Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Jak to vypadá novými, mladými elektrotechniky, nechybí více, než před covidem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak to vypadá novými, mladými elektrotechniky, nechybí více, než před covidem?  (Přečteno 6235 krát)
Igor Nováček
*
Offline OfflinePrý vítězí zdravý rozum a pravda!


« kdy: 17.02.2021, 08:17 »

Jak velký nedostatek technicky vzdělané pracovní síly je v době pandemie Covid-19?
    Pokud se před koronavirovou pandemií hovořilo o nedostatku kvalifikovanýc h odborníků, jaký je výhled na nové pracovní síly dnes? Jakou mají dnešní učni, studenti skutečnou praxi? Média jsou plná politických problémů a důležitých proklamací, ovšem o řemeslných oborech a odborných školách se nemluví. Pokud mám srovnat vlastní praxi v elektrodílnách s praxí přes videokonferenc i, tak mi dochází představa, jak se asi takový absolvent uplatní. Tedy samozřejmě pokud se bude mít vůbec kde uplatňovat. Poptávka po řemeslnících neklesá, ale stále to není na nové úvazky. Jak to vidíte vy?
    Zdroj: zde...


   


    Jak byste reagovali na tuto související otázku vy?
   
Jak to vypadá novými, mladými elektrotechnik y, nechybí více, než před covidem?
   
Zaznamenáno

Bývalý projektant, dnes jen pomocná vědecká síla jednoho elektromontážn ího démona!
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #1 kdy: 17.02.2021, 08:37 »

Všeobecně nám chybí šikovné ruce. Humanitně vzdělaných lidí máme dostatek, ale dělat se nikomu moc nechce. Z jistého pohledu to dokážu i pochopit. Společenské postavení studentů a učnů řemeslných oborů, je nízké, bez ohledu na to, že zkušený a šikovný řemeslník si dokáže vydělat již dnes slušné peníze a jeho společenské postavní rychle stoupá. K tomu ale vede dlouhá a špinavá cesta, plná dalšího vzdělávání se a získávání praktických zkušeností. Mladí jsou vesměs nedočkaví a všechno chtějí pod nos a nejlépe hned. Takto jsme si je naučili  Jsem v rozpacích Jsem v rozpacích

Velmi by určitě pomohla celostátní kampaň, kde by se pomáhal změnit pohled na učební obory a řemeslníky jako takové. Ale vždy když se stát o něco podobného začne starat, nedopadá to bohužel  úplně dobře.  

Pak je to už jen o lidech, tedy především učitelích, jestli jen učí dle osnov, nebo jestli dokáží v mladých lidech probudit zájem a touhu se někam posunout. To nemůže umět a neumí každý. Na rovinu, taky ne každý mladý člověk je toho schopen a obávám se že problém je mnohem širší a možná na to aby se to změnilo, nebude stačit jen jedna generace.
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #2 kdy: 17.02.2021, 08:44 »

Co vidím v okolí na inzerátech, tak velké firmy, které mívali učiliště s elektroobory desítky let, před léty je zrušili (privatizace, převod do soukroma) ,  dnes poptávají pořád dokola každý měsíc elektrotechnik y do firmy....a nejsou!
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vlado Konrád
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 17.02.2021, 09:25 »

U nás je učňovské školstvo na lopatkách. Vlastne neexistuje. Elektrikár je nedostatkový tovar. Týka sa to ale aj ostatných remesiel.
Zaznamenáno
Jan Yossarian
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 17.02.2021, 09:40 »

Veřejně komunikované události tradičně překrývají mnoho důležitýho. Řeší se roušky, zda je mají všichni politici, otevřené obchody, hospody, sjezdovky. To je strašně důležitý. Pokud si pustíte ČT24 neuslyšíte nic jinýho. My kupodivu řešíme podstatně přízemnější věci. Nemáme elektrikáře znalé. Elektrikářů je plno, každý kdo řekne, že má padesátku je už elektrikář. Až mu dáte něco vyžadující praxi, třeba naspojkovat kabel, tak tonelze požadovat o někom, kdo to možná někde viděl. Elektrikář teoretik bez praktických zkušeností je sladký předpoklad něčeho, co by jednou mohlo být. minulý týden jeden teoretik odstraňoval závadu. Spíš pokoušel se ji odstranit. Později jsme zjistili, že je sice elektrikář ale neumí to, čemu říkáme vylučovací metoda. Protože vlastně ani nevěděl co vše může vyloučit. Ono mu to nikdo nemůže mít za zlé, protože nikdy nic takového nedělal. Blbý je, že všichni ti znalí jsou teď v posteli s koronáčem. Ono to neohrožuje naši firmu ale bohužel ty o které se staráme. Tak to je to, co mezi tím textem v novinách nikdo nevidí.
Ale zpět k těm elektrikářům.
Co vidím v okolí na inzerátech, tak velké firmy, které mívali učiliště s elektroobory desítky let, před léty je zrušili (privatizace, převod do soukroma) ,   dnes poptávají pořád dokola každý měsíc elektrotechnik y do firmy....a nejsou!
V minulosti si firmy učně na učilištích "předpláceli" tedy platili za jejich vyučení. Nedovedu si představit jak něco podobného zajistit dnes. Firma bude platit za nějakého učně třeba 200 000 ročně za výuku a nakonec v pohnutí mysli se učeň rozhodne být mnichem v indických vrcholcích Himalájí.
Domnívám se, že ten typ elektrikářů jak jsme jej znali, už nebude vůbec. Mohou sevymýšlet sebelepší obory a osnovy, to je stále jen předpoklad, že by na konci takového plánu být něco, co bude ku prospěchu věci. Asi to bude na každém, jednotlivém podnikajícím koho přijme a co jej bude chtít naučit a nakonec jak jej bude motivovat aby mu neodešel jinam. Bohužel
Zaznamenáno

Marketing ti kreslí svou mapu ke štěstí na celý život, ale co když chceš jít vlastní cestou?
Jiří Schwarz
*
Offline Offline
« Odpověď #5 kdy: 17.02.2021, 12:47 »

Ono to není problém jen elektrikářů, ale platí obecněji, že to, z čeho dostávají pěkné hodnocení ve škole, na co mají "bumážku",  nedokážou použít v praxi.
Otázkou zůstává jaký podíl viny na tom má vyučující, jakou učeň (student) a jak moc se na tom podepisuje systém
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Václav Třetí
*
Offline Offline« Odpověď #6 kdy: 17.02.2021, 13:33 »


V minulosti si firmy učně na učilištích "předpláceli" tedy platili za jejich vyučení. Nedovedu si představit jak něco podobného zajistit dnes. Firma bude platit za nějakého učně třeba 200 000 ročně za výuku a nakonec v pohnutí mysli se učeň rozhodne být mnichem v indických vrcholcích Himalájí.


Ano, to bývalo a dokonce ti lepší studenti dostávali "plat",  tedy jakési stipendium a tím se dalo ty šikovné motivovat. Pro  některé z rozsáhlejších rodin to byla i významná pomoc při startu do života. Jenže na oplátku byl nutný závazek po určitou dobu ve firmě pracovat. Z toho pak vznikaly prolémy typu, že se hoch na vojně seznámil s děvčetem z druhého konce republiky a chtěl se za ní odstěhovat a ono to nešlo, musel najít tamního  zaměstnavatele, který byl ochoten tomu původnímu refundovat vynaložené náklady.

Dnes je úplně jiná situace. Děti netuší, co by chtěly dělat, model, že syn chce být elektrikářem jako táta a dcera švadlenkou jako máma už nefunguje. Přestože by dnes mohly děti převzít živnost po rodičích nebo firmu rozšířit,  tak je to nezajímá. Mají jiné plány a jiné možnosti. Třeba odjet do Himálájí, My jsme se měli problém dostat přes hranice i do spřáteleného Polska. V době vzniku Solidarity byl problém překročit hranici i tam, protože se režim bál importu myšlenek polských odborářů! A také se přes Polsko dalo uprchnout, nebylo to sice jednoduché a ani příliš známé, ovšem pár lidem se to podařilo.

Boj o řemeslníky je a bude čím dál větší. Ovšem nejen o elektrikáře, před časem se mi dostaly k ruce informace, že se v tehdá minulém roce vyučilo zedníkem v celé zemi jen asi 1000 učedníků. To je setsakra málo v zemi s 10 miliony obyvatel. Obávám se, že bylo v tom roce více odcházejících zedníků do důchodu.

Další problém je kvalita školství, na renomované elektrotechnic ké průmyslovce učila matematiku učitelka, co to neuměla, ale byla kamarádkou ředitele. Ostatní kantoři v odborných předmětech studenty doučovali matematiku alespoň v tom rozsahu, který potřebovali ve svém předmětu. Hrozné, ale bohužel v Čechách možné. Ani někteří učitelé odborných předmětů nebyli příkladní, ono není vždy jednoduché něco učit, byť to perfektně ovládám. Je nutné být schopen učit, což je soubor nejen odborných znalostí, ale také je třeba umět zaujmout, nenudit a neotrávit a být třeba i trochu vtipným. To každý neumí a nejhorší varianta je přednášející vysoké odbornosti, který mluví hlasem Uspavače - to pamatuji ze svých studií. I když se člověk snažil, tak to byl obvykle zabitý čas, to tak strašně dokáže unavit, že doopravdy usnete nebo to přestanete vnímat a myšlenky si jdou svou cestou.

Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Martin Kurka
*
Offline OfflineProjektant automatizace a strojů


« Odpověď #7 kdy: 17.02.2021, 17:31 »

minulý týden jeden teoretik odstraňoval závadu. Spíš pokoušel se ji odstranit. Později jsme zjistili, že je sice elektrikář ale neumí to, čemu říkáme vylučovací metoda. Protože vlastně ani nevěděl co vše může vyloučit.
Cimrmanova vylučovací metoda říká, že je naprosto vyloučeno, aby to věděl. Mrknutí

Velmi by určitě pomohla celostátní kampaň, kde by se pomáhal změnit pohled na učební obory a řemeslníky jako takové. Ale vždy když se stát o něco podobného začne starat, nedopadá to bohužel  úplně dobře. 
Až bude muset zaplatit právník nedostatkového elektrikáře na kterého bude čekat měsíc hodinovou sazbou vyšší než má právník, celostátní kampaň kam dá svého syna proběhne.

Zaznamenáno

Nikdy není dost času,aby se to udělalo dobře. Ale pak je dost času, aby se to udělalo znovu

Teorie=vše víme ale nic nefunguje
Praxe=vše funguje a nevíme proč
Teorie spojena s praxí=nic nefunguje a nikdo neví proč

Vysoce odborných omylů se dopouští jen specialisté

Ďábel je skryt v detailu
Jan Hájek
*
Offline OfflineProstě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #8 kdy: 17.02.2021, 21:17 »

Až bude muset zaplatit právník nedostatkového elektrikáře na kterého bude čekat měsíc hodinovou sazbou vyšší než má právník, celostátní kampaň kam dá svého syna proběhne.
Přesně, říká se tomu trh, nebo si to udělá sám a pak se bude i sám hájit  Mrknutí .
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 17.02.2021, 21:29 »

Když nám mistr před víc jak dvaceti lety říkal, že elektromontér bude jednou vyvažován zlatem, nikdo jsme ho nebrali vážně.
Dnes si říkám, že se toho možná ještě dožiju.
Co se mladých týče, možná jeden z deseti, co nastoupí do prváku k něčemu je.
Většině chybí zájem, učňák berou jako nejsnazší možnost udělat si nějakou školu.
To, co by dřív přecházelo ve druháku na obor "pomocný dělník elektrovýroby",  dnes úspěšně dokončí.
Mistři a učitelé už moc respektu nemají, když jsou drzí, naběhnou na ně rodiče.
Osnovy by úplně stačilo používat 30 let staré, ne tu osekanou verzi, co se kvůli zvýšení úspěšnosti používá. Tím trpí i ti, co ten zájem mají. Jenže učiliště má od kusu a aby mohlo fungovat, musí se přizpůsobit.
Na druhou stranu, znám elektrikáře, co dělá bytový v jedný malý firmě. Kluka poslal raděj na gympl, protože jak říkal "nechci, aby se dřel jako já, za mizernejch 16 měsíčně". To má prakticky skladník v logistickým parku bez dřiny za 14 dní.
Je to tedy i o odvětví, jiný peníze jsou za bytový, jiný v průmyslu, jiný v energetice.
Pořád to nějak nefunguje aby ta poptávka byla oceněná a tedy usuzuji, že ten opravdový nedostatek ještě všude nenastal...
Zaznamenáno
Hynek Havliš
*
Offline OfflineAutomatizace


« Odpověď #10 kdy: 18.02.2021, 07:30 »

Až bude muset zaplatit právník nedostatkového elektrikáře na kterého bude čekat měsíc hodinovou sazbou vyšší než má právník, celostátní kampaň kam dá svého syna proběhne.
Pořád to nějak nefunguje aby ta poptávka byla oceněná a tedy usuzuji, že ten opravdový nedostatek ještě všude nenastal...

Přesně tak to je i podle mého názoru. Ten nedostatek stále není takový (například přímo ohrožující výrobu),   jak se často prezentuje.

Navíc to, že firma inzeruje, nemusí znamenat, že opravdu shání/potřebuje a doba, kdy člověk pracoval celý život v jednom podniku už je také pryč. Personalisti tvrdí, že fluktuace 10 procent ročně je "zdravá".

No a chytrý a schopný člověk, který by se mohl skutečně velmi dobře živit elektrotechnik ou, se stejně dobře může uživit celou řadou dalších zajímavých činností.

Takže pro mě je situace v oboru logická, odpovídá okrajovým podmínkám a není tak hrozná, jak například některé firmy tvrdí. Trend je ale takový, jak napsali pp. Kurka a Hrubý.
Zaznamenáno
Jan Hájek
*
Offline OfflineProstě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #11 kdy: 18.02.2021, 08:05 »

Myslím, že podstatou problému je, že lidé chtějí nějakou práci za málo peněz a pokud nemohou sehnat zoufalce co jim to udělá, tak se snaží využít politiky a veřejné peníze k tlaku na ostatní lidi.

No a ostatní lidi chtějí donutit k tomu, aby poslali svoje děti pracovat za peníze, které jsou z jejich pohledu pro jejich vlastní děti zcela nedostatečné a práce nedůstojná.

Většinou je za tím elitářský sociální inženýr, který vesměs žije z veřejných peněz.

Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline OfflineOdborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #12 kdy: 18.02.2021, 08:15 »

Myslím, že podstatou problému je, že lidé chtějí nějakou práci za málo peněz a pokud nemohou sehnat zoufalce co jim to udělá, tak se snaží využít politiky a veřejné peníze k tlaku na ostatní lidi.

No a ostatní lidi chtějí donutit k tomu, aby poslali svoje děti pracovat za peníze, které jsou z jejich pohledu pro jejich vlastní děti zcela nedostatečné a práce nedůstojná.

Většinou je za tím elitářský sociální inženýr, který vesměs žije z veřejných peněz.Ono jde vlastně o přirozené chování davů! Podobně jako blesk neřeší, co způsobí svým vyrovnáním rozdílu, tak to neřeší ani lidé. Jdou také tou nejvodivější cestou. Tou, která je vzhledem k jejich znalostem, možnostem a času jim samým nejpřirozenějš í.

A pak tu mávejme platnými normami!  podivej
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Kdo poznává Diváky, kdysi největší úl elektrikářů v Československu?
 Je výuční obor elektrikář slaboproud správná volba pro opraváře PC?
 Je možné se stát elektrikářem za 195 dnů ?
 Co by měl asi ovládat absolvent silnoproudého oboru?
 O čem diskutují učňové v Americe?
 Postavíte se i vy za elektrotechnickou školu ve Frenštátě?
 Máte také raději názorné pokusy, než pouhou teorii?
 Jaké máte zkušenosti s učňovským školstvím?
 Nechcete být přítelem na telefonu pro doučování elektrotechnika?
 Kolik žáků může být na jednoho lektora v elektrolaboratoř?
 Jak se vám líbí sloučení maturitního studia Silnoproud a Slaboproud do jednoho?
 Wago pomohlo vybudovat učebnu automatizace
 Nová laboratoř inovací na FEKT pomůže otestovat nápady studentů v praxi
 Schrack podporuje rozvoj odborných učeben středních škol
 Tvoříme učitelský tým pro Studium.Elektrika.cz, přidáš se?
 Z jaké literatury se dnes asi učí na elektrotechnických středních školách dnes?
 Kdo z výrobců v Česku ještě podporuje mladé elektrotechniky a jak?
 Pokud chci dělat revizi na přípojky z veřejné sítě E.ON, musím podstoupit nějaké školení či přezkoušení?
 Kdo vlastně přezkušuje rev.technika?
 Kde naleznu nějaké informace o potřebné kvalifikaci k provádění elektroprací v Rakousku?
 Je učební obor 23-45-L/004 elektrotechnickou kvalifikací?
 Musí mít nadřízený revizního technika v zaměstnaneckém poměru elektrotechnické vzdělání ?
 Odpovídá gymnazijní vzdělání vyhlášce 50/78S.?
 Mám s §6 kvalifikaci na provádění revize?
 Mohu vypracovávat projektovou dokumentaci pokud nejsem v komoře projektantů?
 Kdo provádí zkoušku nebo přezkoušení §6 vyhlášky 50/1978?
 Co je třeba k přezkoušení z vyhlášky 50/78 Sb. §8?
 Jak získat elektrotechnické vzdělání, značka: Rychle?
 Jaké zaměstnání mohu vykonávat se vzděláním v oboru 26-86-2 a 26-75-4/03?
 Jak získat výjimku od ITI pro získání §6 vyhlášky 50/78Sb?
 Kde je možné získat dálkově potřebné silnoproudé vzdělání?
 Podle čeho zjistím klasifikaci dosaženého vzdělání dle vyhl. 50/78Sb.?
 Které konkrétní SŠ a VŠ obory spadají do kategorie vzdělání dle vyhlášky 50?
 Jakou práci v oboru silnoproudé elektrotechniky zvolit?
 Naši maturanti na SOŠ/SOU Trnkova Brno 2012
 Musí mít správce počítačové sítě elektrotechnické vzdělání?
 Měl by mít revizní technik maturitu nebo mistrovskou zkoušku?
 Miloš Kodad o budoucnosti středního elektrotechnického školství na AMPERu 2014
 Zaměstnáte elektrikářskou rychlokvašku?
 Máte své dítě na elektrotáboře také? Jaký je?
 Je toto potvrzení rekvalifikace platné jako vzdělání v elektrotechnice?
 Jaké znalosti a dovednosti by měl mít absolvent SPŠE či ČVUT FEL?
 Jak se na Elektrice vyvíjí a připravují bezplatné PODCASTY
 Náš člověk ve světě aneb Zahraniční zkušenosti absolventa
 Dotáhni to dál s IAESTE ČR
 Jak je to se vzděláváním elektrotechniků na Slovensku?
 Potřebujeme víc elektrotechnických středoškoláků nebo vysokoškoláků? Kde je pravda?
 Proč se říká, že je elektrikář šlechtic mezi řemeslníky?
 Elektrotechnické vysokoškolské vzdělávání včera, dnes a zítra
 ÚVAHA: Když elektrotechnik opouští svou komfortní zónu ...
 Jak se vzdělává obyčejný elektrikář?
 Lze uznat pro §6 elektrotechnické vzdělání z Ukrajiny?
 Je gymnázium s výučním oborem považováno za ÚSO?
 NP8# Za současné vyhlášky padesát u vzdělání existují pouze dvě možnosti, říká Radek Roušar
 Je obor elektrikář silnoproud těžký?
 Proč chce Hájek střílet po starých občanech?
 Mohu zasahovat do svorkovnice svítidel bez elektrotechnického vzdělaní?
 Kde lze v Praze doplnit odborné vzdělání 26-51-H/01 / elektrikář?
 Které školení vybrat, prezenční nebo on-line?
 Student v Asii studuje to, co si myslí, že ho uživí ...
 Kdo má zkušenosti se zkrácenou formou studia?
 Kde v roce 2024 získat elektrochnické vzdělání?
 Ako sa môžem kvalifikačne a skúsenosťami zaradiť na Slovensku?
 Kde se naučit opravovat pračky?
 Z čeho se má učit zaměstnanec, který nemá čas na aktivní vzdělávání?
 Nemá snad František Kosmák v otázce vzdělávání pravdu?
 Jak poučit ty nejchytřejší, že by se mohli naučit konečně něco správně?
 Těšíte se na E-learning? A vidíte ho pozitivně?
 Jak musí být zajišťováno zvyšování a udržování odbornosti k vykonávání prací pod napětím?
 Pomohou vám audioknihy více, než papírové?
 Z 20. ročníku ELECTRON v Nitře
 Jak se moderně vzdělávat v elektrotechnice
 Znáte HAGER Akademii? A líbí se vám?
 Pozoruhodný showroom Foxtrotu v Brně
 Vydavatelství IN-EL usnadňuje adeptům přípravu na zkoušky nebo přezkoušení!
 Jaká byla 58. konference SOLID Team na jaře 2019
 K jakému praktickému účelu vznikl §12 vyhlášky 50/78Sb.?
 Duální vzdělávání mladých elektrotechniků by pokračovalo druhým rokem
 Jaký kvalitní kurz RT (v Praze a okolí) doporučujete?
 Co očekávat od UNITu do konce února 2024

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.071 sekund, 24 dotazů.