Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  V kterém roce se vyráběla VADASKA?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: V kterém roce se vyráběla VADASKA?  (Přečteno 8529 krát)
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« kdy: 26.04.2021, 15:26 »


Nemáte někdo přehled o této VADASCE a roku výroby?
Mám ji ještě po tátovi a dodnes funkční. Úsměv


* IMG_20210426_142417.jpg (41.71 KB, 576x768 - prohlédnuto 832 krát.)

* IMG_20210426_142417.jpg (41.71 KB, 576x768 - prohlédnuto 502 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 26.04.2021, 18:29 »

Jene,
máš nádherný kousek.  ještě s nýtovanou stupnici.To je opravdu první verze.
Probíralo se to tady asi před rokem....v příloze máš pár fotek
včetně pana Jaromíra Vadase.

Když si zadáš do googlu téma, tak se dostaneš k jedné diplomové práci o panu Vadasovi.
Myslím, že jsem i některé obrázky z té práce čerpal a jsou v příloze. Zřejmě ji mám i někde uloženou v archivu. Já jsem s Vadaskou pracoval od roku 1958, když jsem ji nafasoval v papírovém futralu....dob ře sedla do "poruchářské" brašny.

* Vadaska.pdf (516.73 KB - staženo 391 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Miroš Jan
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



telefon +420 604791991


« Odpověď #2 kdy: 26.04.2021, 20:06 »

.. Jene.
Mám to i s tím futrálem. Jo je papírovej. Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontér, RT E2/A, strojní zařízení,průmyslové instalace
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 27.04.2021, 05:09 »

Vadaska je klasika, mám jich několik, ale k žádné se mi nepodařilo získat původní "futrál na brýle". Po otci mám také jednu, je bez nápisů, není tam ani Vadas ani Metra ZN 500 a je celá hladká bez vroubkování. S hliníkovým štítkem také jednu mám, ta je z červeného bakelitu. Údajně byla verze v červeném bakelitu určena pro pracovníky rozvodných závodů. Všechny Vadasky bývají funkční, problém bývají zkušební šňůry, které po 50 a více létech už nejsou většinou bezpečné.

Co se doby výroby týká, tak vím, že verze ZN 500 se vyráběla asi do r. 1970, ovšem již od r. 1966 se vyráběla ZN1, která měla navíc zkoušení pořadí fází pomocí doutnavky a obvodu s kondenzátorem. Zajímavé byly i ceny. ZN 1 stávala 75 Kčs, ZN 2 (provedení do 50V a zkoušečka celistvosti obvodů pomocí žárovičky a tužkového článku 1,5V) 65 Kčs. Poslední cena ZN 500 byla asi 40 Kčs, to už si nepamatuji přesně, bylo to nějaké "chlupaté číslo" s halíři.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 27.04.2021, 08:57 »

Typuji, že ta Vadaska, kterou Jene vlastníš, je vyrobena po roce 1925. Později na bakelitovém těle Vadasky byl měsíc a rok výroby. Není to moc vidět, prohlédni to.
Vadaska vznikla současně s rozvojem elektrofikace v severních Čechách. Vadas vyráběl motorové zásuvky, vypínače, zásuvky a také přípojkové litinové skříně. V Pardubicích jsou v vidění. V roce 1958 jsme byli z průmyslovky na exkurzi v Pardubicích a učitel nám je ukazoval a také nám ukázal Jonašův dům. Vadasovi se říkalo malá Baťa....

Je to zajímavé čtení o před válečné historii takto vyspělé továrny. Něco z historie jsem objevil.
Také je zajímavá diplomová práce Kriminalistika po válce na Pardubicku, kde se Jaroslavu Vadasovi autor poměrně hodně věnuje.

* VADAS a život.pdf (509.44 KB - staženo 206 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 27.04.2021, 09:03 »

Již jsem to našel zde na Elektrice

https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,43103.0.html


* Firma-VADAS-PARDUBICE.pdf (177.25 KB - staženo 312 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 28.04.2021, 07:24 »

Typuji, že ta Vadaska, kterou Jene vlastníš, je vyrobena po roce 1925. Později na bakelitovém těle Vadasky byl měsíc a rok výroby. Není to moc vidět, prohlédni to.


Obávám se, že u Vadasových výrobků žádné označení nebylo, alespoň ty, co mám já, označené nejsou.

 Označené kusy jsou již z dob produkce Metry Blansko. Pokud označené jsou, tak je to vyražené razníky vel. 2 mm přímo do materiálu v dolní části zkoušečky ve formě čtvrtletí (římská číslice)/rok (arabská číslice). Stejné označení se používalo i ve výrobě ZN1 a ZN2 a dále i u slovenské hranaté verze SN1 a SN2, výrobce Elektroplast v.d.,  Jarková 43, 080 01 Prešov. Z návodu a záručního listu těchto SN mám potvrzené, že se jedná o čtvrtletí, nikoliv měsíc.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 28.04.2021, 10:00 »

S tím značením je to možné.
Metra a Tesla označovala takto své výrobky rokem výroby. Určitě budou historické prameny, kdy začala platit v těchto koncernech metrologie a nějaké to "ISO".

Zkoušečky ZN a SN se v hutním prostředí neosvědčily pro nízké IP proti prachu. Po sérií "výbuchů" a úrazu se v létech 70-80 přistoupilo k úpravám lepením futrálu na vyšší prachotěsnost. Ale bylo to krátké období, protože zkoušečky ZN a SN nahradily zkoušečky Bennig s IP65. Byl to velký boj, protože jsme objednali 3000 kusů pro tehdejší národní podnik Vítkovice. V regálu jsem objevil novější verzi Combipol od stejné firmy. A stejně jsme i těmto zkoušečkám stále říkali Vadasky. Proto Jaromír Vadas stále je stálou připomínkou... .
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 28.04.2021, 12:20 »

... nahradily zkoušečky Bennig s IP65. Byl to velký boj, protože jsme objednali 3000 kusů pro tehdejší národní podnik Vítkovice.

To byl určitě lítý boj, zejména o tehdejší tzv. "devizové koruny"

To, že se v Čechách stále říká zkoušečce tohoto nebo obdobného typu Vadaska je dobře, je to pocta panu Vadasovi nejvyšší.

S těmi výrobními daty je to zajímavé.
TESLA používala již od r. 1947 (až do r. 1983, měli je určené až do r. 1986, ale přešli na systém IEC) označení výrobního data na součástkách pomocí dvoupísmenného kódu, který byl nějakým způsobem vygenerován a bez převodní tabulky nešel rozluštit.
ETA, výrobce domácích spotřebičů, pro změnu označoval své výrobky kódem týden - rok, ovšem začal s tím daleko později, až někdy po roce 1960, do té doby měly výrobky výrobní čísla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 28.04.2021, 20:49 »

Na původních zkoušečkách VADAS bohužel nejsou žádné značky, dle kterých by se dal stanovit přesný rok výroby.

Originály VADAS, stejně tak pozdější produkty METRA, se vyráběly v několika variantách. První zmínku v časopise Elektrotechnic ký obzor jsem našel v r. 1929.


* pouzdro.jpg (81.76 KB, 450x801 - prohlédnuto 335 krát.)
* EO-1929.pdf (544.44 KB - staženo 93 krát.)

* stako-E82.jpg (61.8 KB, 425x691 - prohlédnuto 630 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 29.04.2021, 03:42 »

Tak ještě přidám svoji červenou Vadasku alespoň popisem, nevím proč, ale foto mi nejde přidat.

 Ta moje je zase trochu jiná, kovový štítek (do 500V, ovšem daleko více opotřebený) má jako ta vlevo na foto kol. Bělohlávka, kdežto bakelitové tělo má umístěný nápis STAKO E82 a znak VADAS stejně jako na té pravé. Jak je vidět, bylo mnoho variant za mnoho let, kdy se vyráběly.

P.S. Ta moje je také stále funkční, ovšem zkušební kabely již vykazují docela silné stopy zpuchření, ale kupodivu nemají zkrácené ani jinak poškozené, opálené "hroty" a jsou dlouhé 32mm.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Karel Bělohlávek
*
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 29.04.2021, 12:28 »

Ta moje je zase trochu jiná, kovový štítek (do 500V, ovšem daleko více opotřebený) má jako ta vlevo na foto kol. Bělohlávka, kdežto bakelitové tělo má umístěný nápis STAKO E82 a znak VADAS stejně jako na té pravé. Jak je vidět, bylo mnoho variant za mnoho let, kdy se vyráběly.

Tato varianta už tu v minulosti také jednou byla.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=22174.0

Pro úplnost ještě ty varianty METRA. Fotky sice nic moc, základní rozdíly jsou však vidět. Ta celoplastová verze bohužel není moc fotogenická. Netroufám si říci, zda existuji ještě jiné varianty, např. jako německá varianta u novější verze ZN1.

U zkoušeček bez popisu jsou roky výroby patrny přímo z fotografií, u druhé zleva je uveden na zadní straně rok 1966, u zbylých dvou jsou údaje bohužel nečitelné.


* Metra-1.jpg (177.62 KB, 1127x690 - prohlédnuto 458 krát.)

* Metra-2.jpg (61.37 KB, 706x375 - prohlédnuto 347 krát.)

* Metra-ZN1.jpg (73.41 KB, 452x612 - prohlédnuto 1437 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektrikář
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jak opravit SN1 případně sehnat náhradní díly?
 O jaké jde napětí, pokud se mi slabě rozsvítí doutnavka na zkoušečce?
 Kterou zkoušečku doporučíte na běžné instalace?
 Na jakém principu pracují zkoušečky pro určení sledu fází?
 Ma niekto skusenosty s skusackou UT 15 C?
 Jaký typ zkoušečky doporučíte Ježíškovi aby koupil mému příteli?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární SN1?
 Vzpomínáte si ještě na naši legendární QU130?
 Úprava nové zkoušečky elektrotechnikem v praxi!
 ELECO: Katalog nejen signalizačních prvků
 Čím prozváníte obvody vy?
 Už jste slyšeli o produktu Zkoušečka zásuvek JRB?
 Proč se mi zkoušečka v zásuvce úplně roztavila?
 Jakou zkoušečku napětí do limitu 1000Kč doporučíte?
 Používáte také zkoušečky ELECO?
 Kde mohu použít zkoušečku ZN-4?
 Kontrolní vidlice zapojení zásuvky
 Zkoušečky napětí nad 1kV kapacitního typu musí být pravidelně udržovány a zkoušeny. V jakých termíne
 Dělali jste někdy reverse engineering zkoušečky napětí SN-02 ?
 Ktory bezkontaktny detektor AC napatia je spolahlivy?
 Zažili jste úraz v souvisosti se zkoušečkou Z10?
 Jak opravit nefungující zkoušečku?
 Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205 zachraňuje hasiče!
 Necháváte si provádět revizi nebo děláte revize i na zkoušečkách napětí?
 DEHN log#24: Bezdotykový indikátor vysokého napětí HSA 205
 Fluke T6 s technologií FieldSense umožňují elektrikářům měřit napětí a proud bez nutnosti měřicích kabelů!
 Nevíte o nějaké kvalitní zkoušečce napětí?
 Kde sehnat doutnavku do zkoušečky ZN1?
 Existuje zkousecka poradi zil jako u ethernet kabelu ale pro vetsi pocet zil?
 Setkali jste se někdy se zkoušečkou vzor Trubač?
 Jak se líbí nová zkoušečka BEHA AMPROBE 2100-Delta?
 Lze vadasku plně nahradit multimetrem a fázovkou?
 Co mnou protéká za proud, když se rozsvítí doutnavka fázovky?
 Jakým způsobem identifikovat fázový vodič pomocí zkoušečky T6-600?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 22 dotazů.