné mít předpis od výrobce, podle kterého se potom dá zhotovit revize.

Pokud není předpis nebo norma, nemůže být ani výchozí revize. Pláč podivej

Další možnost je, že se stanete výhradním výrobcem a zároveň si toto zařízení zrevidujete, posoudíte  a vezmete na sebe veškerou odpovědnost za bezpečnost. Nerozhodný

P.S. Akorát mi není jasné,  podle čeho provedete posouzení shody? Jsem v rozpacích
Norma kterou uvádíte, ČSN EN 60335-2-96, se asi nedá použít.
http://eshop.cni.cz/iPopWeb/nahledy/36/67819/67819_NAHLED.HTM


Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #13 kdy: 02.03.2008, 22:02 »

Jednou jsem už něco podobného revidoval.
Šlo o sklepní prostory v historickém objektu, velmi vlhké prostředí.
Topení (topné kabely) bylo instalováno jednak v podlaze, ale také ve stěnách, cca do 80 cm výšky. Sloužilo to hlavně k vysoušení objektu. Bylo to spojené s docela komplikovaným systémem větrání.
Byla použitá nějaká speciální omítka, určitě odolná vlhkosti, ale zřejmě také kvůli teplotní roztažnosti. 
Montáž prováděla specializovaná firma, projektovou dokumentaci si dodávali vlastní (jen pro topení).  Původní dokumentace to neřešila, požadavek na topení byl zadán až v průběhu rekonstrukce.
Je to tedy nejméně 10 let zpět.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jan Šulc
« Odpověď #14 kdy: 04.03.2008, 09:48 »

Již jsem vám odpověděl, je nutné mít předpis od výrobce, podle kterého se potom dá zhotovit revize.
Pokud není předpis nebo norma, nemůže být ani výchozí revize. Pláč podivej
Další možnost je, že se stanete výhradním výrobcem a zároveň si toto zařízení zrevidujete, posoudíte  a vezmete na sebe veškerou odpovědnost za bezpečnost. Nerozhodný
P.S. Akorát mi není jasné, podle čeho provedete posouzení shody? Jsem v rozpacích

Děkuji za názor. Chápu-li to dobře, mám jakožto investor - laik jedinou možnost: Nechat si to zhotovit výrobcem o mít od něj "předpis",  který pak revizní technik uzná? Jak by měl takový předpis vypadat? Nebo to už nemusí být moje starost a mám se obrátit na výrobce? Ale opět se vracím na začátek: Výrobci jsou v názoru na stěnové vytápění nejednotní Smutek

A pokud bych si chtěl instalovat topné kabely či fólie svépomocí, mám s legalizací (kladnou revizí) smůlu, protože zkrátka nebudu mít žádný orazítkovaný předpis, jen technický list a patřičné certifikáty k topnému kabelu samotnému?

Norma kterou uvádíte, ČSN EN 60335-2-96, se asi nedá použít.
http://eshop.cni.cz/iPopWeb/nahledy/36/67819/67819_NAHLED.HTM

Hmm.. Takže tuto normu mohu s klidným svědomím pustit z hlavy?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.049 sekund, 21 dotazů.