Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu s §7 vyhl.50/78sb. opravovat zdvihací a plynové zařízení?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Mohu s §7 vyhl.50/78sb. opravovat zdvihací a plynové zařízení?  (Přečteno 1939 krát)
hondzik.kl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 03.04.2020, 12:26 »

Delam provozniho elektrikare a mam vyhl.50/78sb. §7.
Vedouci me nuti opravovat mostovy jerab ABUS 5 tun (vymena stykacu, rele ...) a na ČOV, která je soucast podniku opravovat fleru (ekologicke spalovani fekalnich plynu) opet vymena stykacu, rele, civek na ventily.
Myslim si ze bych mel mit nejake potrebne zkoušky u TIČR nebo neco podobneho.
Nerad bych aby se nekomu neco stalo a hlavne mam strach o sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 04.04.2020, 08:05 »

Odpověď může být stručná: můžete. Ale má to svoje "ALE"....

V Osvědčení na §7/V50 máte uvedený rozsah činnosti.
Pokud vám vedoucí dává příkaz k určité činnosti, předpokládá se, že jste byl o této činnosti
proškolen a prověřen. Je to součásti školení o obsluze a práci na elektrickém zařízení podle ČSN EN 50110-1 ed.3. Tuto normu ( dříve ČSN 34 3100) jsme museli znát nazpaměť. Před zkouškami z V50 jsme ji každý dostali osobně. Mělo by to platit stále.

V základních zásadách pro osoby s §7 platí podle článku 4.2, že mají:
- elektrotechnic ké vzdělání
- zkušenosti s práci na elektrické zařízení
- znalost zařízení, na kterém má pracovat a praktické zkušenosti s touto práci
- znalost náhodných nebezpečí, která se mohou vyskytnout v průběhu práce
- schopnost posoudit za všech okolností, zdá je možné pokračovat v práci

Pokud vám vedoucí dává pracovní příkaz pracovat v jeřábové dopravě, musíte být proškolený s MPBP pro jeřábovou dopravu.
To samé bude práce na ČOV. Pokud je tam BE3N2, musíte mít v oprávnění rozsah činnosti pro "B" a také prokazatelně seznámen s těmi pracovními postupy pro dané zařízení, kde je zvýšené nebezpečí.

Organizace má mnoho povinnosti vytvořit podmínky pracovníkům pro bezpečnou prací.
Pokud je vytvoří, tak se jedná o pracovní příkazy podle provozních postupů.

Žádné zkoušky na TIČRu nepotřebujete. Je to věcí organizace a odpovědné osoby za elektrické zařízení.

Pohled trošku z jiného úhlu.
Zřejmě jste ve firmě nový pracovník a nikdy jste nebyl na jeřábu a v "biostanici".
Řešil bych to tak, že vám přidělím patrona, který bude zajištovat práci pod dohledem.
To znamená půjde s vámi na ten jeřáb, zajistí základní bezpečnost pro práci a pak to přijde zkontrolovat a předá uživateli. Třeba na měsíc na půl roků....pak vás přezkouším a vystavím nové osvědčení s uvedeným rozsahem práci na jeřábech a tam, kde je vyšší nebezpečí. Posílat na příklad nového pracovníka na jeřáb, když nikdy nepracoval ve výšce a na jeřábech je velké riziko a v podstatě porušování zásad BOZP. Proto chápu, že máte strach. Proto se pro bezpečnou práci předpokládá znalost zařízení ale i rizika....
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jaroslav Jonáš
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 04.04.2020, 10:04 »

Podle mého názoru s §7 podle vyhl.50 můžete ŘÍDIT ČINNOST. Pokud na osvědčení k §7 nemáte ještě §6, neměl by vás vedoucí uváděnými pracemi pověřovat. To, z čeho jste proškolený a na jaký § podle vyhl. 50 máte osvědčení, odpovídá zaměstnavatel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 04.04.2020, 10:29 »

Hlavně padesátka nestačí k provádění oprav VPZ, kde je osvědčení od TIČR a oprávnění ITI? To má provozovatel?
Ten vedoucí je osoba zodpovědná za VPZ?
Když jsem se tím kdysi zabýval, musel jsem mít 50 výbuchy a jako osoba zodpovědná, pověřená provozovatelem, školení v plném rozsahu pro užité technologie (fléry, dmychadla, regulátory tlaku, ventily...) a osvědčení pro montáže a opravy VTZ plyn.
Navíc je zaměstnavatel povinen vám dát nehořlavý antistatický monterky, nejiskřivý nástroje, detektor plynu a další pomůcky pro práci v zóně.
Tedy v případě, že se od vás očekávají výměny a opravy komponent fléry, jako třeba zášlehové pojistky, doubleventily a podobné komponenty v plynovém řadu obsažené.
Trochu jiná situace by byla, pokud byste měnil jen stykače pro fléru v rozvaděči mimo zóny.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
hondzik.kl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 04.04.2020, 11:20 »

Dekuji za odpoved
1.vedouci ma nastarosti kotelnu,cov a vzal si pod sebe jeste jeraby zkouzky na VPZ asi ma chce porad setrit provoz se mu rozpada pod rukama nikde zadna servisni knizka,revize jerabu taky neni.ten to chce opravovat a zadava to vedoucimu c.2
 ten ma nastarosti elektro a udrzbu takze i me a ten me zadava tu praci na tech zarizeni a ten ma zase vvn a vybuch.
Ja nemam ani VPZ,ITI,TICR,VVN,vybuch,mam jen vyhlasku 50 paragraf 7.
Oprava mostoveho jerabu probiha z kloubove plosiny ovladaci rozvadece jsou povesene na kocce
Oprava flery probiha v oplocenem prostoru u flery na ktere je pripevnen i rozvadec.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 04.04.2020, 13:00 »

Osobně jsem se nikdy nesetkal s případem, že by byl vystavený §7 bez §6.
Nakonec i ve V 50/78  pro § 7 je uvedeno, že, "a) splňuji požadavky pro pracovníky uvedené v §6 odst.1". Na Osvědčení se vyznačuji obvykle oba paragrafy.

U zdvihacího zařízení bych moc velký problém neviděl. ZZ má svá specifika, ale velice podobné strojnímu zařízení. Pracovníci by měli být školení s ČSN EN 60204 jak pro SZ tak pro ZZ a z MPBP daného provozu. Základem pro práci na el. zařízení je ČSN EN 50110, která platí již 25 roků.

VPZ a VETZ je trochu jiná kapitola.
Vedoucí pracovník pro elektro musí mít §8 pro objekty kategorie B - výbuch.
Dále musí mít oprávnění pro montáže a opravy vydané TIČR s koncovkou E2B.
A z toho vyplývá i povinnost pro pracoviště a pracovníky, tam kde je  VV BE2N3.

V praxi bývá tato záležitost dosti podceňována. Jenže když nastane havarie anebo těžký úraz, pak se to vše ukáže v celé nahotě. Práce bez oprávnění a osvědčení na VPZ a VTEZ. Obvykle ta osvědčení vydané jinými agenturami jsou v podstatě neplatná. Schází proškolení a přezkoušení z vlastních MPBP.

K dotazu.
U té "fléry" je možné, že žádné nebezpečí výbuchu není. Pokud je tam zóna u armatur, musí být vyznačená. Těžko  posuzovat bez místní znalosti a dokumentace. Pokud je tam skutečně výbuch, nahlédněte do povinné Dokumentace o ochraně proti výbuchu. Měl byste být o tom proškolený. Prodiskutujte to se svým mistrem. Tady vám více neporadíme.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 05.04.2020, 07:37 »

Delam provozniho elektrikare a mam vyhl.50/78sb. §7.

Nerad bych aby se nekomu neco stalo a hlavne mam strach o sebe.

Jaký je rozdíl mezi provozním elektrikářem pro údržbu objektu typu A a typu B?

Pokud jste nikdy neslyšel o normách typu 60079 a nemáte provozní zkušeností s údržbou elektrického zařízení pro výbušnou plynovou atmosféru, tak se této údržbě zdaleka vyhýbejte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaké potřebuji oprávnění k provádění oprav hromosvodu?
 Mohu provádět elektroinstalační práce ve firmě bez oprávnění k provádění elektroinstalace?
 Lze na živnost "Instalace a opravy elektrických strojů a přístrojů" provádět elektroinstalace v bytě?
 Co se naučit na zkoušky pro ITI?
 Mohu udělat revizi pouze s osvědčením RT?
 jak lze získat oprávnění k montáži hromosvodů?
 Za jakých podmínek lze provádět revizní činnost při vydaném oprávnění XXXX/7.20?
 Jak zjistit identitu RT dle evidenčního čísla?
 Proč musí mít RT zkoušky z vyhl. 50/78 Sb. §6 nebo §7 ?
 Jaké požadavky musí splňovat RT slaboproudých zařízení?
 Jakou musí mít revizní technik živnost na školení a přezkušování z vyhlášky 50?
 Který předpis, norma, zákon definuje rozsah oprávnění revizních techniků?
 Musím mít k podnikání na ŽL ještě oprávnění k elektromontážím vydané ITI?
 Znáte osobně případy kdy byl někdo potrestán ?
 Jaký zákon stanovuje odbornou způsobilost správce serverovny?
 Co obnáší získat oprávnění pro UTZ Českých drah?
 Musí mít revizní technik také osvědčení z § 8 ?
 Dá se nějak podat podnět k odejmutí revizního oprávnění?
 Co očekávat při získávání OPRÁVNĚNÍ k provádění revizí?
 Je nutné oprávnění k provádění revizí?
 Chtěl bych začít vyrábět el. spotřebiče, co musím splňovat?
 Zůstává evidenční číslo revizního stále stejné i po následném přezkoušení?
 Co hrozí firmě, která provedla elektrorevize technikem s propadlým osvědčením?
 Může provozní elektrikář sám provádět výrobu nových elektrických strojů?
 Myslíte že lze propadlému osvědčení konkurovat?
 Má oprávnění revizního technika neomezenou platnost?
 Jak se připravit pro získání oprávnění na provádění revizí e. zařízení?
 Musím mít oprávnění od TIČR i přes to, že na to ještě nemám vzdělání?
 Kde sehnat elektrikáře pro opravu jedné zásuvky?
 Jak má vypadat smlouva s projektantem,kterou vyžaduje TIČR pro vydání oprávnění?
 Potřebuji nějaký doklad pro zapojení vypínače elektromotoru?
 Mohu zasahovat do svorkovnice svítidel bez elektrotechnického vzdělaní?
 Kdo, a za jakých podmínek smí vstoupit do průmyslového rozvaděče?
 Co je potřeba pro OSVČ ve slaboproudu?
 Může TIČR vystavit dvě oprávnění na jednoho revizního technika?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.036 sekund, 22 dotazů.