Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Jak zamezit elektrickým výbojům od určitých spotřebičů?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jak zamezit elektrickým výbojům od určitých spotřebičů?  (Přečteno 9661 krát)
Radek Kroutil
*
Offline Offline



OSVČ, Štěchovice Praha-západ


WWW
« kdy: 16.03.2018, 09:49 »

Potřeboval bych radu, jak zamezit bolestivým dotykům od dvou spotřebičů. Revize spotřebičů mě neživí, proto bych rád radu od zkušených kolegů.
Požádal mě známý o proměření přístrojů v laboratoři, že si dvě pracovnice stěžují, že dostávají rány od krytů dvou spotřebičů. Třetí pracovnici to , ,nekope,,
Dlažba, přístroje na gumových , ,špuntech,,  a na dřevěném pultu. Oblečení bavlna, zdravotnické boty s gumovou podrážkou. Přístroje tř.I a elektricky v naprostém pořádku (Revex 51). Jedná se o přístroje kde se míchá, čistí a ředí ejakulát od býků a přečerpává jinam.
Myslel jsem na statickou elektřinu, ale od jiných uzemněných předmětů a jiných přístrojů to prý nikdy , ,nekoupili,,
Máte někdo nějakou zkušenost se zjištěním a odstraněním podobného stavu?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Rev.tech. E2/A, elektroinstala ce, hromosvody, práce pomocí horolezecké techniky, pravidelné kontroly Přenosných hasících přístrojů dle MV ČR č.246/2001Sb.
tel: 603234575
Email: elkr@elkr.cz
www.elkr.cz
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #1 kdy: 16.03.2018, 11:48 »

Myslím, že statická elektřina je správná stopa.
Do doby nalezení systémového řešení jim poraďte, že od bolestivých dotyků odpomáhá krátký dotek dotyčného přístroje kovovým předmětem drženým v ruce (nůžky, pinzeta...).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 16.03.2018, 12:11 »

Potřeboval bych radu, jak zamezit bolestivým dotykům od dvou spotřebičů. Revize spotřebičů mě neživí, proto bych rád radu od zkušených kolegů.
Požádal mě známý o proměření přístrojů v laboratoři, že si dvě pracovnice stěžují, že dostávají rány od krytů dvou spotřebičů. Třetí pracovnici to , ,nekope,,
Dlažba, přístroje na gumových , ,špuntech,,  a na dřevěném pultu. Oblečení bavlna, zdravotnické boty s gumovou podrážkou. Přístroje tř.I a elektricky v naprostém pořádku (Revex 51). Jedná se o přístroje kde se míchá, čistí a ředí ejakulát od býků a přečerpává jinam.
Myslel jsem na statickou elektřinu, ale od jiných uzemněných předmětů a jiných přístrojů to prý nikdy , ,nekoupili,,
Máte někdo nějakou zkušenost se zjištěním a odstraněním podobného stavu?
Ejakulát funguje coby houba/pohlcovač vlhka.
Na rozdíl od domácností ho tam bude o trochu větší množství (tímto se nechci dotknout výkonů samců homo) takže zvlhčit vzduch.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #3 kdy: 16.03.2018, 12:48 »

Je pravděpodobné že důvod byl naznačen
Dělal jsem jistou dobu na telefonní ústředně. "Tlouklo" mě to také, patřil jsem k citlivějším jedinců, ale nebylo to vždy, jen v zimě, kdy byl problém udržet správnou vlhkost vzduchu, a ještě se to měnilo podle oblečení, tak do detailu jsem to nezmapoval, ale vypadalo to, že i jisté provedení ponožek nebo spodního prádla to také výrazně ovlivnilo...  Mrknutí

Tak držím palce v pátrání
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #4 kdy: 16.03.2018, 13:11 »

Ano taktéž bych se zaměřil na osobní kontrolu prádla.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Kubík
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 16.03.2018, 13:16 »

Pokud to jsou předměty třídy I a jsou v pořádku,tak si s řešením užijete.
(vlastní zkušenost).
Ono to může být jinou vodivostí podlahy u té míchačky.
Jestli je tam všude stejná keramická dlažba a stejná normální vlhkost,
tak je to zajímavé.
Laborantkám bych doporučil zakoupit antistatickou obuv a změnit oblečení.

Já to většinou řešil tak, že když někdo přišel, tak jsem mu poradil,
aby si - než na to mákne, škrtnul prstem o zeď.

Možná by šlo také vyzkoušet doplňující ochr. pospojování
jako v lékařských prostorech.

Bylo by dobré zjistit, jestli ta část, co na ni sahají je opravdu spojená
s PEN a nemůže se nějak nabíjet a potom vybíjet přes laborantku.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #6 kdy: 16.03.2018, 13:43 »

Řekl bych, že prádlo je správný směr hledání.

Pamatuji z 80. let problém jedné elektromechani čky - osazovačky DPS. Ta pravidelně ničila součástky CMOS. Nosila pod oblečením silonové punčocháče, protože ji údajně bylo stále zima, pak je maskovala ponožkami nebo podkolenkami.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Jan Pawlus
Neverifikovaný uživatel @5
*****
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 18.03.2018, 06:35 »

ESD boty a ESD trička. My to v práci musíme nosit abychom neničili součástky a opravdu to pomáhá...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Radek Luža
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 19.03.2018, 10:26 »

Taková plastová kolečková židle dokáže taktéž v kombinaci z určitým oblečením vyprodukovat slušnou statickou elektřinu.

Řeším podobný problém, kdy nám v práci podlahy výrobních hal natřely oleji-vzdorným nátěrem (něco na bázi pryskyřice) a jakmile se dotknu VZV tak dostanu pecku, protože všechny tyto VZV mají kola ze světlé gumy a uzemňovací řetázek tuto statiku neodevzdá přes nevodivý nátěr do země.

Prozatím to řeším vybíjením statiky obyčejnou doutnavkovou zkoušečkou ale vypadám za vola co se bojí eletriky
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

kyby sis někdy nevěděl rady s opravou stroje tak vyzkoušej toto "vezmi si sebou krucifix, otevři rozvaděč a spusť : ó zkurvená závado opusť tento stroj a odejdi pryč z této firmy" :-D
Martin sediiik
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 20.03.2018, 09:41 »

Prozatím to řeším vybíjením statiky obyčejnou doutnavkovou zkoušečkou ale vypadám za vola co se bojí eletriky

Za vola v inseminační stanici rozhodně nikdo nebude  Škleb

Já mám v práci podobný problém, sotva se dotknu kliky u dveří, zajiskří to, zabolí a kolegové si myslí, že jsem přecitlivělý  Hněv    Mám-li v ruce klíče (což mám skoro vždycky),  pomocí nich se dotykem vybiju a je to v pohodě...
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 21.03.2018, 09:27 »

Příčiny mohou být obecně dvě:

1) Dobře uzemněná konstrukce zařízení + izolovaný člověk se staticky dobře nabitým oblečením. Typicky stojí na zátěžovém koberci nebo linu, bunda s umělými vlákny.
To řeším například u výtahu v provozní budově tak, že se nejdřív dotknu omítky, abych se pomalu vybil, až pak na tlačítko přivolání výtahu. Jinak se ten výtah dost nepříjemně brání přivolání.

2) Izolované zařízení, staticky nabité + dobře uzemněný člověk.
Tady je to složitější, pokud má zařízení zůstat izolováno. To řešení s doutnavkou se mi líbí, konečně má ta věc rozumné využití.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #11 kdy: 21.03.2018, 11:38 »

A hlavní příčina statické elektřiny..... hodně suchý vzduch!! Škleb Škleb
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Václav Třetí
*
Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 22.03.2018, 13:07 »

Nejen umělé tkaniny, ale také pravá vlna a vlasy způsobují nabití člověka statickou elektřinou.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Václav 3

Stejně jako u kol. Jiřího Schwarze jsou příspěvky psané kurzivou myšleny ironicky.

Řidič tvrdej život má... ,  stejně tak vesnickej elektrikář
Pavel Ignácek
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.01.2023, 22:27 »

Preji krasny vecer, uz jsem zde tuto situaci resil, ale bez vysledku. Proto se pokusim o radu pozadat znovu.
Pronajal jsem si v prosici mistnost, kde provozuji marketingovou agenturu.
Po pripojeni meho laptopu a chvili chozeni po mistnosti jsem se dotknul klavesnice, ktera me kopla a pocitac umrel.
Objednal jsem si druhy pocitac. Stalo se uplne to same.
Kolega elektrikar vse prosel, ale vse bylo zapojeno spravne. Abychom vse otestovali udelal snuru primo z jistice, abychom zjistili, zda neni nekde bludny proud. Dva tydny jsem myslel, ze na jednom potencionalu, tedy vyvedene zasuvce ven u jistice, jiz vse funguje. Ale dnes jsem si nasadí v kancelari tenc boty nez ty, ve ktech jsem pracoval tu dobu, kdy bylo vse ok, a problem se objevil znovu. Jsem ve ztrate 3 pocitace, zakaznici cekaji na sluzby, ktere nejsem schopen dodat a ja uz nevim, jak dale. na zemi je dlazba. V cele mistnosti citim, jak se mi na nekterych mistech jezi vice chlupy, hlavne u jistice. Pomuzete mi prosim? Kde hledat? Nikde jinde se mi toto nedeje Smutek
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #14 kdy: 04.01.2023, 00:05 »

Různé možnosti řešení:

1. Dlažbu nahradit antistatickou podlahou a současně nosit i antistatické pantofle.
2. Poohlédnout se po opravdu kvalitní značce NB, která nebude mít s ESD výboji problém.
3. Zvlhčovat vzduch a používat ionizátor vzduchu (používá se v provozech s výrobou elektroniky, u vás by možná stačilo něco jako Triton X6).

Osobně bych ve vašem případě zkombinoval 2. a 3. možnost. 1. možnost je trochu přestřelená  Úsměv.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #15 kdy: 04.01.2023, 07:52 »

Pro začátek zkuste změnu oblečení (viz starší příspěvky) Sám jsem s tím v kanceláři bojoval. Stačilo se párkrát otočit na židli a přeskok mezi prstem a některými věcmi, byl dokonce slyšitelný.  Několikrát se mi stalo, že po dotyku s NTB došlo k jeho restartu, naštěstí nikdy k jeho zničení. Jen to bylo silně nepříjemné a k NTB rizikové.

Jinak ta antistatická podlaha je podle mne taková jistota, kterou lze realizovat prakticky během 1-2 dní, dle velikosti kanceláře.

Ale i uvažovaný směr se zvlhčováním vzduchu a ionizátorem vzduchu, lze na začátku zkusit a mělo by se to znatelně zlepšit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 04.01.2023, 07:56 »

Antistatický náramek a uzemnit třeba k topení, nebo si nechat vyvést vodič E.
Nebo pořídit lepší laptop. Třeba ten, co má hliníkový case.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Jakeš
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline




« Odpověď #17 kdy: 04.01.2023, 08:57 »

S tím náramkem je člověk jak pes přivázaný u boudy, osobně ho naprosto nesnáším  Smích.

PS: Na suché dlažbě může vznikat elektrostatika opravdu silná.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.06 sekund, 22 dotazů.