Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak dalece potřebuje zvukař doklad o přezkoušení nv 194/22Sb.?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak dalece potřebuje zvukař doklad o přezkoušení nv 194/22Sb.?  (Přečteno 3485 krát)
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« kdy: 12.02.2023, 18:06 »

I když se proti jiným celkem orientuji, teď si nejsem jistý zcela. Příbuzný zvučí a já mu pomáhám. Teď se to zkoulelo tak, že už to vypadá na oficiální fakturaci a všechny dokumenty kolem. Jsem slaboproudař a i přes všechny mé znalosti to nic nemění na tom, že vzdělání na původní padesátku, dnes 194/22sb, nemám.

Nejsem si jistý jak dalece a v kterých případech je tento doklad nutný. Prozatím, z cca 99% případů jsem s živou částí nn pod napětí nepřišel. Poradíte kdy je to důležité? Přijede inspektor OIP na koncert a ve volné chvilce mě třeba prolustruje?
 tanecek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 12.02.2023, 22:31 »

NV 194/2022 je o požadavcích na odbornou způsobilost k výkonu činnosti na EZ
a na odbornou způsobilost v elektrotechnic e.

Nařizuje to podle zákona 250/2021 Sb.,  a bezpečnosti práce  s provozem VTEZ.

Tu "zvukařinu" provádíte jako dodavatelskou službu. Je to pracoviště s VTEZ.
Pak se na vás to ustanovení NV 194/2022 vztahuje.
Někdo musí být za to elektrické zařízení i když dočasné odpovědny.
Je pak otázkou co máte ve smlouvě a za co odpovídáte.
Můžete mít i tak zvanou profesní kvalifikaci, prostudujte důkladně NV 194/2022, která to umožňuje.

Pokud to nebude VTEZ, pak vám stačí doklad o proškolení s MPBP a ČSN 50110-1
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 12.02.2023, 22:59 »

Takže každé zvučení má mít osobu odpovědnou? Z pohledu elektrikáře nejde o nic jiného, než zapojování zásuvek.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 13.02.2023, 03:54 »

Z pohledu elektrikáře nejde o nic jiného,  než zapojování zásuvek.

Pokud máte na mysli zasunutí zástrčky ( konektoru) do zásuvky, tak je to jen obsluha elektrického zařízení. Pokud se ale jedná o zapojování, tak je to již práce na elektrickém zařízení. Navíc vzniká pracoviště a jedná se také o bezpečnost práce a to je již pod zákonem 250/2021.

Takže každé zvučení má mít osobu odpovědnou?


Pokud máte na myslí zvučením vytvoření provizorního elektrického zařízení pro kapelu a obecenstvo, pak za stav toho EZ musí být někdo odpovědný. Pokud je to VTEZ patří to pod zákon 250/2021 a pokud to je jen EZ patří to pod ZP 262/2006 a zvláště 309/2006 s posledními úpravami.

"Zvučení" má svá pravidla, které jsou ukrytá v zákonech, NV a také v ČSN.
Každé ozvučené pracoviště musí být bezpečné a musí to být průkazné. Kdo to zkontroloval, proměřil a kdo odpovídá za provoz i za likvidaci.
Při úrazech tyto náležitosti vyžadují jak vyšetřovatele státní správy, tak pojišťovny.

Bez řidičáku lze také jezdit s autem po komunikacích, ale až do chvíle kdy.....způsob íte, nebo, jste účastníkem nehody, anebo vás kontroluji v rámci prevence.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 13.02.2023, 06:00 »

Často se přehlíží ustanovení 250tky ohledně osoby školené.
To je onen základní stupeň pro kohokoli aby v pracproces mohl strkat vidlice do zásuvek.
Původně měl být tento stupeň v 194, ale došlo by k právní kolizi...(194 již precizuje 250tku).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 13.02.2023, 08:00 »

Když to řeknu postaru, tak jsme byli tři s §4 (šéf, já a svalovec) a další kamarád (§9) tedy revizák nám připravil všemožné redukce, rozvaděč s proudovým chráničem. Jediný, kdo se v něčem rýpe jsem já když propojuji zvuk. Když to řeknu přehnaně, tak se dostáváme do styku tak s fantomovým napájením 48V.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 13.02.2023, 12:25 »

Tak se zeptejte toho svého revizního technika
zdá splňujete kvalifikaci podle §4 zrušené vyhlášky 50/78  a dneska podle zákona 250/2022 §19 (3) jako osoba poučená. V tom školení musí být daná hranice co můžete a co nemůžete.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Zdenek Skotnica
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 13.02.2023, 13:48 »

Řekl bych že častěji vás bude kontrolovat OSA než inspektor OIP Hněv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #8 kdy: 13.02.2023, 15:13 »

Asi by bylo vhodné se sejít s někým jako je třeba Petr Létal www.solidteam. cz, sdělit mu charakter činnosti, provozovaná elektrická zařízení, účastněné osoby a on sdělí podrobnosti. Před chvílí jsem mu volal a ptal se, zda školil zvukaře a odpověděl, že pravidelně školí cirkusáky. Což je vzhledem k elektrickému zařízení stejný charakter.

Domnívám se, že je to rychlejší cesta než se doptávat revizních techniků. Každý revizák je zaměřen jinak a takové penzum, jaké potřebujete těžko předá rychle a přesně v úzkých deskách s červenou mašlí. Smozřejmě pokud vám nejde o nějaké nedělní hobby ale o živnostenskou činnost. Jde o zvážení možných rizik s návazností na již známé problémy. Viz nulované prodlužováky a zpěváci, či kytaristé v křeči.

Pokud se podívám na některá zvukařská fóra, tak bych řekl, že pokud by vznikl nějaký základní kurs obsluhy elektrického zařízení na mobilních akcích, pak by to bylo světu více, než přínosné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrika NENÍ časopis!  
Milan začínající zvukař
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 14.02.2023, 07:44 »

Tak se zeptejte toho svého revizního technika
To jsem udělal a poslal mě sem se slovy, že je revizák a ne učitel. A prý je tu všechno. Ctím jeho věk a jsem rád, že za nás absorbuje mnohá šílená připojení.

Asi by bylo vhodné se sejít s někým jako je třeba Petr Létal www.solidteam. cz, sdělit mu charakter činnosti, provozovaná elektrická zařízení, účastněné osoby a on sdělí podrobnosti.
Děkuji, to je asi přesně ono. Doufám, že to nebude stát balík ale pokud nám řekne nač se zaměřit, kdo co může, co vše splňovat a jaká rizika jsou známá, pak super! Samozřejmě se doptávám zvukařů které potkávám ale málokdo vůbec tuší nač se ptám. Tedy pokud je taková ta vyšší legislativní sféra.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.