Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Nemáte tip na tichý stykač?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Nemáte tip na tichý stykač?  (Přečteno 8195 krát)
S.Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 28.01.2008, 08:18 »

Koupil jsem elektrokotel Dakon PTE 6M a po zapojení elektrikářem, jsem silně otrávený výrazně hlučným stykačem.

Nemáte tip na nějakou tichou náhradu?
Na internetu jsem se setkal s výrazem "tichý stykač" - bohužel bez konkrétnější informace....
Je možné stykač nahradit něčím jiným? - opět na netu jsem narazil na "výkonové relé".
Bohužel ve dvou prodejnách s elektroins. materiálem mi nebyli schopní poradit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #1 kdy: 28.01.2008, 08:29 »

Co myslíte pod pojmem "hlučný"? Vadí vám rána pří sepnutí/rozepnutí nebo stykač vrčí při provozu? Ve druhém případě je něco špatně.
Výkonové relé to asi neřeší, je to vlastně malý stykač. Tiché relé bude asi elektronické relé, které spíná pomocí polovodičů. To ale vyžaduje úpravu rozvaděče - jiné jištění ovládaček a chlazení. Je taky výrazně dražší. Typ toho vašeho stykače byste neuvedl?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
S.Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 28.01.2008, 09:55 »

Vadí mi rána při sepnutí/rozepnutí, při provozu jsem žádné vrčení nezaznamenal.
Typ stávajícího stykače sem hodím odpoledne.
BTW:jak jsou řešeny třeba bojlery? - tam žádné rázy nejsou
Zatím díky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #3 kdy: 28.01.2008, 10:25 »

Není to problém nevhodného upevnění stykače? Pokud je volný, asi bude slyšet. Určité klapnutí asi bude vždy, nesetkal jsem se s tím, že by to bylo tak výrazné. Pokud tam ovšem nemáte nějaký velestykač.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Petr Doležal
*
Offline Offline



emeritní projektant z Brna (prostě důchodce)


« Odpověď #4 kdy: 28.01.2008, 10:30 »

Opakované téma:
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,6230.0.html
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Na zdraví a abychom byli lidmi
to vám přeje celoživotní projektant nn, vn, někdy i vvn rozvodných zařízení
S.Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 28.01.2008, 15:24 »

Tak tam mám "Telemecanique" od Schneider Electric. Ve všech popiscích se nevyznám, snad pomůže LC1D12, I 25A.
Opakované téma jsem shlédl, ale upřímně, je to na mě až moc odborné....
Dal by se z uvedených návrhů vybrat, podle Vašich zkušeností, jeden v rozumné ceně(1.000Kč),  který mi pomůže od mechanických rázů a nebude potřebovat zásahy do stávajícího zapojení? - zkrátka tenhle vyhodit a stejným způsobem zapojit nový?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kubíček R.
« Odpověď #6 kdy: 28.01.2008, 16:44 »

Podle typu elektrokotle je jeho příkon 6kW. Doporučuji stykač AB M09. Cena do 350,- KČ s DPH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #7 kdy: 28.01.2008, 18:08 »

Tak už konečně vyzkoušejte výrobky BONEGA!  Kroutím očima
Cituji: "Vynikají svým tichým chodem."
http://www.bonega.cz/elektro/stykace_modul.htm
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #8 kdy: 29.01.2008, 08:24 »

Stykač "Telemecanique" od Schneider Electric LC1D12 vyrábí Elektropřístro j Písek Úsměv). Připadá mi, že je víc určen pro průmyslové aplikace a spínání motorů do cca 5,5kW. Domů bych si dal spíš instalační stykač od OEZ nebo, jak psal kolega, se obětovat a ověřit reklamní slogan BONEGy
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
S.Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 30.01.2008, 20:23 »

Tak jsem zkusil in.stykač od OEZ a moc jsem si nepomohl, spíše vůbec.....
Bylo by nějaké podrobnější info k "AB M09"? - ani vyhledávač nepomohl....
Když ani to, zřejmě budu zkoušet pravdivost reklamního sloganu od Bonega...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #10 kdy: 30.01.2008, 20:48 »

Počkejte na Amper 08 a nechte si je předvest u všech vyrobcu.  Udělejte tabulku hlučnosti. Tento parametr na štitku opravdu chybí.
Nebo zkuste elektronickym stykačem. Zadejte SSR relé.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #11 kdy: 31.01.2008, 20:18 »

To "SSR" relé, je perfektní řešení.  Palec vzhůru

Jediná nevýhoda, jsou finance. Oproti klasickému stykači, stojí víc peněz.  Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Plojhar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 01.02.2008, 19:38 »

K SSR je na 5.5kW třeba přidat docela slušný chladič - ztrátový výkon bude okolo 50..60W (proud všema fázema "dohromady" 25A, úbytek ~2..3V),  teplotu je dobré udržet do 50C (při vyšších teplotách se začne zkracovat životnost vnitřní LED)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 01.02.2008, 20:28 »

Koupil jsem elektrokotel Dakon PTE 6M a po zapojení elektrikářem, jsem silně otrávený výrazně hlučným stykačem.
Nemáte tip na nějakou tichou náhradu?
Mluvíte o stykači v rozvaděči (spínaném přes HDO) anebo o stykači KM1 v kotli?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #14 kdy: 03.02.2008, 20:12 »

(při vyšších teplotách se začne zkracovat životnost vnitřní LED)
Co je to také
 LED a ještě vnitřní?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
S.Dufek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 04.02.2008, 12:44 »

Mluvíte o stykači v rozvaděči (spínaném přes HDO) anebo o stykači KM1 v kotli?

Stykač spínaný přes HDO, umístěný přímo v kotli
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #16 kdy: 04.02.2008, 18:32 »

Stykač spínaný přes HDO, umístěný přímo v kotli
Takže napájet celý kotel přes nehlučný stykač umístěný v rozvaděči by problém neřešilo - stykač KM1 v kotli je ovládán termostatem a tedy by rámusil dále.
Odhlučnění stykače KM1 v kotli bez porušení záručních podmínek asi nepůjde. Jako minimální úpravu, která se v případě reklamace dá beze stopy vrátit zpět, bych zkusil ten stykač trochu odhlučnit (gumová podložka, silentbloky...)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Jan Plojhar
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 04.02.2008, 23:38 »

Re: Vnitřní LED v SSR

SSR se skládá (pokud jde o funkční části, ne indikaci a hodně zjednodušeně) z LEDky (s předřadným usměrňovačem a sériovým rezistorem) na ovládací straně (většinou infra) a světlicitlivéh o triaku na ovládané straně. Proud ovládací LEDka svítí, osvětluje onen triak a ten reaguje sepnutím. A ta LEDka, jako každá jiná, časem ztrácí svoji svítivost. A když ta svítivost poklesne pod úroveň nutnou pro sepnutí triaku, triak už nesepne a SSR je vhodné tak akorát jako těžítko. A tenhle efekt je exponencionáln ě urychlován teplotou, každých 10C navrch znamená životnost děleno dvěma, takže jestli má ona LEDka (a tedy i SSR) dlouho fungovat, není vhodné ji (a tím celý SSR) provozvat na příliš vysoké teplotě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.07 sekund, 22 dotazů.