Rád bych navázal několika doplňujícími dotazy (s obligátním upozorněním, že jde o dotazy laické):
je vhodné [/color]používat za centrálním chráničem
Čili obecně tam, kde je chránič třeba pro celý byt (rozpojující všechny pracovní vodiče) a alespoň jeden "dílčí" obvod/okruh (= obvod zapojený pod jeden podružný jistič) nemá vlastní chránič?
musí se[/color] používat v určitých prostorách, kde je předepsané vypínání všech pracovních vodičů, včetně vodiče N (nebezpečí požáru, výbuchu apod.)
Pokud je předepsáno vypínání všech pracovních vodičů (předpokládám, že je to předepsáno normou), je důvodem, proč je to předepsáno, vypínání všech pracovních vodičů v případě
vypadnutí jističe (tj. pokud např. dojde ke zkratu), anebo možnost v případě potřeby
ručně vypnout všechny pracovní vodiče (např. již zmiňované měření izolačních stavů či hledání poruchy), popřípadě obojí?
Jak je to u chráničojistič
ů? Jestliže to plní mj. funkci chrániče, tak by to taky mělo vypínat i N, uvažuju správně?
Předpokládám, že novinka je tedy v tom, že DPN vypíná i N, chápu to správně? Z hlediska vypnutí uživatelem si matně vzpomínám, že dříve existovaly jističe, u kterých při poruše spadla páčka dolů a bylo možné okruh vypnout i manuálně přepnutím páčky do dolní polohy, a posléze se začaly dělat jističe, které se daly manuálně vypnout stejným způsobem, ale při poruše nespadla páčka dolů, nýbrž stav poruchy byl signalizován vystouplým obdélníčkem pod páčkou či nověji změnou barvy pole v příslušném okýnku. Čili patrně ten posun v tomto ohledu je spatřován v tom, že středová poloha páčky je dobře rozeznatelná i při špatném světle či pouze hmatem třeba za tmy.