Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?  (Přečteno 2872 krát)
Jiří Macháček
*
Offline Offline
« kdy: 25.12.2023, 08:02 »

Vychytávka Obsidian je placená, ale i zdarma!
    Tuto aplikaci jsem objevil během Covid-19. V první verzi byla zajímavá, leč ne tak použitelná jako nyní. Předesílám, že je to pomůcka pro ty, kteří pracují s nějakým množstvím informací a chtějí si zjednodušit orientaci. Z toho plyne, že určitě není pro každého. Jde o zdarma nebo placenou verzi. Stále používám bezplatnou, ale v oblasti, v které aplikaci používám přibývá uživatelů rychle a zvažuji i některé placené služby. Proč ne? Oč jde? Napsal jsem něco málo, co jsem stihl, myslím, že pro pochopení a motivaci těchto pár řádků bude stačit. Kdyby chtěl někdo z kolegů tuto appku rozvinout, mohla by to být zajímavá alternativa ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Kdo se přidá k využití vychytaného Obsidianu?
   
Zaznamenáno

Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #1 kdy: 26.12.2023, 18:39 »

Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
Za těch pár let praxe jsem poznal dost kapacit z různých odvětví a všichni používali hlavu, ne mobil.
A to jsou technici, kteří dělají generátory, řídící systémy, autoelektriku na nových traktorech, vývojáři...
Nová generace šamponů jak z obrázku, to je jiný level. Jeden takový přijel opravovat dojení na VKK.
Diagnostika začla googlením, následovalo restartování počítače a pak zoufalé tahán za dráty.
Kdyby tam ze zvědavosti nešel bývalý jezedácký elektrikář, který chápal, že vrátka se za krávou zavírají a je na nich koncák a došlo mu, že má koncák ulomený táhlo, ten zoufalec tam dahal za dráty dodnes.
A něco podobného jsem potkal i já, když se ptám madýho na blbou impedanci a rezistivitu a on začal googlit s tím, že to nemusí vědět, že to je přece na internetu. zle

Jinak zajímalo by mě praktické nasazení, místo spousty obecných frází. To si tam lze zadat menstruační kalendář a soupis kaváren s nejlepším sojovým latté?
Já takhle třeba léta používal dva sešity A6, až jsem zjistil, že se to podstatné tak nějak samo uložilo a mám jen jeden a stejně se na něj práší.
Chtělo by to víc používat šedou kůru. Má neskutečnou kapacitu, kterou lze odblokovat pouze tréningem ve formě studia a ukládání informací. Jasně, nelze si pamatovat všechno, ale pak je třeba vědět, do které normy či příručky kouknout a jednotlivé obory nejsou až tak široké, aby si specialista neudržel přehled.
Šudláním na mobilu lze nepochybně po nějaké době získat kýženou odpověď, ale vypadá to blbě, když před zákazníkem budu na mobilu googlit odpověď na otázku. To si může zákazník najít sám a ušetřit.
Zaznamenáno
Jiří Macháček
*
Offline Offline
« Odpověď #2 kdy: 26.12.2023, 20:06 »

Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
To se tedy velmi omlouvám. V tom článku jsem se snažil vysvětlit k čemu mi připadá tento nástroj vhodný. Na dotaz k čemu může být dobrá vrtačka, kterému řemeslu už asi nemám sílu odpovědět. A ano, souhlasím, ve středověku se jezdilo na koních a nás ve škole učili velkou násobilku. A dál?
Zaznamenáno

Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 26.12.2023, 20:26 »

Na koni se svezu rád a kdo nezvládá násobilku je pořád blb, takže zas takový posun nevidím, jen koně už nejsou doménou chudiny.
Vrtačka je špatný příměr, protože s tou se dá vytvořit nějaká hodnota a má široké spektrum využití.
Ten váš popis je plný nadnesených obecných frází, ovšem praktické využití pro elektrikáře v bytové výstavbě, provozáka ve fabrice, nebo co já vím technika PLC, nemůžu najít, ale jsem asi moc konzerva.
Ano, i skladník ve šroubárně si může přečíst Vergilia v originále, ale stále zastávám názor, že k uchování vědomostí má sloužit primárně mozek, protože je vcelku jedno, zda tam uložím potřebnou informaci, nebo "link" kde ji dohledat v mobilu a doufat ve wifi a nabtou baterku.
A ano,  uznávám svou intelektuální omezenost a nestydím se za to a proto jsem se tak blbě zeptal, za což se omlouvám.


Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 26.12.2023, 20:41 »

Nějak nechápu ten přínos pro elektrotechnik a.
Za těch pár let praxe jsem poznal dost kapacit z různých odvětví a všichni používali hlavu, ne mobil.

Lidský mozek může mít sice nesmírnou kapacitu ale informace v něm uložené přirozeně podléhají i částečnému zapomínání (detaily se zapomínají samozřejmě jako první). Smyslem pokročilých systémů na správu informací je ukládat a organizovat informace a myšlenky tak, aby byly rychle dohledatelné, vzájemně provázané a snadno v hlavě obnovitelné. Ono u hodně tvůrčích lidí i jen jimi samotnými generované množství informací a myšlenek je obrovské a k tomu se přidává množství informací v jejich knihovnách, ze kterých při při práci a studiu čerpají. Pokud nemáte relativně moc velké ambice, tak aplikace jako zde navržený Obsidian může pomoct. Pokud je vaše přirozené nastavení nerespektovat limity druhých, tak budete muset hledat obecnější a dokonalejší řešení.
Zaznamenáno
Jiří Macháček
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 26.12.2023, 20:48 »

Opravdu začínám litovat, že jsem něco psal. Měl jsem to prý napsat obecně, tak jsem se snažil, viz

Citace
... Začal jsem tím, že jsem vytvořil několik poznámek v Obsidian, kde jsem shrnul časté požadavky. Postupně jsem přidával další poznámky, řešení a průběžně je tagoval. Výsledkem pak bylo jednoduché spojování mnoha informací různých dokumentů a případné odkazy na zdroje zde.

Díky integraci vlastní databáze s mobilní aplikací mám k informacím pohodlný přístup kdykoliv a kdekoliv. Při shromažďování informací nezapomínám přidávat své poznámky do Obsidiánu, protože skvělá učebnice, uložená na šesté poličce ve skříni tam může jinak bez povšimnutí zůstat navěky.

Jde tedy o využítí funkce Obsidian pro vytváření interních odkazů mezi poznámkami. ...
Pokud uvádíte "Ten váš popis je plný nadnesených obecných frází",  tak tedy (Zde někdo nečetl pravidla! To musí někdo opravit a opozdí to zveřejnění!) za hodnocení. Líp to jednodušeji asi neumím.

Dokonce jsem zvažoval, že bych nasdílel pro ukázku svou databázi. Ale ta se jednak netýká jen tohoto oboru a hlavně v ní mám za tu dobu hodně soukromých linků. Chtěl jsem dát praktický tip, nic víc.
Zaznamenáno

Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 26.12.2023, 21:32 »

Musím potvrdit, že Obsidian je určitě dobrý tip. Já používám konkurenční Notion. Jenže to bude zajímat buď geeka nebo elektrotechnik a který má těch odkazů skutečně plný brýle! Tay ten dotaz k čemu to je elektrikářovi dobrý mi připadá jako se mě kdysi kamarád ptal k čemu je dobrý excel.  Tak excel třeba na sčítání a vyhodnocování a Notion, tedy teď Obsidian na spojování souvislostí. Pokud bych měl potřebu si dělat elektrikářské souvislosti, pak bychj třeba spojoval elektroinstalá k se všemi souvisejícími věcmi, nakteré mám myslet. Vzhledem k tomu, že to funguje obousměrně, může si tak každý udělat super rychlý poznámkovník v kapse.

Opravdu začínám litovat, že jsem něco psal.
Nelitujte, pište dál. Nemám chuť číst jen vychloubačné články marketinku.

Jediné co tomu vytknout je závislost na elektronice ale to v dnešní době je asi už novodobé DNA a těžko se tomu vyhneme. Myslím si, že jesem bůhvíjak moderní ale mé děti mě stále překvapují a cítím, že se ten vlak hýbe nějak ještě rychleji.

Smyslem pokročilých systémů na správu informací je ukládat a organizovat informace a myšlenky tak, aby byly rychle dohledatelné, vzájemně provázané a snadno v hlavě obnovitelné.
Přesně tak. Každý má možnost si vytvořit vlastní les propojených poznámek. Vůbec to nemusí být obsáhlé a složité, přičemž užitek se za chvíli ukáže.
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Miroslav Hřib
*
Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 27.12.2023, 08:48 »


Šudláním na mobilu lze nepochybně po nějaké době získat kýženou odpověď, ale vypadá to blbě, když před zákazníkem budu na mobilu googlit odpověď na otázku. To si může zákazník najít sám a ušetřit.


Zrovna loni jsem řešil rekontrukci. Byl bych strašně rád kdyby architekt/projektant googlil. Přestože se firma specializovala na mnou požadovanou rekonstrukci měl jsem pocit, že mě "tahají za fusekli" a vymýšlejí neexistující zákony. Nepolíben stavařinou jsem nahlédl do zákonů a moje podezření se potvrdilo. Jen jsem nechtěl podlehnout Dunning–Krugerovu efektu a dohledával jsem všechny závazné normy. Starý zákon něco definoval přesně, novelizace to vypustila a naopak. Zákon odkazoval na neplatnou normu. Atd.

Prostě když jste v neznámém prostředí potřebujete mapu, ikdyž vám místní říkají, že ji vživotě nepoužili.

Já se svým analytickým myšlením rád řeším a vyřeším nové problémy. Dohledám podrobnosti, použiju a zapomenu. Pak za mnou někdo za 2 roky dojde, že jsem to na to odborník protože jsem to vyřešil. Já ani nevím, že jsem na tom dělal. Právě podobné nástroje mi usnadňují se do toho vrátit.

Stará generace měla sešity ale taky si myslím, že toho prostě bylo o dost míň. Z vyprávění vím jak do podniku došla nová mašina a technici šli na školení, které bylo třeba na měsíc či dva. Dnes mi řeknou, ať si stáhnu manuál z webu.

Zaznamenáno
Jan Alin
*
Offline Offline« Odpověď #8 kdy: 30.12.2023, 15:07 »

To vypadá zajímavě, určitě vyzkouším.
Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #9 kdy: 06.01.2024, 22:01 »

Obsidian znám, mám a dokonce i používám. Ale podobně jako autor k jinému účelu, než bych mohl nabídnout ke stažení. Ukládám si tam různé výroky a citáty. To je snad jediný způsob jak dohledat ten, co se zrovna hodí. Samozřejmě pokus tan nasypu třeba normy atd. tak si vytvořím jiné souvislosti. Ale asi nejsem ten, kdo ty normy tak potřebuje a používá jako třeba revizák.


* Obsidian.png (328.47 KB, 1125x2436 - prohlédnuto 90 krát.)

* Aischylos.png (244.6 KB, 1125x2436 - prohlédnuto 78 krát.)
Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaký používáte program pro psaní revizí?
 Existuje program, který dokáže zkontrolova el. schéma?
 Doporučíte mi SW pro hlídání doby platnosti revizních zpráv?
 Poradíte mi rozpočtový software do 15k Kč?
 Existuje nějaký jednoduchý freeware SW pro tvorbu elektroinstalačních rozvodů?
 Znáte software Revize zařízení v objektech ?
 Existuje bezplatný software pro tvorbu schémat elektroinstalace?
 Jaký program použít na vytváranie elektroinštalácí?
 Existuje software ,které by "evidovalo " periodické revize ?
 Hledám free soft k nakreslení a kontrole zapojení, poradíte?
 Jaký používáte program k návrhu rozvoden vn?
 Poradíte mi nějaký program na kreslení el.rozvodů?
 Aký softvér používate na vypracovanie cenovej ponuky?
 Kdo jste dostali nabídku na vyzkoušení SW Verlag Dashöfer pro revize ?
 Nemáte někdo Elmer - revize nainstalovanýho na Ubuntu?
 Nevíte o jednoduchém prográmku pod WIN na rychlý výpočet Rc při revizích hromů?
 Co říkáte na mobilní vychytávku Elektrobasic v mobilních telefonech?
 EL SOFT: Nový program Šéfmontér
 Aký použít program na elektroprojektovanie?
 PHOENIX CONTACT: Projekční a značící SW CLIP PROJECT 8.0 Advanced
 Softwarová podpora OEZ
 Také kupujete OpenOffice... od domovníka?
 Kam to všechno spěje? aneb bez papíru je to lepší
 Aký kresliaci program pre elektro - silnoprúd vybrať?
 Novinky v softwarové podpoře pro přístroje a rozváděče nn od společnosti ABB
 Už jste si zase nainstalovali nové Windows?
 Jaký zvolit program na tvorbu elektrotechnických schémat?
 Existuje SW pre pre technickú dokumentáciu?
 Používáte nějaký program k návrhu rozvodnic?
 Jak se pracuje s Elmer-EL-revize?
 Existuje SW pro virtuální zapojování rozvaděče?
 Pomáhá vám Eplan v praxi také? Jak jste spokojení?
 K čemu by prosím tě elektrotechnik používal Evernote?
 KOPOS: Konfigurátor KNS
 Máte někdo zkušenost s rozpočtovým software Smart Plus?
 Jaké máte zkušenosti s Eplanem P8?
 Třetí generace programu pro oceňování montážních prací OCEP
 Vše o softwarovém nástroji pro rozvaděče Schrack Design!
 Znate nejaky jednoduchy program na schemata rozvadecu, nejlip freeware?
 Znáte program 1-2-3 schéma ke snadnému vytvoření liniáků a přehledů?
 Znáte nový CADKON + Architecture?
 Nehledáte free elektro CAD software?
 WAGO: Nové vývojové prostředí e!COCKPIT
 WAGO: Nová verze aplikace flexROOM
 Nová verze nástroje SchrackNorm
 ABB a Microsoft zahájily spolupráci v oblasti digitální transformace průmyslu
 SOFTWARE: dm Revize - nový nástroj k tvorbě revizních zpráv
 Aky SW pouzivate pri projekcii elektro ?
 SW na zakreslení elektronistalace?
 Jaký SW na projektování elektro a MaR?
 Verze Schrack Design 2 zde!
 Jaký program na kreslení schémat?
 ERP systém v prostředí elektrotechnické výroby
 EPLAN Cogineer směřuje do cloudu
 Konfigurátor OEZ a novinky verze 8.00
 Jaký používáte software pro tvorbu revizí EZ?
 Jaký software používáte pro zobrazení valivé koule ve 3D?
 Jakou máte zkušenost s "revizemi online"?
 Platí se za programovací nástroj ústředen Galaxy Honeywell?
 Aký software používate na sledovanie termínov OPaOS?
 ERP systém pro elektrotechnický průmysl = HELIOS Orange edice iNUVIO
 Program PAVOUK 3 s novým rozhraním i funkcemi
 AVÍZO: Online řešení LAPP návrhu kabeláže
 Jaký je uživatelský pohled na software revizí od PŠIS Nymburk versus KLIMŠA?
 Tvorba elektro dokumentácie rýchlo a pohodlne
 Nová verze programu E-Config 3.8 je od 1. srpna k dispozici!
 Lze mít v E-configu podružnou sběrnici za stykačem?
 Navrhujeme svorkovnice rozvaděče pomocí aplikace WAGO SMART DESIGNER
 LIVE EATON: Kreslení jednopólových schémat v E-Configu
 Pavouk - seriál o programu EATON
 LIVE EATON: Pavouk - řešení jednoduchých paprskových sítí
 Efektivní zpracování projektů elektroinstalací včetně výkazů materiálu
 Nevíte o nějakém bezplatném programu, který by dokázal udělat podobné mapy?
 Dáte tip na aplikaci pro poznámky a odkazy souvisejících dokumentů?
 Poznate nejaky program na tvorbu OPaOS?
 ABB uvádí Konfigurátor pro domovní elektroinstalace ...
 Jakému softwaru dáváte přednost pro projektování elektroinstalací a rozvaděčů?
 Jaké zkušenosti máte se software DM Revize?
 Jaká je role softwarového SAP v průmyslu?
 Jaký používáte systém pro řízení zakázek?
 Jaké časté fuck-upy znáš v bezpečnosti IT, výpočetní technice?
 Jak efektivně uspořádat kroky výrobního procesu?
 Jakou dáte referenci pro software EL-Revize?
 Nemáte seznam ochranných pomůcek v trafostanici?
 Nemá někdo nějakou pomůcku pro určení vnějších vlivů?
 Chcete pomůcku k orientaci v dokumentech?
 Cenová pomůcka pro revizní techniky
 Jaké máte praktické zkušenosti s nářadím Cimco?
 Z jakého jakého musí být materiálu manipulační tyč v kobce vn?
 Používáte dielektrické rukavice?
 Inspecto.online nefunguje, ono to zaniklo nebo jen porucha, netušíte někdo?
 DIAMETRAL: Laboratorní nábytek VarioLab+
 Jste připraveni na zimu?
 Kdy je odvíječ kabelu, buben a vozík v jednom?
 Evernote - jde to i bez papíru
 Multifunkční teleskopická tyč pro práci pod napětím do 123kV.
 KATALOG: Ochranné a pracovní pomůcky pro energetiku
 Automat pro konfekcionování vodičů Wire Terminal WT
 Z kvalitních pracovních rukavic na K&V ELEKTRO si vybere každý
 Jakou montážní svítilnu byste doporučili do elektrodílny?
 Znáte praktické tiskárny BROTHER pro elektrotechniku?
 TIP na pracovní stůl ESD potažený melaninovou pryskyřicí
 Používají se u nás nástroje na tvarování jednovodičových kabelů velkých průřezů?
 Jaké průměry diamantové korunky pro otvory krabic používáte nejčastěji?
 Co z nářadí MILWAUKEE ne/doporučujete?
 Znáte pojistkové kleště do 35kV a používáte je?
 Opravdu před zahájením práce vždy vyhodnocujete možná rizika?
 Jakou praktickou zkušenost máte s QADDY v terénu vy?
 Proč mít celou elektrikářskou agendu v tabletu?
 Jaké máte zkušenosti s nářadím CIMCO vy?
 Kdo vyrábí ochranné pomůcky na vn?
 43) Co je zařazeno do skupin - nářadí, výstroj (osobní ochranné prostředky a pracovní pomůcky) a přístroje?
 Podle jakých předpisů se mají vybavovat el.stanice prac. a ochrannými pomůckami?
 Jak používat osobní ochranné pomůcky proti pádu z výšky?
 Chcete pěknou tabulku krytí a mechanické odolnosti ?
 Jaké pomůcky musí být na rozvodně vn a jak často se zkouší?
 Vyrábí se(prodávají) někde dielektrické rukavice jiného vzhledu a barvy?
 Opasek na nářadí pro vytíženého elektrikáře
 Živá vysílání o Jablečných Ipadech #.....
 PEUGEOT a robotizovaný Partner Tepee se systémem START/STOP
 Používate pri práci lupu alebo podobnú pomôcku?
 Jaký používáte kalendář akcí ve svém PC?
 BAGOBAGO Sedací batoh pro elektrikáře.
 Přišel nám balík z 3M
 Přišel nám balík z 3M
 Aplikace chytrého telefonu - jak se v nich vyznat
 Může být přehnaná ochrana nebezpečná?
 Multifunkční montážní sada RITTAL
 Kde byste použili multifunkční teleskopickou izolační tyč vy?
 Rýhovač Ditch Witch C60X
 Jak ve své praxi odvíjíte kabely z bubnů?
 Systém lisovacích nástrojů VOGT AG
 Potřebuji testovat zásuvky - jaký přístroj doporučíte?
 Doporučujete ke studiu volně dostupnou příručku ČEZu?
 Jakou používáte v praxi za inspekční svítilnu?
 Najde výstražná LED svítilna ELWIS uplatnění i ve vaší praxi?
 Co vše by měla praktická aplikace elektrikáře umět?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.091 sekund, 24 dotazů.