Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Je stále možné přezkoušení z vyhlášky 50/1978?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Je stále možné přezkoušení z vyhlášky 50/1978?  (Přečteno 4151 krát)
Jan Štěpánek 1
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 14.12.2023, 08:33 »

Jsem vyučený elektrikář a stále mám ještě vyhlášku 50/1978 paragraf 6. Nyní mě v práci chtějí přezkušovat, i když mám tento paragraf stále platný. Je to možné, nebo se mám proti zaměstnavateli ohradit?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #1 kdy: 14.12.2023, 13:35 »

Zaměstnavatel může podle svých MPBP jen určit max lhůtu přezkoušení jak je ve vyhlášce řečeno!
Jsou max 3 roky....Pokud zaměstnavatel bude chtít, můžete chodit i každý půlrok na přezkoušení!
Nikde se proti tomu neohradíte!!  Zaměstnavatel má pravdu!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Honza Formánek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 14.12.2023, 13:38 »

Osvědčení vydaná před 1. 7. platí po dobu, na kterou byla vydána. Nezměnil jste zaměstnavatele, případně rozsah činnosti? Také je možné, že to zaměstnavatel dělá hromadně a prostě zrovna nastal čas. Není se proti čemu ohrazovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 14.12.2023, 16:11 »

Jsem vyučený elektrikář a stále mám ještě vyhlášku 50/1978 paragraf 6. Nyní mě v práci chtějí přezkušovat, i když mám tento paragraf stále platný. Je to možné, nebo se mám proti zaměstnavateli ohradit?
Když ono se to moc neřeší, ale "padesátka" není na osobu jako občanka, ale na pracoviště a druh práce.
Jinými slovy školník elektrikář s padesátkou, je třeba v provozu válcovny rázem bez padesátky, resp. uznal by mu ji jen idiotenmanager .

Jediný důvod cukání, je z důvodu obav ze zkoušky, což je ale známkou nedostadečných znalostí a elektrikář, který neumí a nebo nechce absorbovat znalosti, nikdy nebude dobrý elektrikář.
U nás na podniku po neúspěšném testu, následoval odchod na neplacené volno a přezkoušení za týden.
Velmi výchovné a motivující i pro největší lenochy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 15.12.2023, 06:38 »

Dotaz plně nechápu. V podstatě všechny dosud platné "padesátky" končí za cca půl roku. To je pro vás takový problém? Na vašem místě bych byl naopak rád, že se mi dostane nových informací a znalostí během přípravy (školení),  včetně aktuálního přezkoušení dle zákona.

Jinak jen opakuji to co napsali kolegové. Zaměstnavatel má zpracována rizika na pracovištích a dle toho zpracovány vnitřní předpisy. Znám několik firem, kde se provádí minimálně 1-2 školení ročně s tím, že je to ukončeno malým testem. Pokud po vás chce zaměstnavatel projít školením a prokázat svoji odbornou způsobilost, nebo znalost bezpečnosti, vy se tomu musíte podřídit. Pokud ne, nezbývá než odejít, protože zaměstnavatel k tomu má plné právo.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 15.12.2023, 07:45 »

Příběh okolo "50/78"

V první polovině roku 2022 nastaly žně pro mnohé školící střediska, kde vyráběli "padesátku" jako na běžícím páse. Vznikly malé továrny "ano na peníze".
Jenže nový zákon nařídil "konečně" určit v každé firmě odpovědnou osobu za elektrické zařízení, ke součásti odpovědnosti je kvalifikace elektrikářů. A tak se rozhodl, že pověří jednoho ze schopných techniků, aby to zajistil.  A  tak mne požádal o spolupráci okolo školení a přezkušování.   Poradil jsem mu na začátek v prvním kole jen malou prezentaci a nakoupit knihy od Michala Kříže na samostudium. A nastal poprask. Oni nic studovat nebudou a hodili mu knihy pod nohy. A tak jsem měl myšlenku, zajdi za hlavním inženýrem a vysvětli mu proč bude školení i zkoušky u vás ve firmě. A výsledkem byla účast hl. inženýra i odpovědné osoby na školení i na přezkušování.  A těm, kteří "stávkovali" a testy neudělali kladně, bylo navrženo přeřazení na jinou práci a za měsíc zkoušky znovu.
Školení se má využívat ke zvýšení kvalifikace. Zvláště, když ve firmě se instaluje nová technologie, Tak povinnosti firmy je seznámit a naučit.....obj evují se nové materiály a nové technologie. A zvláště, když firma dodává na trh některá elektrotechnic ká zařízení.

Plně podporují názor kolegy Honzy Fraňka. Je dobré změnit úhel pohledu, protože se něco v této oblasti změnilo. V době, kdy se narodila V50/78, tak i tam, kde byli dva elektrikáři byl jeden vedoucí elektrikář. A protože i malé firmy ( závody) patřily pod velký národní podnik, tak hlavní elektrikář organizoval školení i přezkoušení. Teprve v "divoké době" po privatizace skoro všeho, začaly vznikat školící střediska a vznikla totální absence hlavních elektrikářů. Prostě doba se mění i v oblasti požadavků na kvalifikaci elektro....ved ení firem a odborníci to berou do svých rukou.   
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 15.12.2023, 08:02 »

Je stále možné přezkoušení z vyhlášky 50/1978?

Není možné, protože V50/78 nahradilo NV 194/2022.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #7 kdy: 15.12.2023, 11:15 »

Když ono se to moc neřeší, ale "padesátka" není na osobu jako občanka, ale na pracoviště a druh práce.
Jinými slovy školník elektrikář s padesátkou, je třeba v provozu válcovny rázem bez padesátky, resp. uznal by mu ji jen idiotenmanager .
Palec vzhůru

Dotaz plně nechápu. V podstatě všechny dosud platné "padesátky" končí za cca půl roku. To je pro vás takový problém? Na vašem místě bych byl naopak rád, že se mi dostane nových informací a znalostí během přípravy (školení),   včetně aktuálního přezkoušení dle zákona.

Palec vzhůru

Doplnil bych, nejen, že je to právo zaměstnavatele ale důležitá povinnost!

Největší pomýlená, která se doposud používá je výraz "mám padesátku". Ve skutečnosti by to mělo znít "byl jsem proškolen a přezkoušen k tomu, kam mě můj zaměstnavatel posílá". Z toho vyplývá, že "padesátka" není elektrikářova a má význam především pro toho, kdo elektrikáře vysílá k určité práci. Z toho pak vyplývá, že elektrikář pracující mimo rozsah ke kterému byl přezkoušen, nepracuje v souladu s předpisy. Pokud zaměstnavatel změní původní podmínky, musí se to projevit třeba i v MPBP a novém školení a přezkoušení. Jinak v případě úrazu nebo jinému problému se právníci žalující strany zhojí na neproškolených pracovnících. Atak zaměstnavatel určuje kdy a z čeho.

A teď si odpovězte: "Proti čemu se chcete ohrazovat?".

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #8 kdy: 15.12.2023, 11:58 »

Je zase pravda, že při přezkoušení mimo podnik se "zkouší" všeobecně...js ou tam všechny možné zaměření v oboru elektro od bytů přes zemědělství po zdravotnictví. ... poklona

Tady by si měl zaměstnavatel udělat ještě dozkoušení ze svého zaměření.
Ale přinám se, za těch 43 let v oboru jsem to ještě neviděl a nesetkal s tím u různých firem!! tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #9 kdy: 15.12.2023, 13:47 »

Přeškolení z místních bezpečnostních předpisů kdykoliv se změní má zaměstnavatel povinnost vždy a u všech, nejenom u elektrikářů. To by mělo proběhnout (a probíhá) i při nástupu na jiné pracoviště. Zvlášť elektrárny, chemičky a podobné společnosti jsou v tom dost nekompromisní.

U nás se "odebere" osvědčení například v případě, kdy dojde k nebezpečné situaci nebo dokonce úrazu vinou pracovníka. Pak následuje proškolení a nová zkouška. V ostatních případech se pracovník jenom doškolí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Soukupp
*
Offline Offline


OSVČ


« Odpověď #10 kdy: 21.12.2023, 21:25 »

Dotaz plně nechápu. V podstatě všechny dosud platné "padesátky" končí za cca půl roku. To je pro vás takový problém? Na vašem místě bych byl naopak rád, že se mi dostane nových informací a znalostí během přípravy (školení),    včetně aktuálního přezkoušení dle zákona.

Jinak jen opakuji to co napsali kolegové. Zaměstnavatel má zpracována rizika na pracovištích a dle toho zpracovány vnitřní předpisy. Znám několik firem, kde se provádí minimálně 1-2 školení ročně s tím, že je to ukončeno malým testem. Pokud po vás chce zaměstnavatel projít školením a prokázat svoji odbornou způsobilost, nebo znalost bezpečnosti, vy se tomu musíte podřídit. Pokud ne, nezbývá než odejít, protože zaměstnavatel k tomu má plné právo.

Proč by mělo platné osvědčení vyhlášky 50 končit za půl roku? Nechápu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrorevize E2A, okres Prachatice, Jižní Čechy, e-mail: petr.soukup@post.cz, tel: +420 776 374 700
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #11 kdy: 22.12.2023, 07:33 »

Ony se trochu změnily některé podmínky pro pořádání zkoušek...
A tak se našly firmy, co udělaly přezkoušení v červnu 2022, aby měly čas na to podívat se jak to dělají jinde, připravit se...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 22.12.2023, 20:36 »

Zákon 250/2021 vyšel 1.7.2021 a přesto že vyhl50/78 byla oficiálně zneplatněna až k 1.7.2022, měla se provádět přezkoušení po 1.7.2021 už dle nového zákona.
Plnit povinnosti dané zákonem lze v době jeho účinnosti. Do 30.6.2022 bylo tedy možné přezkušovat jen podle zákona 174/1968 Sb.,  který byl v té době účinný.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 23.12.2023, 11:46 »


Zákon 250/2021 vyšel 1.7.2021 a přesto že vyhl50/78 byla oficiálně zneplatněna až k 1.7.2022, měla se provádět přezkoušení po 1.7.2021 už dle nového zákona. Tedy k datumu 1.7.2024 by neměla zůstat už žádná platná "padesátka" jejiž maximální platnost byla 3 roky.

Nicméně mnoho firem provádí jednoduchá školení a přezkoušení z bezpečnosti pro své zaměstnance každoročně. Je to jeden z pravidelných "rituálů"  angel
Poplets platnost a účinnost zákona, platnost znamená, že byl schválen, zařazen do sb.a tam číhá na datum účinnosti.
Velice rozšířenou chybou byť dejme tomu formální je např. "opatření budou zavedena k datumu platnosti zákona...."
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Soukupp
*
Offline Offline


OSVČ


« Odpověď #14 kdy: 03.01.2024, 20:48 »

Zákon 250 sice vyšel v červenci 2021, ale čekalo se na nová nařízení vlády, která nahradí starou padesátku a ty jsou platná až od 1.7. 2022. Takže kdo má vyhlášku 50 udělanou v červnu 2022, tak ji má platnou až dokonce června 2025. Takže nevím, kde pořád berete, že platné padesátky končí letos v červnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrorevize E2A, okres Prachatice, Jižní Čechy, e-mail: petr.soukup@post.cz, tel: +420 776 374 700
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #15 kdy: 03.01.2024, 20:54 »

Zákon 250 sice vyšel v červenci 2021, ale čekalo se na nová nařízení vlády, která nahradí starou padesátku a ty jsou platná až od 1.7. 2022. Takže kdo má vyhlášku 50 udělanou v červnu 2022, tak ji má platnou až dokonce června 2025. Takže nevím, kde pořád berete, že platné padesátky končí letos v červnu.
Ale Milan Hudec Honzův překlep už komentoval.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 N50: Zákon o 250/2021Sb. je tu a co s nim dál?
 N50: Bude u každého přezkoušení nové padesátky zaměstnanec TIČR?
 N50: Jak se změní otázky v přezkoušení po skončení vyhlášky 50/78Sb.?
 N50: Budou na přezkoušeních podle nového NV chodit kontroly pověřené organizace?
 N50: Jak mohou být v tržním prostředí poplatky ukotvené v zákoně?
 N50: Opravdu bude jednodušší reviznímu technikovi odebrat Osvědčení než doposud?
 N50: Kde se dozvím podrobnosti o oprávněních do a nad 1kV související s 250/21?
 BROŽURA: Testové otázky vyhlášky 50/1978 Sb.
 Jaké doklady potřebuji poté co zákon č. 250/2021 Sb. začne platit?
 Kdo bude od 1.7.2022 přezkušovat podle nové dvěstapadesátky (250)?
 Proč bylo nutné vyhlášku 50/78Sb. zrušit?
 Proč se vyhláška 50/78 Sbírky nezměnila již dříve?
 PS250#3: Co se s příchodem prováděcího předpisu zákona 250/21 vše změní?
 PS250#4: Co hrozí, pokud nevyjde nařízení vlády k Zákonu 250/21Sb.?
 PS250#5: Kdo bud moci novou 250ku školit?
 Co myslíš, bude přezkoušení bezpečné práce podle nové 250. drsnější?
 Co bude s osvědčením vyhlášky 50/78Sb. po 1.7.2022?
 PS250#7: Změní se s příchodem 250 i poplatky za přezkoušení z bezpečnosti práce?
 PS250#8: Bude možné provést proškolení z místně provozních podmínek odděleně?
 Kam se poděl můj § vyhlášky 50/78Sb.?
 Kolik pracovníků asi využije využije profesní kvalifikace v elektrotechnice?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.057 sekund, 22 dotazů.