Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  Oblast řešení teoretických úvah
| | |-+  Mohli byste mi pomoci s výpočtem bezpečné vzdálenosti s mezi svodem hromosvodu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohli byste mi pomoci s výpočtem bezpečné vzdálenosti s mezi svodem hromosvodu?  (Přečteno 14189 krát)
Anonym
« kdy: 03.12.2007, 19:07 »

Mohli by jste mi pomoci s výpočtem bezpečné vzdálenosti s mezi svodem hromosvodu a elektrickým silnoproudým zařízením podle nové normy ČSN EN 62305-3. Jedná se o patrový objekt 13 x 10 m, vysoký 5,7 m, se sedlovou střechou a sendvičovým skeletem. Návrh: uzemňovací soustava typu B základový zemnič, pro objekt čtyři svody v každém rohu dle ČSN EN 62305-3 tabulky 4, která určuje pro rodinný dům vzdálenost svodů po 15 m. Hodnoty pro výpočet c = 12,5 m; h = 5,7 m (vzdálenost od země k hřebenu),  anténa bude umístěna v ochranným prostoru jímací tyče a bude oddělená od hromosvodu.
Není mi jasné, který vzorec se má v těchto případech použít:
a) vzdálenosti antény od jímacího vedení,
b) vzdálenost kabelů vedoucí uvnitř objektu pokud je za zdí svod hromosvodu,
c) a jak je se stanovením koeficientu kc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 04.12.2007, 07:26 »

Tohle by snad nejlépe vysvětlil pan Hájek, pokud se tu objeví.
Osobně mám taky tak trochu problém s tím, že by se mezi hromosvodem a ostatními vodivými částmi měla dodržet vzdálenost 0,75m ve vzduchu a 1,5m ve zdi. Jak udělat rozvod uvnitř, když venku jde po zdi svod? Vůbec vnitřní rozvody netahat po obvodové zdi?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #2 kdy: 04.12.2007, 21:20 »

Jsem docela v časovém stresu, tak jsem poprosil Dalibora Šalanského - dalibor@elektrika.cz o odpovězení, a toto je jeho odpověď:
Takže odpověděl bych asi takto:
mezitím se objevil první diskuzní příspěvek - v něm autor řeší vzdálenost 0,75 m ve vzduchu a 1,5 m ve zdi. Nene, to se počítá jinak. Ale k prvnímu dotazu.

Obvod objektu je 46 m, postačí tedy 3 svody. Nicméně je-li možno a majitel s tím souhlasí, jsou čtyři svody lepší.
K dostatečnému odstupu vedení od svodů:
Je třeba určit výšku, ve které je vedení uloženo, resp. kde se kříží se svodem. Pro výpočet použijeme standardní vzorec, kde za Ki dosadíle 0,04 pro LPL III, Kc lze stanovit z obrázku E.2 v normě ČSN EN 62305 - část 3 Obrázek domku s hřebenovou soustavou a se čtyřmi svody. Hodnota c je jasná (délka hřebenového vedení) a h stanovíme podle výšky, kde se vedení kříží s hromosvodem. Za Km dosadíme 0,5 - zdivo. L bude shodné s h, tedy výška, kde dochází ke křížení. No a vyjde nějaká vzdálenost s, např. 0,15 m. Tím zároveň odpovídám na druhý příspěvek, že není třeba vždy dodržet vzdálenost 0,75 m ve vzduchu a 1,5 m ve zdivu. Tyto údaje pouze určují, že pro zdivo jsou vzhledem k výpočtu obecně horší podmínky než pro vzduch. Zdivo je prostě lepší vodič.
Je-li vedení pod střechou, např. v hřebeni, je třeba za l dosadit hodnotu měřenou po svodu, takže ne kolmo od země po hřeben, ale v podstatě skutečnou délku svodu měřenou až k uzemnění, ne k rovině terénu. U rod. domků není problém, problém je u objektů, které mají tři patra pod zem a až potom uzemnění. Snad je to srozumitelné.
Výpočet dostatečné vzdálenosti pro anténu: zde bychom měli počítat dvě vzdálenosti s a jejich výsledky sečíst. První s se počítá od místa vyrovnání potenciálu (uzemnění) k anténnímu stožáru, zde je pro stanovení Kc opět možno použít výše zmíněný obrázek z normy, kde c je jasné, ale za h bychom měli dosadit délku vedení měřenou od země po nejbližším svodu až k anténnímu stožáru (k místu, kde se vedení nejvíce přiblíží ke stožáru). Takže h může vyjít třeba na 20 m. Pokusím se dosadit do vzorce a Kc mi vychází na 0,37 (dle obrázku E.2). Dostatečná vzdálenost k anténnímu stožáru je po výpočtu vzorce 0,30 m. Druhá vzdálenost se počítá pro anténní stožár samostatně. Je třeba znát jeho výšku, resp. v jaké výšce dojde k přiblížení antén k jímací tyči. Řekněme ale třeba 2 metry. Za Ki dosadím 0,04, za Kc dosadím 1 - jeden svod, za Km dosadím 0,7 (předpokládám distanční vzpěry GFK) a za l dosadím 2 metry. Výsledné s je 0,11 m. Celková dostatečná vzdálenost s pro anténní stožár tedy činí 0,41 m.
Pro přesné určení s pro tento konkrétní objekt bych potřeboval více údajů. Hodnota h není určitě 5,7 m, ale musí se měřit právě celá délka vedení k hřebeni, resp. až k anténnímu stožáru. To znamená, že je třeba znát, i kde bude ant. stožár přesně umístěn.
Jinak co se týká stanovení Kc - skutečně onen obrázek v normě dobře poslouží. Rozdíl v dostatečné vzdálenosti vzhledem k různým Kc se příliš nemění. Jsou to centimetry. Vždy je lepší ponechat rezervu a pomocný jímač umístit co nejdál od anténního stožáru - co to jde. Ona se tím i snižuje indukce.
Snad to takto bude stačit.
Dalibor.

Já pouze dodám, že velmi dobrou pomůckou je SW HROMOSVODY PLUS od Davida Klimši.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.018 sekund, 21 dotazů.