Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  HYBRIDNÍ zóna
| |-+  JAKÉ DOKLADY? - živnosti, osvědčení, legislativa
| | |-+  Jaké jsou podmínky pro udělení osvědčení pro projektování §10?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Jaké jsou podmínky pro udělení osvědčení pro projektování §10?  (Přečteno 14368 krát)
Alfons Kasalický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« kdy: 31.10.2006, 14:44 »

Nemohu se dohledat v diskuzních tématech ani ve vyhláškách platného vyjádření o požadavcích a podmínkách pro udělení paragrafu 10 dle vyhlášky č. 50/1976.
Může mi tady někdo napsat stručně co jest třeba k získání této odborné způsobilosti, příp. odkázat na internetové zdroje?
(nejde mi o samostatné projektování, ale v rámci organizace)
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #1 kdy: 31.10.2006, 17:24 »

To: Kasalický
Je třeba ukončené elektrotechnic ké vzdělání a úspěšné složení zkoušky ve smyslu § 14 vyhl. 50/1978 Sb.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Petr Šikula
Neverifikovaný uživatel @2
*
Offline Offline



« Odpověď #2 kdy: 01.11.2006, 12:57 »

No a jak dlouho je potřebná praxe? Při vzdělání VŠ odborném elektro? Děkuji PŠ
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Alfons Kasalický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #3 kdy: 01.11.2006, 15:09 »

Ano, to bych také velice rád věděl. A když mám pouze titul Bc. a praxi 4 roky jako projektant?
Jaká je perioda opakování těchto zkoušek?

Haló, odborníci,  halóó  Kroutím očima
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #4 kdy: 01.11.2006, 15:41 »

A tohle znáte? http://www.mvcr.cz/sbirka/1978/sb11-78.pdf  funny
Nechce se mi věřit, že vysokoškolsky vzdělaný člověk se 4 letou praxí jako projektant ještě neviděl živou vyhlášku 50/78 Sb  baterky
Doufám, že aspoň ČSN, které potřebuje každý projektant ke své práci vám zaměstnavatel zajistil  Zlej
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #5 kdy: 01.11.2006, 18:12 »

Praxe na § 10 vyhl. 50/1978 Sb. není požadována, přezkušování se dělá max za 3 roky.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #6 kdy: 01.11.2006, 20:55 »

TO: Fuksa
Ve vyhlášce je uvedeno něco jiného - viz níže.
Je však otázkou, kdo, a podle jakého platného předpisu ověřuje znalosti a praxi projektantů?  Nerozhodný
Odpovědět by měl někdo z ČKAIT!  pomoc


                             § 10
 
              Pracovníci pro samostatné projektování
              a pracovníci pro řízení projektování
 
     (1) Pracovníci pro  samostatné projektování a  pracovníci pro
řízení projektování  jsou ti, kteří mají  odborné vzdělání a praxi
určené  zvláštními  předpisy6)  a   složili  zkoušku  ze  znalosti
předpisů k zajištění bezpečnosti práce  a technických zařízení a z
předpisů souvisejících s projektováním
.7)  ??

P. S. Koukni!  http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,3662.0.html  Palec vzhůru
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Alfons Kasalický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 02.11.2006, 08:49 »

Děkuji pánové, musel jsem vás trošku "popíchnout" k nějaké aktivitě. Snad si nemyslíte že se budu zabývat detektivní činností a hledat jehlu v kupce sena.

Na to tady máme vás - radu starších a zkušených!

Mě čtení např. o Revolučním odborovém hnutí z vyhlášky 50 moc nebere, a pátrat co je platné a co ne.. ..raději se budu věnovat užitečnější práci, pane Karvánku.

Za konkrétní rady a náměty vám všem ovšem děkuji!

S pozdravem

Alfons Kasalický  Super!

Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 02.11.2006, 17:27 »

Keď sa vám nechce spoznať jednu zo základných vyhlášok elektrikárov. Podľa Vášho prístupu asi aj Ohmov zákon patrí k detektívke z ROH.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Štefan Beláň
Karlovy Vary
*
Offline Offline



Chránič je chránič!


« Odpověď #9 kdy: 02.11.2006, 17:32 »

Ano, to bych také velice rád věděl. A když mám pouze titul Bc. a praxi 4 roky jako projektant?
Jaká je perioda opakování těchto zkoušek?

Haló, odborníci,  halóó  Kroutím očima

TO: Kasalický

Pokud máte, jak tvrdíte pouze titul Bc.,  a dále se vyjadřujete způsobem:
Snad si nemyslíte že se budu zabývat detektivní činností a hledat jehlu v kupce sena.
nebo
a pátrat co je platné a co ne.. ..raději se budu věnovat užitečnější práci

tak se vás potom ptám, nač jste študoval? Říká vám něco "celoživotní vzdělávání" a podobné věci?
 Hněv Hněv Hněv Fackovaci
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Chránič chrání - jistič jistí.
Milan Karvánek
ČESKÝ ELEKTRIKÁŘ
*
Offline Offline


RT E2A


WWW
« Odpověď #10 kdy: 02.11.2006, 17:51 »

TO: Kasalický > Děkuji i za všechny kolegy, elektrotechnik y, kteří jsou členy klubu Elektrika.cz a které jste tak krásně nazval radou starších a zkušených. Nestává se mi příliš často, že by někdo mé rady ocenil.  Super! Většinou jen skřípou zuby, protože jim z toho plyne nějaký problém nebo snad nedej Bože i práce.
Vzhledem k tomu, že toto fórum je "krmeno" informacemi zcela bezplatně, jak pro tazatele tak pro odpovídající, doufám, že i vy až budete cítit, že máte ostatním co říct, nenecháte si to pro sebe.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno

Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #11 kdy: 03.11.2006, 01:32 »

To: Beláň
Jen tak pro zajímavost, zkusil jste si přečíst 6) Vyhl. 88/1976 Sb.?
.... projektová organizace min počet zaměstnanců 150
.... projektantem může být jen zaměstnanec atd.
Ale teď vážně. Měl jsem na mysli, že vlastní vyhl. 50/1978 Sb. nestanoví přímo délku praxe, jako to činí pro jiné paragrafy. Z toho se odvozuje běžná praxe, že kvalifikaci dle § 10 lze získat i bez praxe. Otázkou je zda příslušné úřady povolí projektovou činnost bez potřebné praxe. Vzhledem k tomu, že dle novely živnostenského zákona se jedná o volnou živnost, tak pevně věřím, že ji ŽÚ povolí.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Alfons Kasalický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #12 kdy: 03.11.2006, 13:57 »


Omlouvám se, ale opravdu ve svém životě nenacházím toliko času, abych hledal ještě i takové (pro mě až na samém pokraji zájmu) detaily v nesrozumitelné legislativě. Chtěl jsem "vyškrábnout" ze zdejší odborné společnosti jen numerický údaj - zda-li potřebuji k získání paragrafu 10 nějakou praxi. Až pan Fuksa mi na to v posledním příspěvku docela jako odpověděl, za což mu ze srdce děkuji!

Ale i názory vás ostatních si "beru k srdci".  Úsměv

Hau. Domluvil jsem.

AK


P.S. Moc rád mám v diskuzních tématech odpovědi pana Hasaly. Jasný, stručný, lidový, selský rozum, nadhled, praktický... prostě Šikula!
..Až já budu jednou takový "chytrák" jak vy všichni, taky vám tu budu přispívat odpověďmi.  Mrknutí
 
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Alfons Kasalický
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 03.11.2006, 15:33 »


Alfons Kasalický jest tovaryšem v projektování profese "měření a regulace".

 angel
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Milan Selezan
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #14 kdy: 05.11.2006, 18:34 »

To Alfons Kasalický:
Tu vyhl. 50/1978 sa vám oplatí prečítať aj z dôvodu, že tam najdete aj iné veci, napr. aj aku PD musíte dať na posúdenie technickej inšpekcie, resp. či na zariadení nebude musieť byť vykonaná úradná skúška ITI okrem revízie zariadenia (malo by to byť uvedené aj v technickej správe PD). Ďalej či môžete projektovať zariadenia aj vo výbušnom prostredí (čo pre MaR nie je neobvyklé),  no v inom príspevku p.Beláňa tie oprávnenia na projektovanie ohľadne napätí a výšného prostredia v ČR sa nejak pomenili od rozdelenia federácie, predtým to tam bolo. Ale aj tak  nedá táto vyhláška zbagatelizovať ale vybrať to podstatné z nej.
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
František Vřeský
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #15 kdy: 06.11.2006, 17:30 »

Nepochybuji o profesní prospěšnosti vyhlášky 50/78Sb.
Ale čistě z legislativního hlediska, proč bych ji měl studovat?
Pro "projektování elektrických zařízení" podle Živnostenského zákona nemusím umět ani číst a psát. Pokud bude projekt "negramotného" projektanta špatný, nebude možné udělat revizi a pak záleží jen na obchodních vazbách zákazník-projektant.
Může mi někdo vysvětlit legislativní nutnost vyhlášky 50/78Sb, ať už pro OSVČ, nebo pro zaměstnance ?
Připomínám, že rozumím rozdílu   "projektování elektrických zařízení" a  "projektování v investiční výstavbě".
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Jiří Fuksa
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #16 kdy: 06.11.2006, 22:29 »

To: Vřeský
Vyhl. 50/1978 Sb. stanoví kvalifikační stupně pracovníků na vyhrazeném technickém zařízení, konkrétně elektrickém. Je to součást celé řady opatření platná pro vyhrazená technická zařízení, za účelem zajištění jejich bezpečnosti. Přesto, že tedy neumíte číst a psát a dle ŽZ můžete projektovat, musíte mít kvalifikaci dle této vyhlášky (bez ohledu na to, které el. zařízení projektujete).
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Antonín Bartoš
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline



« Odpověď #17 kdy: 27.12.2006, 11:17 »

Vážení, celá Vaše diskuze ohledně kvalifikace projektantů dle vyhlášky 50/1978 Sb. je zajímavá i když odpovědi jsou mylné.

v § 10 vyhlášky 50/1978 Sb. jsou uváděny odkazy na již neplatné vyhlášky (88/1976 Sb.,104/1973 Sb.) a zákon o územním plánování č. 50/1976 Sb. Tyto jsou zrušeny a nevím, zda jsou nahrazeny jiným předpisem. Vím však určitě, že projektantem elektrických zařízení může být pověřen i "neelektrikář" mající středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, třeba strojař. Druh vzdělání není ve vyhlášce stanoven ! Měl by mít určitou délu praxe, která není ve vyhlášce rovněž uváděna.

Je to velký paradox a jeden z problémů, jinak dobré vyhlášky o odborné způsobilosti v elektrotechnic e. Případné dotazy na tel. č. 235364006. Zdraví Ant. Bartoš
Pravidla diskusí   Nahlásit moderátorovi   Stěžovat si na moderátora   Zaznamenáno
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.044 sekund, 21 dotazů.