Jaký je rozdíl mezi nulováním a zemněním ?

<< < (18/22) > >>

Josef Zalabák:
Nechápu jak může člověk který o sobě tvrdí, že je odborník, tedy profesionál používat termín "samočinné odpojení" v revizní zprávě revidovaného zařízení, které bylo "vytvořeno" v roce 1978, tedy v době platnosti ČSN 34 1010.  Tato definice nebo-li pojem tehdy neexistoval. Nehledě na další důvody. Tedy zcela jasně, zařízení (instalaci) z doby platnosti ČSN 341010 musím revidovat podle této dnes již tedy neplatné normy! Tato záležitost byla již mnohokrát diskutována a odborně vyčerpávajícím způsobem zodpovězena na mnoha seminářích, školeních a podobných akcí! Takovéto údaje se mohly objevovat v periodických revizních zprávách revidovaného starého zařízení snad v dobách kdy byla vydána první norma ČSN 33 2000-4-41, (1996) tedy v době kdy začal pomalu platit soubor norem 33 2000 a řada RT z toho byla na větvi!!
 

Miloslav Dunda:
Můj osobní názor je, že staré instalace se posuzují podle norem platných v době uvedení in stalace do provozu, tedy ochrana nulováním podle ČSN 34 1010. (ČSN 33 2000-1, čl. 11N6.1.)
     Ochrana zemněním je něco zcela jiného než nulováním. Použití těchto ochran záviselo na napěťové soustavě distribuční sítě. Na vysvětlování je to dost obšírné, doporučuji prostudovat nějakou příručku elektromontéra .

Miroslav Lampart:
Pane Dunda, nevím, jestli máte tak  úplnou pravdu, i když jste o tom asi plně přesvědčen. Ještě dnes se vyskytují el. instalace z 20 let minulého století a dost pochybuji, že znáte předválečné normy. Navíc určitě dnes jsou požadavky na bezpečnost el. instalací diametrálně odlišné, než dříve. Např. dříve neexistovaly přepěťové ochrany, chrániče se užívaly jen zcela vyjímečně a byly neúmrně drahé. Nikde v nových ČSN není už ta kouzelná větička "lze ponechat do nejbližší rekonstrukce",  tudíž na furt, třeba 200 let, protože proč rekonstruovat, když to funguje. Dnes je po určitou dobu souběh norem a pak bohužel to staré je špatné. Je prostě už jiná doba a jiné požadavky na bezpečnost. Pokud víte, který zákon nebo vyhlášká povoluje používat v nezměněném stavu el,. instalace třeba 100 let staré, prosím vás, aby jste mi ji napsal, která to je. Já o ní nevím. Bylo by to krásné, kdyby to bylo tak jak píšete, ale mám dojem, že tomu tak není. Částečně to sice mohou vyřešit místní provozní předpisy, ale to jde jen někde v průmyslu, jinak dost těžko by se to aplikovalo třeba v bytech. Navíc pro el. instalace, které používají laici = osoby bez elektrotechnic kého vzdělání, jsou ještě další zpřísnění. Možná by to bylo i na samostatnou diskuzi pouze na toto téma.

Kamil Novák:
Citace: Miroslav Lampart  14.02.2008, 16:08

Nikde v nových ČSN není už ta kouzelná větička "lze ponechat do nejbližší rekonstrukce",  


Jste si tím jist ?  :o


Co takhle ČSN 33 2000-1/2003, Předmluva, strana 4 nahoře :

Pro soubor ČSN 33 2000 (zavádějící soubor IEC 364 a soubor HD 384) platí následující :

- Elektrická zařízení provedená a provozovaná podle předpisů a norem platných v době, kdy byla tato zařízení zřizována, lze ponechat v provozu beze změny (odpovídající i nadále předpisům, podle kterých byla tato zařízení zřizována a provozována),  jestliže nemají závady, jež by ohrožovaly zdraví, ani nejsou nebezpečná životu a neohrožují věci, jinak je nutno zařízení upravit podle nových předpisů a norem.

Miloslav Dunda:
Pane Lampard, nemůžete být takový dogmatik a chtít vše jen podle nových norem. To podle vás žádný dvojvodičový rozvod nevyhovuje? Vždyť dnes je v normách už takový čurbes, že podle vás nemusí vyhovět ani to co se dělalo vloni?

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana