Je vůbec chránič v síti IT bezpečný ochranný prvek? Pokud je síť třífazová, vyvedená se středním vodičem, předpoklad je že síť není rozlehlá, přijde mě tento prvek při jedné i druhé poruše nespolehlivý.
Paradoxní je to, že na obrazovce na pravé straně je sloupec, kde je odkaz mna archivní články okolo proudových chráničů Live Eaton. Když na ten odkaz kliknete, tak se dostanete do kvalitní přednášky dvou specialistů a to ing. Františka Štěpána a BC. Jana Marka.
V přednášce můžete přijít na otázky a odpovědi do části:
"Jaký správný typ proudového chrániče použít pro ochranu ovládacího obvodu 230V z oddělovacího trafa 500/230V? Např. síť IT 500V s několika M s 3-f frekvenčními měniči."
Nejdříve je nutno pochopit princip sítě IT.
Ten nejdůležitější a proto se sítě IT především používají,
je odložení "problému" při první poruše isolačního stavu na pozdější dobu.
První položená otázka má znít, proč chcete zařadit proudový chránič do obvodu?
Aby něco chránil, anebo aby vytvářel problém?
Ve svém příspěvku jste si odpověděl sám,
ten prvek tam bude navíc a spíše bude vytvářet problémy.
Několikráte jsem řešil problém zvýšené poruchovosti v mnohých provozech, kde byla síť IT. Ve většině případů byly nesprávně instalované proudové chrániče. Zrušením chráničů a vylepšením pospojování se snížila poruchovost o celý řád. A bezpečnost se nesnížila....P.S. IT je soustava s izolovaným uzlem transformátoru
. Na svorkách trafa nenaměříte proti zemi žádné napětí. Po zapnutí vypínače sítě, pokud je nějaký kabelový rozvod, naměříte proti zemí obvykle "třetínové napětí". Při jedné poruše fáze se napětí rozloží nesymetricky, že na dvou fázích je plné napětí trafa a na jedné fázi je proti zemi nulové napětí. To je ta první porucha, umožňující další provoz zařízení. Při druhé poruše dojde ke "zkratu" a působí vypínací prvek proti zkratu.
Pozor na proudové chrániče, které jsou instalovány jako módní prvek, bez technického opodstatnšní.