Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Lze zapojit FVE střídač mezi RE a RH objektu?  (Přečteno 7652 krát)
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« kdy: 12.11.2023, 09:41 »

V RD mám klasické připojení od elektroměru sítí TN-C  CYKY 4*10 do RH v suterénu domu, kde se síť rozděluje na TN C-S.

FVE střídač mi byl zapojen tak, že TN-C přívod byl z RH odpojen a protažen do R-AC vedle střídače kde se přes jištění vrací zpět do RH a domovní sítě. Střídač je připojen v R -AC pomocí jištění paralelně na tuto vzniklou "zatáčku" (nevím zda by výraz smyčka nebo odbočka nebyl matoucí).

Čili síťový vstup střídače je pripojen opět jako TN-C 4*10  tj. bez N.
Obal střídače je uzemněn vlastním Z-Ž vodičem do hlavního uzemnění pod RH.

Dále je zde Backup který je veden opět kabelem 4*10 z backup výstupu střídače, ovšem nyní bez PE, do 3-poloveho přepínače sítí který mohu v případě výpadku distribuce přepnout a tím přerušim tuto "zatáčku" a na přívod do RH je tím přiveden backup výstup 4*10 ze kterého se stane v RH síť TN C-S kde jsou klasicky chrániče.
Střídač je 3F hybrid Lemax Deye

Otázka zní zda je toto paralelní připojení (GRID) bez N a backup bez PE bezpečné pro život a tak?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 12.11.2023, 17:02 »

Neznám střídač detailně, ale myslím, že 90% těchto "malých" střídačů je na připojení TN-S, ať už na straně přívodu, tak na straně vývodu.

Kouknul jsem do návodu střídače, a hle, na straně 12 návodu je obrázek, kde je připojení provedeno v TN-S, takže to co vám doma provedla instalační firma je špatně.


* střídač DEYE.JPG (126.7 KB, 854x759 - prohlédnuto 319 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.11.2023, 20:40 »

Neznám střídač detailně, ale myslím, že 90% těchto "malých" střídačů je na připojení TN-S, ať už na straně přívodu, tak na straně vývodu.

Kouknul jsem do návodu střídače, a hle, na straně 12 návodu je obrázek, kde je připojení provedeno v TN-S, takže to co vám doma provedla instalační firma je špatně.


Ano, v návodu je uvedeno zapojení TN-S popř TN C-S a raději bych to tak měl. Nicméně v tuto chvíli je to jako TN-C a proto mě zajímá zda, popř. co je na tom explicitně špatně abych tím mohl jakožto nekvalifikovan ý domácí kutil argumentovat.. .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 13.11.2023, 00:04 »

váš popis není přesný, přesto z něj lze tušit, že úplně správně to zapojené není. Argumentovat můžete revizní zprávou, kterou vytvoří nezávislý RT. Bez ní moc šancí nemáte, protože neumíte identifikovat skutečné hlavní chyby (které je potřeba ověřit na místě) a to co za chyby považujete (chybějící N na vstupu a PE na backupu) je jinak než si myslíte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 13.11.2023, 06:22 »

Realizační firma je povinná vám dodat projektovou dokumentaci (byť zde i v zjednodušen verzi),  včetně návodů. Co se o tyto dokumenty s námi podělit, než začneme dělat unáhlené závěry?


NIcméně z narychlo vyhledaných podkladů to vypadá, že bod rozdělení PEN měl být ještě před tímto střídačem a tady vaše pochybnosti měly být oprávněné.

chrome-extension://gphandlahdpffmccakmbngmbjnjiiahp/https://www.mobler.cz/user/related_files/deye-lemax-inverter_cze_final_v2.pdf
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.11.2023, 09:02 »

Ano, v návodu je uvedeno zapojení TN-S popř TN C-S a raději bych to tak měl. Nicméně v tuto chvíli je to jako TN-C a proto mě zajímá zda, popř. co je na tom explicitně špatně abych tím mohl jakožto nekvalifikovan ý domácí kutil argumentovat.. .

Špatně je to, že není dodržen návod výrobce. To by měl být dostatečně silný argument.
Ono to fungovat bude, a budete v blažené nevědomosti, že je to dobře, když na to máte štempl od dodavatele.

Špatně je to, že v momentě kdy provedete rozdělení z TN-C na TN-C-S, tak už není možné udělat zpět soustavu TN-C. Troufnu si tvrdit, že instalační firma to připojila tak, že udělala klemy na přívodu do měniče mezi svorkami N a PE, možná použili nějakou vhodnou svorku, a nepropojili to přímo na svorkovnici střídače, ale moc bych na to nesázel.

Pečlivěji jsem si přečetl váš dotaz ještě jednou. A vývod ze střídače bude pravděpodobně opravdu TN-S, nicméně s nevyhovujícím barevným značením, kdy zeleno/žlutý vodič bude použit jako N, nikoliv jako PEN nebo PE, což je špatně. Pokud teda nepoužili kabel s barvami Hnědá, černá, šedá, modrá...

Podobný problém jsem řešil cca rok zpět u jednoho svého zákazníka, kdy mu nainstalovali a připojili FVE velmi podobným způsobem. Omlátil jsem jim to o hlavu, a ať to předělají, sice se kroutili jak §,  že to takto dělají furt a nikdo si nestěžoval. Naštěstí se na to přišlo během realizace před dokončením, takže dokud to nepředělali, tak nebyl podepsán předávací protokol.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #6 kdy: 13.11.2023, 09:15 »

Jenom dotaz, projektová dokumentace elektrického zapojení té FVE je?
A nebo je to zapojené jen tak, hala bala?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.11.2023, 10:04 »

Děkuji za všechny odpovědi, ano souhlas nejsem elektrikář...

Má zde zatím fotky reálného stavu zapojení, které by měli odpovídat tomu co jsem popisoval výše, bohužel zatím bez střídače (popř. ještě doplním)
Zároveň přikládám screen z manuálu střídače Lemax-Deye + screen z projektové dokumentace. (toto vše jsem dal předem firmě k dispozici)

Ještě doplním, že záměr byl tento:  já jsem si solo nakoupil střídač/panely/baterku a veškerý tento HW jsem namontoval + si nechal na to zpracovat vlastní projekt.

Dále jsem vyhledal lokální zavedenou firmu, která aktivně řeší a funguje jako plnohodnotná elektro firma a zároveň PRAVIDELNĚ montuje FVE, což jsem doufal a věřil že se povedlo. Jejich práce byla vše pozapojovat, osadit jištění a zprovoznit. Rozhodně jim nechci a nemůžu nijak křivdit, řekl bych že to jsou dobří fachmani a ctí aktuální trendy ale nějak z tohoto zapojení nemám klidné spaní.
Jinak nezávislí revizní technik by měl dorazit tento týden.

 všem za reakce


* IMG_20231113_070449980_u.jpg (232.98 KB, 750x1000 - prohlédnuto 283 krát.)

* IMG_20231113_070512386_u.jpg (245.44 KB, 1000x750 - prohlédnuto 256 krát.)

* IMG_20231113_070537098.jpg (205.66 KB, 1000x750 - prohlédnuto 213 krát.)

* Výstřižek__.PNG (121.24 KB, 625x869 - prohlédnuto 263 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #8 kdy: 13.11.2023, 10:44 »

Tak jen tak namátkou.
V PD elektro, je v rozávěči R-AC, stykač ovládaný signálem z HDO. Ale na té fotce, není žádný stykač. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 13.11.2023, 10:49 »

Uff, snažím se tam najít něco správně, ale není to snadné… Píšete, že jste si nechal vypracovat projekt. Co obsahuje? Je v něm alespoň jednopólové schéma? Schéma z dokumentace je jen principiální a rozhodně nemůže sloužit jako jedniný podklad pro instalaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 13.11.2023, 11:09 »

Tak jen tak namátkou.
V PD elektro, je v rozávěči R-AC, stykač ovládaný signálem z HDO. Ale na té fotce, není žádný stykač. Smutek

Ano ano, ten tam ještě není a bude doplněn...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 13.11.2023, 11:12 »

Pardon, ten projekt jsem mezi obrázky přehlédl.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 13.11.2023, 11:17 »

Uff, snažím se tam najít něco správně, ale není to snadné… Píšete, že jste si nechal vypracovat projekt. Co obsahuje? Je v něm alespoň jednopólové schéma? Schéma z dokumentace je jen principiální a rozhodně nemůže sloužit jako jedniný podklad pro instalaci.

Jednopolové schema z PD jsem přiložil spolu s ostatním jako PDF s názvem "projekt",  nezobrazuje se mu náhled ale je tam. Ostatní schemata jsou z manuálu ke střídači.
Co konkrétně vidíte špatně z těch fotek...stykač pro HDO bude doplněn.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 13.11.2023, 11:23 »

Nebudu hodnotit kvalitu projektu, ale na první pohled je zřejmé, že reálné zapojení mu naprosto neodpovídá. Tím se dá diskuse ukončit a vy máte jednoznačný argument. Beru zpět svou předchozí radu. RT tam je v tuto chvíli zbytečné zvát, byla by to ztráta času, tady není co revidovat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #14 kdy: 13.11.2023, 11:26 »

Dále v tom rozvaděči R-AC, není instalován svodič přepětí. Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 13.11.2023, 11:42 »

Co konkrétně vidíte špatně z těch fotek...

Zásadní je absolutní nesoulad s projektem, konkrétně použití nevhodného kabelu, přičemž ZŽ je patrně N a z toho plynoucí velmi "svérázná" práce s PEN/PE/N, chybějící HDO, chybějící přepěťová ochrana, chybějící chránič na backup výstupu, chybějící vazební spínač *),  nad rámec projektu přidán přepínač sítí, ale nesprávným způsobem (nepřepíná N),  atd.

*Ten není ani v projektu a je to na diskusi, ale obvykle se instaluje a má to své důvody.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Coach1
Neverifikovaný uživatel @4
***
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 13.11.2023, 11:57 »

Ano, svodič tam opravdu není, je to povinná výbava AC rozvaděče?
Nicméně i tak bych vlastně potřeboval vědět co je na tomto zapojení špatně, protože pokud by to bylo z pohledu norem a bezpečnosti OK, bylo by určitě snazší přepracovat tu PD na současný stav.
Děkuji
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #17 kdy: 13.11.2023, 12:10 »

Právě že to zapojení a nezapojení vodiče PEN/PE/N, je z důvodu bezpečnosti špatně. zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Stran: [1] 2 3 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.