Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jaký je tvůj příběh s přerušeným PEN vodičem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je tvůj příběh s přerušeným PEN vodičem?  (Přečteno 5259 krát)
Vilém Gracias
*
Offline Offline
« kdy: 20.08.2023, 08:02 »

PŘÍBĚH: Starý byt a jeho tajemství PEN
    Představte si běžný byt v nevýrazném městě, který skrývá nejen potíže s elektroinstala cí, ale také nečekaný duchovní příběh. Když pan Kartánek objeví za jističi starý dopis, odstartuje sérii událostí, jež přesahují hranice fyzikálního světa běžného neznalého nájemce. Co se skrývalo v minulosti toho bytu? A jak se komunita elektrotechnik ů stává klíčem k řešení nejen technických, ale i duchovních otázek? Připojte se k nám na cestě plné záhad, elektřiny a touhy po nalezení klidu elektrikářova přání.
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jaký je tvůj příběh s přerušeným PEN vodičem?
   
Zaznamenáno
Radek Luža
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #1 kdy: 20.08.2023, 11:48 »

Tak o tom že nám při přerušeném PEN vodiči v HDS skříni odešli veškeré spotřebiče zde psát nebudu, elektrikáři vědí proč se to stalo.

Ohledně přerušeného PEN vodiče mám ale také jeden příběh.

Jeden elektrikář samouk si prováděl spoustu elektroinstala čních věcí sám tak jak ho ve škole naučili rozeznávat barvy, připojoval cirkulárku a neznaje barevné značení vodičů se řídil instinktem "hnědá je zem, zelená je tráva" a už se třepal.

Jeho paní také moc rozumu zřejmě nepobrala, přišel sem na diagnostiku s tím že ve dvorním traktu u chlévů pro prasátka je na stěně nějaká pásovina a občas to tam jiskří, tak tato pani vždy vzala kýbl s vodou a chrstla to na to místo přerušené pásoviny, pak byl vždy na chvíli klid.

Samozřejmě že byl v HDS přerušen PEN vodič a tak si elektřina hledala svůj náhradní PEN :-D

U tohoto zákazníka se to příběhy jak elektro tak i z jiného oboru jenom hemžilo.

Další diagnostika spočívala v hledání závady, proč jim nefungují některé spotřebiče v domě, jen mě bylo oznámeno že v hlavním jističi to nějak srší, hned mě blesklo hlavou, snad na to taky nebudou chrstat kýbl s vodou :-D

Místo starého hlavního jističe jsem instaloval po schválení odplombování dodavatelem elektřiny nový s patřičným krytím, načež dodavatel elektřiny odmítl zaplombování, protože ve smlouvě měli 3X20A ale před mnoha lety mu tam technik rozvodných závodů dal onen starý jistič 3x25A takže již tento majitel nemohl používat cirkulárku a nakonec mě obviňoval že je to všechno kvůli mě :-D

Ještě jedna příhodička od tohoto majitele z oboru elektro:
Zase mu něco nefungovalo a na půdě domu jsem u komína nalezl po odházení pár otep starého sena a slámy dosti vypálenou krabičku (vše v hliníku),  ujal sem se zjišťování co kam má vést, kde je fáze a kde pen a další různé dodělávky realizované majitelem v ostatních místnostech, aby se mě lépe hledali dané obvody tak jsem si při vypnutém stavu dal do zásuvky 230V klemu mezi L a N (PEN),  následným propískáváním jsem našel vše co bylo třeba pro opravu nefunkčního stavu ale ejhle, po zapnutí hlavního jističe (v podvečerních hodinách) tento vybavil a dále i pojistky v HDS, majitel pojistky látal jak mohl ale stále bez zdárného výsledku, na svícení už sme při dohledání problému snad používali i svíčky (ne na té půdě samozřejmě) a po nějaké hodině, odpojování a ověřování, kde sem mohl udělat chybu jsem si uvědomil že jsem v té zásuvce zapoměl klemu z CU vodiče mezi L a (PEN) :-D

Vše se nakonec podařilo ale od těch dob takové kšefty kde je stará elektroinstala ce v hliníku raději odmítám.


 
Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Radek Luža
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #2 kdy: 20.08.2023, 12:48 »

Od tohoto zákazníka, kterého jsem zmiňoval jsou i neelektro příběhy:

1. - Přišel z hospody v dosti potroušeném stavu a chtěl si v předsklepí nasadit na záda motorovou konvu aby mohl pošplíchat vinohrad, nicméně při nasazování konve zakopl a přes dřevěné sudy se skutálel do sklepa jako sud (myslím že měl tehdy 4 zlomená žebra)

2. - Jednou se chystal se svou skoro hluchou důchodkyní manželkou na pole a dával nějaké potřebné věci do kufru (myslím že to byl žigulík),  podpěra kufru se uvolnila a obě ruky mu víko kufru od auta přicvaklo a zůstalo na tom prvním zubu, takže byl uvězněn a zoufale se snažil zavolat svou hluchou ženu, až se mu to po nějakém čase podařilo tak se té ženě snažil vysvětlit jak se ten kufr otevírá ale stále to nešlo, nakonec ten kufr musela domáčknout nadoraz aby to ta otevírací páka uvolnila.


Dodnes se snažím spočítat kterou kost tento člověk neměl zlomenou.
Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #3 kdy: 20.08.2023, 21:20 »

Vzpomínám si jak na vojně chlapci pracovali na rozvodně nn a jednomu v rozvaděči vadilo pořadí připojení zeleno/žlutých vodičů na PEN šíně. Řešil připojení nějaké přívodní gumy a chyběly mu centimetry. I přes upozornění, že bych pod napětím nic neodpojoval, trval si na svém, že přece zeleno/žlutý je zem a tudíž tam musí být nula. Na podívanou jsme dlouho nečekali. Chlapec uvolnil matku. Ta spadla někam do kabelového traktu. Oko stočeného vodiče stále drželo na šíně. Bylo mu domluveno kladivem a pak to začalo. Spoj se rozjiskřil tak, že svobodník málem dostal mrtvici. V nastalém zmatku chtěl vodič znovu připojit, strach mu to však nedovolil a koukal na to jako králíček na hada. Nebyl jsem místní a měl jsem na starosti zcela jiné úkoly ale naštěstí jsem shodil hlavní deon a paráda skončila. Vše se ututlalo a svedlo na imperialisty, byl tam ve všem takový bordel, že se nebylo čemu divit. 
 tanecek
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 20.08.2023, 21:32 »

Nebyl to PEN, ale PE
Čekárna na jednom nádraží, informační panel napájený v síti (soustavě) TT.
Stál jsem na skládacím žebříku, v rámci nějakých měření při revizi jsem se dotknul otevřeného panelu. Žebřík sice měl plastové nožičky, ale pod mojí váhou se mírně prohnul a dotknul se skříně automatu na kávu.
To byla pecka, že jsem málem sletěl dolů... A přitom tam byl proud daný jen několika filtry, řádově pod 10mA

Ale pravděpodobně došlo v rámci nějakých zednických prací k poškození PE vodiče a na skříni infopanelu bylo nějaké napětí.

Co chci tímto příspěvkem připomenout?
Přerušení PEN vodiče je nebezpečné, ale často (u 1f přívodu vždy) na sebe upozorní změnou funkce (nefunkčností)
Přerušení PE vodiče u TT nebo TN-S sítě se z funkce nijak nepozná a pokud se neprovádí servis a revize, může to být taková časovaná bomba
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #5 kdy: 21.08.2023, 12:23 »

Když jsem se před cca 27 lety s manželkou přestěhoval do zakoupeného domu, byla přípojka na dům vedena Cu vrchním vedení. SAmozřejmě v hrozném stavu. Jednou přijela pošťačka a protože potřebovala můj podpis, zatroubila. Tím vylekala  bažanta který z nedalekého křoví vylétl přímo do těch vodičů a jeden z nich praskl. Spadl přes auto pošty na zem. Okamžitě jsem na pošťačku volal, ať nevylézá a počká.
NAjednou koukám že se mi sama zapla mikrovlnná trouba a začala blikat světla. Mnoho spotřebičů začalo ta k trochu "strašit". Než mi došlo co se děje (pár vteřin jo) a vypnul jsem hlavní jistič před elektroměrem, odešla většina úsporek ve světlech. Naštěstí vše ostatní přežilo. Nicméně v roce 1997 byla cena velmi výkonné úsporky někde okolo 500Kč, což nebylo vůbec málo, vzhledem k tehdejším platům a my měli hned dvě takové  Smutek
Protože šlo o PEN vodič, opatrně a v rukavicích jsem ho stáhl z jejího auta a zavolal na distribuci. Přijeli během cca 2h a vodič opravili. Byl jsem velmi překvapen, když za cca 14 dní přijedu domů a na dům nevedou dráty, ale nový závěsný kabel.
Přizemnění elektroměráku bylo kupodivu provedeno, ale Cu 4mm vodičem do země, na FeZn zemnící kolík a spoje byly značně zoxidované. Po této zkušenosti jsem je očistil a ošetřil. Dnes už mám zemnič nový  angel a důkladnější
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Kelbich
*
Offline Offline
« Odpověď #6 kdy: 25.08.2023, 22:48 »

Elektrická trouba připojená přes plynové potrubí
========================================

Rodinný dům (RD104) postavený někdy v letech 1976-1978. Soustava TN-C, 1f zásuvky zapojeny poněkud nesprávně - PEN na ochranný kontakt a samostatná propojka mezi kontakty N-PE (tedy nikolv bez přerušení vodiče). I když je vše v mědi, i tak se šrouby časem uvolní. A kdo by kontroloval nějakou zásuvku za sporákem.
Jednou, když otec něco opravoval v kuchyni, odtáhl sporák ode zdi, a aby mu nepřekáželo, odpojil plynové potrubí (ke sporáku dovedeno pryžovou hadicí s kovovým opletem). Já jsem si náhodou mezitím chtěl dát rozpéct housky (elektrická trouba zůstala do zásuvky připojena). Jednoduché - vložím, nastavím, zapnu. A ono nic. Aha, tak začínám zkoumat - zkoušečka, multimetr, další vercajk - a už to jelo. V zásuvce jako by nebylo napětí, ale přitom "fáze tam byla". Rozeberu tu 1f zásuvku a zkoumám dál - uvolněný přívodní PEN. Aha. No tak ho dotáhnu, trouba začala fungovat, no a mě následně dochází, co se (asi několik let) dělo :
Když chyběl ten přívodní PEN, ale propojka N-PE v zásuvce byla stále dobrá, tak ta trouba musela fungovat takto :
L z rozvaděče - kontakt L v zásuvce - kontakt L ve vidlici - L ve šňůře - trouba - topné těleso - N ve šňůře - kontakt N ve vidlici - kontakt N v zásuvce - propojka N-PE - kontakt PE v zásuvce - kontakt PE ve vidlici - PE ve šňůře - kryt trouby (sporáku) - hadice - plynové potrubí - kvalitní uzemění plynového potrubí - kvalitní zemniče sítě - uzel tranformátoru - ....
No, prostě takových závad si v TN-C vůbec nemusíte všimnout, dokud se neděje něco mimořádného. V tomto případě odpojení plynového potrubí.
Zaznamenáno

IC layout design engineer, zajímací se též o silovou elektrotechnik u
Autorský článek

Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 14.04.2024, 08:02 »

PŘÍBĚH: Kdy bylo možné použít ochranu nulováním a jakou má reálnou životnost
    Výraz nulování se u mladých už nechytil a my starší, možná někteří z nás, to chápou spíše jako zločin proti lidskosti než ochranu před nebezpečným dotykem. Ano, v určité době šlo o jediný způsob, jak vytvořit alespoň nějaké bezpečí. Ale dnes? V době prakticky neomezených materiálových možností je stávající rozvod historickým nulováním třeba s půl století starými hliníkovými vodiči, spíše neodpovědností . Rád bych informoval náhodné neodborné návštěvníky tohoto portálu o číhajícím nebezpečí ...
   

    Související ...
    ... článek k tomuto diskusnímu vláknu zde!
      
Co pozitivního a konstruktivníh o byste doplnili k této informaci?
   
PŘÍBĚH: Kdy bylo možné použít ochranu nulováním a jakou má reálnou životnost
   
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako je to s uzemnením vodiča PEN a kovového osvetľovacieho stožiara verejného osvetlenia pri káblovom rozvode?
 Jaký je nejnižší průřez vodiče PEN v síti TN-C do 1000V?
 Kdy je nutné přeznačení vodiče PEN?
 Kam byste osadili PE vodič v rozvodnici z 50 let?
 Je možné použít stínění kabelu jako PE?
 Kde rozdelit PEN?
 Rozdělení vodiče PEN na PE a N až za měřením v bytové rozvodnici. Proč je tento požadavek energetiky?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu rozdělit PEN na PE+N samostatně v hlavní rozvodnici a i v podružné?
 Po rozdělení PEN se objevilo napětí mezi PE a N. Co je špatně?
 Jde udělat kabelová redukce z PEN na PE+N?
 Spojit PEN vodič s PE vodičem na zemnící můstek nebo ne?
 Jak se díváte na rozdělení vodiče PEN na PE a N?
 Može žlutozeleny vodič kopat?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jak by jste udělali přizemnění rozdelení PEN na PE+N ve dřevěné chatě?
 Jaky je rozdil mezi PE a PEN?
 Vystavili by jste revizi na přeznačený PE jako bez závad ?
 Kde se píše o povinnosti zemnit PEN vodič v místě rozdělení na N a PE?
 Aký prierez v rozvádzači by ste určili na vodič N, keď sa rozdelí na PE a N?
 Jaký průřez vodiče použít při pospojení kostry rozvaděče s PEN?
 Musí být sběrna PEN uložena izolovaně v rozvaděči?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Jak volit průřez PEN v TN-S při postupné rekonstrukci?
 Jaká je max. povolená hodnota odporu ochranného vodiče?
 Jak správně dimenzovat ochranný vodič PEN?
 Je bezpecne prizemnit PEN na bleskozvod ?
 Je vhodné spojit hromosvod s PEN v PODRUŽNÉM rozvaděči?
 Kdy se jako PEN použije žlutozelený vodič s modrou návlečkou?
 Je skutečně nutné přizemnit bod rozdělení PEN i u starého domu?
 Je možné rozbočit PEN vodič ve dvojvypínači?
 Kde hledat přerušení PEN, který je zřejmě příčinou podpětí či přepětí v RD?
 Mohu propojit 2 PEN vodiče?
 Kde se nachází v elektroměrovém rozvaděči panelového domu svorkovnice PEN?
 Platí stejné podmínky přívodního kabelu min. průřez 10mm na chatu i na barák?
 Jak řešit přepálení přívodu PEN do RD?
 Může plynové porubí nahradit vodič PEN?
 Je možné provést rozdělení PEN až domovním rozvaděči?
 Je bezpečnější zdvojit zž a m vodič coby PEN či instalovat v TN-S?
 Je možné použít bílý vodič s žlutozeleným návlekem jako ochranný?
 Jak správně nazvat a označit vodič, který slouží jako PEN i PE?
 Může být PEN k odečtovému elektroměru připojen na kostru rozváděče?
 Mohu vodič PEN na elektroměr použít z jiného poschodí (cca.3,5m)?
 Jak zjistit na svorkovnici PEN, který vodič je odpojený?
 Je spojení uzemnění hromosvodu s vodičem PEN elektroinstalace výhodné ?
 Které normy stanovují barevné značení vodiče PEN?
 Proč se musí přizemnit bod rozdělení PEN na PE a N?
 Je možné miesto prerušeného pracovného vodiča použiť "zem" ?
 Aký má byť drôt medzi lištou PEN a rámom rozvádzača?
 Mohu rozdělit PEN na PE a N v elektroměrovém rozvaděči E-ON a pokračovat s 5Jx6?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Jak uzemnit PEN v HDS a PE v domovním rozvaděči ?
 Jak naložit s PEN podle staré normy na rozhraní staré a nové instalace?
 Jak uzemnit bod rozdělění vodiče PEN, když není instalovaná svorkovnice HOP ?
 Doznačuje se PEN v TN-C-S v rozvodnici modře?
 Je rozdělení PEN na obrázku provedeno správně?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Kde rozdělit vodič PEN pro dílnu?
 Lze propojit kostru rozváděče vodičem PEN?
 Je možné spojiť PE a PEN rôznych obvodov?
 Jak správně rozdělit PEN vodič?
 Nemal by sa rozdelený PEN prizemňovať aj v dome?
 Aká je príčína rozdielneho potenciálu zemnenia a PENu?
 Proč je nulový vodič v zásuvce na kolíku u měděného rozvodu?
 Jak to, že přes elektroměr vede menší průřez PEN než požadovaný 33 2000-5-54?
 Jaký má být průřez vodiče PEN k elektroměru?
 Co děláte s N vodičem v přívodu CYKY 3Jx pro byt (TN-C)?
 Může vodič PEN přes elektroměr?
 Ako zistím ulomený, alebo zle dotiahnutý PEN, alebo PE vodič?
 Je vhodné přivést ž/z vodič od HOP do nulového můstku na elměr.desce?
 Co ještě nevíte o uzemňování ochranných vodičů?
 Je napětí mezi PEN a zemí normální?
 Musí být uzel PEN v HDS připojen i k uzemnění 40 ohmů?
 Jaký smí být nejmenší průřez měděného zemnícího vodiče spojujícího jednotlivé součásti se zemnící so
 Mohu připojit PE odjinud než z hlavního rozvaděče, když odtud nemohu?
 Je nutné vést samostatný ochranný vodič 10mm2 mezi podružnými rozvaděči?
 Měření odporu ochranného vodiče
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování
 Je možná náhrada přívodního PEN připojením na zemnič?
 Kdy je nutné při napojovaní obvodu TN-C dodržet u PEN 10mm2?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Jak správně změřit hodnotu Zs PEN?
 Mohu použít PEN v konektoru u slaněného a pevně uloženého přívodu?
 Je minimální průřez vodiče PEN 10mm2 Cu za všech situací?
 Měření proudu protékajícího ochranným vodičem u spotřebiče
 Je povinné rozdělit vodič PEN v elektroměrovém rozvaděči?
 Proč se při 2f připojení varné desky zdvojuje nulový vodič?
 Proč smějí být vodiče PEN pouze v pevné instalaci?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
  Jaký průřez použít mezi hlavní svorkovnicí PEN na nové= svorky PE a N.?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je možné použít i CY/CYKY 6mm2 pro přívod z elektroměrového rozvaděče?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Kam se připojuje PEN v podružném rozvaděči nejdříve?
 Proč se u nulování propojoval PEN nepřerušeně pod více kontaktů?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Hlavní domovní vedení a odbočky k elektroměrům
 Je nutné při výměně starého jističe IJV také navýšit průřez PEN?
 Proč může být PEN vodič od určitého průřezu o řád nižší?
 Je možné hlavním vypínačem vypínat s fázemi i PEN?
 Jak se volí minimální průřez vodiče PEN v rozvodnici nn?
 Jak poznat, že byl PEN rozdělen?
 Může několik jištěných obvodů používat jeden PEN vodič?
 Může se z vodiče PE udělat PEN?
 Jaký je důvod požadavku na průřez PEN ≥10 mm² pro 4p zásuvku v TNC síti?
 Z jakého důvodu je pro PEN vodič zvolen min. průřez 10 mm2?
 Aké je správne istenie kábla AYKY-J 3x120+70 a AYKY-J 4x120?
 Jak správně barevně rozděli PEN podle 60204-1?
 Sníží přizemnění PEN nebezpečí jeho odpojení?
 Je vhodné rozdělit PEN v samostatném malém rozvaděči?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Bylo někdy možné použít jeden PEN vodič pro více obvodů?
 Mohlo chybějící propojení mezi PEN a základovým zemničem projít revizí?
 Je propoj mezi druhým rozvaděčem a HOP nebezpečný?
 Z jaké svorky se správně pokračovalo v síti TN-C?
 Kam v rozvaděči připojit přívodní PEN pokud není výrobcem instalovaná?
 Lze v rozvaděči detekovat na přívodu přerušený PEN vodič?
 Jak provádíte uzemnění PEN vodiče u veřejného osvětlení?
 K čemu slouží vodič středního bodu?
 Jak opravit, nastavit opálený přívodní vodič PEN?
 Co mohlo odpalit svorkovnicu nulaku vo vstupnom rozvadzaci domu?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?
 PŘÍBĚH: Moje elektrikářské začátky
 PŘÍBĚH: Dvakrát měř, jednou řež
 Vzpomínka na legendární příchytky SONAP a objevení nových
 Zajímají dnes někoho zkušenosti těch starších?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.074 sekund, 23 dotazů.