Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co bylo myšleno výrazem Být pod hromem zabití?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co bylo myšleno výrazem Být pod hromem zabití?  (Přečteno 2633 krát)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« kdy: 17.02.2024, 19:58 »

Dnes jsem se začetl do dalšího tisku starého více, než sto roků a narazil jsem na velice pěkný obrat!
Být pod hromem zabití!
Vím, že je tu hodně pamětníků, co se týká tématiky hromosvodů, tak Honza Hájek má dobovou literaturu i z 18. století. Ale tento výraz tam mít nebude!

Kdo ví, co tím bylo myšleno?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 17.02.2024, 20:09 »

Stačí, když řekneš:
A to slibuju! Jinak, ať do mne hrom bací.
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 17.02.2024, 21:47 »

Nějak mi nesedí pád, být pod zabití …
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #3 kdy: 18.02.2024, 15:41 »

Nějak mi nesedí pád, být pod zabití …
Tak je to sto roků stará hláška.  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 18.02.2024, 16:01 »

A za posledních sto roků se v tomto ohledu čeština moc neměnila. Nechtěl bys tu hlášku citovat přesně a celou?
Takhle, jaks to napsal, mi to dává smysl “Být zabiti kde? Pod hromem!”. Tedy pod místem, kde byl na obloze spatřen úder hromu.

Spíš mi to ale připadá,  že to má znamenat “být pod hrozbou zabití hromem” nebo zkráceně “být pod zabitím hromem”. Proto mi připadá,  žes tam některé důležité slovo vynechal anebo zkomolil pád.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #5 kdy: 18.02.2024, 16:35 »

A za posledních sto roků se v tomto ohledu čeština moc neměnila. Nechtěl bys tu hlášku citovat přesně a celou?
Takhle, jaks to napsal, mi to dává smysl “Být zabiti kde? Pod hromem!”. Tedy pod místem, kde byl na obloze spatřen úder hromu.

Spíš mi to ale připadá,  že to má znamenat “být pod hrozbou zabití hromem” nebo zkráceně “být pod zabitím hromem”. Proto mi připadá,  žes tam některé důležité slovo vynechal anebo zkomolil pád.
Jasně, že to uvedu. jen jsem knihu zaklapl :-) Rozhodně jsem nic nezkomolil a citoval to přesně. Zaujalo mě to proto, že to dává "navrch" Honzovi s hromosvodem. Dnes bychom řekli, že někoho zabil blesk, tehdy mluvili o hromu :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #6 kdy: 18.02.2024, 19:45 »

Zaujalo mě to proto, že to dává "navrch" Honzovi s hromosvodem. Dnes bychom řekli, že někoho zabil blesk, tehdy mluvili o hromu :-)

Ale o tom zde už několik let hovoříme, Mlho!  podivej Afro

https://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/hromosvod-nebo-bleskosvod
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 18.02.2024, 21:43 »

Ale o tom zde už několik let hovoříme, Mlho!  podivej Afro

https://www.kniska.eu/kniska/clanky-1/hromosvod-nebo-bleskosvod
Plha, hlásí, že o tom samozřejmě ví.
V pátek jsem šel kolem jedné knihobudky a zase jsem tam našel starý tisk. A hle, tato hláška, to musím zvěstovat dál, pomyslel jsem si. Třeba to udělá někomu radost!  tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 19.02.2024, 06:48 »

Čeština se stále mění a vyvíjí. Nedávno jsem hledal v katalozích polovodičů a elektronek TESLA.  Hledal jsem informace o starých výkonových germaniových diodách 83NP71. Vzal jsem do ruky Příruční katalog elektronek, obrazovek a polovodičových součástek TESLA Rožnov, vydání 1968. Potřebné informace jsem našel, ale zaujala mě formulace na konci stránky:

Nevyrábí se! V nových přístrojích používejte křemíkových usměrňovačů.

Tak by to dnes nikdo neřekl.
Nedalo mi to a sáhl jsem po dalších vydáních. A hned v následujícím vydání 1969/70 je již:

 Nevyrábí se! V nových přístrojích používejte křemíkové usměrňovače.

 Pro zajímavost, tyto diody (již před 50 léty byly silně retro) se najdou ještě v katalogu roku vydání 1973, ve vydání 1976 již uvedeny nejsou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #9 kdy: 20.02.2024, 09:35 »

To jsem také někde četl. To je něco jako Damoklův meč!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.041 sekund, 22 dotazů.