Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Lukáš Čeřovský:
Citace: Otakar Dosbaba 17.02.2007, 14:37
Napájení z technické místnosti centrálně by bylo "nejčistší" a standardní řešení.
Díky za názor, také se mi toto řešení nejvíc líbí, obava z náhlého vypnutí je asi přehnaná. Pro osvětlení jde také jen o odečtový elektroměr, proto se mohu takhle rozmýšlet nad jeho umístením. V této fázi jde spíše o podklady pro zadání projektu.
Ještě doplňuji, že hlavní rozvaděč v technické místnosti má jediný přívod, takže nerozumím jak jste to myslel s tím napájením osvětlení z více okruhů.
Otakar Dosbaba:
Jednoduše: Nebudou přeci všechna světla "viset" na jednom jednofázovém jističi. Bylo by to minimálně proti předpisům a i kdyby teoreticky ne, tak by to takto řešil snad úplný diletant. Vždy se osvětlovací soustavy větších ploch, notabene s větším pohybem osob, napájí z více, na sobě nezávislých jističů. Kdyby jeden vypadl, tak zhasne jen část osvětlení. Jak toto vyřešit, je pro normálního projektanta úplná brnkačka. Prostě za podružným elměrem osvětlení bude zapojeno a pokud možno z hlediska rovnoměrného zatížení jednotlivých fází 3 a více 10A jističů pro jednotlivé větve osvětlení.
Petr Doležal:
Přátelé, vložím jednu zkušenost:
1. předpokládejme, že se jedná opravdu o žárovky (třeba proto, aby se moc nekradly na rozdíl od kompaktů)
2. pak opravdu může docházet při "prasknutí žárovky" k vypnutí jističe
3. pokud před elměr nedáme vysoký jistič (např. 63 A ;D), což je nesmysl (poplatky) dojde k vypnutí i jističe před elměrem (známe to z domácností)
4. technicky by to bylo krásné, kdyby nějaký schodišťový automat spínal 3f stykač a ten spínal 3 1f obvody prostřídaných svítidel.
5. Jenže: na náš dotaz ohledně podobné situace u VO E.ON odpověděl, že nelze před 3f elměr dát 3x1f jistič, byť jsme tam chtěli dát i 3f vypínač pro celkové vypnutí , bez nějakého logického vysvětlení. A bylo zameteno :'(
Nejspíše chtěl asi vnutit 3 kusy 1f elměrů s patřičným poplatkem.
6. Podotýkám, že se jedná o obvody dle ČSN 33 2000-5-52, čl.520.N4.3 a použitím 3f jističe jsou vlastnosti obvodů z hlediska netotální tmy při poruše popřeny
Lukáš Čeřovský:
Aha, už rozumím. Původně jsem si to chybně vyložil jako více nezávislých zdrojů napájení pro všechny okruhy osvětlení :-). Osvětlení samozřejmě bude rozděleno do více samostatně jištěných okruhů, nejspíš dva na každý trakt a jeden na přístupovou cestu.
Odečtový elměr pro osvětlení bude pouze jednofázový (modul na lištu DIN), takže rozdělení na více fází nebude možné. Nepůjde ale zas o takový odběr, při současném rozsvícení všech svítidel včetně rezervy max. 1500W.
Petr Doležal:
U nás v paneláku bývá dozorce výtahu, drobný údržbář či důvěrník z řad nájemníku. Jsou to lidé, o kterých píše pan Dosbaba. Já bych problém řešil takto:
1. Všechny jističe pro osvětlení společných prostor opatřil pomocným pracovním kontaktem, zapojením do série na pomocné relé.
2. Obvod tohoto relé by byl napájen z nějakého jističe osvětlení.
3. Klidový kontakt tohoto relé zavést kabelem do rozvaděče, kde jsou slaboproudé vodiče domácího telefonu (DT)
4. Tam by bylo "nahazováno" taktovací (blikací) relé, obvod by byl napájen z jističe DT.
5. Kontakt taktovacího relé paralelně připojit k venkovnímu zvonkovému tlačítku daného bytu "pověřené osoby" (možno i bytů více, pak ovšem každý byt sólo kontakt či diody)
6. Tento kontakt by se dal přepojovat dle toho, kdo v určitý čas funkci vykonává (třeba při rotaci funkce, dnes ten, zítra jiný)
7. Výpadek jističe osvětlení by pak byl signalizován přerušovaným bzučením v bytě dotyčné osoby. Pokud dostane nějakou tu korunu za údržbu, tak by mu to bzučení v noci nemuselo zase tak vadit a musel by jít osvětlení s ruční svítilnou opravit.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana