Odkud jistit a měřit osvětlení chodeb?
Lukáš Čeřovský:
Budova ze dvou traktů, v každém patře každého traktu je elektroměrová skříň s odečtovými elektroměry jednotlivých odběratelů. Každá skříň má samostatné jištění v hlavním rozvaděči v technické místnosti v suterénu. Technická místnost není volně přístupná (jak už to bývá).
Kam byste umístili jističe a elektroměr pro osvětlení přístupové cesty a chodeb obou traktů?
Osvětlení se má měřit společně jedním elektroměrem, mělo by fungovat i v případě vypnutí kterékoliv elměrové skříně (výpadek, údržba nebo montáž), ovšem pokud vypadne osvětlení (např. zkrat vadnou žárovkou), mělo by být možné jej snadno nahodit i bez přítomnosti správce.
Ideální by bylo, umístit jištění i měření osvětlení do elměrové skříně v přízemí, ovšem potom by při vypnutí této skříně nesvitíly chodby. Jedině by snad tato skříň musela mít dva nezávislé hlavní vypínače.
Otakar Dosbaba:
Ještě by stálo za uvedení, co je to za objekt a k jakému účelu slouží. Řešeních může být více, ale ať nemusíme uvažovat pro tento případ i "slepé uličky".
Otakar Dosbaba:
Ještě přihodím takové univerzální řešení: V každém podružném rozvaděči bude vyhrazen jištěný vývod (1f/3f?) pro osvětlení. V jednom z nich bude dále buďto přepínač a nebo dva, vzájemně blokované stykače a bude sem také zavedeno napájecí vedení ze vzdáleného rozvaděče. (V rozvaděči použít oranžové vodiče pro obvody s cizím napětím). Přepínačem a nebo automaticky stykači se zvolí, z kterého rozvaděče bude osvětlení napájeno. Pak bude následovat podružný elektroměr a pro jistotu ZŘETELNĚ OZNAČENÝ ještě hlavní vypínač odvodu pro osvětlení z důvodu jednoduchého a jednoznačného odpojení osvětlení při opravách a údržbě. Vše je nutno řádně označit tak, aby s tímto nestandardním řešení byl každý v případě potřeby obeznámen. Hodí se to pro tento případ?
Lukáš Čeřovský:
Pro doplnění: jde o objekt s kancelářemi, dílnami a ateliéry.
Díky za návrh řešení, asi by se dalo použít.
Bylo by vhodné, aby osvětlení bylo na podružných rozvaděčích nezávislé a napájelo se přímo z technické místnosti. Jenže mám obavu náhlého výpadku osvětlení za nepřítomnosti správce, který má do místnosti přístup.
Pokud by byl jistič a elměr pro osvětlení umístěn v podružném rozvaděči v přízemí, musel by mít tento rozvaděč dva přívody. V rozvaděči by bylo upozornění, že pro jeho úplné vypnutí musí být vypnuty oba přívody. Co si o takovém řešení myslíte?
Otakar Dosbaba:
Napájení z technické místnosti centrálně by bylo "nejčistší" a standardní řešení. Raději bych šel cestou více klíčů u zodpovědných osob, než to kombinovat, jak jsem již uváděl. Vzhledem k charakteru objektu bude stejně osvětlení nutné napájet z více nezávislých okruhů (jističů) a že by vypadly všechny, je dost nepravděpodobn é. V hlavním rozvaděči v technické místnosti budou sdruženy příslušné jističe u sebe a řádně označeny, takže je možné provádět údržbu na osvětlení po částech. Tohle ale by snad měl řešit projektant, tedy pokud jm nejste přímo vy. :) Ten rozvaděč samozřejmě dva přívody mít může a v případě nutnosti odpojení primárního objektu je možné přepínačem zvolit dočasně napájení z toho druhého - to když bude osvětlení měřeno podružným elektroměrem. Pokud má být odečet prováděn samostatným elměrem distributora, pak bude přeci napájení nezávislé na kterýmkoliv hlavním RE.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana