Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Musí být místo rozdělení na TN-C-S pod kontrolou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Musí být místo rozdělení na TN-C-S pod kontrolou?  (Přečteno 15190 krát)
baltazarek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« kdy: 26.05.2020, 19:33 »

Řeším revizi rekonstruované ho bytu v panelovém domě.

Od elektroměru který je na schodišti je připojen kabel CYKY-J 5x6 do bytového rozvaděče dle přiložené varianty 1 kde je bod rozdělení PEN umístěn v elektroměrovém rozvaděči mimo byt.

Revizní technik mě však upozornil, že tato varianta není vhodná, protože bod rozdělení není pod kontrolou.

Vhodnější je podle něj varianta 2, kde je bod rozdělení umístěn až v bytovém rozvaděči.

A proto, že kabel o průřezu 10mm již není možné dodatečně natáhnout má být PEN natažen oběma vodiči (N+PE) stávajícího kabelu 5x6.

Co si o této variantě myslíte?

Také není možné provézst dodatečné přizemnění v bytovém rozvaděči.


* Pripojeni bytoveho rozvadece.JPG (108.86 KB, 1398x963 - prohlédnuto 1384 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 26.05.2020, 21:16 »

Naopak já vidím jako problém variantu 2, kde je veden vodič N a vodič PE a je to spojeno na PEN sběrnici
A je dobré vyhnout se zbytečným spojům a propojům, takže i kdybychom přistoupilo na naznačené řešení, tak bych spíše preferoval jednu sběrnici, která by byla současně jako PEN pro příchod a PE pro odchody
(uvidíme jak moc mě to někdo napadne že to není úplně čisté řešení)

Vždy je dobře, když jsou spoje přístupné pro kontrolu, nevím jestli by v prvním případě s tím byl problém, ale já vnímám jako jedno ze standardních řešení

Pak je doporučeno, aby byl bod rozdělení přizemněn. Ale pokud je PE vodič přizemněn ještě někde dál za bodem rozdělení, není to úplně ideální ale "lepší než nic"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
baltazarek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 26.05.2020, 21:43 »

Bod rozdělení by byl bez problémů přístupný od elektroměru, který je umístěn na schodišti panelového bytu. Jako variantu 1 je to aktuálně zapojeno. Přizemnění je možné u elektroměru v místě rozdělení. V bytovém rozvaděči to už možné není. Tak teda nevím. Budu to muset ještě s panem projektantem probrat než to předělám na druhou variantu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 26.05.2020, 22:28 »

Osobně bych s variantou 1 neměl problém. Zvláště když svorkovnice PEN je přístupná a isolovaná a má dostatečný počet kvalitních svorek. Prostě certifikovaná svorkovnice PEN.

Trochu by mi vadil ten centrální chránič. Když zapůsobí, je tma v celém bytě.....dnesk a se již instaluje více okruhů s chráničem právě z těchto důvodu. Pak potřebujete ty svorkovnice N dvě. Obvykle je označujeme jako N na přívodě a N1 až Nx za chráničem

PS Jaký je rozdíl kontroly v bytovém rozvaděči a v elektroměrové přístupné části?
     Neznám žádný článek normy, který by to nařizoval
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
baltazarek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 26.05.2020, 22:55 »

Schéma které jsem zde zobrazil není úplné. Proudové chrániče jsou použity dva. Na každém z nich je jeden světelný okruh, takže pokud jeden vypadne tak nějaká světla zůstanou svítit. Propojení je z přívodního N na první proudový chránič a hned ze stejného bodu na druhý proudový chránič. Mám dodat zapojení ?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 27.05.2020, 05:56 »

Řeším revizi rekonstruované ho bytu v panelovém domě.

Od elektroměru který je na schodišti je připojen kabel CYKY-J 5x6 do bytového rozvaděče dle přiložené varianty 1 kde je bod rozdělení PEN umístěn v elektroměrovém rozvaděči mimo byt.

Revizní technik mě však upozornil, že tato varianta není vhodná, protože bod rozdělení není pod kontrolou.

Vhodnější je podle něj varianta 2, kde je bod rozdělení umístěn až v bytovém rozvaděči.

A proto, že kabel o průřezu 10mm již není možné dodatečně natáhnout má být PEN natažen oběma vodiči (N+PE) stávajícího kabelu 5x6.

Co si o této variantě myslíte?

Také není možné provézst dodatečné přizemnění v bytovém rozvaděči.

Co to je za békovinu? Takový termín, není pod kontrolou... to je nějaká novinka?

Nic, máte to dobře. Pokud pan RT má jiný pohled, nechť ukáže článek normy.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #6 kdy: 27.05.2020, 06:11 »

Varianta 1 je naprosto v pořádku.
Je to jen pouhý názor vašeho RT, který nic neznamená.
Znamenal by až tehdy, pokud by ho doložil nějakým normativním nebo zákonným sdělením.
Dokonce je to naopak než tvrdí.
Venku před bytem je vše více pod kontrolou, než uvnitř bytu.
Na společných prostorech se provádí revize každých 5 let. V bytě jen při jeho kolaudaci a max. po rekonstrukci elektroinstala ce. Pak už po revizi nikdo ani nevzdechne.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #7 kdy: 27.05.2020, 08:04 »

Vsadil bych se, že tam v tom paneláku řeší dva vodiče CY6 ZŽ + M v jedné třmenové svorce. Potom je varianta 1 daleko méně riziková než varianta 2. Jestli se svorka uvolní, hrozí u varianty 1 "jen" škoda na spotřebičích a odpojení neživých částí od ochranného obvodu. U varianty 2 bude napětí na neživých částech, protože je jedno, jestli tam je jeden PEN nebo dva, protože ze svorky vypadnou oba. No a jestli je to jinak a každý vodič má svoji svorku, tak si kolega RT dělá zbytečné starosti.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
baltazarek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 27.05.2020, 12:16 »

Pořeším to tedy znovu s RT.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #9 kdy: 27.05.2020, 14:25 »

Pořeším to tedy znovu s RT.

Je jeho povinností, pokud narazí na problém, je definovat která norma a který konkrétní článek té normy, byly porušeny. Často jde napasovat na jednu závadu i více norem. Nicméně, pokud na toto neodpoví, jde jen o "silácké řeči" a z těch si nemusíte mnoho dělat. Sklaplo takto už mnoha RT, včetně mne  Mrknutí když jsem marně hledal nedávno zrušený článek a nenašel jinou oporu pro svá tvrzení  Smích

Jinak vše ostatní už asi napsali kolegové.


Jinak mě osobně vadí u varianty 2, ten vodič N připojený na svorkovnici PEN, dokonce 2x . U správného provedení je víceméně jedno, zda PEN rozdělím na svorkovnici za elektroměrem, nebo v bytové rozvodnici. Která varianta je pro daný dům vhodnější, záleží na místních podmínkách a projektové dokumentaci.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #10 kdy: 27.05.2020, 15:36 »

Někdy ani slušně připravený rozvaděč neodolá místním odborníkům, pracujícím bez řádné projektové dokumnetace. Jsem rád že na to nedělám revizi  Škleb Smích Škleb

Tedy ani svorkovnice "pod kontrolou",  nemusí vždy odolat   tanecek "lidové tvořivosti"


* Špatné zapojení měření.jpg (213.95 KB, 953x715 - prohlédnuto 1069 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 28.05.2020, 07:41 »

Asi mám nějaký útlum, ale na té fotce nevidím nic moc špatně. Jednobarevné fázové řadovky špatně nejsou, modrozelená souprava pro PEN s přizemněním možná působí nezvykle, ale v kontextu RM asi pochopitelná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #12 kdy: 28.05.2020, 08:06 »

Asi mám nějaký útlum, ale na té fotce nevidím nic moc špatně. Jednobarevné fázové řadovky špatně nejsou, modrozelená souprava pro PEN s přizemněním možná působí nezvykle, ale v kontextu RM asi pochopitelná.

To jako fakt?  Nerozhodný Šok
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 28.05.2020, 08:26 »

To jako fakt?  Nerozhodný Šok
No tak když vyjdeme z předpokladu, že veškeré informace poskytuje ta fotka, tak tam jsou fázové vodiče a průchozí vodiče PE, ke kterým jsou připojeny další vodiče PE. Barvy svorek předpisem regulovány nejsou a modré se zelenými jsou propojeny propojkou. Tak těžko říct jen tak od pohledu, co je tam špatně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 28.05.2020, 08:30 »

Modrá a zelená jsou viditelně propojené, vyvozuji tedy snahu o označení PEN, případně vytvoření bodu rozdělení. Nedostatek je v chybějících proužcích na PENech procházejících svorkovnicí, kvůli odlišení toho PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 28.05.2020, 10:03 »

V původním projektu byl bod rozdělení zde, v elektroměrovém rozvaděči. V rámci úspor je přesunut až do jednotlivých bytových rozvodnic. Potud OK. Ale ten druhý zeleno/žlutý ohebný vodič, by měl být zapojen na úplně jinou svorkovnici a nefungovat jako paralerní PEN. Pokud bude na této svorce přerušen PEN, bude jeho zdablování na vývodu k ničemu. Má být zapojen ne na svorku N, ale svorkovnici hlavního pospojování, kam je přiveden zemnič. Ostatně tak je to i v dohledaném projektu tohoto domu nakreslené.

Ale proč používat projekt (do kanceláře by to bylo cca 120m),  přece vím jak to zapojit. Nyní bude většina těchto vodičů pro přepojení krátká.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 28.05.2020, 10:30 »

V původním projektu byl bod rozdělení zde, v elektroměrovém rozvaděči. V rámci úspor je přesunut až do jednotlivých bytových rozvodnic. Potud OK. Ale ten druhý zeleno/žlutý ohebný vodič, by měl být zapojen na úplně jinou svorkovnici a nefungovat jako paralerní PEN. Pokud bude na této svorce přerušen PEN, bude jeho zdablování na vývodu k ničemu. Má být zapojen ne na svorku N, ale svorkovnici hlavního pospojování, kam je přiveden zemnič. Ostatně tak je to i v dohledaném projektu tohoto domu nakreslené.

Ale proč používat projekt (do kanceláře by to bylo cca 120m),  přece vím jak to zapojit. Nyní bude většina těchto vodičů pro přepojení krátká.
Tudíž ten ohebný bude paralelní PEN, ale připojen blíže přívodu do objektu.
Pochopil jsem správně?
Takže pokud z každé modré svorky (ideálně vyměnit za zelenou s vodivým spojením s lištou budu pokračovat na Hl.posp.),  tak získám mohutný penový systém,  v podstatě nepřerušitelný Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 28.05.2020, 11:05 »

Tudíž ten ohebný bude paralelní PEN, ale připojen blíže přívodu do objektu.
Pochopil jsem správně?
Takže pokud z každé modré svorky (ideálně vyměnit za zelenou s vodivým spojením s lištou budu pokračovat na Hl.posp.),  tak získám mohutný penový systém,  v podstatě nepřerušitelný Úsměv

Ne tak docela. Stále zůstane jedna svorka s PEN na vstupu do zdablované svorky. Navít ten ohebný nemá být PEN  podivej  ale to už jsem psal. Potom by mi dávalo větší smysl už to rozdělení PENu.

Pro mne by nedávalo podobné posílení PEN smysl, když na začátku mám stejně jeden šroubek ve svorce.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 V kterém rozvaděči přizemnit bod rozdělení?
 Je v případě rozdělení PEN opravdu nutné řešit dodatečné zemnění?
 Kam přizemnit bod rozdělení PEN pokud chybí MET?
 Jak se správně provedené rozdělení TN-C a TN-C-S ?
 Je z hlediska rozdělení TNC vhodnější přívod z ER do HDR 4x10 nebo 5x6 CYKY?
 Mohu provést bod rozdělení u sporáku ještě před svorkovnicí?
 Mohu z TN-C-S udělat přívod jako TN-C, uzemnit a znovu rozdělit?
 Jak v praxi vypadá přizemnění bodu rozdělení?
 Jak přizemnit bod rozdělení TN-C pokud dům nemá zemnič?
 Lze v novostavbě odůvodnit jednu PEN lištu místo dvou PE a N?
 Jak nejlépe v zemní svorkovnici typu HLAK rozdělit vodič PEN?
 Vytvoří bod rozdělení PEN vodiče síť TN-C-S?
 Kde a jakým způsobem smí být v paneláku převeden TN-C na TN-C-S?
 Lze bod rozdělení PEN uzemnit na zemnění hromosvodu v domě?
 Můžeme ve staré instalaci vytvořit síť TN-C spolu TN-C-S?
 Bod rozdělení PEN v RE?
 Musí být domovní rozvaděč v místě rozdělení TN-C-S přizemněn a odkud?
 Má smysl předělat obvod TN-C na TN-S bez přizemnění bodu rozdělení?
 Jak uzemnit bod rozdělení ve 2. patře cihlového bytového domu?
 Kde provézt bod rozdělení?
 Kde má být u mobilního domu proveden bod rozdělení PEN?
 Jak se řeší rozdělení/zapojení PEN v TN-C-S?
 Jak pomoci svorkovnice typu cokolada prakticky splnit PE-PEN a PE-N?
 Mám propojit můstky PE+N, když už jsou taženy od elektroměru každý zvlášť?
 Lze se dívat na přívod do rozvaděče TN-C jako na sdružený obvod?
 Jak reálně tečou paralelní proudy přes N a PE?
 Jak pochopit přizemnění bodu rozdělení, MET a doplňkovou ochranu pospojováním?
 Lze napojit bod rozděleni na svod hromosvodu?
 Je k doplnění přizemnění k bodu rozdělení vhodná zemnící tyč?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.