Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Fáze vlevo, vpravo nulák, vážně to nikdy nebylo upravené nějakou normou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 2 [3] 4 5 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Fáze vlevo, vpravo nulák, vážně to nikdy nebylo upravené nějakou normou?  (Přečteno 8088 krát)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #36 kdy: 26.10.2023, 20:56 »

Třeba Thermona o zapojení pohyblivého přívodu jasně pojednává v návodu i s odkazem na vnitřní zapojení kotle (fáze přes pojistku). To jen tak z hlavy, věřím, že by se našlo víc. Návod se dá jistě stáhnout, skenovat ho nebudu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #37 kdy: 27.10.2023, 06:46 »

Pokud odhlédneme od norem, tak zapojovat zásuvku obráceně oproti zvyku musí mít důvod:
1.technický či bezpečnostní, nějaké speciality by se našli, a když mě je montér řádně vysvětlí, pokloním se k zemi.
2.psychycká labilita montéra, na stavbě nevyužitelný
3.neznalost montéra, na stavbě nevyužitelný
4.montér salámista, na stavbě nevyužitelný



Mám rovnaký názor. Keď pri revízii nájdem prehodené L/N v zásuvke, tak spozorniem. A nájdem aj ďalšie nedostatky - odfláknutia inštalácie.

Kto si nectí zvykové právo, nectí ani normy a robí spôsobom - "sbal prachy a vypadni".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #38 kdy: 27.10.2023, 07:17 »

Kto si nectí zvykové právo, nectí ani normy a robí spôsobom - "sbal prachy a vypadni".

 tanecek Afro je to rebel  tanecek  citace ze známé pohádky S čerty nejsou žerty, pokud někdo nezná.

Nicméně to vnímám úplně stejně Miro.  Afro Afro  I pro mne je to zvednutý prst jako varování, že zase bude bohužel spousta práce s vypisováním závad a to mě fakt nebaví.
Asi zavedu přirážku za revizi v těchto případech. Jdu si upravit ceník  podivej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #39 kdy: 27.10.2023, 08:21 »

Třeba Thermona
Ďk..,   v návode vidím upozornenie na nefunkčnosť, nie na nebezpečnosť..
Myslím bezpečnosť, ..nie funkčnosť..
Podľa môjho sa o nefunkčnosť výrobku má starať servisák výrobku,..a revizáka má v prvom rade zaujímať jeho bezpečnosť...


To p. Revús a p. Franěk,..
Prečo potenciál 230V na modrom N vodiči v spotrebičoch I. triedy má pomaly každý za závadu, a v spotrebičoch II. triedy to už nevadí nikomu..?
A viete ako revizáci okrem rozporu s normou uviesť aj dajaké reálne nebezpečenstvo prehodenia L-N v zásuvke z vašej praxe..?

Inakšie s vami samozrejme súhlasím, že ak je v zásuvke fáza vpravo, tak treba spozornieť,...no o tom ja teraz nedebatujem..
Aké „C“ v revízke priradíte fáze vpravo?...
Viem si predstaviť max. C3,... no pojem „vylepšenie“ uvedený v norme sa predsa nemôže týkať nevyhovujúcich stavov..,  (tie sa hádam nevylepšujú, ale odstraňujú)..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #40 kdy: 27.10.2023, 09:11 »

To p. Revús a p. Franěk,..

A viete ako revizáci okrem rozporu s normou uviesť ...

Proboha, je to zde vypsané několikrát. V našich končinách to prostě v rozporu s normou je  podivej

.......ť aj dajaké reálne nebezpečenstvo prehodenia L-N v zásuvke z vašej praxe..?


Opět jsem to zde na fóru už mnohokrát prezentoval. Z praxe znám několik případů, kdy po zapojení do rozdvojky která otáčela L a N, odešla elektronika v plynovém kotli a servisák tuto závadu moc dobře znal. Dle jeho slov to řešil velmi často a zákazníka to stálo nemalé peníze a několik dní bez tepla i teplé vody.

Nicméně to je pouze z pohledu funkčnosti. Z hlediska bezpečnosti tam zásadněji zvednutá rizika samozřejmě nevnímám a nikdy a nikde jsem to netvrdil. Nicméně do závad to díky nesouladu s našimi platnými předpisy uvést musím. tečka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #41 kdy: 27.10.2023, 09:15 »

Mám rovnaký názor. Keď pri revízii nájdem prehodené L/N v zásuvke, tak spozorniem. A nájdem aj ďalšie nedostatky - odfláknutia inštalácie.

Kto si nectí zvykové právo, nectí ani normy a robí spôsobom - "sbal prachy a vypadni".

I pro mě je to jakási výstraha že se na elektroinstala ci podepsal nějaký ignorant, u kterého je těžké odhadovat co dalšího zpackal
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #42 kdy: 27.10.2023, 10:17 »

Ďk..,    v návode vidím upozornenie na nefunkčnosť, nie na nebezpečnosť.. Podľa môjho sa o nefunkčnosť výrobku má starať servisák výrobku,..a revizáka má v prvom rade zaujímať jeho bezpečnosť...


Bezpečná je i instalace hadráky přibitá na izolátorcích.
Revize má být o bezpečnosti a spolehlivosti zařízení. A mám-li se podepsat pod spolehlivost, nechci být za vola, až nebude kvůli mě fungovat třeba ten kotel.
Bezpečnostní riziko vidím hlavně u výrobků o kterých píšu výše s tím, že i možnost neodpojení vlivem vady v konstrukci výrobku je bezpečnostní riziko, kterému správnou polarizací zásuvky lze předcházet, či jej omezit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #43 kdy: 27.10.2023, 10:58 »


Bezpečnostní riziko vidím hlavně u výrobků o kterých píšu výše s tím, že i možnost neodpojení vlivem vady v konstrukci výrobku je bezpečnostní riziko, kterému správnou polarizací zásuvky lze předcházet, či jej omezit.

Vytesat do mramoru a pozlatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #44 kdy: 27.10.2023, 11:18 »


To p. Revús a p. Franěk,..
Prečo potenciál 230V na modrom N vodiči v spotrebičoch I. triedy má pomaly každý za závadu, a v spotrebičoch II. triedy to už nevadí nikomu..?


Aké „C“ v revízke priradíte fáze vpravo?...


Na nesprávnu polaritu v zásuvke nehľadám oporu v STN. Ak sa nemýlim, tak v STN polaritu doporučuje.

Pokiaľ je zbytok inštalácie v úplnom poriadku, tak to neriešim. Iba na to upozorním v správe. Teoreticky to môže byť za určitých okolností nebezpečné, ale prakticky je mi to jedno.
Ja dávam fázu vľavo.

Ako som spomenul v inom príspevku, nesprávna polarita je pre mňa prvým upozornením. Takmer vždy dokážem nájsť viac iných, nebezpečnejšíc h nedostatkov, ktoré spôsobia negatívny záver revíznej správy. Prehodená polarita zásuvky býva tá najbanálnejšia z nich.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #45 kdy: 27.10.2023, 11:46 »

Pokiaľ je zbytok inštalácie v úplnom poriadku, tak to neriešim. Iba na to upozorním v správe.
V tom sa zhodneme..
nesprávna polarita je pre mňa prvým upozornením.
I v tom..
Teoreticky to môže byť za určitých okolností nebezpečné, ale prakticky je mi to jedno.
V tom už nie,...,keď viem o hocijakom riziku, ktoré je za určitých okolností nebezpečné, tak mi to nie je jedno..
Jediné nebezpečenstvo o ktorom som sa tu zatiaľ dozvedel, je to pre funkčnosť kotla...,  (beriem)
Bezpečné, správne a plne funkčné zapojenie kotla je iste dôležité, ..no overenie bezpečnosti z pohľadu revizáka to určite nie je..,  a ja v týchto úkonoch vidím dosť zásadný rozdiel..
Kto nie, tak nie...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #46 kdy: 27.10.2023, 12:09 »

Bezpečné, správne a plne funkčné zapojenie kotla je iste dôležité, ..no overenie bezpečnosti z pohľadu revizáka to určite nie je..,   a ja v týchto úkonoch vidím dosť zásadný rozdiel..
Kto nie, tak nie...

Ešte som sa nestretol so zariadením, ktorého bezpečnosť by z tohto dôvodu bola ohrozená.
To môže byť spôsobené faktom, že nerobím revízie spotrebičov a náradia ani revízie v zdravotníctve.

Ak sa s ním stretnem, tak to budem riešiť.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #47 kdy: 27.10.2023, 12:16 »

Ešte som sa nestretol so zariadením, ktorého bezpečnosť by z tohto dôvodu bola ohrozená.
Áno,..presne na to sa tu snažím upozorniť,
A nie na to, že čo je v norme,..to ja dobre viem..
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #48 kdy: 27.10.2023, 16:32 »

Ďábelská úvaha:
Nejedná se o ochranu kutilského stavu, v našich končinách hojně rozšířeného?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #49 kdy: 27.10.2023, 16:47 »

Do jisté míry určitě, protože kutil neznaje nejnovější názor normy (musí, může, nemusí),  zná určitě letitou poučku "Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to nectí, ten je ču... " a na rozdíl od vzpurného dráteníka, který hledá důvod proč to tak nedělat, se tím řídí.
Naposled jsem se setkal s objektem zapojeným obráceně proto, že elektrikář zvyklý léta na šroubovací zásuvky, použil pružinovou verzi a s kolíky v dlani se mu líp zapojovaly. Pak strojek otočil, narval do krabice a až po kompletaci a měření se objevila ta chyba.
Skoro si myslím, že takhle vzniklo nejvíc chyb a někdo se to takhle snaží uhrát do autu.
Podobně, jako dvojzásuvky s kolíky dolů. Taky chyba montéra, ale taky už jse slyšel spoustu trapných výmluv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #50 kdy: 27.10.2023, 17:09 »

Do jisté míry určitě, protože kutil neznaje nejnovější názor normy (musí, může, nemusí),   zná určitě letitou poučku "Vlevo fáze, vpravo nulák, kdo to nectí, ten je ču... " a na rozdíl od vzpurného dráteníka, který hledá důvod proč to tak nedělat, se tím řídí.

Přečetl jsem najednou celou diskusi od začátku a sledoval její vývoj. Po objasnění jak to bylo a je uvedeno v normě, nastal takový divný posun, něco jako v hokeji mezi dvěma sousedními zeměmi.  A "hokejovým pukem" byly ČSN a STN....

Ale přípomínka Jiřího Hrubého o zapojování fáze a nuláka s letitou poučkou trumfla všechno a ještě mne odměnila. Ještě ted nemohu klepat do klávesnice, protože se řehotám velice...
Takže skončil i přeshraniční pink ponk, včetně krásné myšlenky s ďábelskou úvahou.
Myslím, že i Elektrika a její diskuse je obohacující i kyž někdy hezká detektivka.
Ale chtěl jsem všem popřát hezký veekend....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #51 kdy: 27.10.2023, 17:16 »

Áno,..presne na to sa tu snažím upozorniť,
A nie na to, že čo je v norme,..to ja dobre viem..

Ona v tom čl. 5.3.3 z ČSN 33 2130 ed. 3, který zde byl hned na začátku diskuse uveden, a který uvádí doporučení připojit fázový vodič na levou zdířku, je na konci stránky uvedena ještě taková nenápadná poznámka:

Případné připojení nulového vodiče na levou dutinku však účinnost ochrany neovlivňuje, neboť z hlediska ochrany je rozhodující připojení ochranného vodiče k ochrannému kontaktu.

Koneckonců jme to zde již minulý týden řešili v jiné diskusi.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #52 kdy: 27.10.2023, 18:24 »

Áno,..presne na to sa tu snažím upozorniť,
A nie na to, že čo je v norme,..to ja dobre viem..

Moc nechápu proč plníte zdejší diskuse podobnými věcmi. Když chci něco říct, prostě to napíšu přímo a hotovo. Zde jsou zaplněné tři stránky zbytečnostmi jen pro to, aby jste pro nás zázračně objevil to, co je nám dávno zjevné.  Chudáci čtenáři kteří se tím pak musí prokousávat při dohledávání informací.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Kotlaba
*
Offline Offline



« Odpověď #53 kdy: 27.10.2023, 21:29 »

Když koukám, jak se můj dotaz (k mé spokojenosti zodpovězený hned na první stránce) rozkošatil, tak neodolám a přidám sem citaci ze své odpovědi na jiné diskusi:
Citace
...Ono je tam víc problémů. Když jsem se v tom šťoural, konstatoval jsem, že ten dráteník co tam tu elektriku páchal měl zlaté české ručičky, jen mu do nich na$rat a revizák musel mít v krvi hodně promile, když bouchnul razítko na revizní zprávu. Třeba to teď vydává za třetí odboj, že tím škodil komunistům...
Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 2 [3] 4 5 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Můžete mi vysvětlit vztahy 500V vůčí zemi a fází?
 Ake platne normy urcuju hornu hranicu pre 1 fazove zariadenia?
 Proč při vypnutém stavu není u spínacích hodin odpojena fáze, ale prac. vodič?
 Proč a na základě čeho se doutnavka rozsvítí při správném sledu?
 Ostrá fáze se připojuje na horní nebo na dolní svorky jističe?
 Není nebezpečné "rozfázovat" jednotlivé obvody bytové instalace?
 Jak zajistit připojení fází na vn ve správném sledu?
 Jaké má být pořadí fází u podružného 3f elektroměru?
 Jaká ČSN řeší použitelnost zásuvky rozbočovací otáčející fázi?
 Jde ze dvou fází udělat tři?
 Čím jsou dány hodnoty napětí proti nule a mezi fázemi?
 Ako rozdelit v rozvadzaci 3 fazy medzi okruhy ?
 Jsou fáze v celé Evropě synchronizované?
 Prehodili by ste fázu v zásuvke zprava doľava za cenu nedodržania farby vodičov?
 Jak zjistit sled fází zkoušečkou SN4 ?
 Jaké znáte metody určování sledu fází ?
 Nevíte někdo o nějakém indikátoru sledu fází s odběrem do 30mA?
 Jak rychle zjistit chybějící fázi na vn straně?
 Jaké značení vodičů předcházelo L1/L2/L3?
 Jaké je napětí mezí 3mi spojenými fázemi a nulou?
 Proč je u AC sítě proti sobě fáze/zem a ne fáze/fáze?
 Musí být v žárovkové objímce fáze na spodním kontaktu?
 Jaké je správné barevné označení fází?
 Existuje nějaká možnost sloučení tří fází do jedné, pro nabíjení elektromobilu?
 Je správně 3x230V nebo 3X400V?
 Proč má zásuvková zkoušečka Parkside fázi vpravo?
 Proč jsou zásuvky v domácnosti jako elektrické pasti?
 Proč je fáze propojena s pracovním vodičem?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.056 sekund, 22 dotazů.