Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Co vše je potřeba splňovat pro evidenci na TIČR?  (Přečteno 3143 krát)
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« kdy: 13.11.2023, 12:06 »

Konečně se mi povedlo přesvědčit vedení aby si firma podala žádost na TIČR k evidenci, že může provádět elektroinstala ční práce dodavatelsky (začali se nám poptávky v tomto duchu množit, do teď to bylo jen styl "přineseme zařízení a dáme ho do zásuvky"). Tak sháním informace co vše musíme jako firma doložit. Jde mi hlavně o to zda moje současná odbornost, §6, bude stačit a nebo je potřeba si sehnat garanta s vyšším paragrafem. Projektanta budeme mít externího.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 15.11.2023, 07:21 »

NA stránkách TIČRu se podívejte do sekce - nejčastější dotazy. Zde najdete většinou ty informace které hledáte. Pokud ne, normálně si tam zavolejte a zeptejte se. Případně si podejte žádost a dostanete instrukce kdy, kde a s jakými podklady se máte ukázat.  na zdravi
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 15.11.2023, 10:12 »

1) Nejedná se o žádnou evidenci, ale o proces udělení Oprávnění k činnosti na elektrickém zařízení

2) Doporučují prostudovat NV 190 a 194/2022 Sb.,  dříve, než budete podávat dotazy kdekoliv

Prakticky máte ve firmě dvě možnosti.

Ta první spočívá v tom, že uděláte smlouvu s externí odbornou osobou, která splňuje požadavky na odpovědnou osobu a bude vás zastupovat. Pokud takovou osobu seženete.....

Druhá možnost spočívá v tom, že si doplníte kvalifikaci a firma vás pověří odpovědnosti za elektrické zařízení.

Bez odpovědné osoby s odbornou kvalifikací není možné dokončit proces  k Oprávnění k dané činnosti. Takto to bylo nastaveno již před padesáti léty. Jenže zákon to řešil trochu "nepřímo". Od roku 2022 Zákon nařizuje, že se bude "jezdit" výhradně vpravo.  Zákon je třeba pochopit a uchopit..../i]
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 20.11.2023, 10:38 »

To Jan Bocek:

tak jsem si oba zákony prošel a pokud jsem to pochopil dobře. Musíme si určit o jaké VTZ se bude jednat dle 190 a její přílohy č.3.

V našem případě by to bylo nn do 1kV bez nebezpečí výbuchu a jednalo by se o VTZ druhé třídy jako příklad třeba "vystrojení rozvaděče pro ovládání elektrických topných těles pomocí stykačů a řídící jednotky dle projektu a její umístění vedle hlavního rozvaděče a napojení přívodu a odvodu, případně natažení nového odvodu s napojením onoho topného tělesa"

Z té 194 moc moudrý v tomto nejsem (je tam odkaz na §19 který jsem tam nenašel). Ale chápu to tak, že pokud mě vedení určí jako osobu odpovědnou tak by můj §6 měl stačit pro tuto činnost, jelikož bych to vykonával sám. Projekt by nám zpracovala třetí osoba a stejně tak i VRZ.

Nijak v tomto nefiguruje garant ani nic podobného. To jsem pouze špatně pochopil.

Chápu to tedy už dobře a nebo mi stále něco chybí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 20.11.2023, 12:25 »

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,47468.0.html

Myslím, že souvislosti mezi zákonem 250/2021 a NV 190/20222 a NV 194/2022 vše Sb.,  
jsou trošku jiné, než je váš výklad. Doporučují pozorně vyslechnout přednášku ing. Petra Létala

I ve staré době platnosti V50/78 na dodavatelskou činnost musel býti §8. Proto starý §6 je málo.....dále zařazení VTEZ do tříd má zcela jiné pravidla. Důležitým kriteriem je, kolik máte ve firmě zaměstnanců. A potom zdá máte PBŘ a další záležitosti.

Konečně se mi povedlo přesvědčit vedení aby si firma podala žádost na TIČR k evidenci, že může provádět elektroinstala ční práce dodavatelsky ....

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Martin Babrňák
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 20.11.2023, 12:53 »

takže moje prvotní domněnka, že bych musel mít §7 (vedoucí elektrotechnik) byla správná.

Ve firmě je nás 7, z toho já jakožto elektrotechnik a kolega jakožto IT technik. zbytek je obchod a administrace.

Jdu se podívat na to video, možná ne jen jednou. A uvidíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.028 sekund, 22 dotazů.