Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jakou odolnost IK mají běžné přístroje v rozvaděči?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou odolnost IK mají běžné přístroje v rozvaděči?  (Přečteno 3664 krát)
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« kdy: 17.02.2023, 09:52 »

Ptám se pro mobilní skříň, kterou bych použil při zvučení. Předpokládám do 10. modulů ve vyšším krytí- Osazená proudových chráničem, přepěťovou ochranou, jističi ... ale jak ve vedlejším vlákně zmínil o proudovém chrániči ve formě adaptéru ...

Osobně bych to doporučil také. Ale rozhodně ne ten za 200kč z BAU...
Naopak budu radit co nejkvalitnější přístroj, některého z dobrých výrobců. Tento přístroj trpí mnoha převozy, otřesy i počasím na svých cestách za prací  Mrknutí
[/quote]

... tak mě napadá, že taková skříň s modulovými přístroji, primárně určená na stěnu, asi také bude trpět při neustálém otloukání při převozech sem a tam. Nemělo by se na to nějak pamatovat? Jak jsem uvedl, jsem slaboproudař ale když vidím některé zacházení s technikou, tak mám před očima jak vypadávají vodiče z dávno dobře utažených spojů a podobně.

A pokud se zamyslím nad proudovým chráničem který mě a ostatní má na stage chránit, pak mě zase logicky napadá, že bych s ním neměl moc mlátit o zem. A proto se ptám na to IK.

Jsem moc mimo mísu nebo se vám to jeví jako relevantní dotaz?  angel

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 17.02.2023, 16:33 »

Na konkrétních přístrojích na 99% IK nenajdete, protože se instalují do skříní. TEdy vás zajímá IK pouze pro ty skříně/boxy. Osobně bych doporučil vše od IK08


* Výstřižek.PNG (17.2 KB, 524x273 - prohlédnuto 209 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 18.02.2023, 07:03 »

... tak mě napadá, že taková skříň s modulovými přístroji, primárně určená na stěnu, asi také bude trpět při neustálém otloukání při převozech sem a tam. Nemělo by se na to nějak pamatovat?
Najskôr len vy viete jak sa nakladá s vašim rozvádzačom počas jeho používania, takže najskôr len od vás záleží aj určenie VV AG a AH..
Vo vzťahu k nárazom a otrasom je to potom vstupná informácia pre výrobcu rozvádzača, ktorý na základe stupňa VV potom robí výber nielen vhodných EZ, ale aj vhodných pracovných postupov...

Napíšte tu napr. že ste sa rozhodol pre AG3 a AH3, a možno tu padne veľa zaujímavých podnetov pre výzbroj,...od kvalitných prístrojov, cez lankové vodiče, odpruženú DIN lištu, pružný spojovací materiál až po pravidelné prehliadky a merania pred každým použitím...
Len tak zjednodušene cez Ik ističa to nevidí ani 5-51 ka...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 18.02.2023, 21:35 »

Najskôr len vy viete jak sa nakladá s vašim rozvádzačom počas jeho používania, takže najskôr len od vás záleží aj určenie VV AG a AH..
Vo vzťahu k nárazom a otrasom je to potom vstupná informácia pre výrobcu rozvádzača, ktorý na základe stupňa VV potom robí výber nielen vhodných EZ, ale aj vhodných pracovných postupov...

Napíšte tu napr. že ste sa rozhodol pre AG3 a AH3, a možno tu padne veľa zaujímavých podnetov pre výzbroj,...od kvalitných prístrojov, cez lankové vodiče, odpruženú DIN lištu, pružný spojovací materiál až po pravidelné prehliadky a merania pred každým použitím...
Len tak zjednodušene cez Ik ističa to nevidí ani 5-51 ka...

Nezlobte se na mě pane Lovacký, ale vůbec vám nerozumím. Věřím, že mi doporučujete správný způsob ale my si necháváme tyto zařízení vyrábět u místní renomované firmy co chrlí rozvaděče jako na běžícím páse. Mou otázkou jsem mířil spíš tam, že všechny rozvaděče co jsem na koncertech viděl a byly v provedení na omítku tak s nimi bylo nakládáno jako by to byl spíše fotbalový míč. Tudíž jsem očekával, že někdo vysvětlí jak s takovým rozvaděčem zacházet a že bude pravděpodobně více, než praktické, dělat kontrolu funkčnosti častěji, než rozvodnici na zdi upevněnou. Omlouvám se pokud v mysli slaboproudaře vznikají nějaké nesmyslné představy. Jak jsem již uváděl, mé připomínky mí kolegové neberou, protože stejně jako oni nejsem a nemohu být ona "osoba znalá".  

Vůbec není v mém zájmu studovat nějaké AG3 ...,   to skutečně není má parketa. Myslím, že to bude vědět výrobce rozvaděče, zvláště pokud ví pro koho a k jakému účelu je určen. Tedy všichni ti, co takový rozvaděč nakládají, vykládají, umísťují, či používají by mohli tušit, že jde o zboží na balíku označeno přinejmenším skleničkou "křehké".

A "najskor" tedy opravdu netuším kdo a kdy jak s rozvaděči nakládá. Není můj. Jsem pouze slaboproudař u mixu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 18.02.2023, 21:54 »

Nedobytná pixla s pochybnými spoji po potřepání je chujovina.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 18.02.2023, 21:59 »

Nedobytná pixla s pochybnými spoji po potřepání je chujovina.

Nerozumím, co označujete za "nedobytnou pixkli"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Kamil Novák
OSVČ
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 18.02.2023, 22:20 »

... všechny rozvaděče co jsem na koncertech viděl a byly v provedení na omítku tak s nimi bylo nakládáno jako by to byl spíše fotbalový míč. Tudíž jsem očekával, že někdo vysvětlí jak s takovým rozvaděčem zacházet a že bude pravděpodobně více, než praktické, dělat kontrolu funkčnosti častěji, než rozvodnici na zdi upevněnou.

Vy asi nepotřebujete ani tak rozvaděč, jako spíš zásuvkovou skříň.
Nehodilo by se něco takového ? Jelikož se jedná o staveništní provedení, tak předpokládám, že výrobci s nešetrným zacházením počítaji...


* zk2016.jpg (358.43 KB, 618x876 - prohlédnuto 72 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revizní technik E2/A - specializace na přístroje a zařízení ve zdravotnictví.
působnost : zdravotnictví - celá ČR, ostatní revize - Královéhradeck ý, Pardubický a Liberecký kraj
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.02.2023, 22:24 »

Uvažujte dvoulimitně, jednak potřebujete něco mechanicky oddného, pozor na dvířka, pixla se mnohdy tváří bojeschopně ale pantíky jsou PVC 00prd, a jednak potřebujete mít propoje v této dlouhodobě v cajku, tj. nejlépe bezšroubové.
Bohužel v tomto narazíte na svodiče, alespoň já takové neznám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 18.02.2023, 22:44 »

Pánové, tak i přes to, že asi takové rozvaděče znám, mě to nenapadlo! Dobrý tip. Ovšem stejně co ty otřesy? V mé branži bezšroubové spoje užíváme poměrně často. Ovšem nejsem si jistý, zda se vyrábí i chrániče a jističe jiné, než se šroubovými spoji? U nás je taková praxe, že po každém boji, myšleno koncert, se provádí "profilaktika zbraní". Ale to dělá starý pán, tedy ten revtech jako své pečlivé dílo. Další by se na to asi vyprdli a spoléhali se jen na cizí razítka.

Super!  angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 19.02.2023, 09:12 »

Hager, například MBS116, nebo CDS440D a podobně
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 19.02.2023, 09:25 »

Vůbec není v mém zájmu studovat nějaké AG3 ...,    
Pojmy Ik a VV AG sú pre bezpečnosť EZ vzájomne späté natoľko, že pokiaľ vás jeden z nich nezaujíma, potom pochopenie podstaty odpovedí môže byť pre vás viac jak náročné...
Ak vás ale Ik skutočne zaujíma, a pri svojej práci vidíte nejaký rozvádzač ako futbalovú loptu,..potom ak chcete o jeho bezpečnosti vedieť niečo málo viac ,  musíte si VV AG, AH naštudovať.. alebo sa z polcesty k elektrike vrátiť späť ku mixu...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 19.02.2023, 09:47 »

V mé branži bezšroubové spoje užíváme poměrně často.
Vo vašej branži predpokladám ochranu pred NDN bezpečným napätím, .. preto si myslím že kvalita týchto spojov pre bezpečnosť pred úrazom elektrickým prúdom je zas v našej brandži nepodstatná...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 19.02.2023, 10:26 »

V podstatě jde jen o to, že tazatel se snaží najít správné a bezpečné řešení. IK je jeden z mnohých parametrů. Jen se prostě nedělají přístrojové moduly v IK, protože se předpokládá jejich umístění v "bednách" které je ochrání. NIcméně už jsem zde jednou psal o tom, jak důležitý je právě výběr kvalitního výrobce, z důvodu častých otřesů, změn počasí a podobně. Rozhodně bych nedoporučil značky z BAUmarketů a ty nejlevnější z nabídky VO.
Nabízené zásuvkové boxy (viz Kamil Novák) jsou perfektní. Plasty jsou odolné a pružné, takže nepraskají tak snadno, což znamená že mnoho vydrží. Jejich odolnost vůči povětrnostním vlivům je také slušná, ale ne nekonečná. Často jsme je zakrývali plachtami a nepamatuji, že bychom řešili nějaké závažné problémy. Měli jsme celou řadu těchto boxů a pak také řadu stavěných na zakázku. Každá profese má prostě svá specifika.

Standardem bylo také to, že všechny 3f kabely byly provedeny stejně, se s tejným pořadí fází. Mohli jsme se spolehnout na to, že první fáze na prvním boxu, je stejná, jako první fáze na boxu posledním. To bylo důležité z hlediska rozfázování a pro zvukaře z pohledu možného rušení.

Dalším standardem byla pravidelná kontrola a revize všech boxů, kabelů i dalšího vybavení v době, kdy bylo méně práce. Díky tomu bylo minimum výpadků a dalších problémů, jako byly například vypálené jističe, nebo svorky v těch boxech, či koncovky kabelů. Častější byly výpadky v důsledku lidských chyb po připojení prodlužováků jiných profesí, které byly ve špatném stavu, nebo poškození koncovek po přejetí auty některých ignorantů. Prostě žádné IP, IK ani I.. ,  není 100% odolné lidské hlouposti
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 19.02.2023, 11:18 »

Ovšem stejně co ty otřesy? V mé branži bezšroubové spoje užíváme poměrně často. Ovšem nejsem si jistý, zda se vyrábí i chrániče a jističe jiné, než se šroubovými spoji?

Není ani moc velký problém nakoupit rozvaděč a jističe a další výbavu rozvaděče, splňujcí MIL-STD i vysokou odolnost podle IEC 61373, ale náklady jsou únosné pro zvukaře Metalicy nebo Kissáků a ti stejně jedou mnohdy na vlastní DA.
Jen pro představu koukněte třeba na tu levnější výzbroj od mors smitta.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 19.02.2023, 11:56 »

koukněte třeba na tu levnější výzbroj od mors smitta.
V podstatě

V podstate všetko čo tu padlo by mal začínajúci zvukár poznačiť, a následne pretlmočiť, odkázať, posunúť tam, kam to patrí: svojmu zodpovednému za EI, alebo
my si necháváme tyto zařízení vyrábět u místní renomované firmy co chrlí rozvaděče jako na běžícím páse.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (2)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.068 sekund, 23 dotazů.