Není chybou připojení PEN vodiče na N sběrnici i přes to, že vše funguje?

<< < (2/3) > >>

Václav Třetí:
Citace: Milan Hudec  01.10.2023, 21:34

Ona propojka by měla být modrá.
Frajeřinka by byla onen PEN provléci svorkovnicí N.


Nebo obráceně, nejprve na PE a potom na N.

zeleno/žlutá propojka mi nevadí, pokud bude mít na obou koncích návlačku modré barvy.
Popis jednotlivých vodičů tam chybí, velice špatně se pak hledají závady, zejména související s chrániči.


Trocha teorie pro tazatele:
V této zemi se používají sítě TN-C (dva nebo čtyři vodiče) a TN-C-S (tři nebo pět vodičů).  Rozvody TN-C jsou použity v distribuční části a u nových elektroinstala cí končí u elektroměru. zeleno/žlutý vodič plní funkci pracovní a ochrannou zároveň. Za elektroměrem se provede rozdělení na vodič PE (ochranný - zeleno/žlutý) a N (pracovní-modrý)). To je právě ta propojka, na kterou jste se ptal. Lišta se zelenožlutými  vodiči by měla být připojena na uzemnění - HOP (doporučuje se).

P.S. Ve starších rozvodech (do r. 1995) byly použity pouze dva (nebo 4) vodiče všude v každé zásuvce  byla propojka mezi ochranným kolíkem a pravou zdířkou. Též v osvětlovacích tělesech se připojoval zeleno/žlutý vodič na dva kontakty.

Milan Hudec:
Citace: Václav Třetí  01.10.2023, 22:47

Nebo obráceně, nejprve na PE a potom na N.

zeleno/žlutá propojka mi nevadí, pokud bude mít na obou koncích návlačku modré barvy.
Popis jednotlivých vodičů tam chybí, velice špatně se pak hledají závady, zejména související s chrániči.


Trocha teorie pro tazatele:
V této zemi se používají sítě TN-C (dva nebo čtyři vodiče) a TN-C-S (tři nebo pět vodičů).  Rozvody TN-C jsou použity v distribuční části a u nových elektroinstala cí končí u elektroměru. zeleno/žlutý vodič plní funkci pracovní a ochrannou zároveň. Za elektroměrem se provede rozdělení na vodič PE (ochranný - zeleno/žlutý) a N (pracovní-modrý)). To je právě ta propojka, na kterou jste se ptal. Lišta se zelenožlutými  vodiči by měla být připojena na uzemnění - HOP (doporučuje se).

P.S. Ve starších rozvodech (do r. 1995) byly použity pouze dva (nebo 4) vodiče všude v každé zásuvce  byla propojka mezi ochranným kolíkem a pravou zdířkou. Též v osvětlovacích tělesech se připojoval zeleno/žlutý vodič na dva kontakty.

Že se PEN připojuje nejprve na PE je všeobecně známo.
Platí to ovšem i v případě jeho nepřerušení?

Václav Třetí:
Citace: Milan Hudec  02.10.2023, 07:20

Že se PEN připojuje nejprve na PE je všeobecně známo.
Platí to ovšem i v případě jeho nepřerušení?



Napsal jsem nebo, čili považuji to v tomto případě za rovnocenné, celistvý vodič o průřezu 10 až 16 mm2 je určitě lepší, než jakékoliv další přesvorkování. Provedení je třeba zvolit podle možností rozvaděče a provedení PE a N sběrnice. Vodič by při tomto způsobu zapojení neměl být však poškozen necitlivým ohýbáním např. ostrými ohyby kleštěmi s hrubými čelistmi. Právě na takových drobnostech je vidět zručnost, chytrost a řemeslné návyky zapojujícího elektrikáře.

Fuk Tomáš:
U tohohle rozvaděče to protáhnout skrz PE a pak zavést do N nejde - leda že by se předělal.
Pravidlo “nejdřív na PE (kolík) a pak na N (pravou dutinku)” mělo svůj význam u Al vodičů,  kde byla možnost samovolného povolení vodiče pod šroubkem N a následného vyjiskření a přepálení vodiče. Tady tohle nehrozí,  a na těch pár cm bude úbytek napětí nepatrný. Takže bych to, v téhle situaci, považoval taky za rovnocenné.

Jiří Schwarz:
Já vím že je drzost nesouhlasit s takovým odborníkem

Ale já to vidím tak, že je tam sběrnice sloužící současně jako PEN i PE, takže přívodní vodič PEN by měl být přiveden na tuto sběrnici. Jaké jsou mechanické možnosti pokračování toho vodiče jako N na N sběrnici už záleží mj. na konstrukci rozvaděče, svorkovnic...
Elektrickému proudu to opravdu na takové délce vedení (několik málo cm) to jeho vlastnosti nezmění, ale pořád existuje něco jako "štábní kultura"

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana