Proč jednofázový motor stavební míchačky samovolně vypíná?

(1/4) > >>

Marián Jelínek:
Mám problém s motorem stavební míchačky na 220 230V.

Při provozu se občas samovolně vypíná, někdy, když je míchačka naložená, tak při pokusu o zapnutí vrčí a musí se jí pomoct a někdy se roztočí obráceně. Závady se neprojevují pořád, ale spíš nahodile při delším provozu.

Motor i s vypínačem jsem při dovolené zavezl příbuznému v Srbsku, který se živí převíjením i dalšími opravami elektromotorů. Bohužel nebyl zdravotně úplně ve formě, tak to předal kolegovi a jeho závěr byl, že motor je v pořádku a závada je způsobena vadným vypínačem. Je použit vypínač KJD17B
Vypínač jsem vyměnil, ale bohužel už nemám jak míchačku vyzkoušet, všechny betony už jsme namíchali. Chci ji prodat, ale nerad bych, aby mi ji kupec za měsíc omlátil o hlavu.

Moje otázka zní: Dá se té "diagnostice" věřit? Je možné, že všechny výše popsané problémy včetně rozběhu opačným směrem jsou opravdu způsobeny pouze vadným vypínačem?

Jirka Údržbář:
Kondenzátor elektromotoru je na konci své životnosti (nízká kapacita).
Kondenzátory mají dle provedení životnost 1000 až 30000 provozních hodin.
Kapacita a velikost napětí by měla být uvedena na štítku elektromotoru (kapacitu dodržet, jmenovité napětí kondenzátoru minimálně dle štítku a vyšší).

Václav Třetí:
Vadný kondenzátor by neměl způsobovat samovolný rozběh motoru opačným směrem, to je pravděpodobněj ší problém ve vinutí motoru. Kondenzátory plní různou funkci, motor míchačky může být vybaven kondenzátorem rozběhovým, běhovým i oběma najednou, záleží na konstrukci motoru. Bez základní informace o konstrukci motoru, je každá diskuse pouze teoretická. Základem by měla být prohlídka motoru odborníkem. Diskuse na internetu nevede k cíli.

Kastner Lubomír:
Vypínání za provozu může způsobovat tepelná ochrana ve vinutí motoru. Špatný rozběh případně chod na druhou stranu je způsoben vadným vinutí motoru kde je přechodový odpor  - mezizávitový zkrat na vinutí. Je jen otázka času, kdy motor odejde úplně.

Marián Jelínek:
Citace: Václav Třetí  21.02.2024, 14:19

Základem by měla být prohlídka motoru odborníkem. Diskuse na internetu nevede k cíli.


No odborník to viděl a řekl, že je vadný vypínač. Mám zkušenost se zahradní sekačky, že vadný vypínač může způsobovat špatný rozběh, ale nějak se mi nezdá ten opačný chod.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana