Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Čím detekovat přítomnost napětí v zaplombované části před elektroměrem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Čím detekovat přítomnost napětí v zaplombované části před elektroměrem?  (Přečteno 4671 krát)
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« kdy: 10.09.2023, 09:46 »

Kolega už dlouho mluví o tom, že by potřeboval mít pod kontrolou napětí v neměřené části. Vždy to jednou za čas vytáhne znovu. I když mě napadají různé myšlenky raději se zeptám zda jste to pro někoho neřešili?
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 10.09.2023, 11:30 »

Tak úplně mi není jasné co tím potřebuje řešit

Já bych čekal, že tam je nějaký vývod, na který už by neměl být problém něco pověsit, třeba hlídací relé HRN
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 10.09.2023, 12:39 »

Tak úplně mi není jasné co tím potřebuje řešit

Přesně tak. Asi je zapotřebí přesně popsat konkrétní aplikaci a potřeby tazatele. Dotaz je příliš všeobecný a existuje mnoho řešení i cest.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 10.09.2023, 13:41 »

Má-li to jako obsesi, lze to řešit jednak medikací a druhak zřízením neměřeného odběru v souladu s PP, na který si za paušální platbu může navěsit šest voltmetrů a kochat se dosytosti.
Jakákoli jiná varianta je pozvánka pro NTZ. Je na něm, co bude ekonomicky výhodnější.
Pokud se mu jedná jen o detekci přítomnosti napětí, aniž by ho zajímaly hodnoty, existuje na trhu dostatek zařízení na bázi indukce.
Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 10.09.2023, 14:04 »

Dlouho jsem mu nerozuměl k čemu to potřebuje. Během covidu si přestěhoval své pracoviště do objektu kde, podle jeho slov, stále lítají jističe. To proto, že v celém objektu se objevilo více spotřebičů, než by projektant mohl tušit. Ale nejde pouze o vybavování jističů u vnitřních obvodů, tu a tam zmizí napětí i před měřením. Dlouze vysvětloval proč to nelze řešit a nakonec vysvětlil, že mu ke štěstí stačí, když bude vědět zda vypadl vnitřní jistič nebo je problém napájení přívodu budovy. Protože netuším jak měřit napětí v zaplombované části i když detekce mě napadla, nechal jsem ho i s jeho problémem. Po nějaké době s tím přišel zase. Zakopaná kočka je v jeho ups. Když vypadne místní jistič, problém není a stačí ho znovu natáhnout. Pokud však zmizí napájení budovy, může to trvat libovolně dlouho, než jsou jeho ups dodávat z baterek. A výsledkem detekce má být informace, která jeho stanice povypíná dřív, než mu některá z nich spadne.

Úpřimě je mi to jedno proč si nepořídí jiné ups i když chápu, že by to platil ze svého ale zajímá mě jak to napětí detekovat.  
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #5 kdy: 10.09.2023, 14:39 »

Jen dotaz?
A není to jedno, zda měří před elektroměrem nebo za ním?? Neměřená část a měřená.
Popř.změřím jednou po odplombování před a za ,jestli není něco špatně? Ale to stačí jednou za x let /10-40 let/.
Nechápu, jak může měřením zmizet napětí?
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 10.09.2023, 15:15 »

Možná má nějaký divný hlavní jistič. Několikrát jsem se setkal s výpadkem jedné fáze u 3F jističe, ale celý jistič nevypadl. Většinou to dělávaly staré a hodně opotřebované jističe ITV a ITM, ale už jsem se setkal i s jinými provedeními, co tohle umí. Vždy jsou to podezřelé značky.  F&G, Moeller, Eaton, Siemens a LSN to neudělají. Jedna z možností je kontrola dle displaye elměru, zda svítí označení L1 L2 L3. Umístit do rozvaděče malou kameru nasměrovanou na display elměru a poslat si to do počítače.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 10.09.2023, 16:12 »

Jen dotaz?
A není to jedno, zda měří před elektroměrem nebo za ním?? Neměřená část a měřená.
Popř.změřím jednou po odplombování před a za ,jestli není něco špatně? Ale to stačí jednou za x let /10-40 let/.
Nechápu, jak může měřením zmizet napětí?

Nevím o čem píšete ale pokud dojde k výpadku napájení na veřejné části, tedy před elektroměrem, tak zmizí napětí. Jirkovi jde o to detekovat zda jde o výpadek veřejné distribuce nebo lokálního jističe v budově.
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 10.09.2023, 16:54 »

... a LSN to neudělají.
...
Nemám důvod nevěřit kolegovi, takže LSN B25/3 už nám v jednom objektu při zkratu "vypadl" tak, že odpojil jen jednu fázi

-----------
U toho původního dotazu mi pořád není jasné v čem je problém - musí být nějaké rozhraní za elektroměrem, kde by se to dalo hlídat ještě před okruhovými jističi, před UPS,...
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 10.09.2023, 17:36 »

Několikrát jsem se setkal s výpadkem jedné fáze u 3F jističe, ale celý jistič nevypadl. Většinou to dělávaly staré a hodně opotřebované jističe ITV a ITM, ale už jsem se setkal i s jinými provedeními, co tohle umí. Vždy jsou to podezřelé značky. 
 F&G, Moeller, Eaton, Siemens a LSN to neudělají.

Nemám důvod nevěřit kolegovi, ale LSN B25/3 už nám v jednom objektu při zkratu "vypadl" tak, že odpojil jen jednu fázi



To se omlouvám, už LSN nebudu chválit, ale já se s takto vadným doopravdy ještě nesetkal.
Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 10.09.2023, 17:41 »

Okej, takze otazka naozaj je, ako merat pritomnost napatia v meranej casti bez zasahu do nej.

Ak elektromeru svieti display pri pritomnosti napatia, jednoduchy fotorezistor alebo ina potvora a za to zavesit Shelly alebo iny smart modul, schopny ohlasit pruser cez internet. Alternativne kabel od snimaca napevno k jeho racku/pracovnej stanici atd a nasledne si s tym moze robit co chce.

Alternativna verzia je snimat LED generujucu impulzy. Ak ma budova staly minimalny odber, aby LED blikla aspon povedzme raz za minutu (jeho pracovisko zjavne nejaku spotrebu bude mat),   hned ako toto blikanie zmizne je jasne, ze nieco padlo. Moze to byt hlavny istic, alebo distribucia. Hlavny istic sa da monitorovat tiez za pomoci optickeho snimaca bez narusenia meranej casti, ale je to oser.

Ak pada istic az ZA hlavnym isticom, tak je samozrejme riesenie jednoduche - meranie napatia zavesene hned za hlavny istic, no to by kolegu urcite napadlo. Teda, dufam.

Dalsie riesenie, aj ked dost kutilske, je inspirovat sa bezkontaktnymi skusackami pritomnosti napatia. Zaliat maly obvod s Arduniom a/alebo ESP8266 do epoxidu, aby to bolo uplne bezpecne pre pouzivatela, strcit do blizkosti plombovanych svoriek k elektromeru, natiahnut kabel k signalizacii. Inspirovat sa da napriklad tu.
https://www.instructables.com/Contactless-AC-Detector/
Zaznamenáno
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 10.09.2023, 18:22 »

Nevím o čem píšete ale pokud dojde k výpadku napájení na veřejné části, tedy před elektroměrem, tak zmizí napětí. Jirkovi jde o to detekovat zda jde o výpadek veřejné distribuce nebo lokálního jističe v budově.

OK...
Nevím o čem píšete? Tak dám "sondu" na přívod jističe a tím měřím to co chcete??To  říká elektrikář?
Pokud na vstupu do jističe podružného nemám napětí ,   tak vybavil hl. jistič měření??
Nechápu, co je elektrikářovi na tom nejasné? Afro
Chápu ale to, že do neměřené části měřit napětí vás nikdo nepustí! Já bych vás také nepustil!!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #12 kdy: 11.09.2023, 07:55 »

OK...
Nevím o čem píšete? Tak dám "sondu" na přívod jističe a tím měřím to co chcete??To  říká elektrikář?
Pokud na vstupu do jističe podružného nemám napětí ,     tak vybavil hl. jistič měření??
Nechápu, co je elektrikářovi na tom nejasné? Afro
Chápu ale to, že do neměřené části měřit napětí vás nikdo nepustí! Já bych vás také nepustil!!
Pane Šohajdo, určitě vím, že zrovna vás se už ptát nebudu. Ano, to říká elektrikář. Elektrikář, který ctí mezery, nedělá víc vykřičníků a otazníků, než je nutné.

Okej, takze otazka naozaj je, ako merat pritomnost napatia v meranej casti bez zasahu do nej.

Ak elektromeru svieti display pri pritomnosti napatia, jednoduchy fotorezistor alebo ina potvora a za to zavesit Shelly alebo iny smart modul, schopny ohlasit pruser cez internet.
poklona poklona poklona poklona
Skvělé, že to nenapadlo mě! Přitom se to přímo nabízí. Všichni víme, že nesystémové zásahy do rozvaděčů jsou většinou ... zvláště, když nejde o vlastní skříň. Toto řešení není příliš invazivní a jsem zvědavý, jak to pojme!

Super!  Afro
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 11.09.2023, 09:33 »

Nemate zac, no to riesenie nie je dokonale. Moze padnut hlavny istic a tym zhasnut elektromer a dosli ste - treba cinnost v budove, distribucia o nicom nevie a nic nenahodi, lebo to nie je potrebne.

Nepriestrelne riesenie bez zasahu za krytovanie by bolo v dvoch optickych snimacoch - jeden na LCD elektromeru, druhy na packu hlavneho istica.
Zaznamenáno
Juraj Rojko
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 11.09.2023, 09:58 »

Tím pádem budete detekovat to samé co na měřené části za elektroměrem, kde už můžete použít std. prostředky a nemusíte bastlit.
Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 11.09.2023, 10:12 »

Nemate zac, no to riesenie nie je dokonale. Moze padnut hlavny istic a tym zhasnut elektromer a dosli ste - treba cinnost v budove, distribucia o nicom nevie a nic nenahodi, lebo to nie je potrebne.

Nepriestrelne riesenie bez zasahu za krytovanie by bolo v dvoch optickych snimacoch - jeden na LCD elektromeru, druhy na packu hlavneho istica.
No, jo, máte pravdu, předčasné nadšení.
Moje původní myšlenka vedla právě k tomu co jste psal "Dalsie riesenie, aj ked dost kutilske, je inspirovat sa bezkontaktnymi skusackami pritomnosti napatia. ". Myslím někam na vedení z nožovek, to přilepit na žíly. No ale to je to kutilský a bych nerad naváděl.

Jde opravdu o detekci napětí ještě před hlavním jističem. Když se dívám na připojovací podmínky, tak je takový požadavek z jiného vesmíru. :-)
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
M S
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 11.09.2023, 10:36 »

Tím pádem budete detekovat to samé co na měřené části za elektroměrem, kde už můžete použít std. prostředky a nemusíte bastlit.

To nie je pravda, pri merani v meranej casti neviete povedat, ci padol HI, alebo privod.

Najprofesional nejsie riesenie by bolo presvedcit distribuciu k instalacii pomocneho kontaktu k hlavnemu isticu, plus pol metra vodica k svorke v meranej casti. Toto som nikdy neskusal, takze neviem, ci by preslo.

V tomto pripade by ste mali detekciu stavu HI a detekciu pritomnosti 230V za elektromerom.
Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 11.09.2023, 12:34 »

Osobně bych šel cestou podružného elektroměru, s dálkovým přístupem do registrů, zapojeném hned za hlavním vypínačem RH. Tak aby monitoroval napětí a proudy ve všech fázích.

Zásahy v RE nedoporučuji. Tam má být jen to, co povolí distribuce a nesmí dojít k poškození krytí.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Čím nejlépe sledovat vedení pod omítkou?
 Má někdo z vás zkušenost s digitálním detektorem kovu BOSCH DMF10?
 Může mi někdo doporučit vyhledávač vedení?
 Máte prosím někdo praktickou zkušenost s detektorem kovu DMF 10 Zoom Professional?
 Nemáte zkušenosti a manuál k hledačce kovů pod omítku BOSCH DMO10?
 Mohli by jste mi prosím někdo poradit nějaký levný a spolehlivý detektor kabelů?
 Jaké máte skušenosti s detektorem Bosch - PDO 6?
 Jak fungují detektory vodičů pod napětím?
 Existují i jiní výrobci podhledových detektorů pohybu ?
 Který prístroj na vyhladávanie káblov stene kúpiť?
 Znáte zaměřovače poruch BAUR?
 Jaký byste navrhli snímač pohybu (přiblížení) psa?
 Má někdo zkušenosti (návod) z hledačem kabelů MELID SG-1?
 Jaký doporučíte přístroj pro detekci kabelů pod omítkou?
 OM KOMPLEX: Detektor hořlavých plynů
 Jak nalézt kabel HDO vedoucí do podružného rozvaděče?
 B.E.G.: Venkovní detektor pohybu KNX/EIB
 Jak detekovat kontakt brusky s materiálem?
 Ma tu nekdo zkusenost s detektorem vedeni LA-1012?
 ----- Aké skúsenosti máte s detektormi káblov a vodičov pod omietkou??
 Kto predáva detektor zaparkovaného auta v garáži?
 Lokátor Radiodetection PCMx
 Dá se koupit autonomní hlásič požáru s vlastní sirénou s napájením ze zdroje?
 Ako pripojiť centrálny vysávač k domácej automatizácii?
 Detektor úniku vody Solight
 Kdo půjčí detektor nebo detekuje na Strakonicku místo poškození kabelu nn?
 Hlásiče kouře Schrack
 Jaký vybrat generátor tónu se sondou k detekci vedení?
 Jakou zabezpečovací techniku doporučujete klientům pro jejich rodinné domy?
 Znáte někdo spolehlivý bezkontaktní detektor kabelů?
 Dá se někde sehnat infra simulátor pohybu?
 Existuje zkousecka poradi zil jako u ethernet kabelu ale pro vetsi pocet zil?
 Existuje autonomní detektor kouře/teploty, který pravidelně nebliká?
 Tip na akustický detektor vedení
 Čím hlídat funkci oběhového čerpadla?
 Neexistuje sonda s mikro usb na vyhľadávanie káblov pomocí mobilu?
 LSG-3 detektor vyhledá vedení i ve zdi
 TIP na snímače teploty s digitálním výstupem
 Rozšíření produktové řady MTC o nové typy termoelektrických snímačů teploty
 Bezpečná senzorika PSEN
 Kdo zná reflektometr CABLESCOUT 90 ze své praxe?
 Tip na výběrový datasheet detektorů pohybu a přítomnosti ESYLUX
 Jak identifikovat fázový vodič mezi objekty na stejném pozemku?
 Znáte kouřový nasávací hlásič VESDA VLF?
 Kde nachází relé přítomnosti napětí typické uplatnění?
 Kde se naučit trasování, vyhledávání poruch na kabelech v zemi?
 Digitální manometr BAROLI 05 s bateriovým napájením
 Existuje zařízení pro detekci kovů v textilních výrobcích?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.