Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jaký je proud nulovým vodičem v případě poruchy na více fázích najednou?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: 1 [2] 3 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaký je proud nulovým vodičem v případě poruchy na více fázích najednou?  (Přečteno 16174 krát)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #18 kdy: 08.03.2020, 09:09 »

Umím si představit přetížení středního vodiče spotřebiči s výrazně různým účiníkem v jednotlivých fázích. Do toho nějaká ta 3n harmonická a problém je na světě.
Můžeš konkrétněji?
Já jsem na nijaké "domácí" nepřišel.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #19 kdy: 08.03.2020, 09:14 »

No, doma toho asi moc nenajdeme.
(Ne)kvalifikovaný odhad:

L1: Nekompenzované osvětlení
L2: Přímotop
L3: PC se zdrojem nabitým kondenzátory

Muselo by toho být výkonově asi hodně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #20 kdy: 08.03.2020, 10:00 »

Ja si viem skôr predstaviť poruchu spoločněho stredného vodiča z dôvodu zlej mechanickej montáže, použitia lacných zásuviek s nekvalitnými svorkami alebo ich kombinácie.

Preťaženie prúdom je v domácnosti silne nepravdepodobn é, hoci vylúčiť ho nemôžem.

Za mňa teda samostatné káble pre každú fázu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #21 kdy: 08.03.2020, 10:13 »

Ja si viem skôr predstaviť poruchu spoločněho stredného vodiča z dôvodu zlej mechanickej montáže, použitia lacných zásuviek s nekvalitnými svorkami alebo ich kombinácie.

Preťaženie prúdom je v domácnosti silne nepravdepodobn é, hoci vylúčiť ho nemôžem.

Za mňa teda samostatné káble pre každú fázu.
Tak N vodič snad ukončíme svorkou (Wago) v první krabici, a odtud samostatně k zásuvkám (analogie s můstkem N v rozvaděči)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #22 kdy: 08.03.2020, 12:39 »

Tak N vodič snad ukončíme svorkou (Wago) v první krabici, a odtud samostatně k zásuvkám (analogie s můstkem N v rozvaděči)

Takhle se normálně tahají světla. Fáze jsou zhruba stejně zatížené a stejným typem zátěže.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #23 kdy: 08.03.2020, 13:20 »

Takhle se normálně tahají světla. Fáze jsou zhruba stejně zatížené a stejným typem zátěže.

Ano. Splňovalo to určitá kritéria a rizika byla minimální. Takto to ovšem nevnímám u kuchyňských spotřebičů. Zde je prostě velmi odlišný druh zátěží. Navíc spotřebiče nejsou často zrovna levné a každá chyba či problém na napájení muže znamenat i značnou škodu.

Za mne možná rizika prostě nedokáží vyvážit rozdíl v ceně 5x2,5 oproti 3 x 3x2,5 CYKY kabelů. Dost bych se kroutil už v případě kdy není jiná možnost a vůbec s tím nesouhlasím v případě kdy se tahají nové kabely a je možnost to provést standardním způsobem, což je jistota. Nechápu proč něco dělat s vědomím, že je to prostě na hraně. Takto prostě nevnímám práci odborníka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #24 kdy: 08.03.2020, 13:36 »

Takto prostě nevnímám práci odborníka.

Asi se shodneme na tom, že je to prostě bastl a snížení kvality instalace za každou "cenu".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #25 kdy: 08.03.2020, 14:03 »

Asi se shodneme na tom, že je to prostě bastl a snížení kvality instalace za každou "cenu".
Ano s takovým postojem naprosto souhlasím.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Revús
RTEZ E1 A, B
*
Offline Offline




« Odpověď #26 kdy: 08.03.2020, 22:09 »

Asi se shodneme na tom, že je to prostě bastl a snížení kvality instalace za každou "cenu".

Mám rovnaký názor.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

You don´t have to be old to be wise. (Judas Priest)
But I am :-)
Antonín Kohoutek
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #27 kdy: 11.03.2020, 00:24 »

Za mne možná rizika prostě nedokáží vyvážit rozdíl v ceně 5x2,5 oproti 3 x 3x2,5 CYKY kabelů. Dost bych se kroutil už v případě kdy není jiná možnost

Jojo to sedí, elektrikář se kroutí vždy když se mu něco nechce a když jsem po něm chtěl normu, tak zrudnul a zdrhnul, šlo přitom o přidělání jediné zásuvky.

Výše uvedené jsem také použil Když 3 kabely (3x2,5)  nešlo z prostorových a estetických důvodů.

Jasně že je to pro elektrikáře jednodužší, a jasně že úspora kabelu nestojí za řeč, ale jde o ty situace, kdy není jiná možnost, tak i přesto budete tvrdit, jak je to špatně, i když to špatně není a ničemu to v domácnosti neodporuje?

Zatížení kabelu i v domácí kuchyni je zlomeček toho, co můž nastat někde na dílně.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Online Online



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #28 kdy: 11.03.2020, 04:17 »

Jojo to sedí, elektrikář se kroutí vždy když se mu něco nechce a když jsem po něm chtěl normu, tak zrudnul a zdrhnul, šlo přitom o přidělání jediné zásuvky.

Ale už jsme zde vyjmenovali i normy se kterými je to v rozporu, vždyť jde o téma omílané několikrát do roka. Tedy osobně bych neutekl, ale dokázal oponovat. Přesto je to těžké když někteří kolegové toto připouští veřejně a další i klidně takto v praxi provedou. Smutným faktem je ve finále i to, že to pak sami nazvou bastlem. Nedává mi to žádnou logiku a jejich postoj chápu o to méně.  Jsem v rozpacích Neřeknu
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #29 kdy: 11.03.2020, 07:32 »

Pokud vím, tak v současné době není normově s takovým řešením problém (někdejší přísné požadavky byl přesunuty do informativní přílohy a časem asi vymizí úplně, ano může začít debata nakolik je inf.příloha závazná....... .).
Myšlenka přetížení N vodiče (nikoli jeho přerušení, to se může stát tak či tak na jeho cestě do rozvaděče, či v jeho svorkovnici) v domácích podmínkách mě nepřijde reálná ani v rovině teoretických úvah, a proto jsem nesouhlasil s tímto vylučujícím argumentem.
Osobně jsem pro samostatné kabely, nikoli proto že by tam pětkovaný  stejně dobře technicky/normově být nemohl, ale proto, že mám svoje zvyklosti.
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #30 kdy: 11.03.2020, 09:05 »

...N vodiče (nikoli jeho přerušení, to se může stát tak či tak na jeho cestě do rozvaděče, či v jeho svorkovnici)
Řekl bych, že přerušení N vodiče v rozvodech po bytě je o dost pravděpodobněj ší než na cestě do rozvaděče. On takový zdivočelý kutil zavěšující skříňky z Ikea...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #31 kdy: 11.03.2020, 09:28 »

Řekl bych, že přerušení N vodiče v rozvodech po bytě je o dost pravděpodobněj ší než na cestě do rozvaděče. On takový zdivočelý kutil zavěšující skříňky z Ikea...
Ano, rizika se najdou vždy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #32 kdy: 11.03.2020, 10:15 »

Ano, rizika se najdou vždy.

Několikrát do roka se tu objeví zoufalý výkřik "Shořela mi televize, co mám dělat??"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #33 kdy: 11.03.2020, 10:36 »

Několikrát do roka se tu objeví zoufalý výkřik "Shořela mi televize, co mám dělat??"
S vyústěním případů téměř vždy do upadlého Al PEN přívodu rozvaděče.
Jak jsem již uváděl, můj šálek kávy to není, nedělám to tak, nedoporučuji to, ale zároveň to nemohu příkře odsoudit a už vůbec ne na příkladu smyšlené možnosti přetížení vodiče N.
Když jsme u kuchyní, vezmi si konvektomat (20kW, cena 200t),  takže již dostatečně drahá sranda - použiješ standardně k přívodu kabel 5x nebo třebas 7x a Nka ztupluješ?.
V některých státech je dokonce běžné do jedné místnosti přivést takto 3L a rozdělit (zásuvky jedna/druhá strana a světlo).

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #34 kdy: 11.03.2020, 11:26 »

Když si připomeneme zásadu, že okruh má mít "plný počet vodičů",  je to jen o vývodu na konci, nebo to platí pro celý okruh, tedy již od jistícího prvku v okruhovém rozvaděči?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #35 kdy: 11.03.2020, 11:47 »

Plný počet vodičů by okruh měl např.při dvou 1F vývodech z jedné fáze jeden N.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: 1 [2] 3 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.079 sekund, 25 dotazů.