Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jakou elektrikářskou izolační pásku byste doporučili?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jakou elektrikářskou izolační pásku byste doporučili?  (Přečteno 11390 krát)
Igor Molák
« kdy: 07.09.2018, 12:53 »

Mám špatnou zkušenost s izolačními páskami. Zkoušel jsem různé značky (snad i 3M),  ale výsledek byl podobný: po několika letech po aplikaci pásky lepidlo buďto vyschne, takže páska prakticky odpadne nebo se nějak rozblemcá takže při manipulaci se zaizolovanými vodiči se posune či sleze a vše čeho se dotkne učiní lepkavým. Ani textilní pásky nejsou co bývaly. Samozřejmě se snažím použití izolačních pásek vyhnout, případně použít smršťovací bužírky, ale někdy je izolační páska nejlepší řešení (zejména u "slaboproudu").

U starších izolačních pásek se to nestávalo, některé perfektně drží dodnes. Asi se změnil výrobce či technologie výroby a já nevím, jakou pásku dnes koupit, aby vydržela. Když jsou nové, vypadají všechny OK. Jakou izolační pásku používáte a doporučili byste ji? Nebo používáte vulkanizační pásky?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 07.09.2018, 18:20 »

3M
Základní řada Temflex na provizorku a pod dostatečná.
Řada 33+ a její zesílená varianta je současným  etalonem.
Pásky VM a 2228 jsou pro úplné profíky.

Nicméně obecně u výrobců šla akurátní lepivost dolů, předpokládám zásah nějakého zelenozmetka.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 07.09.2018, 19:52 »

S tou lepivostí je to opravdu horší, než bývalo. Jeden čas, asi když se měnila lepidla, nebo to byla možná vadná série, Temflex 1500 se po expozici mrazu v autě změnil na komfetu. Pak se to výrazně zlepšilo, ale u této základní řady je prostě znát, že je určena spíše pro indoor použití, či užití v rozvaděčích. Na tyto účely plně dostačující a dlouhodobě spolehlivá.
Řada 33+ naprostý souhlas, v podstatě pokud je člověk technik a ne šílený izolatér, vystačí si s touto páskou a netřeba jít níže, zvláště když uvážím dostupnost smršťovaček na větší opravy.
S VM zkušenost nemám, "primární" 2228 je úspěšně užívána dlouhodobě, je odzkoušeno, že při správné aplikaci vydržely svorky se spoji jí obalené 20 let na povětrnosti ve stavu jako při montáži.
Překvapila před pár lety v krabici s hybridou přibalená izolačka cotran 833, sice tam měla fungovat jen jako pomůcka k montáži, ale zaujala funkčností v mrazu a lepivostí i na mírně orosený povrch. Ale toho výrobce nikdo z obchoďáků nezná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 07.09.2018, 23:28 »

VM vřele doporučuji vyzkoušet.
Nicméně katastrofou jsou dnes pásky textilní asfaltové.
Namísto alespoň dřívější průměrné kotáže se jedná v zásadě o fáč s minimální lepivou vrstvou.
Stále dobrá na rány (starší kolegové budou vědět) ale jinak nepoužitelná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 07.09.2018, 23:33 »

Ja jsem spokojenej z Temflex TM 1500. Ale pouzivam ji na provizorni zaizolovani, zafixovani atp.Vim ze funguje i v mrazu, staci na chvilku do kapsy a rukou zahrat a funguje.

Ted jsem delal nejaky spojky a koncovky na vn od Raychemu a pi.oval jsem na tu izolacku co je v pribalu, moc se ji lepit nechtelo. A to bylo v suchu a teple. I kdyz u tech vn koncovek a spojek je izolacka  vzdycky potreba kdyz ma clovek ruce od mazaci vazeliny, takze mozna to bylo tim. Úsměv
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 08.09.2018, 11:14 »

VM rád otestuji, mám pár nápadů na uplatnění v poměrně drsných podmínkách.
O "asfaltových" jsem ztratil iluze. Ta průsvisnost je dobrá maximálně k tomu, že pod tím rána  dýchá, ale když to porovnám s možná 40 let starou, co se válí v brašně po tátovi a pořád funguje a je prakticky neprůsvitná, nechce se mi tu novou ani kupovat.
Naposledy jsem ji po aplikaci musel přemotat Temflexem, aby držela. Byla prodávána pod značkou českého výrobce. Co se ran týče, říká se, že účinnost původních modelů byla v "jedovatosti",  která zabránila infekci  Smích .

V Raychemách jsou někdy ty malé náviny široké pásky, ta je dobrá, no a pak ta úzká, ta není opravdu nic moc...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 08.09.2018, 11:46 »

Pásky z PVC stojí za .....!
Po půl roce na jeřábu sleze lepidlo, odmotá se...Zkrátka hnus fialový.
Jsou dobré tak na zajištění kabelu při protahování.
Dobré byly PE pásky, ale už je nějak nemohu sehnat ve velkoobchodě.
Obchodníci se vymlovají, že jsou drahé a každý kupuje jen to nejlevnější.  zle
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 08.09.2018, 12:11 »

Zdeňku nějaký konkrétní tip na PE pasku?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 08.09.2018, 14:08 »

A tuhle znáte?
Říkalo se jí igelitka.
Žádné lepidlo, při ovíjení s citem utahovat, konec zapálit zapalovačem a rychle přitisknout.
Svařilo se to, bylo to „na furt“,  skoro netvrdla a když ji bylo potřeba sundat,
stačilo rozříznout horní vrstvu a odmotat.
Čistá práce.
Tyhle za několik desetiletí trochu změnily barvu, ale fungují stále.

Tip to není, spíše vzpomínka starého zbrojnoše.

 Úsměv


* Igelitka.JPG (232.17 KB, 850x607 - prohlédnuto 472 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 08.09.2018, 15:47 »

Ještě dnes mají specifické využití, protože se nenašlo nic lepšího.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #10 kdy: 08.09.2018, 20:26 »

Milan Hudec:
To bych potřeboval opravdu dobrý typ...
Co jsem kupoval před 20 lety už nejsou a typ si nepamatuji...
Když rozdělám krabici co jsem dělal před lety,  tak izolačka drží a lepidlo není rozblemcané.
U těch PVC, co jsou teď, tak stačí 30°C a lepidlo teče...Na jeřábu bývá kolem 50°C v létě, v zimě zase -25°C, to zase nedrží...
Nejsem si jist, ale asi tam bylo PVC-PE.
Možná, že někde v papírech ještě najdu, co to bylo za pásku, ale bude to poněkud trvat.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 09.09.2018, 13:23 »

Celkem dobrá páska je i "samovulkanizač ní" gumová.....nel ze ale všude použít.
Má IZO schopnost 4kV!!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Zdenek Hejčl
OSVČ - živnostník
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 09.09.2018, 18:15 »

Samovulkanizač ní... hmmm, taky už to není co bývalo...
Dříve ji stačilo malinko natáhnout přitlačit a držela! A teď se musí pořádně natáhnout, aby držela a v omezeném prostoru, to je pěkně na houby.
Nějak se nám ty materiály zhoršují.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Elektromontér EZ-M, O-E2/A. Východní Čechy
Výroba, montáž a servis vah. EU
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 09.09.2018, 21:48 »

Po revoluci jsem kupoval u jedné firmy Adenax-Pirelli, ty byly z tehdejšího pohledu výborné. Firma se pak tak nějak ztratila neznámo kam.

Později jsem používal nějaké německé, ale nevzpomenu si na označení.

 Dnes obvykle 3M (Scotch) Temflex 1300 -  Made in Taiwan  (1500 jsem nikde u dodavatelů neviděl, tak nevím jestli to není překlep) a na nenáročné použití třeba Anticor-Electrix.

 


 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #14 kdy: 10.09.2018, 08:11 »

Citace
Samovulkanizač ní... hmmm, taky už to není co bývalo...

Většinou jsou dobré, ale jsou dražší ve skaldech leží a za 2 roky jsou nepoužitelné, protože nelepí (nevulkanizují)...Životnost je u těchto pásek velmi důležitá!
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 10.09.2018, 11:02 »

...1500 jsem nikde u dodavatelů neviděl, tak nevím jestli to není překlep) a na nenáročné použití třeba Anticor-Electrix.
Sonepar, Kamat, Elkov ji mají běžně skladem
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
Pavel Dolejš 33
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 10.09.2018, 19:26 »

Za mě ANTICOR ... Samovulkanizač ní mi funguje 3 roky (používám jí občas, zkoušel jsem CN pomstu EMOS a tragédie, ostatně jako vše od nich...) ,  izolepy 211 v brašně spokojenost (nelepí boky jak u šméček, mráz jim nevadí, teplo také ne, dá se teda říct poctivá páska... používám 8 let),  jsou určitě lepší než nejistě vypadající a nejistě balené obyč 3M z CN za mnohem vyšší cenu. Textilní lepí perfektně, berou je i autoelektrikář i a navíc dělají i protikorozní pásky...
Jen záleží na velkoobchodu, jestli jej prodává pří dnešním zaplavení trhu vším možným... Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 10.09.2018, 21:23 »

TESA 53948.
tesaflex® 53948 je vyrobena ze speciálně navrženého samozhášecího PVC s dobrou pružností a lepivostí pro nízkoteplotní aplikace.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Co je to rovnocenná izolace?
 Co děláte se spotřebičem,který nemá štítek a s přechodovým odporem 2,5 Ohm?
 Kdo vyrábí keramické korálky k topným tělesům?
 Proč dochází k průrazu při napěťové zkoušce rozváděče?
 Proč je tak velký svod u topných těles?
 Platí třída izolace pro všechny části elektromotoru?
 Nechali byste kvůli špatné izolaci hned sundat sádrokarton?
 V jaké ČSN a jak je definována doplňková izolace?
 Jaké jsou min. izolační vzdálenosti na DPS mezi fázemi a nulou?
 Používáte často hlídače izolačního stavu?
 K čemu se dnes používá textilní izolační páska?
 Podle které ČSN je nutné použití dielektrických koberců před rozváděči nn?
 Připojuje se na gumový koberec pospojování?
 Může se dotýkat vodič s jednoduchou izolací kostry?
 Čím jsou kabely omotány a k čemu toto omotání služilo?
 Je vám jasný pojem dvojitá izolace?
 Má barvivo přidávané do hmoty izolace vodičů vliv na izolační pevnost?
 Jak je stanovena normalizovaná jmenovitá doba trvání zkratu pro výpočty?
 Jaké jsou požadavky na základní izolaci živých částí?
 Jak správně zapojit svítidlo s dvojitou izolací s ohledem na splnění EMC normy?
 Jak se měří izolace v rozvaděčích?
 Není troufalost výrobce označit tento USB napáječ označením dvojitá izolace?
 Za jakých podmínek se dělá revizní zkouška výrobku 4kV na průraz?
 Existuje nějaké efektivní řešení na ochranu a regeneraci izolace kabelu?
 Čím nouzově izolovat kovovou skříň rozvaděče?
 Izolační materiál pro nízkonapěťové stroje
 Existuje přenosná (=lehká) izolační podložka pod nohy pro napětí alespoň 10kV ?
 Je možno u sporáku použít kovovové knoflíky na přepínačích?
 Jaká vidíte pozitiva/negativa v připojování měřidel propíchnutím izolace?
 Který spotřebič při revizi nelze uložit izolovaně?
 Jaké jsou zásady pro používání vodičů se silikonovou izolací v rozvaděčích?
 Je bežné, že sa pri pokládke kábla vysunú medené žily z izolácie?
 Opravné teplem smrštitelné pásky
 #EH: Zkoušení jakosti isolace (1905)
 Jaký druh izolace "nechutná" myším?
 Dáte tip na využití dielektrického maziva v elektroinstalacích?
 Jaké značky izolačních pásek používáš ty?
 Ake su izolacne medzery a prierazné napätia na PCB?
 Má cihla dvojnásobně horší elektroizolační vlastnosti než vzduch ?
 Je šedý (grafitový) polystyrén z pohledu LPS chápán jako izolant?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (3)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.085 sekund, 24 dotazů.