Je bezpečné bydlet s 60 let starou elektroinstalací?
Martin Babrňák:
Citace: František Šohajda 29.10.2024, 17:50
Určitě NE!
Před 60 lety neměl boiler,mikrovnku,konvici,myčku,sušičku a další....
Když měl před 60lety-jednolokový vařič 800W a na něm všechno dělal i ohříval vodu do koupele... (dance)
Na tu dobu a spotřebiče to bylo předimenzovaný! (zle)
to jsou ale spotřebiče a i ten boiler může být do zásuvky. Tudíž by RZ byla kladná, že je vše v pořádku a majitel by dál odmítal řešit rekonstrukci. Pokud by však byl ten boiler napevno tak už by byl součástí EI a měl by být zahrnut v RZ se vším tím kolem.
Václav Třetí:
Citace: František Šohajda 29.10.2024, 17:50
Před 60 lety neměl boiler
Boilery byly už za I. ČSR, ale neměl je každý a nebývaly zapojené přes zásuvku. Běžná byla lázeňská (koupelnová) kamna na dřevo a uhlí.
Jiří Schwarz:
Citace: Václav Třetí 30.10.2024, 10:47
... Nejde pouze o uvolněné Al vodiče, starší rozvody trpí na opotřebení zásuvek - rozpadající se strojky, vymačkané dutinky a uvolněné ochranné kolíky.
...
U starší elektroinstala ce je dobré některé věci "vědět a nedělat je"...
Pokud je tam rozvod v TN-C, je úplně špatně přes nějaké zařízení "propojovat kolíky různých zásuvek nebo dokonce okruhů"
Ptáte se kdo a proč by to dělal?
Stačí např. mít PC v jedné zásuvce a k tomu v jiné zásuvce cokoliv, co je s PC galvanicky spojeno, třeba tiskárnu přes USB, TV přes HDMI (nové TV běžně mají třívodičový přívod kvůli EMC), ... On ten úbytek napětí na PEN vodiči hledá všechny vodivé cesty... V lepším případě je to poznat např. na kvalitě zvuku a obrazu, v horším to dokáže i poškodit port
A jistě by se našly i jiné maličkosti
Žít se se starou instalací dá, pokud je udržovaná a známe omezení
Václav Třetí:
Citace: Jiří Schwarz 30.10.2024, 13:43
U starší elektroinstala ce je dobré některé věci "vědět a nedělat je"...
Pokud je tam rozvod v TN-C, je úplně špatně přes nějaké zařízení "propojovat kolíky různých zásuvek nebo dokonce okruhů"
Ptáte se kdo a proč by to dělal?
Jenže běžný uživatel to netuší. Nezná princip vnitřního zapojení počítačů s periferiemi a nf zařízení typu zesilovačů, tunerů, CD přehravačů a nakonec i gramofonů a magnetofonů. Neví, že nízkonapěťový a nízkofrekvenčn í zemnící bod zařízení je spojen s PE vodičem sítě (pokud jsou zařízení v ochranné třídě I, novější nf zařízení bývají obvykle ve třídě II, tedy bez potřeby spojení s PE, tam problém není). A také mnohdy neví, že nemá v zásuvce PE, ale že zásuvka je připojena pouze dvěma vodiči, tudíž v ní má PEN a že rozdíl napětí vznikající mezi dvěma zásuvkami na zatíženém vodiči PEN může být větší, než citlivost vstupů a že díky přechodovým odporům vodiče PEN může procházet zemnícími vodiči a stíněním signálového kabelu proud vyšší než dokáží přenést.
Z tohoto důvodu se již v dávných dobách dělaly v divadlech, kinech a rozhlasových a televizních studiích rozvody třívodičové a mnohdy ještě s oddělením rozvodů pro nf techniku oddělovacím transformátore m.
Jan Palička:
Všichni máte pravdu v tom, že existují desetitisíce instalací 50, 60 i více let starých, které budou v provozu ještě řadu let, až do nějaké větší rekonstrukce. Kdyby si pan Kadlec takový byt pronajal ve stavu v jakém je, byl s jeho vybavením spokojen a dokonce mu pronajímatel ukázal revizní zprávu, bylo by vše OK a nikam by nepsal.
Jenže pan Kadlec s vybavením spokojen není, jedná o tom s majitelem bytu, který nevidí žádný důvod, proč by měl do rekonstrukce elektroinstala ce investovat, zdá se mu ok, až na nějaké drobné úpravy, které dělá svépomocí. Pan Kadlec by byl ochoten tu rekonstrukci v nějaké míře zainvestovat ale ani to majitel bytu nechce.
Tahle situace je z elektrikářskéh o hlediska jasná, bytu by prospěla rekonstrukce. Ale v popisované situaci nejde o elektrikářský problém ale o problém právní a obchodní. A tady je jediná rada rozejít se, najít si jiný byt.
Jistě lze s vlastníkem uzavřít smlouvu, ve které se nájemce zaváže do bytu investovat (viz můj minulý odkaz) a současně si strany dohodnou, jak se nájemci investice vrátí (nízké nebo prominuté nájemné apod), ale k tomu musí být vůle na obou stranách. Ta tu ovšem není. Přičemž pokud nájemce provede úpravy bez souhlasu vlastníka, má vlastník právo, aby nájemce vše na své náklady uvedl do původního stavu, uhradil mu případnou škodu a je to i důvodem pro skončení nájemní smlouvy. Takže - rozhodně bez takové smlouvy nic do bytu neinvestovat. O tom, že jde o vyhozené peníze (nájemcovy) už tu byla také řeč
A protože platí, že - jak psal kolega Kantner - přístup pronajímatele v této věci lze očekávat i záležitech jiných, běžných provozních, opravdu bych hledal jiný byt.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana