Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Proč se legistlativa ještě odvolává na vyhlášku 50/78Sb neexistujícího státu ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč se legistlativa ještě odvolává na vyhlášku 50/78Sb neexistujícího státu ?  (Přečteno 3583 krát)
Oldřich Osmík
*
Offline Offline



« kdy: 04.01.2008, 11:47 »

Vadí mě (a nejen mě) ,  že se stále kvalifikace a oprávněnost činnosti elektrotechnik ů odvolává na nutnost mít přezkoušení dle vyhlášky neexistujícího státu! Jestliže mám nějaké vzdělání  jako předpoklad realizace odborné činnosti, mnohaletou praxi v oboru, zúčastňuji se pravidelně řady školení  za účelem sebevzdělávání, tak po mě, abych mohl samostatně opravit elektrospotřeb ič, se chce pravidelně přezkoušení z vyhlášky 50/78Sb jako hlavní podmínky k podnikání. Nechci rýpat, ale toto považuji za paskvil a zbytečnou překážku v podnikání. Spíše bych podrobněji vymezil rozsah prací a dle toho vyžadoval kvalifikaci. V praxi se ukáže, kdo je odborník. Cechy a odborné svazy by měly být garantem kvalifikace a seznamovat odbornou veřejnost (své členy) s novinkami. A že je nutnost mít přezkoušní dle vyhlášky neexistujícího státu uvedena z zákoně, který vznikl za jiného státu, považují za právní paskvil a nehoráznost.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #1 kdy: 04.01.2008, 13:11 »

Vadí mě (a nejen mě) ,  že se stále kvalifikace a oprávněnost činnosti elektrotechnik ů odvolává na nutnost mít přezkoušení dle vyhlášky neexistujícího státu! Jestliže mám nějaké vzdělání 

Aby bylo jasno, nijak neobhajuji tento stav.
Myslíte si ale, že až bude jednou vyhl.č.50/1978 Sb. odeslána do věčných lovišť, tak že bude nahrazena něčím úplně novým a revolučním ?  Kroutím očima

A jestli se nepletu, tak existuje cosi jako právní kontinuita, takže dovozovat neplatnost této vyhlášky kvůli neexistenci ČSSR je mylné.  nenene

Nevím jak Vy, ale asi značná část zde přítomných elektrotechnik ů má na svých Výučních listech, Maturitních vysvědčeních nebo vysokoškolskýc h diplomech v záhlaví nejen cosi o ČSSR, ale i znak se lvíčkem a hvězdou.
Měly by být, podle vašeho mínění, tyto dokumenty rovněž prohlášeny za neplatné a jejich majitelé poslání na Úřady práce ?  blboune
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.01.2008, 13:36 »

Vadí mě (a nejen mě) , ...
Promiňte, nic ve zlém, ale mě osobně vadí, když se kdokoli pasuje do role tribuna a na podporu svých názorů (na které má samozřejmě právo) se pokouší zaštiťovat nějakou, blíže neurčenou, imaginární masou.
Nebo snad můžete uvést, za koho tady ještě vystupujete ?

Jestliže mám nějaké vzdělání  jako předpoklad realizace odborné činnosti, mnohaletou praxi v oboru,
Vzdělání je jistě důležitý předpoklad, ale praxe je předpokladem minimálně rovnocenným. A jak a komu byste chtěl svoji praxi doložit ?
Při přezkušování podle "padesátky" to přeci funguje, ne ?

Spíše bych podrobněji vymezil rozsah prací a dle toho vyžadoval kvalifikaci.
Souhlasím. Jenomže
1) to by musely jednotlivé kvalifikační obory (ať už učební nebo studijní) přesně korespondovat s druhy činností, ke kterým by postačovaly a opravňovaly.
2) kdo by skutečnosti podle bodu 1) kontroloval ? Živnostenské úřady asi těžko. Tam pracují "univerzální úředníci",  nikoli odborníci na jednotlivé profese. Takže asi zase nějaká odborná společenstva.
A jsem zase u mého prvního dotazu - myslíte, že jejich případné posuzování odborné způsobilosti bude nějak podstatně odlišné od stávající praxe s přezkušováním podle "padesátky" ?


V praxi se ukáže, kdo je odborník.
Z tohoto nápadu musí mít největší radost oddělení JIP, ARO a OAM ve špitálech, následně LDN a v poslední řadě celý segment Pohřebních služeb.  Smutek
Zde přítomní kolegové s mnohaletou praxí v oboru by vám jistě mohli napsat nekonečné množství důvodů, proč toto není dobrý nápad !
Pane kolego, bavíme se zde o fyzikálním jevu, který je sice dobrý sluha, ale zlý a nebezpečný pán!
Obávám se, že v tomto případě by se Vámi navrhovaná liberalizace zvrtla během okamžiku v anarchii. Nerozhodný

Cechy a odborné svazy by měly být garantem kvalifikace ..
To by byla pravda v případě, kdyby měly pravomoc k udělování sankcí v případě pochybení.
S tím by nutně vyvstala otázka s dobrovolným nebo povinným členstvím v takových společenstvích - viz Lékařská a Stomatologická komora ČR.
Jestliže by bylo členství dobrovolné a já bych nebyl členem, tak kdo by byl garantem mé odbornosti ? A když jsem navíc ještě ateista ?
To bych mohl řádit jako neřízená střela a čekalo by se jen na takový malér, kdy by na mne dosáhlo rameno spravedlnosti a Trestní zákon ?

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
plsek
« Odpověď #3 kdy: 05.01.2008, 09:01 »

Vážený, v tom případě asi nejste vůbec kvalifikován k činnosti elektrikáře, protože máte neplatnou kvalifikaci (dle vás jste ji získal podle neplatných předpisů a v neexistujícím státě).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 06.01.2008, 12:04 »

Vážený, v tom případě asi nejste vůbec kvalifikován k činnosti elektrikáře, protože máte neplatnou kvalifikaci (dle vás jste ji získal podle neplatných předpisů a v neexistujícím státě).

Nehledě na vlastní existenci, já mám rodný list také z té doby a tak dnes ani nejsem :-).
I když v našem legislativním kocourkově bych věřil že by se něco podobného mohlo stát alespoň jednou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 22 dotazů.