Lze použít svítidlo 230V / IP54 nad sprchou?
Rozmahel Vladimír:
Ano jde o pouhou diskusi. Smyslem požadavku na vyšší krytí v lázních je ten, že může dojít k proudu vody směřovaného na el.zařízení. Ve sprchové kabině si myslím, že by k tomuto nemělo docházet ani náhodou. Pokud ano, pak je požadavek na vyšší krytí logický. Ve venkovním prostředí při dešti jistě nebude nahý člověk hledat útočiště pod zářivkou, i když nebude mít deštník. Podle popisu tazatele je ve sprše svítidlo v dosahu koupající se osoby a je odnímatelná sprcha. Voda může / proud vody / stříkat kamkoliv ve velkém tlaku i množství. Koupat se mohou i děti, které neví že stříkat vodu na světlo se nemá.
A to uznávám, že norma není závazná. Jsou však věci u kterých polemika nemá smysl. Je však otázka, které to jsou. :-X
Milan Karvánek:
TO: Kamil Novák> Netroufám si posuzovat "co je horší" jstli déšť a mráz nebo horká voda a pára. Každopádně ČSN pro zónu 1 svítidlo neuvádí. Uvádí jen "jiné zařízení, které je vhodné pro tyto podmínky" což může spolehlivě prohlásit jen výrobce nebo zkušebna.
TO: Donát> Prostě buď splňte podmínky ČSN a máte vystaráno, nebo zvolte jiný alternativní způsob, jehož technické řešení bude lepší (rovnocené) než normou požadované a které v případě potřeby dokážete prokázat (třeba zkouškou ve zkušebně atp.) a obhájit i před soudem v případě smrtelného úrazu.
Pavel Horský:
To Donát: chtěl jsem vám poslat ukázku jednoho přisazeného svítidla:
50W/12V IP55, výrobce tuším RENDL.Svítí super, je malé docela pěkné a hlavně bezpečné. Pak budete moci u sprchování přemýšlet i o jiných věcech, než je úraz el. proudem. o:-)
Radek Donát:
Citace: Milan Karvánek 11.02.2007, 19:15
TO: Donát> Prostě buď splňte podmínky ČSN a máte vystaráno, nebo zvolte jiný alternativní způsob, jehož technické řešení bude lepší (rovnocené) než normou požadované a které v případě potřeby dokážete prokázat (třeba zkouškou ve zkušebně atp.) a obhájit i před soudem v případě smrtelného úrazu.
Tady prece nejde vubec o splneni podminek CSN, ty jsou myslim splneny uz pouzitym krytim i urcenim svitidla primo vyrobcem i do venkovniho prostredi (nelze prece ocekavat, ze bude jednotlive vyjmenovavat vsechna mista, kde lze svitidlo pouzit). Kazdopadne, i tak jsem tam pochopitelne konkretni dotaz na konkretni pouziti poslal, zatim bez odezvy.
Abychom se ale vratili od akademickych diskusi k realite. Jake konkretni reseni tedy navrhujete? Napadaji me dve:
1.) Odvest privod a umistit svitidlo do zony 2, tj. mimo sprchovy kout? Pak ovsem pokulhava smysl svitidlo vubec instalovat (jedinym duvodem je osvetleni prostoru sprchoveho koutu).
2.) Prevest privod na 12 V a nainstalovat vhodne svitidlo na toto napeti s pozadovanym krytim? Na takove svitidlo jsem ani po puldennim hledani na internetu zatim nenarazil (bezne halogeny dostatecne kryti nemaji).
Diky za jakoukoli konkretni radu (tip) jak to resit.
Milan Karvánek:
TO: Donát > K podmínkám ČSN doslovnou citaci uvedl p.Rozmahel, kdybi měl normotvůrce namysli "libovolné svítidlo s krytím IP54", tak by to tam jistě napsal :).
Ve Vašem případš bych ještě pořádně změřil tu výšku stropu, píšete asi 2,2m, to je docela dost nízko. (osobně máme v koupelně také velice nízký strop, ale i tak je to 2,3m) V zóně 2 by to svítidlo již problém být neměl.
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana
[*] Předchozí strana