Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Mohu vyměnit světlo zákazníkovi při montáži kuchyně když nejsem elektrikář?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Mohu vyměnit světlo zákazníkovi při montáži kuchyně když nejsem elektrikář?  (Přečteno 9406 krát)
Petr mencl
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 23.11.2018, 18:53 »



Jsem truhlář a při montážích kuchyní nebo nábytku se mě zákazníci často ptají jestli by jsem jim nebyl ochoten vyměnit lustr, nebo namontoval nové světlo.
Jde o práci kde je vše připraveno a žádné tahání nových kabelů není potřeba, prostě jen navrtat a zapojit.
Zajímalo by mě jestli by to bylo v pořádku a neporušil by jsem tím nějaký zákon když nejsem elektrikář.
U nového světla je vždy návod, podle kterého by to zapojil i úplný amatér Úsměv
Zajímalo by mě tedy prosím jestli mohu takto zákazníkům vyhovět a pomoci se zapojením nebo raději odmítnout.
Doma si světlo zapojím bez problémů, s elektřinou nějaké zkušenosti mám.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 23.11.2018, 21:30 »



U nového světla je vždy návod, podle kterého by to zapojil i úplný amatér Úsměv

Je-li v návodu uvedeno, že svítidlo smí zapojovat amatér, pak není problém...



Doma si světlo zapojím bez problémů, s elektřinou nějaké zkušenosti mám.
Doma si ptačí budku či krmítko nebo pergolu postavím bez problémů, se dřevem nějaké zkušenosti mám, ale nějak bych se nehrnul do stavby komplet kuchyně nebo krovu na kšeft, protože ač na první pohled jednoduchá práce, vyžaduje to jistý fortel a odbornost, kterou bych zákazníkovi nebyl schopen zodpovědně zaručit a až by mu spadla střecha nebo skříňka na hlavu, jistě by se na mě hojil...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Červený
Žij a nechej žít
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #2 kdy: 23.11.2018, 21:48 »

Podívejte se na to i z legislativní stránky. Pokud by se někdy nedej bože stal nějaký problém, ať úraz či škoda, kde by příčinou bylo Vámi montované světlo, tak na to pravděpodobně dojedete, pokud na tuto činnost nemáte patřičné oprávnění.
Dokonce ani pojišťovna nebude plnit, pakliže máte odpovědnostní pojistku, protože jste dělal něco, co jste neměl.
Pokud vám zákazník nabídne za montáž světla takovou sumu, která zabezpečí vaši rodinu po dobu výkonu případného trestu odnětí svobody a ještě vám z toho zbude na náhradu škody, tak do toho jděte *ironie*
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Slušnost je kouzelný nástroj, který otevřel mnohem více dveří než jakýkoliv doposud vynalezený klíč.
www.elektrikab rno.cz
info@elektrikabrno.cz
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 24.11.2018, 00:31 »

Na první pohled zdánlivě jednoduchá věc jako výměna světla nebo zásuvky.

Elektrotechnik a je zrádná v tom, že vše souvisí se vším. Nepatrné nuance a souvislosti, vás mohou dostat do nemalého problému. Navíc se někomu může něco stát.

Snadno lze zapálit kuchyň nevhodným světlem nebo špatným kontaktem. Lustr může probíjet...

Najděte si k sobě elektrikáře s kterým si můžete profesně vypomáhat na zakázkách.  Mrknutí
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Zdenek+
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 24.11.2018, 05:53 »

Je-li v návodu uvedeno, že svítidlo smí zapojovat amatér, pak není problém...

Neni to spise naopak? Tedy ze v navodu by muselo byt uvedno, ze svetlo smi zapojit pouze elektrikar?

Anebo se uz vracime do minuleho rezimu, kdy platilo, ze co neni dovoleno, je zakazano? :-))
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 24.11.2018, 06:48 »

Neni to spise naopak? Tedy ze v navodu by muselo byt uvedno, ze svetlo smi zapojit pouze elektrikar?

Anebo se uz vracime do minuleho rezimu, kdy platilo, ze co neni dovoleno, je zakazano? :-))

U spotřebičů se šňůrou s vidlicí, si připojí zákazník sám.
Vyjma doporučeného PCH nebo jiné ochranný v rozvodnici.

Tam kde se připojuje na svorky, se požaduje připojení elektrikáře.

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 24.11.2018, 10:31 »

Neni to spise naopak? Tedy ze v navodu by muselo byt uvedno, ze svetlo smi zapojit pouze elektrikar?

Anebo se uz vracime do minuleho rezimu, kdy platilo, ze co neni dovoleno, je zakazano? :-))
Tak mi ukažte návod renomovaného výrobce, kde toto není uvedeno v případě zařízení se svorkovnicí.
A doufám, že se neřadíte k ubožáčkům, co se 30 let po revoluci vymlouvají na 40 let jedné strany.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 24.11.2018, 11:12 »

Ono nestačí jenom něco někde připojit.
Na závěr každý svědomitý montér provede vyzkoušení, které předpokládá
určité vybavení a znalosti.
Takový přerušený PE se jenom očima nepozná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #8 kdy: 24.11.2018, 11:41 »

Domluvit se někde u piva, že někomu něco zapojím, protože jsme kamarádi, je z jistého pohledu menší problém, než když v rámci jedné činnosti, na kterou máte ŽL nebo to máte podobně ošetřené, budete provádět i jinou činnost, kterou nemáte zapsanou v ŽL, na kterou nemáte oprávnění, protože je to živnost vázaná na prokázání nějaké odbornosti.
A "živnostenský zákon" vás může tvrdě dostihnout i když to "nikomu neublíží"
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 24.11.2018, 11:57 »

...a nespoléhejte na to, že majitel při nějakém průšvihu řekne,
že neví, kdo mu to připojoval, nebo, že si to udělal  sám.

 Úsměv

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 24.11.2018, 12:17 »

...teda pokud mu to neuděláte jako položku na faktuře.

 Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #11 kdy: 24.11.2018, 13:22 »

...teda pokud mu to neuděláte jako položku na faktuře.

 Úsměv
To ani nemusí. Mým rodičům zateplovali dům. Světla a vypínače prodloužili reproduktorovo u dvoulinkou. Přesně stejný případ.
Neoprávněnou činnosti na vyhrazeném technickém zařízení jsem dostal do rukou takový trumf, že při troše snahy s naším právníkem by mohlo stát zateplení třeba i o polovinu méně.

Nebudu dávat výčet legislativních důvodů proč to nedělat abych třeba na který nezapomněl. Možná postačí jedna rada.

Pokud víte, že si na vás jeho právník nic nevezme, pak mu to udělejte. Máte takovou jistotu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Javorsky
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 24.11.2018, 13:56 »

Nenechte se zneuzivat. Jak se zde uvadi, montaz svitidla neni naplni truhlarskych cinnosti.
Neco jineho ale muze byt montaz svitidla laikem ktery postupuje v domacnosti v souladu s navodem vyrobce svitidla, a navodem k obsluze elektricke instalace.
Tam bych si jiz s ohledem na vsechny souvislosti nebyl tak jisty s nutnosti opravneni.
Jinymi slovy, vysvetlete mu, ze pokud zna sva prava, at si svitidlo klidne osadi sám. :-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vladimír Štemberg
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 24.11.2018, 21:06 »

Pokud by vás zákazník požádal, abyste mu zapojil plyn nebo výtah, udělal byste to? A přitom je to stejná situace - elektrická zařízení, plyn i zdvihací zařízení jsou vyhrazená technická zařízení, na nichž smí pracovat jen osoba s příslušným oprávněním.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek+
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 26.11.2018, 01:00 »

Truhlar vymenu lustru ani nemuze fakturovat, to by bylo vedle dalsich aspektu i nedovolene podnikani z pozice ZU a z pozice FU pak nedanove naklady, pokud by je uplatnil.

 Ale zase bych z toho vědu nedělal... tedy pokud se bavime o zapojeni svetla v truhlarem dodane lince. Ale tak dotaz nestal. On se pta jestli by jsem jim nebyl ochoten vyměnit lustr, nebo namontoval nové světlo. 

Ale proc by mel truhlar zapojovat lustr, ktery ani nedodal, to nechapu! At si na to rozsiri zivnost, vzdyt jakymsi kurzem to zvladne za par mesicu, pry je to dnes jako autoskola ;-)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Ivan Taraba
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 26.11.2018, 01:15 »

Zajímalo by mě jestli by to bylo v pořádku a neporušil by jsem tím nějaký zákon když nejsem elektrikář.
V pořádku to nebylo, jinou odpověď asi nelze čekat. Z lidského pohledu bych neviděl nic špatného, pokud jen v rámci dobrých vztahů nějaké babce správně připojíte lustr, ale předpis je předpis a předpisy všichni dodržujeme (například za volatnem, tam jde taky o životy).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Marian Hanzalík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 27.11.2018, 19:11 »

Podívejte se na to i z legislativní stránky. Pokud by se někdy nedej bože stal nějaký problém, ať úraz či škoda, kde by příčinou bylo Vámi montované světlo, tak na to pravděpodobně dojedete, pokud na tuto činnost nemáte patřičné oprávnění.

Je to ešte horšie. Stačí aby sa stal nejaký úraz, ktorý s Vami montovaným svetlom nemá nič spoločné, ale zákazník bude tvrdiť že ste to sposobil Vy.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Bocek
*
Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.11.2018, 22:45 »


Ale proc by mel truhlar zapojovat lustr, ktery ani nedodal, to nechapu! At si na to rozsiri zivnost, vzdyt jakymsi kurzem to zvladne za par mesicu, pry je to dnes jako autoskola ;-)

To víte, nebo si to jen myslíte?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

specializace: průmyslová instalace, kontrola strojů
                   revize elektrického zařízení E1B
telefon:        777 273 732
email:           jan.bocek@safeb.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Aktuální slova (1)

Aktuální slova KUTIL (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.069 sekund, 23 dotazů.