Jaký je rozdíl mezi nulováním a zemněním ?

<< < (21/22) > >>

Mirex:
Citace: jars  12.05.2007, 09:48

Jaký je rzdíl mezi nulováním a zeměním ?


Předně je potřeba uvést, že termíny ochrana nulováním a ani zemněním se již nepoužívá, a tyto dva termíny byly nahrazeny termínem  Ochrana samočinným odpojením od zdroje.

Ochrana nulováním spočíva v tom, že se veškerá místa, na která se mohlo dostat nebezpečné napětí pospojuje s vodičem PEN – nulovacím vodičem.

Ochrana zemněním spočíva v tom, že vypínací proud teče pomocí zemničů k uzlu zdroje zemí. Pro větší proudy a větší vzdálenosti zem jako vodič nevyhovuje. 

Jan Franěk:
Citace: Mirex  29.11.2023, 09:37

Předně je potřeba uvést, že termíny ochrana nulováním a ani zemněním se již nepoužívá, a tyto dva termíny byly nahrazeny termínem  Ochrana samočinným odpojením od zdroje.
.....


Domnívám se, že tato informace zde v této 16 let staré diskusi zazněla dokonce několikrát.   (drinks) (drinks) (drinks)

Kamil Novák:
Citace: Mirex  29.11.2023, 09:37

Předně je potřeba uvést, že termíny ochrana nulováním a ani zemněním se již nepoužívá, a tyto dva termíny byly nahrazeny termínem  Ochrana samočinným odpojením od zdroje.  

Takže když revidujete třeba společné prostory paneláku z 80´,  tak tam tvrdíte, že je ochrana samočinným odpojením?

Nebo když revidujete (kvůli nějaké změně) elektroměrový rozvaděč u domku na vesnici třeba na Znojemsku, tak tam není ochrana zemněním?

opatovice64:
Naprostý souhlas s panem Novákem.
Minulý týden jsem při zkouškách na TIČR dostal při testu otázku jak se posuzují EI - dle norem a předpisů
platných v době jejího zřízení.

Kamil Novák:
Citace: opatovice64  29.11.2023, 21:42

Naprostý souhlas s panem Novákem.
Minulý týden jsem při zkouškách na TIČR dostal při testu otázku jak se posuzují EI - dle norem a předpisů platných v době jejího zřízení.

Samozřejmě. Vždyť jinak to ani není možné. Kdybychom měli posuzovat "staré" instalace podle současných norem, tak by závěr musel vždy vyjít "nevyhovující".
Takže "starý" objekt nemá HOP a není v tom problém, nejsou tam RCD a není v tom problém, nejsou tam SPD a není v tom problém ...
Měl jsem za to, že toto už je jednou pro vždy jasné, ale zdá se, že ne.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana