Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaký je důvod požadavku na průřez PEN ≥10 mm² pro 4p zásuvku v TNC síti?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 7 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je důvod požadavku na průřez PEN ≥10 mm² pro 4p zásuvku v TNC síti?  (Přečteno 29316 krát)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 12.04.2020, 15:36 »

Ta kabeláž od rozvaděče po roštech k motorům, kde jsou obvykle ještě přechodové krabice, je pevný  rozvod?

Jjjj,  Úsměv,  super, tu si viem predstaviť využitie cykyny 4x4 i ostatné do 10mm2
Po prechodové krabice v roštoch cykyna by sa dala uznať jak pevný rozvod a z prechodových krabíc potom odbočky k motorom už ohybným káblom
Dobrý nápad Úsměv

V bytovej výstavbe už by to bolo jeho využitie o dosť ťažšie
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
PetrPijacek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #19 kdy: 12.04.2020, 21:18 »

Díky za odpovědi, témat k problematice TN-C /TN-C-S je tu opravdu dost a snažil jsem se alespoň ty dostupné neverifikovaný m uživatelům projít. Zkusím proto konkrétněji definovat svoje dotazy.
Předně tato norma je pro rozhraní při odpojování a spínání pomocí zásuvkových spojení.
Také si všimněte, že v poznámce pro variantu D je uveden průřez vodiče v síti. K pochopení této poznámky je nutno znát, jak se rozděluje síť v cestě od měřené části z TNC na TNS. K tomu slouží ale další normy.
Právě toto bylo mým hlavním dotazem, pochopil jsem to totiž tak ( asi nesprávně ?),  že uvedený průřez je požadován nejen v síti (v přívodu rozvaděče),  ale musí být dodržen i v rozvodu až po konečnou svorku PE zásuvky a přišlo mi zvláštní, že stejná podmínka min. průřezu není u obou variant E zapojení.

Možná by stálo za to si nejdříve ujasnit, jaký je rozdíl mezi PEN a PE. Možná i to, že se v běžných rozvodech sítě TN-C nepoužívají (mimo přívodů k rozvaděčům).

Rozdíl mezi PEN a PE -váhám pouze u varianty B z přílohy, jde ze 4-p zásuvky  skutečně PEN vodič nebo jak jej definujete ?
 Existuje nějaký opodstatněný důvod, proč není tato varianta stejně jako A zakázána ? Nevím jestli je to skutečně tak (a podle jaké normy),  ale na Slovensku to již nějakou dobu (alespoň podle tohoto obrázku ze školních stránek elektrotech. průmyslovky) je nepovolené...

A poslední dotaz, v této normě 33 2000-4-46 (ed.3) je v síti TN-C zakázáno použití proudového chrániče. Pokud ho tam dám např. v popisované D variantě (přes chránič zapojené samozřejmě jen fáze),  je to skutečně špatně ?



* 4-46_ed_3.PNG (87.56 KB, 983x830 - prohlédnuto 304 krát.)

* www.spseke.sk.JPG (55.01 KB, 627x601 - prohlédnuto 278 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 13.04.2020, 10:51 »

K zapojeniam:
Ak som dobre pochopil obrázok z normy, tak podľa spôsobu zapojenia E by mali byť všetky 4-P zásuvky v starých TN-C rozvodoch vymenené za 5-P a v nich prepojené dutinky N a PE. Podobne ako v jednofázových zásuvkách v TN-C rozvodoch.

Chránič v sieti TN-C môže byť iba v jedinom prípade: keď je zaradený vo vývode pre spotrebič bez potreby N vodiča. Typicky je to asynchrónny trojfázový motor, pretože jeho Ž/Z vodič je vo funkcii PE.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #21 kdy: 13.04.2020, 11:12 »

V síti TN-C vede k zászvce vždy vodič PEN. ALe pak záleží na tom, jak je použit v zásuvce. Například v případech C a E se dále dělí na N a PE. V případě D se sle využije pouze funkce ochranná a tedy PE.  JE to takto pochopitelnějš í?

V nových instalacích TN-S, pak je vodič PEN rozdělen daleko před rozvaděčem, nebo hned na vstupu do rozvaděče. Kabel  4 x .. mm2, napojíte na L1-3 a žlutozelený připojíte na PE. JE tedy jasné, že nadále se jedná o 3L + PE. Jaké je využití těchto kabelů?  To se často používá například u motorů. Velmi často se s tím setkávám například u motorů vzduchotechnik y, kdy kabel CYKY vede až k vypínači vedle VZT jednotky a z něj pak ohebným kabelm už na motor. Malé průřezy potkávám také u různých spínacích prvků, jakými jsou tlakové diference, termostaty a podobně, kdy PE slouží k připojení ke ochranné svorce na přístroji a fázové vodiče jsou zapojené na přepínací kontakty přístroje. Viz obrázek jako jeden z mnoha příkladů..
Důležité je hlídat, aby na těchto kabelech nebyl přístroj používající vodič N. To by pak bylo velmi špatně.


* tlaková diference..jpg (8.49 KB, 300x300 - prohlédnuto 229 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
PetrPijacek
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #22 kdy: 13.04.2020, 12:35 »

V síti TN-C vede k zászvce vždy vodič PEN. ALe pak záleží na tom, jak je použit v zásuvce. Například v případech C a E se dále dělí na N a PE. V případě D se sle využije pouze funkce ochranná a tedy PE.  JE to takto pochopitelnějš í?
Důležité je hlídat, aby na těchto kabelech nebyl přístroj používající vodič N. To by pak bylo velmi špatně.


Tomu všemu rozumím, jde mi o výslovný požadavek na tak velký min. průřez PEN-u u D varianty.
Mám tedy síť TN-C (vím, prakticky jen u velmi starých instalacích nebo v průmyslu),  pro upřesnění od zdroje po spotřebič (v tomto případě zásuvku). Pokud budu chtít instalovat třeba 32 A zásuvku, ale ve  4-p provedení (chci připojit stávající spotřebič ,  např. starou cirkulárku s 4p vidlicí),  musím k ní natáhnout CYKY 4x10 mm, abych tuto podmínku dodržel.
Pokud ale zvolím variantu E, kde tato podmínka není uvedená, stačí mi např. CYKY 4x4 mm, osadím 5-p zásuvku a PEN v ní rozdělím. Protože ale potřebuji 4-p vývod (používám např. pilu na více místech, kde mám jen 4-p zásuvky),  tak koupím tovární redukci 5/4 a nasadím ji na novou zásuvku. Takže mám ve výsledku D zapojení, ale bez požadovaného průřezu PEN-u.
Proto by mě zajímalo, zda požadavek na min. průřez u 4-p je kvůli třeba jen teoretické možnosti připojení do takové zásuvky spotřebiče B, což je podle mě takový kočkopes. Může vůbec PEN opustit pevný rozvod (jak to chápu u B) a existují takové legální spotřebiče ? Nehledě na to, že pokud bych toto zapojení připojil přes uvedenou redukci, opět porušuji normu tím že vodič PE použiju i jako pracovní...Pro č se to prostě nezakáže jako A varianta ?
Nebo mi něco uniká ? Předpokládá E zapojení dodatečné přizemění zásuvky v bodě rozdělení PEN-u ? To si ale dost dobře nedokážu v praxi představit. 


* 33 2000-4-46 ed3.jpg (9.49 KB, 810x1220 - prohlédnuto 300 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 13.04.2020, 13:12 »

Dívejte se na to z pohledu bezpečnosti. Pokud máte v jednom vodiči sdružené obě funkce, pracovní i bezpečností, je to velmi rizikové. V některých případech může dojít třeba k uklepání, nebo upálení vodiče PEN a v ten okamžik máte na kostře plné napětí. Aby se tato rizika eliminovala na minimum, bylo rozhodnuto o minimálních průřezech vodičů PEN, kdy chytré hlavy daly dohromady všechna rizika a letité zkušenosti, kdy se tento průřez jevil jako minimální v porovnání s případy upadnutí PEN v praxi v provnání s ekonomickým hlediskem. Když máte pouze vodič PE? ten je za normálních podmínek nevytížen (na rozdíl od N) a je velmi vysoký předpoklad, že zůstane neupálen a tedy funkční až do okamžuiku poruchy, kdy pomůže vypnout předřazené jištění. Tedy šance že dojde na tomto vodiči k poruše dříve než bude zapotřebí, je díky oddělené funkci mnohonásobně nižší, než v případě vodiče PEN.

Ve vašem případě moc nechápu co vlastně řešíte. Osobně bych vůbec neuvažoval o 3L+PE zásuvce, ale normálně o 5ti vodičovám kabelu a 5ti zdířkové zásuvce, ve spojení s redukcí. V případě že redukci nechcete použít, normálně instalujte 4zdířkovou zásuvku a vodič N nechte volný. Až budete v budoucnu potřebovat 5ti zásuvku, prostě ji jen přehodíte a nebudete muset tahat nový kabel.

Cirkulárka využívá pouze fázových vodičů a vodič PE plní jen ochranu při poruše na pile. Tedy pokud nemá rozběh hvězda troúhelník, za pomocí tlačítek s cívkami 230V ,  bez trafa. To by bylo špatně a vyžadovalo by to úpravu.

Vůbec nejlepší by bylo, pozvat si elektrikáře.   podivej

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #24 kdy: 13.04.2020, 20:25 »

Pokud ale zvolím variantu E, kde tato podmínka není uvedená, stačí mi např. CYKY 4x4 mm, osadím 5-p zásuvku a PEN v ní rozdělím.   
Nemůžete přece nově tahat Cu 4 mm2 ve funkci PEN. CYKY 4x4 lze natáhnout jen k zásuvce L1/L2/L3/PE. Nedívejte se na to tak, že si mermomocí musíte vybrat nějaký z obrázků v ČSN 33 2000-4-46. Kde je psáno, že varianty uvedené v normě jsou jediné možné? Berte to tak, že tam holt chybí obrázek vedení L1/L2/L3/PE k 4-pólové zásuvce.

A poslední dotaz, v této normě 33 2000-4-46 (ed.3) je v síti TN-C zakázáno použití proudového chrániče. Pokud ho tam dám např. v popisované D variantě (přes chránič zapojené samozřejmě jen fáze),  je to skutečně špatně ?
Přes chránič musí jít všechny pracovní vodiče a nesmí přes něj jít vodič PEN. Takže síť TN-C za chráničem je logicky neřešitelná.

Chránič v sieti TN-C môže byť iba v jedinom prípade: keď je zaradený vo vývode pre spotrebič bez potreby N vodiča. Typicky je to asynchrónny trojfázový motor, pretože jeho Ž/Z vodič je vo funkcii PE.
No ale to právě nejsme v soustavě TN-C, ale TN-S.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #25 kdy: 14.04.2020, 22:04 »

Já bych to zkusil říct trochu jinak, neboť musí platit toto:

1. Vodič PE má mít průřez stejný jako vodiče fázové, jsou-li ve stejném kabelu a jde-li o měď.
    (nechci zde rozebírat průřezy >16 mm a hliník ...)
2. Vodič PEN vždy min. 10 mm (výjimky PRE a CEZ zde neřešíme ...)
3. Soustava 3L + PE, je shodná s TN-S, nikoliv z TN-C
4. Je-li zásuvka 4p, tzv. postaru a chci zapojit cirkulárku, kde mám jen motor 3L + PE, tak nevidím problém.
5. Chci-li to udělat správně a mám přiveden kabel 4 x něco, tak bych vyměnil zásuvku za 5p a vodič N prostš neměl a nezapojil, což je to samé jako redukce 5p/4p.
6. Chci-li použít chránič, což pro novu instalaci je povinné a pro starou lze v tomto případě také realizovat, tak opět nevidím problém, neboť nesmí být přerušován PEN, který nemám, a PE.



Odpovídám na původní dotaz:
"Jaký je důvod požadavku na průřez PEN ≥10 mm² pro 4p zásuvku v TNC síti ?"
Pro PEN min 10 mm platí.
Pro PE platí průřez rovný průřezu fáze, a v tomto případě je 3L+PE je jedno, jestli síť nazývám TNS nebo TNC.



Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 14.04.2020, 22:17 »

A poslední dotaz, v této normě 33 2000-4-46 (ed.3) je v síti TN-C zakázáno použití proudového chrániče. Pokud ho tam dám např. v popisované D variantě (přes chránič zapojené samozřejmě jen fáze),  je to skutečně špatně ?

Pokud vím, tak v normě je zakázáno přerušovat PEN a ne použití chrániče.
Jakou mám síť není v tomto případě podstatné.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #27 kdy: 14.04.2020, 22:32 »

Pokud vím, tak v normě je zakázáno přerušovat PEN a ne použití chrániče.
Jakou mám síť není v tomto případě podstatné.

Myslím, že se mýlíte.


* TN-C.JPG (63.89 KB, 1073x286 - prohlédnuto 330 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #28 kdy: 14.04.2020, 22:54 »

Z jistého pohledu máte pravdu oba  Smích

Nemohu mít PEN vedený přes kontakt chrániče.
Ale i ta formulace v normě je divná. Já mohu mít komplet rozvod v TN-C a na konec okruhu dát chránič, který je integrovaný do zásuvky.

PEN mi přes kontakt chrániče nepůjde, pouze N, PE na kolík půjde přímo, ale i rozdělené PEN na N a PE v zásuvce je síť (soustava) popisována jako TN-C
(osobně tohle alibistické řešení nepropaguji, protože na přerušení PEN za posledním místem přizemnění už chránič nereaguje)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 15.04.2020, 08:34 »

Podľa môjho je časté nedorozumenie v tom, že sa nerobí dosť rozdiel medzi tým čo je typ siete a čo je pripojenie spotrebiča
Ak máme sieť TN-S, potom platí požiadavka na plný počet vodičov v sieti a to je vždy 5 (3)
A hej, keď do takej siete pripojíme motor, potom už môže platiť aj iný počet vodičov
Ale ten počet vodičov platí len pre pripojenie do siete, a určuje ho výrobca takého motora. A jeho požiadavka na pripojenie do siete sa predsa nijako nemôže vzťahovat zároveň aj na plný počet vodičov v tej sieti.
Ten plný počet vodičov pre sieť je daný inou normou a s pripojením motora nemá nič spolocné

Keby toto neplatilo, potom bolo by správne ťahať po domoch rozvody osvetlenia aj dvojvodičovo, a to i do kúpeľky, bo si dakto povie, že na konci bude trafko pre Ledky. No a s tým si myslím nikto súhlasiť nebude, teda ja určite nie

Hocijaký spotrebič alebo aj strojná technológia sa musí dať bezpečne pripojit jak do siete TN-C, tak takisto aj do siete TN-S
A to sú dva samostatné svety, kde spôsob pripojenia spotrebiča alebo dajakej technológie predsa nemôže určovať typ siete. Ten je už raz jasne daný aj s plným počtom vodičov pre každý jej typ v príslušných  normách pre inštalácie



No a keďže v takej CYKY 4x4 čo som dal len jak priklad dneska nevyhovuje ani prierez PENu pre TN-C a ani plný počet vodičov pre TN-S, tak sa dnes nedá taký kábel použiť ani v napájacej sieti TN-C a ani v TN-S
A nedá sa použiť ani nikde tam kde sa výrobcom požaduje ohybný prívod na pripojenie spotrebiča do siete, bo cykyna je len na pevné uloženie
Ja využitie CYKY 4x4 vidím ešte tak v strojných technológiach jak sú fontány, vzduchotechnik y, či dajaké prevádzky s typizovanými rozvádzačmi pre veľa motorov a pod. kde sa dá taký kábel uložiť napevno
Ale to sú všetko pripojené EZ do siete a nie sieť samotná

No a to je podľa môjho ten hlavný rozdiel, bo ja som sa 11.4. pýtal na jeho využitie v pevnom rozvode TN-S, a teda som myslel na sieť a nie na pripojenie spotrebičov do nej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 15.04.2020, 10:37 »

Ja využitie CYKY 4x4 vidím ešte tak v strojných technológiach jak sú fontány, vzduchotechnik y, či dajaké prevádzky s typizovanými rozvádzačmi pre veľa motorov a pod. kde sa dá taký kábel uložiť napevno
Ale to sú všetko pripojené EZ do siete a nie sieť samotná

No a to je podľa môjho ten hlavný rozdiel, bo ja som sa 11.4. pýtal na jeho využitie v pevnom rozvode TN-S, a teda som myslel na sieť a nie na pripojenie spotrebičov do nej
Nemohu s vámi souhlasit. Nedělejme v tomto kontextu rozdíl mezi pevnou instalací a spotřebiči. Pevná síť jsou i koncové obvody a ty se obvykle navrhují již pro předpokládané spotřebiče. Zásuvkové obvody pro všeobecné použití jsou myslím v menšině, většinou jde o obvody s předpokladem připojení konkrétního druhu spotřebiče a velkou část zásuvkových obvodů tvoří obvody pro spotřebiče nad 2 kW, takže zase nějaký předpoklad o spotřebiči při návrhu pevné instalace. Ze všeho nejdůležitější jsou svorky na rozhraní. Jestliže mám na konci zásuvku s jednoznačně označenými konektory L1/L2/L3/PE, potom přívodní vedení k této zásuvce CYKY-J 4x4 obsahuje plný počet vodičů. A nemusí to být žádný speciální průmysl. Proč byste například nemohl natáhnout CYKY-J 4x4 k dvoufázovému průtokovému ohřívači? Další příklady mě teď nenapadají, ale že obvyklá praxe něco často nenabízí, ještě neznamená, že se něco nesmí nebo nemá.

Ten plný počet vodičov pre sieť je daný inou normou a s pripojením motora nemá nič spolocné

Keby toto neplatilo, potom bolo by správne ťahať po domoch rozvody osvetlenia aj dvojvodičovo, a to i do kúpeľky, bo si dakto povie, že na konci bude trafko pre Ledky. No a s tým si myslím nikto súhlasiť nebude, teda ja určite nie
Dvouvodičový rozvod pro světlo do koupelny třídy ochrany II plný počet vodičů obsahuje, ať se vám to líbí, nebo ne. Jestliže existuje další argument pro to, aby tam byl přecejenom rozveden navíc i ochranný vodič, i když tam není potřeba, tak je to úplně z jiného důvodu, než je definice termínu "plný počet vodičů" a ten argument je uveden v článku 412.2.3.2 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2. I vám doporučuji, abyste argumentoval články norem, protože bez toho technická diskuse snadno sklouzne k obyčejnému tlachání. 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Vodehnal
Automatizace, to je moje hobby, bez parazitů a jejich lobby
*
Offline Offline




« Odpověď #31 kdy: 15.04.2020, 11:04 »

Myslím, že se mýlíte.

V mém příspěvku byla reakce na ČSN 33 2000-4-46 ed 3, tj. nepřerušování PEN.

V tomto případě mohu klidně tvrdit, že se jedná o síť TNS, respektive TN-C-S, kde k rozdělení došlo někde předtím a pokračuji pouze vodičem PE. Z tohoto důvodu nevidím problém v případném použití chrániče a tím spíše, kdyby zůstala "po staru" zásuvka 4p nebo se používala redukce 5p/4p.

Čl. 411 je mi dostatečně znám.
Ještě je třeba zmínit současně platnou ed 2, kde je umožněno rozdělení na TN-C-S chráničem.
V ed 3 to již není.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Průmyslová automatizace
Projektování MaR
Revize nn a strojních zařízení
Peter Lovacký
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #32 kdy: 15.04.2020, 11:50 »

Nemohu s vámi souhlasit.
Zajtra si pozriem našu 4-41 (vašu nemám),  ale myslím že máte pravdu a dajaká výnimka pre vynechanie PE v obvodoch tam za dajakých prísnych pravidiel určite bude
Domácnosti sa to odhadujem týkať nebude, uvidím, ale pre dajaké technologické prevádzky môže byť jak píšete dovolené aj čisto len ochranné opatrenie dvojitou izoláciou
Predpokladám že v praxi by mohlo ísť o návrh v podstate nemennej a rozsiahlej inštalácie kde sa taká úspora na na kábloch ekonomicky oplatí a ktorá by bola po dobu svojej životnosti v konkrétnej prevádzke viazaná na napájanie typovovo presne určených EZ
Tak hej, tak mi dáva logiku
Ono udržiavať takú ochranu dvojitou izoláciou dlhodobo jak jedinú vo vyhovujúcom stave tiež nemusí byť dajaká lacná sranda, a isto si ju treba dvakrát rozmyslieť

Ešte ma napadlo, nemal by mať kábel k 2f ohrievaču správne žily 2L+N+PE namiesto 3L+PE?
Myslím správne, nemyslím práve na možnosť preznačovania pracovných vodičov v bežnom CYKY4x4 (3L+PE)

Čo sa týka presného citovania článkov noriem, keď vám nevadí rád ostanem prosím pri dodržaní nášho zákona ktorý mi to zakazuje a ostanem radšej pri ich všeobecnom popise vlastnými slovami
Inak dobré usmernenie, dí.. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 15.04.2020, 12:26 »


Čo sa týka presného citovania článkov noriem, keď vám nevadí rád ostanem prosím pri dodržaní nášho zákona ktorý mi to zakazuje a ostanem radšej pri ich všeobecnom popise vlastnými slovami
Inak dobré usmernenie, )

Novosti ČSN 33 1500 s účinnosti od roku 1991 byla povinnost revizního technika uvádět u zjištěných závad zároveň i ustanovení porušeného článku normy.

Citace:
 I vám doporučuji, abyste argumentoval články norem, protože bez toho technická diskuse snadno sklouzne k obyčejnému tlachání.

A již sklouzla. K pobavení je to dobré, ale k poučení určitě ne. Nedávno mi jeden zákazník říkal, vždyť ani vy elektrikáři se nemůžete dohodnout  na Elektrice jak to má být správně.
Jeden o voze a druhý o koze a pořád dokola.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #34 kdy: 15.04.2020, 12:32 »

To, že zrovna instalujete někam světla třídy II, neznamená že v kabelu nepotřebujete vodič PE. Co když tam za 5 let někdo bude chtít instalovat nové světlo a to bude už ve tř.I ? Taková tvrzení považuji za špatná, protože to bude pravděpodobně laik, kdo se v tom bude vrtat a vyměňovat tato světla, aniž by věděl co s tím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Radim Strycharski
*
Offline Offline




« Odpověď #35 kdy: 15.04.2020, 13:30 »

Zajtra si pozriem našu 4-41 (vašu nemám),  ale myslím že máte pravdu a dajaká výnimka pre vynechanie PE v obvodoch tam za dajakých prísnych pravidiel určite bude
Domácnosti sa to odhadujem týkať nebude, uvidím, ale pre dajaké technologické prevádzky môže byť jak píšete dovolené aj čisto len ochranné opatrenie dvojitou izoláciou
Ano, je to v podstatě tak. Je to regulováno požadavkem na jedno opatření pro všechno v daném obvodu a v případech, kdy je provoz instalace nějak "odborně ošetřen",  čili typicky se to netýká domácností (čl. 412.1.3 ČSN 33 2000-4-41 ed. 2). To bude nejspíš stejné v ČR i SR.

Ešte ma napadlo, nemal by mať kábel k 2f ohrievaču správne žily 2L+N+PE namiesto 3L+PE?
Myslím správne, nemyslím práve na možnosť preznačovania pracovných vodičov v bežnom CYKY4x4 (3L+PE)
Pokud ten ohřívač bude potřebovat vodič N, tak ano. Pokud ho potřebovat nebude, bude tam vodič N k ničemu úplně stejně jako třeba šedý pro L3.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 4 5 ... 7 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Ako je to s uzemnením vodiča PEN a kovového osvetľovacieho stožiara verejného osvetlenia pri káblovom rozvode?
 Jaký je nejnižší průřez vodiče PEN v síti TN-C do 1000V?
 Kdy je nutné přeznačení vodiče PEN?
 Kam byste osadili PE vodič v rozvodnici z 50 let?
 Je možné použít stínění kabelu jako PE?
 Kde rozdelit PEN?
 Rozdělení vodiče PEN na PE a N až za měřením v bytové rozvodnici. Proč je tento požadavek energetiky?
 Jak z PEN získám PE a N pro správnou funkci chrániče?
 Mohu rozdělit PEN na PE+N samostatně v hlavní rozvodnici a i v podružné?
 Po rozdělení PEN se objevilo napětí mezi PE a N. Co je špatně?
 Jde udělat kabelová redukce z PEN na PE+N?
 Spojit PEN vodič s PE vodičem na zemnící můstek nebo ne?
 Jak se díváte na rozdělení vodiče PEN na PE a N?
 Može žlutozeleny vodič kopat?
 Co udělat s neznámým zelenožlutým vodičem v zemi?
 Jak by jste udělali přizemnění rozdelení PEN na PE+N ve dřevěné chatě?
 Jaky je rozdil mezi PE a PEN?
 Vystavili by jste revizi na přeznačený PE jako bez závad ?
 Kde se píše o povinnosti zemnit PEN vodič v místě rozdělení na N a PE?
 Aký prierez v rozvádzači by ste určili na vodič N, keď sa rozdelí na PE a N?
 Jaký průřez vodiče použít při pospojení kostry rozvaděče s PEN?
 Musí být sběrna PEN uložena izolovaně v rozvaděči?
 Co by se mohlo stat, pokud se přeruší vodič PEN?
 Jak volit průřez PEN v TN-S při postupné rekonstrukci?
 Jaká je max. povolená hodnota odporu ochranného vodiče?
 Jak správně dimenzovat ochranný vodič PEN?
 Je bezpecne prizemnit PEN na bleskozvod ?
 Je vhodné spojit hromosvod s PEN v PODRUŽNÉM rozvaděči?
 Kdy se jako PEN použije žlutozelený vodič s modrou návlečkou?
 Je skutečně nutné přizemnit bod rozdělení PEN i u starého domu?
 Je možné rozbočit PEN vodič ve dvojvypínači?
 Kde hledat přerušení PEN, který je zřejmě příčinou podpětí či přepětí v RD?
 Mohu propojit 2 PEN vodiče?
 Kde se nachází v elektroměrovém rozvaděči panelového domu svorkovnice PEN?
 Platí stejné podmínky přívodního kabelu min. průřez 10mm na chatu i na barák?
 Jak řešit přepálení přívodu PEN do RD?
 Může plynové porubí nahradit vodič PEN?
 Je možné provést rozdělení PEN až domovním rozvaděči?
 Je bezpečnější zdvojit zž a m vodič coby PEN či instalovat v TN-S?
 Je možné použít bílý vodič s žlutozeleným návlekem jako ochranný?
 Jak správně nazvat a označit vodič, který slouží jako PEN i PE?
 Může být PEN k odečtovému elektroměru připojen na kostru rozváděče?
 Mohu vodič PEN na elektroměr použít z jiného poschodí (cca.3,5m)?
 Jak zjistit na svorkovnici PEN, který vodič je odpojený?
 Je spojení uzemnění hromosvodu s vodičem PEN elektroinstalace výhodné ?
 Které normy stanovují barevné značení vodiče PEN?
 Proč se musí přizemnit bod rozdělení PEN na PE a N?
 Je možné miesto prerušeného pracovného vodiča použiť "zem" ?
 Aký má byť drôt medzi lištou PEN a rámom rozvádzača?
 Mohu rozdělit PEN na PE a N v elektroměrovém rozvaděči E-ON a pokračovat s 5Jx6?
 Proč je v zásuvce uzemňovací kolík i nulák pod napětím?
 Jak uzemnit PEN v HDS a PE v domovním rozvaděči ?
 Jak naložit s PEN podle staré normy na rozhraní staré a nové instalace?
 Jak uzemnit bod rozdělění vodiče PEN, když není instalovaná svorkovnice HOP ?
 Doznačuje se PEN v TN-C-S v rozvodnici modře?
 Je rozdělení PEN na obrázku provedeno správně?
 Proč je v zásuvce při mĕření napĕtí 20V?
 Kde rozdělit vodič PEN pro dílnu?
 Lze propojit kostru rozváděče vodičem PEN?
 Je možné spojiť PE a PEN rôznych obvodov?
 Jak správně rozdělit PEN vodič?
 Nemal by sa rozdelený PEN prizemňovať aj v dome?
 Aká je príčína rozdielneho potenciálu zemnenia a PENu?
 Proč je nulový vodič v zásuvce na kolíku u měděného rozvodu?
 Jak to, že přes elektroměr vede menší průřez PEN než požadovaný 33 2000-5-54?
 Jaký má být průřez vodiče PEN k elektroměru?
 Co děláte s N vodičem v přívodu CYKY 3Jx pro byt (TN-C)?
 Může vodič PEN přes elektroměr?
 Ako zistím ulomený, alebo zle dotiahnutý PEN, alebo PE vodič?
 Je vhodné přivést ž/z vodič od HOP do nulového můstku na elměr.desce?
 Co ještě nevíte o uzemňování ochranných vodičů?
 Je napětí mezi PEN a zemí normální?
 Musí být uzel PEN v HDS připojen i k uzemnění 40 ohmů?
 Jaký smí být nejmenší průřez měděného zemnícího vodiče spojujícího jednotlivé součásti se zemnící so
 Mohu připojit PE odjinud než z hlavního rozvaděče, když odtud nemohu?
 Je nutné vést samostatný ochranný vodič 10mm2 mezi podružnými rozvaděči?
 Měření odporu ochranného vodiče
 Vadí, že žlutozelené vodiče jsou na jedné liště s modrými?
 Měření spojitosti ochranných vodičů a vodičů pospojování
 Je možná náhrada přívodního PEN připojením na zemnič?
 Kdy je nutné při napojovaní obvodu TN-C dodržet u PEN 10mm2?
 Jak nahradit přerušený PEN od hlavního rozvaděče do bytu?
 Proč se v zásuvce objevuje fáze ve všech kontaktech?
 Jak správně změřit hodnotu Zs PEN?
 Mohu použít PEN v konektoru u slaněného a pevně uloženého přívodu?
 Je minimální průřez vodiče PEN 10mm2 Cu za všech situací?
 Měření proudu protékajícího ochranným vodičem u spotřebiče
 Je povinné rozdělit vodič PEN v elektroměrovém rozvaděči?
 Proč se při 2f připojení varné desky zdvojuje nulový vodič?
 Proč smějí být vodiče PEN pouze v pevné instalaci?
 Bylo kdysi možné použít kovovou konstrukci pro N (PEN) ?
 Proč mám 400V v jednofázové zásuvce?
 Je moźné zkratem dvou fází upálit nulový vodič? Vznikne pak přepětí v síti?
 Vznikne problém při přerušení PEN před domem?
  Jaký průřez použít mezi hlavní svorkovnicí PEN na nové= svorky PE a N.?
 Jak idetifikovat nulový vodič od konkrétního okruhu v rozvaděči bez demontáže?
 Je možné použít i CY/CYKY 6mm2 pro přívod z elektroměrového rozvaděče?
 Co muze zpusobit napeti zaroven na vodici L, PE a N?
 Kam se připojuje PEN v podružném rozvaděči nejdříve?
 Proč se u nulování propojoval PEN nepřerušeně pod více kontaktů?
 Proč jednofázové spotřebiče chvílemi nejedou na plný výkon?
 Hlavní domovní vedení a odbočky k elektroměrům
 Je nutné při výměně starého jističe IJV také navýšit průřez PEN?
 Proč může být PEN vodič od určitého průřezu o řád nižší?
 Je možné hlavním vypínačem vypínat s fázemi i PEN?
 Jak se volí minimální průřez vodiče PEN v rozvodnici nn?
 Jak poznat, že byl PEN rozdělen?
 Může několik jištěných obvodů používat jeden PEN vodič?
 Může se z vodiče PE udělat PEN?
 Z jakého důvodu je pro PEN vodič zvolen min. průřez 10 mm2?
 Aké je správne istenie kábla AYKY-J 3x120+70 a AYKY-J 4x120?
 Jak správně barevně rozděli PEN podle 60204-1?
 Sníží přizemnění PEN nebezpečí jeho odpojení?
 Je vhodné rozdělit PEN v samostatném malém rozvaděči?
 Proč se při zapnutí světla ztrácí signál set-top boxu?
 Proč se přepálil PEN vodič zrovna v hlavním rozvaděči ne až podružném?
 Bylo někdy možné použít jeden PEN vodič pro více obvodů?
 Mohlo chybějící propojení mezi PEN a základovým zemničem projít revizí?
 Je propoj mezi druhým rozvaděčem a HOP nebezpečný?
 Z jaké svorky se správně pokračovalo v síti TN-C?
 Kam v rozvaděči připojit přívodní PEN pokud není výrobcem instalovaná?
 Lze v rozvaděči detekovat na přívodu přerušený PEN vodič?
 Jaký je tvůj příběh s přerušeným PEN vodičem?
 Jak provádíte uzemnění PEN vodiče u veřejného osvětlení?
 K čemu slouží vodič středního bodu?
 Jak opravit, nastavit opálený přívodní vodič PEN?
 Co mohlo odpalit svorkovnicu nulaku vo vstupnom rozvadzaci domu?
 Jak to, že PE + N není to samé jako dva PEN vodiče?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.076 sekund, 22 dotazů.