V jakých případech je praktické použít chránič s DPN?

<< < (2/3) > >>

Štefan Beláň:
Omlouvám se tímto firmě Bonega za chybné označení výrobce chráničů. Tím výrobcem chráničů bez vypínání N vodiče je firma Kania!

Je mi to opravdu líto!  :'(

http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,2895.msg20485.html#msg20485

Jiří Bartoš:
Díky za zprávu, pane Beláň.

Přiznám se, že jsem se - aniž byste za to jakkoliv mohl - nechal Vašim příspěvkem z dnešního rána zmást a začal jsem psát o chrániči, ale správně se jedná o jistič! (DPN = jistič + vypínač a ne chránič + vypínač).

Takže beru zpět svůj zmatený příspěvek z 9.31 hod. a současně se omlouvám panu Dolejškovi, který z mého příspěvku vycházel a vlastně to uvedl na pravou míru.

Doufám, že zase někoho nenapadne mě podezřívat, že nevím, jaký je rozdíl mezi jističem a chráničem. (A pokud by to snad někoho napadlo, tak předem sděluji: Vím.)

asd:
to:Bartoš to pochybuju :-X

Michal Hudeček - BONEGA:
,

děkujeme za všechny vaše komentáře k novému DPN. Příjímáme také samozřejmě omluvu pana Beláně :). Neradi bychom zde přepisovali celý článek. Jen bychom chtěli ujasnit, co je vlastně předmětem této diskuze a v čem je tedy DPN BONEGA® novinkou. Proto jen velmi stručně:

DPN = kombinovaný přístroj: jistič + vypínač v jednom moduluNahrazuje dvoumodulové jističe v provedení 1P+N s výhodami plynoucími z miniaturizace (nízká cena + úspora místa)Jsme první (a stále jediní) na světě,  kdo dosahuje 6 kA vypínací schopnosti až do 32 A v char. C podle náročné normy ČSN EN 60898 => širší možnosti využitíJako jediní máme také vyřešenou signalizaci poruchy pomocí středové polohy páčky (odlišuje vypnutí při poruše a uživatelem)

Těšíme se na vaše další (i negativní) komentáře. Právě náměty na zlepšení umožňují našemu vývojovému týmu vytvářet další české patenty.

Přeji hezký zbytek dne

Michal Hudeček
BONEGA®

Jiří Bartoš:
Rád bych navázal několika doplňujícími dotazy (s obligátním upozorněním, že jde o dotazy laické):

Citace: Štefan Beláň  28.02.2007, 07:31

je vhodné [/color]používat za centrálním chráničem

Čili obecně tam, kde je chránič třeba pro celý byt (rozpojující všechny pracovní vodiče) a alespoň jeden "dílčí" obvod/okruh (= obvod zapojený pod jeden podružný jistič) nemá vlastní chránič?

Citace: Štefan Beláň  28.02.2007, 07:31

musí se[/color] používat v určitých prostorách, kde je předepsané vypínání všech pracovních vodičů, včetně vodiče N (nebezpečí požáru, výbuchu apod.)

Pokud je předepsáno vypínání všech pracovních vodičů (předpokládám, že je to předepsáno normou),  je důvodem, proč je to předepsáno, vypínání všech pracovních vodičů v případě vypadnutí jističe (tj. pokud např. dojde ke zkratu),  anebo možnost v případě potřeby ručně vypnout všechny pracovní vodiče (např. již zmiňované měření izolačních stavů či hledání poruchy),  popřípadě obojí?

Jak je to u chráničojistič ů? Jestliže to plní mj. funkci chrániče, tak by to taky mělo vypínat i N, uvažuju správně?

Předpokládám, že novinka je tedy v tom, že DPN vypíná i N, chápu to správně? Z hlediska vypnutí uživatelem si matně vzpomínám, že dříve existovaly jističe, u kterých při poruše spadla páčka dolů a bylo možné okruh vypnout i manuálně přepnutím páčky do dolní polohy, a posléze se začaly dělat jističe, které se daly manuálně vypnout stejným způsobem, ale při poruše nespadla páčka dolů, nýbrž stav poruchy byl signalizován vystouplým obdélníčkem pod páčkou či nověji změnou barvy pole v příslušném okýnku. Čili patrně ten posun v tomto ohledu je spatřován v tom, že středová poloha páčky je dobře rozeznatelná i při špatném světle či pouze hmatem třeba za tmy.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana

[*] Předchozí strana