Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak opravit blikání svítidel Omnio V-303 s DALI regulátorem ABB?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak opravit blikání svítidel Omnio V-303 s DALI regulátorem ABB?  (Přečteno 1769 krát)
Milan_Vala
*
Offline Offline



« kdy: 09.05.2024, 13:08 »


Máme 4ks svítidel svítidla Omnio V-303, který umí DALI. Svítidlo má dva konektory. Jeden silový L/N a druhý na DALI. Nyní svítidla fungují pouze na vypínač on/off s maximálním jasem po zapnutí. Je požadavek na regulaci jasu. Pořídili jsme výrobek ABB 2117/11 U-500 s tím, že jej zapojíme místo vypínače a dvěma dalšími vodiči propojíme se svítidly. Zatím jsme zkusmo udělali jedno, ale výsledek není dobrý. Bohužel po propojení s regulátorem, klesl jas svítidla cca na 50 procent a při otáčení ovládacím prvkem regulátoru svítidlo problikává, ale jas nemění. Na svítidle je uvedeno u dali konektoru označení D1 a D2. Na regulátoru +DA a -DA. Jelikož nemáme montážní návod ke svítidlu, předpokládáme z logiky věci D1=+DA a D2=-DA. Vedení je dlouhé cca 4 metry 1,5mm2. Máme to zapojené, dle obrázku od regulátoru, viz příloha. Takže do svítidla vede v jednom konektoru L,N a v druhém uvedené dali vedení. Regulátor má svorky L,N a již uvedené dali +DA a -DA. Pokud je to takto zapojené, tak jas svítidla oproti ostatním po připojení dali vodičů poklesne cca na polovinu. Zapnout a vypnout svítidlo lze vypnutí napájecího L vodiče. Na stisk kolečka na regulátoru se nezapne ani nevypne. Prostě svítí pořád. Pouze při otáčení, problikává vyšším jasem. Můžeme nějak otestovat svítidlo, anebo přeměřit regulátor? Nevíme, zda je problém v kompatibilitě. Potřebovali bychom závadu zúžit. Podpora dodavatele svítidel moc nefunguje.


Moderátor - původní nesmysl zněl: "Kompatibilita - nefunkčnost DALI svítidla?".


* 1714472825341.jpg (273.98 KB, 4160x3120 - prohlédnuto 82 krát.)

* dali.jpg (85.35 KB, 667x431 - prohlédnuto 100 krát.)

* 1714472825309.jpg (557.07 KB, 3120x4160 - prohlédnuto 90 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 09.05.2024, 23:01 »

Když všechno selže a nejde to, tak je potřeba se podívat do návodu.  :-)
V bodě 6. je postup nastavení požadované funkce. Broadcast značí, že to není regulátor pro klasiku s adresaci ale že "oslovuje" všechna připojená svítidla na Broadcast adrese, na kterou dle protokolu musí reagovat všechna ovládaná zařízení, takže i více stejných svítidel na DALI sběrnici se bude chovat shodně. Regulátor by nemohl pracovat v klasické sestavě, kdy je na sběrnici více standardních adresovatelnýc h ovladačů - jinými slovy v systému, kde se pomocí PC konfiguruje, co ovládá které svítidlo nebo jejich skupiny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 10.05.2024, 06:22 »

Takže v této konfiguraci to nelze zprovoznit? Anebo to lze nějak vyřešit? Doporučíte mi nějaký regulátor, aby to fungovalo? Potřebujeme jen 4ks svítidel ovládat stejně (snižovat/zvyšovat).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 10.05.2024, 07:47 »

Vždyť píši, že je to potřeba jen ještě nastavit, viz montážní návod. Právě že to je určeno pro takovou konfiguraci a nastavuje se to bez potřeby PC: pouze kombinací otáčení a stisknutí. Ten regulátor toho umí víc, než pouze regulace intenzity a musí se tedy vybrat, kterou funkci využít. Min. jas, hodnota jasu po zapnutí, chování po obnově napájení, režim protokolu DT-6/DT-8 pro případné ovládání chromatičnosti světla, pokud LED svítidlo toto umožňuje... zkrátka po montáži je to potřeba ještě "naprogramovat".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 10.05.2024, 09:54 »

Takže v této konfiguraci to nelze zprovoznit? Anebo to lze nějak vyřešit? Doporučíte mi nějaký regulátor, aby to fungovalo? Potřebujeme jen 4ks svítidel ovládat stejně (snižovat/zvyšovat).
Z dotazu i z Vaší reakce na příspěvek pana Dosbaby je vidět trochu tápání. Takže malinko (zjednodušené) teorie:

DALI předřadník má v zásadě dva způsoby ovládání - "adressing" a "broadcast". Adresný znamená, že každému předřadníku se musí přiřadit adresa a ovládání je cílené. Výhodou je možnost individuálního řízení a fakt, že mnoho nastavení si drží předřadník ve své paměti. Předřadníky z výroby žádnou adresu nemají, ta se musí vždy po instalaci nastavit.

Druhý způsob je tzv "broadcast" - všesměrové řízení. Předřadníky adresu nemají a proto je nelze ovládat individuálně. Na signál reagují úplně všechny,  které jsou na DALI síti, úplně shodně a úplně otrocky - jaký pokyn dostanou, takový provedou. Nic víc, nic méně. Předřadníky se neadresují, nijak nenastavují a svoji "inteligenci" nevyužívají. Přidání svítidla nebo výměna spočívá pouze v elektrickém připojení (mimochodem - na polaritě DALI signálu nezáleží). Takto se ovládá DALI systém pomocí různých regulátorů viz Vámi zvolený.

"Inteligence" systému je v tomto případě dána pouze "inteligencí" regulátoru, který se musí nastavit tak, aby vysílal požadované pokyny, nestačí jej jen tak připojit.  Není to úplně "easy",  programovat pouze pomocí jednoho "točítka",  ale dá se......viz návod
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 10.05.2024, 11:40 »

Ano, máte pravdu, v tomto opravdu tápu. Děkuji za polopatické vysvětlení. Pro mne je v tuto chvíli důležité, že vynaložené finance za regulátor nebyly vyhozené peníze a že je šance to zprovoznit. Snad se to povede. Zkusím se tím návodem prokousat. Jestli to dobře chápu, stačí nastavit regulátor tak, že bude posílat (hloupé signály) všem svítidlům a ti je budou akceptovat. Montážní návod nebyl k přístroji v krabičce přiložen, podařilo se mi na netu nějaký najít. Končí bodem 6.6. Nevím zda je kompletní, jelikož o protokolu DT-6/DT-8 (který zmiňuje pan Jan Palička) není v návodu zmínka. Máte nějaký jiný?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.05.2024, 12:15 »

Omlouvám se za špatnou interpretaci. Správně má být - Nevím zda je kompletní, jelikož o protokolu DT-6/DT-8 (který zmiňuje pan Otakar Dosbaba).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 10.05.2024, 12:20 »

Protokoly neřešte, to už jsme o kousek výše.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 13.05.2024, 11:20 »

Ne, nedaří se mi. Postupuji podle návodu, bod 6. Jediné, čeho jsem docílil, byl změna podsvícení regulátoru při vypnutém přístroji. Jinak odzkoušeny všechny body (6.1-6.6) ale nedaří se mi docílit úplného vypnutí anebo zapnutí led světla. Pouze při zapnutém regulátoru otáčením kolečka led světlo problikává. Jinak nic. Nikde v tom návodě není postup jak přepnout regulátor do broadcastu. Mám tento návod, viz příloha.

* N-2117U_1K-Regulator-otocny-DALI.pdf (301.26 KB - staženo 23 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Novák
*
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 13.05.2024, 11:36 »

Pokud jsem pochopil správně návod, tak tenhle regulátor je broadcast už z výroby a nastavování adres nebo přepínání režimů ani neumí. Spíš bych se podíval po manuálu ke světlu, zda není pejsek zakopán tam a zda není potřeba nějak adresu nastavit nebo režim upravit ve světlu samotném.

Instalační manuál k vašemu svítidlu bohužel podle vašeho označení typu nemůžu dohledat, našel jsem jen katalogový list. U některých světel je potřeba ovladač se svítidlem "spárovat" nebo zapojit víc světel aby došlo k přepnutí režimu a svítidlo poslouchalo na broadcast adrese. Měl jsem v ruce i předradník, který nešlo nastavit jinak než přes počítačový interface.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jkt
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 14.05.2024, 15:00 »

S tim DALI adresovanim je to jeste trochu komplikovanejs i, podporuje to skupinove prikazy, a zejmena existuji svetla/predradniky, ktera je mozne nastavit tak, ze nebudou vubec reagovat na broadcast, i kdyz to neni uplne podle standardu. Pokud s tim delate poprve a protokolu nerozumite a ani nemate programovaci adapter, mate pomerne nizkou sanci na uspech.

Predradniky typicky byvaji chytre, da se u nich nastavit, co maji udelat, kdyz je do DALI pripojite/odpojite, tim se da vysvetlit, proc jedno z Vasich svetel po pripojeni k "DALI regulatoru" funguje jinak, nez zbyvajici.

Existuji USB adaptery (nejlevneji vychazi firma Lunatone) a zdarma dostupny SW pro PC, doporucuji ho pouzit. Az si s tim budete hrat, dejte pozor na to, ze Vas "DALI regulator" neni jen application controller, ale ma v sobe i DALI napajeci zdroj. Pokud to v ramci diagnostiky napr. propojite s DALI USB interfacem, co ma v sobe integrovany DALI zdroj, zachovejte polaritu (poznate trivialne voltmetrem). Svetlum je to jedno, tam je DALI+ a DALI- bez jakychkoliv problemu zamenne, jak pisete.

Nejsem elektirkar, jsem programator. Z meho pohledu je prace s DALI snadna, ale nedovedu si predstavit, ze bych problemy ladil naslepo, aniz bych videl primo jednotlive DALI pakety, jak jdou po dratech, a nemel k dispozici normu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 14.05.2024, 16:25 »

Ne, nedaří se mi. Postupuji podle návodu, bod 6. Jediné, čeho jsem docílil, byl změna podsvícení regulátoru při vypnutém přístroji. Jinak odzkoušeny všechny body (6.1-6.6) ale nedaří se mi docílit úplného vypnutí anebo zapnutí led světla. Pouze při zapnutém regulátoru otáčením kolečka led světlo problikává. Jinak nic.
S tim DALI adresovanim je to jeste trochu komplikovanejs i, podporuje to skupinove prikazy, a zejmena existuji svetla/predradniky, ktera je mozne nastavit tak, ze nebudou vubec reagovat na broadcast, i kdyz to neni uplne podle standardu. Pokud s tim delate poprve a protokolu nerozumite a ani nemate programovaci adapter, mate pomerne nizkou sanci na uspech.
Obecně je broadcast ovládání víceméně analogem ovládání 0-10 V. Zapnu, vypnu, stmívám. Je implementován pro aplikace toho typu, který požaduje autor, tedy neadresné společné ovládání a za normálních okolností ke zprovoznění nepotřebujete ani znalost protokolu ani DALI adaptéry ani PC; potřebujete však regulátor a převodník splňující DALi standardy.
Bohužel svítidlo má instalován převodník neznámé výroby (VIMPEX Group to jistě není) a s neznámými parametry, přičemž ani nekompatibilit u se standardem nelze vyloučit. Pak je opravdu zprovoznění mimo možnosti uživatelů, kteří volí režim "plug and play"(což broadcast je) pro jeho jednoduchost, zejména pokud nereaguje výrobce svítidla.
Zajímavé by bylo zjistit, zda předřadník správně provádí režim random adressing, ale to už jsme mimo nastolený problém.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 15.05.2024, 10:25 »

V tuto chvíli nevím, zda je chyba na straně regulátoru, či svítidla. Všechna svítidla se chovají stejně (4ks). Není v nich rozdíl. Nevím, zda mohu nějak ověřit v jakém režimu je regulátor. Dle informací, které tady zazněly, tak umí pouze broadcast. Nejde to třeba osciloskopem? Byl by vidět  průběh povelu a z něho něco vyčíst. Čím dál více se přikláním k domněnce, že chyba bude u svítidel. Prostě "nerozumí" povelu. Jenže nevím, zda je vůbec v mých silách svítidla "přesvědčit",  respektive přepnout do režimu broacast. Zda to vůbec umí. Oslovil jsem dodavatele, ten zatím "mlčí". Ikdyž jsem to urgoval, tak prý to zkoušejí. Tak nevím. Napadla mne ještě možnost, zda by nešlo DALI sběrnici ve svítidlech nezapojovat. Svítidla v tom okamžiku svítí na plný výkon. A dokoupit nějaký pwm regulátor, či něco podobného, co by DALI umělo s tímto regulátorem. A z tohoto pwm regulátoru napájet hromadně tyto svítidla. Je požadavek na celkovou regulaci. Šlo by to takto řešit? Výměnu svítidel provést nejde, jedině regulaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 15.05.2024, 11:57 »

pokud jsem to pochopil dobře tak by to mohlo jít změřit klasickým multimetrem jelikož výstup regulátoru by měl být 0-10V DC.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan_Vala
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 15.05.2024, 13:16 »

No to je mi právě záhadou. Výstup regulátoru je na DA svorkách 15,6V DC, Ať už s připojeným svítidlem anebo bez něj. Regulátor je nový, což ale neznamená, že nemůže být vadný. Jak jej ověřit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Palička
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 15.05.2024, 13:46 »

pokud jsem to pochopil dobře tak by to mohlo jít změřit klasickým multimetrem jelikož výstup regulátoru by měl být 0-10V DC.
ne, není to 0-10V

No to je mi právě záhadou. Výstup regulátoru je na DA svorkách 15,6V DC, Ať už s připojeným svítidlem anebo bez něj. Regulátor je nový, což ale neznamená, že nemůže být vadný. Jak jej ověřit?
Asi bych začal sháněním datasheetu od předřadníku. Což podle Vašich slov nebude jednoduchý úkol.
Osobně mám s broadcastem dávnou zkušenost s OSRAMem a jiným regulátorem a tam vše chodilo oa první pokus, takže nebyl důvod nic zkoumat.

Pokud se nic k předřadníku nepodaří sehnat ani vše rozchodit a potřebujete zachovat svítidla, je variantou přejít na adresny systém, tedy nastavit všem předřadníkům stejnou skupinovou adresu a ovládat je adresně. Jenže to by musel být použit regulátor, který lze programovat pomocí PC - takové na trhu jsou a výrobce k nim dodává i konfigurační SW, osobní zkušenost s nimi ale nemám
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
jkt
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 17.05.2024, 16:59 »

Nejde to třeba osciloskopem? Byl by vidět  průběh povelu a z něho něco vyčíst.

Tak "slo by to",  ale potrebujete k tomu umet okem (a nebo SW v osciloskopu) dekodovat Manchester, poskladat z toho 1 a 0, z nich DALI paket, a pak z tech DALI paketu neco precist. Koupit dekoder na USB podle me vyjde vyrazne levneji, nez se s tim morit. Pripadne pokud nekdy pojedete okolo severu Prahy a ty DALI svetla i ten ovladac vezmete s sebou, za flasku nebo neco podobneho se Vam na to muzu podivat.

A dokoupit nějaký pwm regulátor, či něco podobného, co by DALI umělo s tímto regulátorem. A z tohoto pwm regulátoru napájet hromadně tyto svítidla. Je požadavek na celkovou regulaci. Šlo by to takto řešit? Výměnu svítidel provést nejde, jedině regulaci.

Sice existuji prevodniky, co reaguji na DALI signal, a napr. generuji PWM a nebo 0-10V analog, ale to Vam nepomuze, kdyz Vase svetla prijimaji DALI signal a ne treba to PWM.

Za me je cesta k vyreseni problemu zjisteni fakt. Budete k tomu potrebovat bud "neco",  co umi dekodovat DALI pakety, a nebo nekoho, kdo takovy dekoder ma. Zjistite tak, co ktera komponenta dela, na co reaguje, a mozna Vas to dovede k uspesnemu cili a funkcnimu osvetleni. A nebo taky zjistite, ze je neco vadne -- nejprve je ale nutne merit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 17.05.2024, 18:38 »

A nestálo by za to už konečně zavolat na technickou podporu ABB, aby vás mohli správně nasměrovat?  Tolik dní, tolik času nazmar  na zdravi

https://new.abb.com/cz/o-nas/kontakt
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.042 sekund, 21 dotazů.