V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?
Michal Hudeček - BONEGA:
Vidím, že v diskuzi ještě stále nebyly zodpovězeny některé poslední dotazy:
Pokud je předepsáno vypínání všech pracovních vodičů (předpokládám, že je to předepsáno normou), je důvodem, proč je to předepsáno, vypínání všech pracovních vodičů v případě vypadnutí jističe (tj. pokud např. dojde ke zkratu), anebo možnost v případě potřeby ručně vypnout všechny pracovní vodiče (např. již zmiňované měření izolačních stavů či hledání poruchy), popřípadě obojí?
Ano je to tak. Logiku proč je pro bezpečnost a také z pohledu hledání poruchy vhodné odpojovat i „N“ vodič vysvětlujeme v nové interaktivní animaci na www.bonega.cz/jisticeDPN. Ta popisuje pro srovnání co se stane, když dojde k nežádoucímu propojení „N“ a „PE“ v obvodu s klasickými jističi a v obvodu s jističi DPN. Budeme velmi rádi, pokud se na tuto animaci podíváte vašima odbornýma i laickýma očima a případně pošlete jakékoliv vaše nápady na její zpřehlednění či upřesnění než ji budeme více propagovat.
Jak je to u chráničojistič ů? Jestliže to plní mj. funkci chrániče, tak by to taky mělo vypínat i N, uvažuju správně?
Uvažujete správně. Klasické provedení chráničů s nadproudovou ochranou (chráničojistič ů, jističochránič ů či RCBO) má odpínání „N“ vodiče. Bude jej mít i nové dvoumodulové RCBO BONEGA, které v brzké době připravujeme. Pro některé speciální účely jsou však vyráběny i RCBO záměrně bez odpínání „N“ vodiče (např. http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_chranicojistic_rcbo_10ka.htm)
Předpokládám, že novinka je tedy v tom, že DPN vypíná i N, chápu to správně? Z hlediska vypnutí uživatelem si matně vzpomínám, že dříve existovaly jističe, u kterých při poruše spadla páčka dolů a bylo možné okruh vypnout i manuálně přepnutím páčky do dolní polohy, a posléze se začaly dělat jističe, které se daly manuálně vypnout stejným způsobem, ale při poruše nespadla páčka dolů, nýbrž stav poruchy byl signalizován vystouplým obdélníčkem pod páčkou či nověji změnou barvy pole v příslušném okýnku. Čili patrně ten posun v tomto ohledu je spatřován v tom, že středová poloha páčky je dobře rozeznatelná i při špatném světle či pouze hmatem třeba za tmy.
Ano, je to tak. Signalizace poruchy pomocí středové polohy páčky tak umožňuje odlišit záměrné vypnutí uživatelem a reakci jističe na zkrat nebo přetížení, což je praktické pro rychlejší hledání poruchy ve větších rozvaděčích a také pro zabránění "úmyslných přestávek" na pracovištích. Podrobné vysvětlení této výhody naleznete na http://www.bonega.cz/go.asp?odkaz=elektro/pep_jistice_dpn/bezpecnost.asp&v=bezpecnost-signalizace-poruchy
Miroslav Zuna:
Pokud je v rozvaděči/rozvodnici použít FI pro několik samostatně jištěných vývodů , je to praktické při hledání poruchy zkratu mezi N-PE. Pří použití pouze 1fáz.jističů vypadává chránič při zapnutí kteréhokoliv jističe a je jedno jestli j
zapneme zen vadný nebo ten zdravý obvod. Pak nezbývá než rozpojovat modré dráty ve svorkovnici. Pokud je za chráničem zapojené i vešketé osvětlení ,tak závada přichází za tmy a elektrikář přijet nemůže protože si už dal pivko.
Navigace
[0] Index zpráv
[*] Předchozí strana