Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  VEŘEJNÁ ZÓNA
| |-+  Témata ještě nezařazená do příslušných rubrik
| | |-+  Proč musí mít jistič pro hlavní jistič před elektroměrem označení CZ?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Proč musí mít jistič pro hlavní jistič před elektroměrem označení CZ?  (Přečteno 9708 krát)
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« kdy: 24.10.2017, 21:55 »


Provádím rekonstrukci a bude se měnit i elektroměrový rozvaděč.
Starý v dřevěné kastli už nevyhovuje a bude vyměněn za plastový na stejném místě.
Mám domluveného elektrikáře, který mi to zapojí, jen si zazdím novou kastli a natáhnu kabely.
Nicméně mě upozornil na označení hlavního jističe.
Aktuálně mám typ B 25A, ten zůstane stejný.
Ale zmínil se mi, že od nového roku ČEZ vyžaduje aby hlavní jistič měl označení CZ ať si to zkontroluji.
Že už měl pár případů, kdy ČEZ odmítl připojit elektroměr (zaplombování) a musel se vyměnit hlavní jistič. Zkontroloval jsem aktuální jistič a žádné označení CZ jsem na něm nenašel. Nevím ani co tím mohl myslet a jestli náhodou nemyslel označení certifikace CE. Jistič je značky Hager typ: B na 25A, 3f. Bohužel je teďka elektrikář mimo a chtěl bych mít všechno připravené ať se to s ČEZem zbytečně neprodlužuje kvůli tomu, že nemám jistič podle jejich představ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 24.10.2017, 22:54 »

Jak moc mimo?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Fuk Tomáš
*
Offline Offline




« Odpověď #2 kdy: 24.10.2017, 23:38 »

Jak moc mimo?
Dost.
Ale zmínil se mi, že od nového roku ČEZ vyžaduje aby hlavní jistič měl označení CZ ať si to zkontroluji.
Týká se to jističů SCHRACK řady BM018 - viz sdělení ČEZ.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Když vím, rád poradím: fyzika, elektronika, IT, ale i obchod a právo. Když nevím, ptám se anebo držím ústa.

Jen ten, kdo něčemu stoprocentně rozumí, to dokáže vysvětlit tak, aby tomu nikdo jiný nerozuměl. (Murphy)
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 25.10.2017, 07:58 »

Už vidím, u výrobce SCHRACK vyhovuje typ s označením CZ na konci. Trochu zavádějící informace od elektrikáře, ale alespoň mám už jasno. Takže můj aktuální HAGER vyhovuje.
Mockrát děkuji.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #4 kdy: 25.10.2017, 08:09 »

Záleží na tom, jaký přesně typ jističe Hager máte.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 25.10.2017, 08:16 »

Vzhledem k popisu od ČEZu jsem si jisty, že vyhovuje. Vypadá to na starší typ co jsem se pokusil najít na netu (bez políček pro popisky). Na 99% je to tento: Hager jistič
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 25.10.2017, 08:20 »

6 nebo 10kA?
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 25.10.2017, 08:29 »

Jak píšu v hlavním dotazu. Hager B 25A, 3f.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #8 kdy: 25.10.2017, 08:42 »

Píšete toho málo.
Jak píšu já: 6 nebo 10 kA. Jestli 6 kA, musí se vyměnit.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
PetrG87
Neverifikovaný uživatel @3
**
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 25.10.2017, 09:00 »

Jo takhle. Zkontroluji dneska, to jsi nejsem jisty.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jirka Š. Svejkovský
*
Offline Offline



Chomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #10 kdy: 25.10.2017, 09:07 »

Oni nevyžadují žádné CZ, to jenom výrobce tak označil řadu, která vyhovuje připojovacím podmínkám v ČR.

Na vašem odkazu je jistič typu MX325, který má vypínací schopnost 4,5 kA, tudíž je nevyhovující.

Hodnotu najdete na jističi v rámečku (viz příloha)


* mx325.PNG (10.78 KB, 247x121 - prohlédnuto 470 krát.)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offline



váš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #11 kdy: 26.10.2017, 08:49 »

Musíte poskytnout celou informaci ze štítku jističe.

NBN 325,.   Tedy 3f. B25A je v pořádku. Jde o 10kA řadu.

MBN 325'. Je řada 6kA a tedy na místo hlavního jističe před elektroměr nevhodná.

Pokud půjde o řadu mx, jak píše kolega Svejkovský,  jde opavdu o řadu 4,5kA a tedy bude nutná výměna. Pokud tam je, tak vůbec nechápu kde se tam vzal.

Většina výrobců jističů připravuje více různých řad, pro různá určení. Je to především cenová válka. Bohužel to někteří elektrikáři ignorují a důsledky (další investice) pak nese investor. O důvod víc nevybirat řemeslníka jen podle ceny, ale podle služeb a garancí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.033 sekund, 22 dotazů.