Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?  (Přečteno 8432 krát)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #18 kdy: 13.11.2023, 12:52 »

Totiž nejenom ta firma, ale ani projektant, nevědí co je to vodič PEN, vodič PE, a vodič N.
No a to je čirá zoufalost. Za mne. zle
Toto totiž poatří k základům, ktré evidentně neznají. Že mě to nepřekvapuje,.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 13.11.2023, 13:00 »

OK, a jaká z toho prosím plynou rizika při použití když je to vlastně komplet zapojeno před domovní sítí? Omlouvám že takto stále vyzvídám ale já jsem podobnou námitku vznesl zda to není bezpečnostně špatně. Ale tím, že obal střídače je uzemněn není prý důvod k obavám, popř. lze prý doplnit krátkou propojku mezi PE a N na vstupu i výstupu aby z toho vznikl plnohodnotný PEN.

Svodič a stykač lze určitě doplnit, chránič v tomto případě asi ne (jsou tedy pak 3ks přímo v RH)
Vazební spínač netuším k čemu slouží ale mrknu na to a doučím se:-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #20 kdy: 13.11.2023, 13:12 »

Odpovím krátce.
Vodič PEN slouží jako ochranný i pracovní zároveň.
Vodič PE je pouze ochranný vodič.
Vodič N je pouze pracovní.
 podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 13.11.2023, 14:00 »


Vodič PEN slouží jako ochranný i pracovní zároveň.
Vodič PE je pouze ochranný vodič.
Vodič N je pouze pracovní.
 

To zná už i zkušený kutil!

S některými firmami je to boj
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #22 kdy: 13.11.2023, 14:11 »

Nojo, Václave.
Tento základ, ale dělá pořád potíže i renomovanejm firmám. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Petr Chalupa_
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #23 kdy: 13.11.2023, 14:12 »

A ten back up je zapojen správně? Neříkám, že není, ale většinou to vidím v provedení, kdy back up napájí trvale světelné okruhy, lednici a příp. domácí server. V případě výpadku jede tento okruh samovolně dál a přepínač sítí se použije jen k přepnutí tohoto okruhu v momentě, kdy je vypnut nebo např. poškozen měnič. Takto, jak to popisujete, když dojde k výpadku, tak stejně světla zhasnou a vy půjdete potmě hledat přepínač sítí. Chápu to správně? A ten střídač vám na back upu opravdu utáhne celý dům?
V rozvaděči budete muset ještě nejspíš najít místo na AC přepěťovku, DC jističe, DC odpojovač, DC přepěťovku. Pokud budete mít 2 stringy, tak x2.
Hlavně si pohlídejte, že vám správně udělají DC rozvody. Vše ve chráničkách, přes žádné ostré hrany a lámání kabelů, žádné skřípání kabelů pod taškami, mezi trámy apodobně. Většina firem jsou v tomto lajdáci. Budeme se možná za pár let divit, až si ty nové střechy posedají a požáry budou na denním pořádku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #24 kdy: 13.11.2023, 14:31 »

Tak u montáží FVE, je těch problémů daleko víc.
1.Projektová dokumentace elektro
2.Neodborné a nebo nesprávně nalisované konektory na DC straně, dochází k přehřátí spojovacích konektorů
3.Není rozvaděč na DC straně s jištěním a svodiči přepětí
4.Potenciál (+) a potenciál (0) V, na DC straně v jedné společné trubce, hlodavci a predátoři baštěj tu izolaci, při následném zkratu, to zapálí vše kolem
5.Vedení mezi panely FVE a DC rozvaděčem neupevněny
6.Špatné průřezy vodičů na DC straně
To jen tak na okraj.
 zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jakub Drbohlav
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 13.11.2023, 15:40 »

OK, a jaká z toho prosím plynou rizika při použití když je to vlastně komplet zapojeno před domovní sítí? Omlouvám že takto stále vyzvídám ale já jsem podobnou námitku vznesl zda to není bezpečnostně špatně. Ale tím, že obal střídače je uzemněn není prý důvod k obavám, popř. 

Tady nejde o střídač, ale o to, že se vám v domě na PE může objevit při poruše napětí proti zemi. A to např. na radiátorech nechcete.

lze prý doplnit krátkou propojku mezi PE a N na vstupu i výstupu aby z toho vznikl plnohodnotný PEN.

Přesně tohle udělat nesmíte!



Kvalitní střídače si hlídají svody N/PE a pokud se objeví, odstaví AC stranu. Má to velmi dobrý důvod. Levné střídače si svody N/PE nehlídají a proto jsou vyhledávány různými "všeuměteli",  protože jim nevadí spojení N a PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Obyčejnej elektrikář, §6, §7, §8, §10 se zaměřením na záložní zdroje a požárně bezpečnostní zařízení.
OZO v požární ochraně dle zák. 133/1985Sb.
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #26 kdy: 13.11.2023, 16:00 »

Odpovím krátce.
Vodič PEN slouží jako ochranný i pracovní zároveň.
Vodič PE je pouze ochranný vodič.
Vodič N je pouze pracovní.
 podivej

Ano s tím souhlasím a snažím se to ctít,  ovšem v tomto případě mi z toho jde hlava kolem.
Čili problém je v tom,  že PEN z distribuce mi jde a plní funkci   PE na vstupu střídače "GRID" . A zároveň na backupu jde N přechází v PEN a v hlavním rozvaděči se dělí na PE a N.
Řešilo by tedy něco to krátké propojení PE a N na vstupu/výstupu střídače? Pak tedy dochází k rozdělení na TN C-S na úrovni střídače a za ním opět TN-C ? Takže také ne počítám...

DC rozvaděč je samostatně na vstupu do domu  a je osazen DC pojistkami a svodiči přepětí, uzemnění jde odděleně v odstupu od DC vedení, oboje v chranickach. Ovšem to DC vedení jde v jedné společné už ze střechy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #27 kdy: 13.11.2023, 16:18 »

Ono to zas tak špatně zapojené není, jen mi udivuje, že Coach1 si na YUTUBE nabere vědomosti(dnešní trend u FVE),  poté si doma něco uplete, a pak s prosíkem jde za někým kdo mu to dokončí. To že z TN-S se nesmí udělat TN-C je poněkud mylná představa, protože na tomto principu pracuje většina střídačů. Pokud tlačíte ze střídače do sítě, tak je to vždy z S do C. Pokud ten kabel 4x 10 na Backupu zapojí stejně jako na schématu 3.9, tak je vše OK. Jediné co nebude řemeslné je, že ZŽ bude N. Jinak se nic zvláštního dít nebude.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #28 kdy: 13.11.2023, 19:46 »

Ono to zas tak špatně zapojené není, jen mi udivuje, že Coach1 si na YUTUBE nabere vědomosti(dnešní trend u FVE),   poté si doma něco uplete, a pak s prosíkem jde za někým kdo mu to dokončí. To že z TN-S se nesmí udělat TN-C je poněkud mylná představa, protože na tomto principu pracuje většina střídačů. Pokud tlačíte ze střídače do sítě, tak je to vždy z S do C. Pokud ten kabel 4x 10 na Backupu zapojí stejně jako na schématu 3.9, tak je vše OK. Jediné co nebude řemeslné je, že ZŽ bude N. Jinak se nic zvláštního dít nebude.

Za mě je to podobné, jako když mi instalatér namontuje topnou tyč nebo oběhové čerpadlo apod. nebo si koupím 3F indukci/troubu a nebudu si z jakéhokoli důvodu jistý připojením také zavolám nebo jak vy píšete, jdu s prosikem za elektrikářem.. .i kdybych ale od firmy koupil komplet systém, velmi pravděpodobně bych tu byl se stejným dotazem také. Tak či tak váš názor celkem odporuje výše psaným příspěvkům.  Tak nevím zda jsme opět na začátku nebo je tam nějaká další  elektricky správná varianta neodporujíci normě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #29 kdy: 13.11.2023, 19:50 »


Ovšem to DC vedení jde v jedné společné už ze střechy.

Toto je špatně. Takovou elektrárnu bych nechtěl ani zadarmo. zle

Na těch fotkách, nevidím nikde měřící transformátory proudu, jejich sekundérní strana by měla být zapojena do toho měniče. To tam taky není namontováno?
Apropo je vydáno souhlasné stranovisko od distributora elektriké energie pro připojení mikrozdroje?

Bez ohledu na ČSN, platí obecné pravidlo, které říká, že nedodržení doporučeného zapojení výrobce toho měniče, automaticky padá záruka. Takže toto pravidlo je nad ČSN. Pokud ten měnič není zapojen dle výrobce, a stane se malér, opět špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #30 kdy: 13.11.2023, 22:02 »

Pane Miroši, pokud tady chcete házet rozumy a smajlíky s vyplazeným jazykem, tak také musíte argumentovat věcně a co se podle čeho konkrétně porušuje. To umí kde kdo, říkat jak je vše špatné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #31 kdy: 14.11.2023, 07:36 »

Ono to zas tak špatně zapojené není, ....

Právě že je. V projektu je jasně definovaný bod rozdělení PEN a to že ze střídače už vede síť TN-S. Jasně je tam že za střídačem má být použito kabelů 5x Tedy 3L +N+PE. Tím že ušetřili na kabelu, nedodrželi projekt (v revizi jasný rozpor) a znepřehlednili celé zapojení.

....,  jen mi udivuje, že Coach1 si na YUTUBE nabere vědomosti(dnešní trend u FVE),   poté si doma něco uplete, a pak s prosíkem jde za někým kdo mu to dokončí.

Jo, to mě taky udivuje, obzvlášť v době kdy rostou počty požárů FVE. Je to velmi rizikové zařizení z tohoto pohledu. Jen upozorňuji, že následná návštěva RT, neznamená že se ze zařízení stane rázem plně bezpečné zařízení. I RT jsou jen lidé, kteří mohou ledasco přehlédnout a díky nepřehlednému zapojení je to pak velmi snadné. Mě osobně tam chybí i popisy na vodičích. ROzvaděč musí mít výrobní štítek (jinak to není rozvaděč ale nějaká bedna)

Pokud tlačíte ze střídače do sítě, tak je to vždy z S do C.

Promiňte kolego, to by nemělo omlouvat šlendrián a nedodržení projektu montážní firmou

Jediné co nebude řemeslné je, že ZŽ bude N. Jinak se nic zvláštního dít nebude.

K tomu se mi už ani nechce vyjadřovat.



* Výstřižek.PNG (74.58 KB, 963x545 - prohlédnuto 156 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #32 kdy: 14.11.2023, 07:41 »


4.Potenciál (+) a potenciál (0) V, na DC straně v jedné společné trubce, hlodavci a predátoři baštěj tu izolaci, při následném zkratu, to zapálí vše kolem


Můžeš být konkrétnější? Marně jsem hledal rozpor v normě a protože mi to nedalo, volal jsem na Českou asociaci FVE a ti mi potvrdili, že oba vodiče v jedné trubce jsou v pořádku. Jelikož jsem o požadavku oddělení + a 0  slyšel z více stran, zajímá mne článek normy se kterým je to v rozporu. Třeba jsem něco přehlédl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 14.11.2023, 08:20 »

Můžeš být konkrétnější? Marně jsem hledal rozpor v normě a protože mi to nedalo, volal jsem na Českou asociaci FVE a ti mi potvrdili, že oba vodiče v jedné trubce jsou v pořádku. Jelikož jsem o požadavku oddělení + a 0  slyšel z více stran, zajímá mne článek normy se kterým je to v rozporu. Třeba jsem něco přehlédl.
Taktéž žiji v tom, že je to špatně, důvodem je snad izolace vodičů/hodnota DC napětí x koeficient/přepěťová kategorie onoho místa rozvodu.....at d.
Obdobná úvaha: mezi EM a dalším rozvaděčem nemá co dělat CYKYNa, pokud není v EM pilíři svodič.
Pro odpověď by se muselo  zabloudit do norem koordinace izolace, údajů výrobce vodičů a pod.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #34 kdy: 14.11.2023, 08:26 »

Odpovím krátce.
Vodič PEN slouží jako ochranný i pracovní zároveň.
Vodič PE je pouze ochranný vodič.
Vodič N je pouze pracovní.
 podivej
A když bude mít domek starou instalaci v TN-C, tak se s tím popereš jak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #35 kdy: 14.11.2023, 08:41 »

A když bude mít domek starou instalaci v TN-C, tak se s tím popereš jak?

U domů kde jsou ještě staré rozvody TN-C, montážní firma FVE připravuje pouze tři zásuvky vedle střídače. Je to celkem běžný jev na vesnicích. Prostě se to nedá zapojit přímo do stávajících rozvodů, protože výstup ze střídače se zapojuje za PCH a tady by to možné nebylo.

Taktéž žiji v tom, že je to špatně, důvodem je snad izolace vodičů/hodnota DC napětí x koeficient/přepěťová kategorie onoho místa rozvodu.....at d.
Obdobná úvaha: mezi EM a dalším rozvaděčem nemá co dělat CYKYNa, pokud není v EM pilíři svodič.
Pro odpověď by se muselo  zabloudit do norem koordinace izolace, údajů výrobce vodičů a pod.

OK, ale o co se konkrétně opřít při revizi? Dobře víš že něco si myslet a mít se o co opřít v revizi, jsou dvě rozdílné věci. Proto se na to prostě ptám. DOkud nebudu mít jasné porušení konkrétního článku, konrétní normy, nemůžu to v revizi ničím vyargumentovat=je to OK. Třeba se ještě někdo ozve a doplní to.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: 1 [2] 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.054 sekund, 22 dotazů.