Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Jaká platí pravidla pro umísťování zásuvek v kuch. lince?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaká platí pravidla pro umísťování zásuvek v kuch. lince?  (Přečteno 15049 krát)
Vaněk Roman
« kdy: 31.10.2007, 19:58 »

Existuje nějaká norma proč nemůže být zásuvka na 230V pro mikrovlnou troubu  ve společné skříňce kuch. linky za vestavěnou mikrovlnou troubou.
RT tvrdí že musí být ve vedlejší skříňce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Michal Slabý
*
Offline Offline



OSVČ


WWW
« Odpověď #1 kdy: 31.10.2007, 21:18 »

Na odpověď není dostatek informací. Nejjednodušší bude, když vám RT řekne s jakou normou a článkem je to v rozporu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E1B
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #2 kdy: 01.11.2007, 04:21 »

Trouba, ač mikrovlná, je vestavná.  Tzn každá manipulace s ni vzhledem k zasuvce ve stejne sekci, bude pod napětim. I v připadě poruchy a demontáže za servisnim učelem. Porucha neznamena že nefunguje, ale třeba že kope. Nevim jakými trhavými pohyby by jste ji vytahoval. Zásuvka ve vedlejši skříňce je praktická. Kdykoliv ji mužete vytáhnout a tim ji mít bezpečně odpojenou. Sice pravděpodobně ma vlastní jistič. Asi by se Vam nelibila vize s porouchanou mikrovlnkou v ruce v okamžiku, kdy syn nahazuje pro jistotu všechny jističe, protože mu právě klekly zásuvky v pokoji a on netuší ktery to zrovna je a pro jistotu nahodí všechno:-) Nemusi byt striktně vedle ve skřince hned za vystavnim porcelanem, muže byt třeba nad i pod. Prostě volně přistupná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #3 kdy: 01.11.2007, 08:23 »

Umístění zásuvky jinde než za troubou je praktické, nepředepisuje to ale žádná norma, v případě některých vestavných výrobků je to předepsáno v montážním návodu. Takže pokud u Vašeho konkrétního typu to předepsáno není, lze zásuvku umístit přímo za troubou. Určitě není tak hluboká, aby docházelo k mechanické kolizi zadku trouby se zapojenou vidlicí.
To Jura Krikl: Kostra trouby zapojené v síti TN-S z principu nikdy kopat nemůže - to jedině v případě výskytu dvojité poruchy a ještě při absenci chrániče. A i kdyby (TN-C),  tak je to natolik výjimečná záležitost, že Vámi popsaná situace se synem nahazujícím v tu chvíli jisitče je zcela absurdní a nedovedu si představit se nad každou takovou situací podobně zamýšlet. Každé řešení má svá pro a proti a je třeba problematiku posuzovat střízlivě, nechytračit a nestrašit klienty katastrofickým i scénáři.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.11.2007, 09:57 »

Umísťování zásuvek přímo za zabudovanými spotřebiči jistě není vhodné, ale že by to bylo vyloženě zakázané, o tom tedy nevím ...
Jak psal kolega Bureš, výrobce spotřebiče může umístění zásuvky vyloženě zakázat v montážním návodu. Konkrétně je to zakázané u myček (asi u všech) a dále u některých klasických sporáků (plynová varná deska, el. trouba) a dále také u některých samostatných el. troub.
Jinak řečeno, směrodatný bude montážní návod výrobce. Pokud to nebude vyloženě zakázané ... Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Jura Krikl
*
Offline Offline



Brno


« Odpověď #5 kdy: 01.11.2007, 13:35 »

To Bureš: Ok, nechtěl jsem chytračit. Scenař je katastrofický, ale kdy budu s mikrovlnkou šibovat, když bude polamana:-) V jinym připadě si na to ani nevpomenu. Lepši je zasuvka vedle, ale neni to ani povolene ani zakazane. Nejsem pesimista, jen vždy vidim tu nejhorši situaci, aspoň mne to nikdy nepřekvapi:-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Nic není nemožné, jen je to otázka peněz:-)
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #6 kdy: 01.11.2007, 17:38 »

TO: Hasala> tak já u myčky fagor tedy zásuvku za myčkou zakázanou nemám.  Smích Jediné co je v návodu stran zásuvky 230v je: "Spotřebič musí být jištěn min. 16A. Musí být provedeno dokonalé spojení s ochrannou soustavou - uzemněním. Prosím přesvěčte se, že zásuvka má ochranný kolík spojený se zemí a že napětí v zásuvce odpovídá napětí na typovém štítku spotřebiše" No a jeto, ještě, že jsem elektrikář a vím jak a mám čím to všechno zkontrolovat. Chudák třeba doktor nebo bankovní úředník, ten si bude muste pozvat elktrikáře  Škleb .
Jinak právě snad každá myčka má ze zádu "výklenek" vysoký cca 17 cm od země a hluboký cca 6 cm, určený právě pro případnou zásuvku  Mrknutí .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Vladimír Seidl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 03.11.2007, 09:15 »

To Krikl: Větší blábol jse opravdu nečetl!  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Erben
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 03.11.2007, 23:53 »

Chci se zeptat jestli je nějaká norma proč nemůže být zásuvka na 230V pro mikrovlnou troubu  ve společné skříňce kuch. linky za vestavěnou mikrovlnou troubou. RT tvrdí že musí být ve vedlejší skříňce.

Ony jsou v tomhle případě spíš požadavky požární bezpečnosti. Rychlovarná konvice, kávovar, mikrovlnka... to jsou obrovské příkony, které by se (správně, leč pouze teoreticky) měly odpojovat od sítě (rozuměj vytáhnout vidlici ze zásuvky) vždy, když nejsou potřeba nebo když nejsou pod dohledem. Ono už pár požárů od nich bylo, nějací ti lidé to už taky nerozdýchali.. .
Takže jednoznačně praktičtější je mít zásuvku přístupnou jinde než přímo za spotřebičem.
Mimochodem se rozmýšlím při rekonstrukci kuchyně udělat vedle dveří vypínač na zásuvkové okruhy (vyjma ledničky),  když není nikdo doma, tak jen tak pro sichr to automaticky při odchodu vypínat místo vytahování ze zdi - po pár měsících by už větší požární nebezpečí hrozilo od vykloktané zásuvky  Jsem v rozpacích
http://pozary.cz/clanek.asp?id_clanku=581, http://pozary.cz/clanek.asp?id_clanku=334
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Seidl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 04.11.2007, 06:13 »

http://www.katastrofy.com/scripts/index.php?id_nad=9251
Radši pro sichr bych vypnul i tu lednici.  Škleb Jinak je to nápad dobrý. V kuchyni mám např. radio, mikrovlnku, el. troubu, toustovač atd. vše s digitálním ovládáním, samozřejmě bez záložního zdroje a při jakémkoli odpojení od sítě je třeba nové nastavení. Co pak s myčkou na nádobí, která je vybavena odloženým startem a nádobí myje třeba v noci - v době nižšího tarifu - a to vše bez dozoru co kdyby ... Ještě bych doporučoval uzavírat v době nepřítomnosti plyn a vodu, co kdyby nedejbože rupnula trubka? Samozřejmě kuchyň může být vybavena i jinak - třeba sporákem na uhlí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Lubomír Roubal
« Odpověď #10 kdy: 04.11.2007, 13:14 »

Pokud jde o to vypínání spotřebičů, tak máme možnost vypínání některých zásuvek. U hlavních dveří je panel s talčíkty, kterými mohu při odchodu vypnout zásuvku televize, zásuvku lampiček v pokoji, zásuvky v kuchyňské lince pro mikrovlnku, sporák, rychlovarnou konvici a další které se tam připojí. Další ovládací tlačítka jsou u dveří v kuchyni a v obýváku, vše jde přes impulsní relátka. Přiznávám, že ledničku nevypínám :-),  ale byla by to otázka přepojení jednoho drátu.

Nedělali jsme to kvůli bezpečnosti, ale kvůli spotřebě přístrojů ve STAND-BY režimu. Hodiny na přístrojích nepoužíváme, takže nám to nevadí. Některé televize se prý při zasunutí vidlice do zásuvky hned zapnou, ale to by nevadilo, protože se zásuvka televize dá ovládat i z pokoje. Aspoň se tak nezapne při náhodném vypnutí a zapnutí elektřiny od ČEZu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Strakoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 04.11.2007, 20:27 »

Pokud to myslíte vážně s tím vypínáním zásuvek přímo tak nezapomeňte, že běžné vypínače jsou pouze na 10 ampér!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #12 kdy: 04.11.2007, 20:36 »

No, impulsní relé jsou běžně na 16A ... Sice v AC1, tedy pro ohmickou zátěž, ale největší "žrouti" jsou tepelné spotřebiče, tedy právě AC1...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Lubomír Roubal
« Odpověď #13 kdy: 04.11.2007, 20:59 »

Samozřejmě u větších spotřebičů pomůže sytkač, ovládaný z imp. relé. Důležité je, že se vše dá vypnout při odchodu z domu a zapnout i z kuchyně nebo z pokoje. Ovládá se to klasickými tlačítky se signalizací stavu pro montáž do panelu - panelem je zapuštěná plastová krabice. Ještě se nestalo, aby si to někdo spletl s vypínačem a vypnul manželce troubu při přípravě večeře.

Kdyby se chtělo, asi by se našly nevýhody, ale já jsem je zatím nenašel - snad kromě pár drátů navíc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hulkins
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.03.2008, 15:27 »

TO: Hasala> tak já u myčky fagor tedy zásuvku za myčkou zakázanou nemám.  Smích Jediné co je v návodu stran zásuvky 230v je: "Spotřebič musí být jištěn min. 16A. Musí být provedeno dokonalé spojení s ochrannou soustavou - uzemněním. Prosím přesvěčte se, že zásuvka má ochranný kolík spojený se zemí a že napětí v zásuvce odpovídá napětí na typovém štítku spotřebiše" No a jeto, ještě, že jsem elektrikář a vím jak a mám čím to všechno zkontrolovat. Chudák třeba doktor nebo bankovní úředník, ten si bude muste pozvat elktrikáře  Škleb .
Jinak právě snad každá myčka má ze zádu "výklenek" vysoký cca 17 cm od země a hluboký cca 6 cm, určený právě pro případnou zásuvku  Mrknutí .
ufffff,tohle jsem si potřeboval přečíst Úsměv.už na mě šli z článků předtim mrákoty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hulkins
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 19.03.2008, 15:31 »

Seidl:takhle jsem se ještě nezasmál
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.038 sekund, 21 dotazů.