Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Veřejnost, spotřebitelé, neodborníci, kutilové, laici
| |-+  Ověření elektroinstalace, spotřebičů, nářadí
| | |-+  Proč musím mít proudový chránič když ho nechci?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč musím mít proudový chránič když ho nechci?  (Přečteno 24996 krát)
Jiřina N.
« kdy: 19.01.2007, 23:23 »

Proč musím mít proudový chránič když ho nechci?

Nechala jsem si odstranit proudový chránič, který byl špatný.
Revizní technik v domě mě šel udat, protože jsem mu nepřiklepla zakázku u nás v podniku. Naštěstí se mu vysmáli, protože opravdu vadný proudový chránič nemusím mít.
Dokonce se prý ani revize nemusí vystavovat pro domácnosti!?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 20.01.2007, 01:40 »

To: Jiřina N
Z Vašeho dotazu mi připadá, že vás vůbec nezajímá vlastní bezpečnost, bezpečnost druhých, zákony ČR, technické normy, připojovací podmínky dodavatele elektřiny atd.
Proto s Vámi vyslovuji souhlas, protože mám kamaráda, který má kamenickou výrobu a říkal mi, že mu váznou zakázky na pomníky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Martin Heinz
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 20.01.2007, 07:17 »

Protože je málo kameníků a mnoho nebožtíků Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiřina N
« Odpověď #3 kdy: 20.01.2007, 07:22 »

Možná jsem neuvedla, že jsem si ten chránič nechala odstranit protože byl vadný. Než se přivezl druhý, chtěla jsem prát. Asvěte div se, tak málo stačilo aby mě někdo udal. Pane Fukso nebuďte trapný s těmi poznámkami o bezpečnosti! Vy mi tady v některých názorech připadáte jako pání Bozi a o laicích se vyjadřujete s despektem. Ovšem někteří z vás ke mě chodíte pro potvrzení a to již nejste takoví hrdinové.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Molák
*
Offline Offline




« Odpověď #4 kdy: 20.01.2007, 09:19 »

Paní Jiřino,
teď už vážně. Rada pro vás - nenechte se vyprovokovat ironií druhých. Máte pravdu, že některým do božské podoby moc nechybí.
   Revizní technik, se kterým jste jednala možná i do té kategorie patří. Najděte si ROZUMNÉHO, který ví co je právo a povinnost a kde toto právo a povinost končí.
   Není povinnost mít provedenou revizi v domnácnosti. Možnou výjimku tvoří jen vztahy k dodavatelům energie, pojišťovnám, majitelům nemovitosti, případně jiné.
   Na druhé straně proudový chránič je přístrojový prvek, který podstatně zvýší bezpečnost Vaší domácnosti a v mnoha případech je jeho potřeba v domácnosti vyžadována předpisem.
   Je velká pravděpodobnos t, že váš chránič nebyl vadný, byl plně funkční, ale elektrické zařízení zapojené za chráničem vykazuje poruchu, chybu a v mnoha případech uživatel vděčí dobrému proudovému chrániči i za život. Není chránič jako chránič.
 Co se týká poruchovosti chrániče, mohu potvrdit, že chrániče, které jsem revidoval už v sedmdesátých létech jsou plně funkční a pokud byly správně instalovány jsou téměř nezničitelné. Stárnou pomalu. Proto výrobce garantuje dlouhodobou životnost takového zařízení. Záruku, že proudový chránič je dobrý se musí v provozu provést měřícím přístrojem, kterým se ověří jeho parametry.
Pokud chcete bližší vysvětlení, zatelefonujte mně 604 244 107 a nemusíte se jako laik vystavovat nemístným poznámkám.
S pozdravem J.M.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozmahel Vladimír
OSVČ
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 20.01.2007, 09:23 »

Paní Jiřino, z Vašeho dotazu není zřejmé, zdali bydlíte v bytovém domě s více nájemníky a kde byl chránič osazen jako centrální a nebo bydlíte v rodinném domku.
Vadný chránič je samozřejmě k ničemu, ale časté nežádoucí vypínání chrániče ještě neznamená jeho vadu. Ta závada může být v elektroinstala ci za chráničem a jeho vypínání je tudíž správné s ohledem na bezpečnost.
Pokud tedy byla vada v el.instalaci za chráničem a chránič byl odstraněn např. v bytovém domě, potom by mohlo dojít k obecnému ohrožení nejen vás ale i ostatních nájemníků v domě.
Pravidelné revize el.instalací objektů v soukromém vlastnictví občanů skutečně nepředepisuje žádný předpis. Předpisy norem zde platí jako doporučení.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Stanislav Školník
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 20.01.2007, 10:01 »

Snad to co udělala paní Jiřina, že si nechala vyřadit z obvodu proudový chránič, neudělá někdo i s vadnou pojiskou nebo jističem v domění, že je vadná(ý).
Myslím že od toho jsou odborníci na posouzení stavu a přístroje k tomu určené.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #7 kdy: 20.01.2007, 11:55 »

TO Jiřina:  Potvrzení, nepotvrzení! Z urny pak již těžko někomu potvrzení budete vydávat. Věřte, že proudový chránič není již hodně dlouho hodnocen jako zbytečnost, která jen zabírá spoustu místa v bytovém rozvaděči.
Nejde mi do hlavy, jak můžete napsat, že jste si nechala odstranit vadný proudový chránič. Jak odstranit? Copak u vás elektrikáři jen odstraňují? U nás se tedy chrániče vyměňují. Vadný za dobrý a jede se dál.
Neznamená přece, že když vás nikdo nemůže donutit, aby jste si zajistila pravidelné revize vaší elektroinstala ce, že si můžete z elektroinstala ce vyřazovat svévolně její součásti. I když, v této republice je možné všechno, že?!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #8 kdy: 20.01.2007, 12:41 »

Citace
Revizní technik v domě mě šel udat, protože jsem mu nepřiklepla zakázku u nás v podniku
To je na kauzu v TV Nova, volejte řediteli, apikujte na vlastní oči občanské judo. Komu vás revizní technik udal? Vyšetřuje to policie? Nebo podal žalobu k soudu? Možná je to obráceně a revizák se vás právě proto, že jste mu nepřiklepla zakázku, pokoušel zabít, a proto odstranil ten proudový chránič s tím, že je vadný. Upřesněte prosím, to je velmi zajímavé, kauza by mohla vytvořit celkem zajímavý precedens a v TV bude zase jednou na co koukat  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Jiřina N
« Odpověď #9 kdy: 21.01.2007, 00:22 »

Pánové Školníku, Horský, a třeba i další. Pokud investuji peníze a zavolám si renomovanou firmu na diagnostiku závady, při které vypíná proudový chránič, nevidím na tom nic špatného.

Odborník za mé peníze přijel a přišel na vadný proudový chránič. Byl pátek podvečer a nový kus mi slíbil až v pondělí.

Pánové, nevím jak jste ve vašich domácnostech závislí na elektřině, ale pro mě je to docela zásadní otázka. Proto jsem ho požádala ať to na tu dobu nějak zprovozní. Což je řečeno mimořádná událost na tři dny.

Ovšem netušila jsem, že soused od naproti je takový šmírák a vyčenichá vše. Udání bylo stylem jako od IQ tykve a navic na stůl mé spolužačky na radnici.

Zde mě mnozí překvapují svými předčasnými soudy. Nebudu poukazovat, však každý si může své závěry zrekapitulovat sám. Ovšem můj dotaz zněl, copak já sama nemohu rozhodnout o určitém riziku?

A jako perličku ještě uvedu, že jeden z vás seděl v loňském roce u mě v kanceláři ...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.01.2007, 02:03 »

Paní Jiřina N, poněkud nešťastně formulovala úvodní dotaz, z toho vznikla  tato podivná diskuze - nediskuze. Ovšem reakce některých kolegů já osobně považuji za nepřiměřené. 
Je celkem samozřejmé, že elektroinstala ce musí splňovat určité normy. K tomu kromě jiné patří i proudový chránič (chrániče) na některé okruhy. Proudový chránič je dost významný bezpečnostní prvek a jistě není správné jen tak ho odstranit. Podle podobné logiky by se potom mohly například odstranit bezpečnostní pásy v autě - vždyť přece pro vlastní provoz auta nejsou zapotřebí a většinu lidí jejich používání obtěžuje, nebo ne? Úsměv
Dále také nutno poznamenat, že laik těžko může posoudit bezpečnost elektrické instalace, o tom, jestli je možné instalaci používat a popřípadě za jakých podmínek by měl rozhodovat odborník. 
Na druhou stranu nutno říci, že pokud přivolaný odborník nemohl závadu na místě opravit a skutečně šlo o vadný chránič, potom je asi jediné možné řešení chránič dočasně vyřadit a vyměnit za jiný v nejbližším možném termínu.  Nebylo by ovšem od věci rozvést, o jaký typ závady šlo. Jestli jsem to správně pochopil, šlo o to, že chránič často vypínal nebo vůbec nešel zapnout. Chránič je zřejmě centrální, "na všechno".
Potom je dobré vědět, že u tohoto typu závady na 99% nepůjde o vadný chránič, ale o závadu na instalaci. Většinou to bývá způsobené nějakým vadným spotřebičem nebo nějakým cizím zásahem do instalace (navrtání kabelů). V tomto případě by činnost chrániče byla správná a žádoucí, vyřazení chrániče by skutečně znamenalo zvýšené riziko úrazu el. proudem nebo způsobení nějakých škod.
Rozhodně nebude od věci sledovat vašeho odborníka, jakým způsobem závadu odstraní. Bohužel, mezi elektrikáři je stále dost různých bastlířů, kteří rádi dělají "jednoduchá" řešení. Tím samozřejmě netvrdím, že je to zrovna případ vašeho elektrikáře Úsměv
Předpokládám, že máte použitý jeden centrální chránič 0,03A. Pokud váš elektrikář pouze vymění chránič za jiný (0,03A) a vše bude fungovat, potom šlo skutečně o vadný chránič. Pokud se bude snažit namontovat jiný chránič, "silnější" s reziduálním proudem 0,1A, 0,3A nebo dokonce 0,5A, potom se na něj zřejmě bude vztahovat to, co jsem psal v předchozím odstavci Úsměv
Pokud bude vyměněný chránič také vypadávat, potom půjde o vadný spotřebič nebo o závadu na instalaci. Dá se to celkem jednoduše najít, každý lehce zkušený elektrikář by to měl znát. V podstatě je nutné zkoušet izolační stavy L a N vodičů proti PE. Nejlépe přístrojem na měření izolačních stavů, ale v nouzi postačí i nějaká zkratová zkoušečka ("pípák"). Pokud bude chránič vypnutý, nesmí žádný L ani N vodič připojený za chráničem "pípat" proti PE.
Pokud začne vypadávat proudový chránič, určité věci si může každý laik vyzkoušet sám. V první řadě by se měly odpojit všechny spotřebiče ze zásuvek, potom zkusit zapnout chránič a spotřebiče postupně připojovat.
Celkem často se také stává, že je někde v instalaci nebo ve spotřebiči propojený N a PE vodič. Potom se to může chovat tak, že nějaké menší spotřebiče (světla) fungují, ale pokud se zapne nějaký spotřebič s větším příkonem nebo s proudovým rázem (varná konvice, lednička),  chránič vypadne.
Na každý pád dejte prosím vědět, jak to dopadlo, docela by mě to zajímalo a určitě nejen mě.
Co se týká revizí v RD a v bytech, výchozí revize u nové instalace nebo po rekonstrukci se dělat musí, nejsou ovšem požadavány pravidelné revize. Novou revizi po vás mohou vyžadovat například pojišťovny nebo také rozvodné závody, při změně sazby.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
sigut
« Odpověď #11 kdy: 21.01.2007, 07:29 »

Protože zvyšuje stupeň ochrany před úrazem elektrickým proudem a požárem.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 21.01.2007, 10:32 »

V případě elektroinstala cí nemůžete jako laik rozhodovat o žádném riziku!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Jan Šlosárek
státní zaměstnanec,energetik,revizní technik
*
Offline Offline




« Odpověď #13 kdy: 21.01.2007, 12:14 »

Paní Jiřino,páni kolegové, původně jsem nechtěl do této diskuze vůbec psát ale poslední příspěvek paní Jiřiny,mně k tomu donutil.Pominu zcela odbornou část - odstranit chránič .......Chci se pozastavit nad tímto - "pozvala renomovanou firmu" ale fuj co to bylo za renomovanou firmu,která nedokáže,byť i v pátek večer odstranit tak banální závadu jako je ?vadný? chránič a ještě přikročí k tomu,že tento chránič vyřadí z provozu.Z náznaků paní Jiřino mohu usoudit,že se pohybujete ve veřejné sféře,nebylo by více na místě se zabývat odborností této jak píšete renomované firmy,než vést celkem zbytečnou polemiku s mými kolegy zde na Elektrice,kteří stejně jako já nemohou souhlasit s vaším názorem / "když nechci"/ a logicky obhajují pohled z odborného a bezpečnostního hlediska.Přeji příště šťastnejší ruku při výběru renomovaných firem a to nejen z oblasti elektrotechnik y
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když venku prší, dají se dělat jen dvě věci a já karty nehraji...
Pepa P.
« Odpověď #14 kdy: 21.01.2007, 13:29 »

2: Jiřina N: Lidi jsou dneska hrozně nedůvtipní, ten váš soused kupříkladu vůbec nepochopil, že Vámi povolaná odborná firma odpojením proudového chrániče vlastně dělá dobrý skutek.  Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #15 kdy: 21.01.2007, 18:31 »

Možná bych se v minulosti dokázal podobně blbě zeptat:"proč musím mít v autě pásy, když nechci, když mě to omezuje v pohybu".
Pak jsem potkal na silnici divocha, kterému v zatáčce nestačila silnice. Dlouho jsem si pamatoval ten pocit jak letím dopředu a těsně před tím, než se můj obličej potkal se sloupkem mě pás zastavil a "vrátil" do sedačky.
Až se něco stane, je pozdě uvažovat jestli se to dalo zachránit kdybych se zachoval jinak.
Jestli je pro někoho suma 1200-2000Kč dost velká, aby kvůli ni riskoval, co k tomu dodat?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Hynek Bureš
OSVČ
*
Offline Offline



projektant elektro nn, vn, slaboproudy


WWW
« Odpověď #16 kdy: 21.01.2007, 20:02 »

Nemohu se ubránit dojmu, že tenkto dotaz je vyložená provokace ze strany tazatelky a že si na nás  léčí vztek či příbuzné emoce. V odpovědích se opakoují dokola omílané zásady a tazatelka mimo napadání diskutujících stále nedokázala upřesnit kde v rozvaděči je chránič připojen a jaké jsou jeho jmenovité hodnoty. Úředníci chtějí po mě vždy taky kompletní informace a nespokojí se jenom s útržky. Pokud máme posoudit vhodnost nějakého řešení, potřebujeme znát podrobnosti, nejlépe přiložit schéma rozvaděče a elektroinstala ce a na něm vyznačit onen "vadný" proudový chránič. A souhlas s panem Hasalou, že to asi nebude vada chrániče a zrovinka v pátek večer hledat závadu v elektroinstala ci není ten nejlepší čas.

Když to porovnáme s elektroinstala cemi 90% paneláků, kde proudové chrániče neexistují, vyřadit na pár dní z provozu proudový chránič v relativně nové elektroinstala ci sice neladí s ČSN, zase nebude takový malér. Jen mi tam nesedí to udání, komu a co konkrétně ten soused udal. Třeba si myslel že po odstranění proudového chrániče dojde k černému odběru? Paní nás žádá o rady a informace a přitom píše že má "na háku" minimálně jednoho z nás. Doufám že onen kolega (pokud jsem to já, tak si nevzpomínám že bych v posledních dnech jednal v nějaké kanceláři s paní jménem Jiřina) aspoň tady o ní něco napíše.

Dovolím si i ještě maličko polemizovat s kolegou Horským, a sice že v rámci dodržení ČSN si jako laik a investor mohu jistým způsobem rozhodovat o riziku (pochopitelně po pečlivém prostudování oněch norem nebo konzultaci s odborníkem),  a sice zvolit vyšší kvalitu i kvantitu bezpečnostních opatření, než jaké předepisuje norma.

Nepředpokládám, že proudový chránič 0,03A je zapojen jako centrální, protože tohle by rozumný projektant nenavrhl. Tohle se snad dělá jedině v případě kritického nedostatku finančních prostředků na elektroinstala ci, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Zřejmě jde jen o tu koupelnu.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jednoduchá zadání mívají často komplikovaná řešení. Jednoduchá se zdají být jen proto, že komplikace si žádný zadavatel nechce připustit. Řečeno česky: vyřeš to jednoduše norma nenorma, hlavně ať je to skoro zadarmo.
Jaroslav Hasala
OSVČ
*
Offline Offline


Znojmo (JM)


WWW
« Odpověď #17 kdy: 21.01.2007, 21:49 »

Zejména na JM je centrální proudový chránič 0,03A u bytů, ale i u RD běžně používán. Z provozních důvodů to jistě není nejšťastnější řešení, protože při nějaké poruše je všechno bez proudu. Asi to takhle nějak bude, předpokládám, že by tazatelka nedělala z celé věci takový problém jen kvůli tomu, že jí nejde zásuvka v koupelně Úsměv
Co se týká projektu, nebyl bych si tak jistý, že vůbec nějaký existuje.
Dost možná je také chránič umístěn před elektroměrem, i toto se stále dělá (i když k tomu většinou není žádný zvláštní důvod),  což by vysvětlovalo pro tazatelku nežádoucí zájem souseda. Muselo by totiž dojít k zásahu do neměřené (zaplombované) části elektroměrovéh o rozvaděče. Podobné zásahy se mohou dělat jen se souhlasem rozvodných závodů. Pokud by došlo k nějakému zásahu pouze v podružné rozvodnici (v bytu),  za elektroměrem, byl by to skutečně hlavně problém tazatelky, do kterému sousedovi v podstatě nic není. Leda by snad pociťoval obecné ohrožení Úsměv
Pokud došlo k nějakému zásahu v elektroměrovém rozvaděči, na neměřené části, mohl ho všímavý soused považovat za neoprávněný a jako uvědomělý občan toto ohlásit příslušným rozvodným závodům Úsměv
Ať už je situace jakákoliv, doufám, že se tazatelka ještě znovu ozve a objasní nám, k čemu vlastně došlo.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

elektromontážn í firma, revizní technik E2/A
specializace : domovní a bytové instalace, průmyslové instalace, hromosvody.
tel. : 603 355 919
email : jarda@hasala.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.052 sekund, 21 dotazů.