Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Podléhá rozvaděč pouze s malým napětím také požadavku certifikace dle ČSN 61439?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Podléhá rozvaděč pouze s malým napětím také požadavku certifikace dle ČSN 61439?  (Přečteno 6628 krát)
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« kdy: 08.07.2021, 11:36 »

Potřeboval bych někam umístit 24V PLC a pár svorkovnic, nabízí se mi použít rozvaděčovou skříň.

Tedy rád bych postavil rozvaděč, nicméně ve kterém se bude nacházet pouze malé napětí a produkt tedy nesplňuje definici "rozvaděč nízkého napětí".

Jak na tento produkt mám pohlížet z hlediska legislativy abych na produkt mohl umístit CE? Mám toto řešit dle normy pro rozvaděč nízkého napětí, nebo jsem osvobozen od některých zkoušek? Nic jako rozvaděč malého napětí se mi nepodařilo nalézt. Jak tedy legislativa pohlíží na produkty kde se nachází pouze malé napětí?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 08.07.2021, 15:55 »

Tedy rád bych postavil rozvaděč, nicméně ve kterém se bude nacházet pouze malé napětí a produkt tedy nesplňuje definici "rozvaděč nízkého napětí".

Malé napětí je z hlediska elektrické bezpečnosti definováno jak součást hladiny nízkého napětí. Dle mého názoru v tomto není problém. Ve vlastní normě žádné meze  napětí uvedeny nejsou. Zařízení můžete vyrobit dle daného souboru a vhodnost jednotlivých ověřovacích zkoušek zvolíte při technickém posouzení.

Jak na tento produkt mám pohlížet z hlediska legislativy abych na produkt mohl umístit CE? Mám toto řešit dle normy pro rozvaděč nízkého napětí, nebo jsem osvobozen od některých zkoušek? Nic jako rozvaděč malého napětí se mi nepodařilo nalézt. Jak tedy legislativa pohlíží na produkty kde se nachází pouze malé napětí?

Zde už je to poněkud složitější. Rozvááděč neuvádíte na trh dle souboru 61439, ale dle zákona č. 90/2016 Sb. a příslušného NV 118/2016. V tomto nařízení vlády už určité meze napětí uvedeny jsou. Zařízení na malé napětí do oblasti této směrnice nespadá a nejedná se tudíž z tohoto pohledu o stanovený výrobek. Pokud se na daný výrobek nevztahuje jiná legislativa (ATEX, EMC, RoHS, strojní zařízení atd.),  zařízení značnou CE označit dokonce nesmíte.

Obecnou bezpečností výrobků se potom zabývá zákon č. 102/2001 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #2 kdy: 08.07.2021, 17:26 »

Domnívám se, že pokud tomu budete říkat rozvaděč, musíte se řídit normami na rozvaděče  podivej 
Jestli půjde o jiné zařízení, OK. ALe začněte tím že si pořádně definujete co vlastně vyrábíte a pak se můžeme bavit o tom, jaké máte povinnosti a možnosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
pegas100
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 08.07.2021, 17:52 »

Vždyť to může být nazvané jako odbočovací krabice 24V a je vyřešeno.Proč si přidělávat starosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #4 kdy: 08.07.2021, 18:13 »

To nemusí být úplně pravda.

Máme například multimediální rozvaděče, nebo rozvaděče MaR.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.07.2021, 19:07 »

Vždyť to může být nazvané jako odbočovací krabice 24V a je vyřešeno.Proč si přidělávat starosti.

Je otázkou, jaké starosti (zřejmě myšleno práci) si tazatel přidělá, když zařízení posoudí dle souboru 61439. Uvedené zařízení je poměrně jednoduché a ověření dle normy zřejmě složité nebude. Naopak, starosti mohou nastat, pokud se to nijak posuzovat nebude.

Dále je samozřejmě důležité (možná zásadní otázka),  jaké instalace toto elektrické zařízení bude součástí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #6 kdy: 09.07.2021, 07:58 »

...Naopak, starosti mohou nastat, pokud se to nijak posuzovat nebude....

Určitě to může vyvolat přinejmenším zbytečnou diskuzi, protože řada lidí CE "chce". Nakonec to z nějakého důvodu může být třeba uvedeno v kontraktu.

Nedávno jsem řešil něco trošku podobného - "rozvaděč",  ve kterém byla prakticky jenom průmyslová obrazovka napájená 24V (objednací číslo obrazovky bylo zadání zákazníka, zdroj 24V jinde).
Abych se zbytečným problémům výše zcela vyhnul, tak jsem dovnitř do "rozvaděče" doplnil (řádně doprojektoval a dokreslil) servisní zásuvku na 230 V za pár stokorun (což má také svojí přidanou hodnotu) a skříň tak mohla zíslat CE zcela legálně, protože už spadala pod výše citované předpisy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 09.07.2021, 08:50 »

Právě posuzovat produkt podle 61439 je mi nejbližší, jelikož s tímto už mám nějaké zkušenosti, nicméně s nadcházejícím produktem jsem se dostal do oblasti mimo nízké napětí, jelikož zdroj 24V PELV bude umístěn v jiném rozvaděči (který již je definován jako "rozvaděč nízkého napětí").
Z hlediska EMC je mi opět nejbližší 61439, jelikož pokud dodržím pravidla definovaná normou, tak zkouška EMC odpadá. V případě bez rozvaděče, reálně nevím jak postupovat.

Nechtěl jsem zamotávat téma, ale vše začalo tím, jak legálně na určité místo v průmyslovém prostředí dostat IO modul pro sběr dat z čidel. Nabídla se možnost použití POE modulu umístěného na konstrukci z alu profilů. S takovým řešením si ale nevím rady z hlediska prohlášení shody a raději použiji rozvaděč s PLC a vše posoudím dle 61439. Chci se ale být připraven na ozátky proč řešení POE modulu bylo zavrhnuto (jelikož řešení PLC+rozvaděč je zdánlivě dražší než pouhé umístění POE modulu na konstrukci). Na druhou stranu pokud zde existuje možnost, jak legálně jednoduše použít onen POE modul místo bloku rozvaděče s PLC, rád se to dozvím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 09.07.2021, 09:04 »

Určitě to může vyvolat přinejmenším zbytečnou diskuzi, protože řada lidí CE "chce". Nakonec to z nějakého důvodu může být třeba uvedeno v kontraktu.

Nedávno jsem řešil něco trošku podobného - "rozvaděč",   ve kterém byla prakticky jenom průmyslová obrazovka napájená 24V (objednací číslo obrazovky bylo zadání zákazníka, zdroj 24V jinde).
Abych se zbytečným problémům výše zcela vyhnul, tak jsem dovnitř do "rozvaděče" doplnil (řádně doprojektoval a dokreslil) servisní zásuvku na 230 V za pár stokorun (což má také svojí přidanou hodnotu) a skříň tak mohla zíslat CE zcela legálně, protože už spadala pod výše citované předpisy.

Zajímavé řešení, v mém případě se ale ještě musím potýkat s dotěrnými otázkami projektového vedoucího, který ani nebere v potaz existenci zde již citovaných zákonů a NV, to je ale trochu OT. Za mě pokud něco musím projektovat, chci to dělat v souladu se zákony, to mi nikdo nemůže rozporovat. Nicméně musím vědět, že někdy lze jít i jinou cestou zcela legálně abych zbytečně neprodražoval projekt.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline Offline



Automatizace


« Odpověď #9 kdy: 09.07.2021, 09:34 »

....
Nechtěl jsem zamotávat téma, ale vše začalo tím, jak legálně na určité místo v průmyslovém prostředí dostat IO modul pro sběr dat z čidel. Nabídla se možnost použití POE modulu umístěného na konstrukci z alu profilů...
Nechcete zkusit použít "venkovní" PoE modul/switch (případně PLC nebo jenom distribuované IO),  napájený PELV v přiměřeném krytí? Např. IP67.
Pak by to celé mohlo být jenom bezpečná instalace a stojan z profilů můžete maximálně patřičně pospojit a pospojení zrevidovat.
Jen pro insipiraci, Vaší situaci neznám, ale zcela byste se tím vyhnul 61439.
Fotky rovněž pouze pro inspiraci.


* d1.jpg (107.05 KB, 570x868 - prohlédnuto 287 krát.)

* d2.jpg (278.43 KB, 1384x979 - prohlédnuto 334 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 09.07.2021, 10:33 »

Shrnul bych to, že kdyby bylo po mém, tak by tam šel buď IO link, či profinet IO modul, přesně jak píšete, ale vedoucí projektu si ideálně přeje POE modul papouch.com a já si mohu prosadit maximálně S7-1200 s tím, že dvanáctistovka je už kompromis, jelikož nepodporuje DHCP. Ale to už jsme OT.
Topic jsem založil hlavně proto, že s realizacemi, kde se vyskytuje pouze malé napětí, se namátkově potýkám a dosud jsem právě nevěděl, jak legislativa pohlýží na tuto problematiku.
Standardně tvořím technologický rozvaděč, kde se vyskytuje zdroj 230VAC na 24VDC a tam je řešení jasné. A ještě k modulu papouch.com. Ve firmě, pro kterou plánuji realizaci, se běžně vyskytuje modul papouch.com a nikdo si zatím s legislativou hlavu nelámal. Možná, že se pletu já a nic se řešit nemusí, prostě se to zapojí a CE značku produkt má. Vše se právě naopak může zkomplikovat tím, že bych takovýto modul umístil do rozvaděče a minimálně by mohl nastat problém s certifikátem na EMC, který sice existuje, ale ne zrovna v, pro mě, obvyklé podobě.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 11.07.2021, 06:56 »

Vše se právě naopak může zkomplikovat tím, že bych takovýto modul umístil do rozvaděče a minimálně by mohl nastat problém s certifikátem na EMC, který sice existuje, ale ne zrovna v, pro mě, obvyklé podobě.

Můžete to prosím vysvětlit? Co je to pro vás ne obvyklá podoba?

A budeme rádi, pokud se nám svěříte s finálním řešením. Může to v budoucnu pomoci dalším tazatelům.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 11.07.2021, 18:06 »


Zde už je to poněkud složitější. Rozvááděč neuvádíte na trh dle souboru 61439, ale dle zákona č. 90/2016 Sb. a příslušného NV 118/2016. V tomto nařízení vlády už určité meze napětí uvedeny jsou. Zařízení na malé napětí do oblasti této směrnice nespadá a nejedná se tudíž z tohoto pohledu o stanovený výrobek. Pokud se na daný výrobek nevztahuje jiná legislativa (ATEX, EMC, RoHS, strojní zařízení atd.),    zařízení značnou CE označit dokonce nesmíte.

Obecnou bezpečností výrobků se potom zabývá zákon č. 102/2001 Sb.

Myslím, že zde je dobrý návod.
Výrobek, který chcete ovládat, je dobré zařadit pod některé NV, a to jak 118, tak 176 (SZ) nebo pod Z 102/2001. Tak splníte podmínku Z 90/2016 o shodě a o certifikaci.

U jakékoliv ovládačky musíte provést analýzu rizika. A je jedno, na jaké je napětí. Každá "věc",   každý výrobek, každé elektrické zařízení musí mít certifikaci. Proč hledat cestu, jak se tomu vyhnout? Obvykle to dožene výrobce při prvním průseru a je jedno zda bezpečnostním nebo ekonomickým a legislativním.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 12.07.2021, 11:57 »

Můžete to prosím vysvětlit? Co je to pro vás ne obvyklá podoba?

A budeme rádi, pokud se nám svěříte s finálním řešením. Může to v budoucnu pomoci dalším tazatelům.

Ne obvyklá podoba je pro mě cokoliv, co neobsahuje protokol o měření od nezávislé laboratoře či firmy. Možná je to z mé strany přehnaná paranoia a pokud výrobce deklaruje, že něco splňuje, tak není třeba se v tom šťourat. Na druhou stranu ve všech profesionálníc h aplikacích, které jsem viděl se z nějakého důvodu nevyskytují výrobky z aliexpressu atp. a že prodejce je schopen na dotaz zhotovit jakýkoliv protokol. K mé paranoie také přispívá zkušenost kolegy s arduinem, které při zkouškách kolosálně selhalo. Pokud se v tomto ohledu pletu, tak mě prosím někdo opravte, přecejenom se v tomto oboru vyskytuji relativně krátce.

Jinak, ač z pravidel vím, že se nemá děkovat, tak i tak děkuju hlavně za citované NV a zákony, jelikož zde mám mezery.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 12.07.2021, 21:30 »

Jste si jistý, že neovládáte "tím svým rozvaděčem" strojní zařízení?
Možná pomohou poznámky v příloze.

* CE znovu V02.txt (3.27 KB - staženo 113 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 13.07.2021, 13:27 »

V tomto případě to strojní zařízení není. Jedná se pouze o sběr dat. Čím by se realizace lišila, pak-li že by se jednalo o opačnou situaci?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
TiKr
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 15.07.2021, 11:47 »

Situace se vyvynula ještě komplikovaněji a já jsem v koncích s nabytými vědomostmi.
Požadavek je vyhnout se realizaci rozvaděče. Zákazník chce doslova použít hotový zdroj Meanwell GSV30 E 24-P1J a rovnou jím napájet IO modul umístěný do instalační krabičky. Obě el. zařízení mají CE štítek (byla použita analogie s ethernetovým switchem, který se zakoupí, zapojí a nikdo nic dalšího neřeší).
Osobně mi nedělá problém zakoupit dvě hotová el. zařízení a provozovat je tak jak je psáno v manuálu, ale opravdu je to tak "snadné"?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 15.07.2021, 12:11 »

Situace se vyvynula ještě komplikovaněji a já jsem v koncích s nabytými vědomostmi.

Řešte funkčnost dle požadavků zákazníka. Ne bezpečnost  podivej . Vy to udělejte především tak, abyste co nejvíce chránil. Pokud má zákazník nestandardní požadavek, lze to vyřešit i smluvně, kdy bude jasně definováno, co požaduje včetně dokumentace, a to dostane. Čím přesněji to tam bude, tím jste na tom lépe.
Ostatně nechápu, proč si tedy sám neumístí do krabice zásuvku a nevloží adaptér, když je to podle něj tak bezproblémové. Že byste plnil funkci užitečného idiota v případě problému?

Splňte jeho požadavek na funkčnost, případně provedení, ale neustupujte z pohledu bezpečnosti a legislativy. Chovejte se tak, abyste byl maximálně chráněn. Pokud na sebe přenesete část rizika, nevidím důvod, proč si to pak nenechat velmi dobře zaplatit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Je možno ČSN EN 61439-1 aplikovat beze zbytku u všech výrobců rozváděčů?
 Neposkytl by někdo formulář na kusové ověření rozvaděče podle 61439?
 Máte již publikaci Rittal o výrobě rozvaděčů dle ČSN EN 61439?
 Potrebuje rozvodnica určená len pre prepäťové ochrany také štítok a atest?
 Potřebuji na rozvaděč s jedním jističem také typovou zkoušku?
 Mohu vyrábět rozvaděče jako OSVČ?
 Nová norma, nová příležitost. Výroba rozváděčů podle nového souboru norem ...
 Můžete upřesnit pojmy (původní výrobce a hlavně výrobce rozvaděče)?
 Kde zjistím podmínky k získání oprávnění k výrobě rozvaděčů?
 OEZ: Normy pro rozvaděče nízkého napětí
 Kdo je výrobce rozvaděče a jak se posuzuje shoda?
 Myslíte, že můj výklad ČSN EN 61439 je správný?
 Je rozvaděč nn stanovený výrobek nebo volně sestavitelná stavebnice?
 Jaké jsou rozdíly mezi soubory norem ČSN EN 60439 a ČSN EN 61439?
 Lze považovat rozvaděč, který je součástí stroje za neúplné strojní zařízení?
 Požadavky normy ČSN EN 62208 ed.2 na prázdné skříně pro rozvaděče nn
 Co musí splňovat rozvaděče pro kvalifikovanou obsluhu?
 Jaká je ještě jiná náhrada za ČSN 35 7030 mimo ČSN 61439-3?
 Jak probíhají zkoušky a ověřování rozvaděčů podle nové normy?
 Aká je min. výška prístrojov v rozvádzači nad konečnou úpravou terénu?
 Kdo může provádět typové zkoušky rozvaděčů ve firmě?
 BONEGA: Nové funkce v aplikaci Ověření návrhu.cz
 Jak je to vlastně s certifikací rozvaděčů?
 Je třeba vždy po změně normy dělat nové zkoušky rozvaděče (ověření návrhu)?
 HENSEL: Návod k sestavení rozvaděče dle EN 61 439
 Lze uplatnit §9 NV 163/2002 při kusové výrobě rozvaděčů?
 Je naozaj rozvadzac Hager Volta VU60 na 70 modulov?
 Rozvaděče dle požadavků nových norem (2013)
 Legislativa v oblasti výroby rozvaděčů duben 2017
 Jaký názor máte na provedení a krytí zásuvek na "chytré" lavičce?
 Jaké jsou výjimky pro výrobu rozvaděčů, které nejsou určeny pro obsluhu laiky?
 Je možná revize vývodů starého, upraveného rozvaděče?
 Jak zlegalizovat rozvaděč nn v datovém racku?
 Který předpis upravuje použití pojistkových odpínačů v DBO dle 61439-3?
 Jak legálně doplnit rozvaděč o další přístroj/okruh?
 LIVE EATON: Návrh a ověřování rozvaděčů nízkého napětí?
 Jaké jsou leg. požadavky pro uvedení rozvaděče na trh: MAR do 50 V AC / 75V DC?
 Lze udělat revizi pro nestandardní bytový rozvaděč nesplňující ČSN EN 61439?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.043 sekund, 22 dotazů.