Může proudový chránič vybavovat i když vůbec není pod napětím?
Martin Kratina:
Na přívodu do bytu za hlavním jističem máme proudový chránič.
Měnil jsem světlo a pro jistotu jsem si shodil hlavní jistič.
Proměřil jsem si, zda je to bez proudu napětí.
Když jsem se ale dotkl fázovým vodičem o zem, tak mi proudový chránič vypadl (slyšel jsem jak cvakl).
Říkal jsem si, že asi něco zbytkového na vedení a jak se to propojilo tak vypl.
Ze zajímavosti jsem to zopakoval.
Nahodil chránič, spojil fázi proti zemi a zase vypl.
Upozorňuji že po celou dobu byl vypnutý hlavní jistič.
Jen se chci zeptat jestli je toto chování normální, když je chránič bez napětí stejně vypadne proti zemi?
Mám ho vyměnit?
Jiří Mudra:
Zde by bylo velmi vhodné zavolat revizního technika, který vám PCH i instalaci zkontroluje.
Fuk Tomáš:
Citace: Martin Kratina 23.11.2016, 18:17
Jen se chci zeptat jestli je toto chování normální, když je chránič bez napětí stejně vypadne proti zemi?
Mám ho vyměnit?
Není to nic neobvyklého. Ve vašem případě chránič reagoval na proud tekoucí touto cestou:
přívodní N vodič -> proudový chránič -> zapojené spotřebiče -> fázový vodič -> vámi provedený zkrat na PE.
Proudový chránič tedy správně vyhodnotil situaci a vybavil. (Je normální, když na N vodiči je proti PE napětí v řádu desetin voltu, způsobené průtokem pracovních proudů vodičem N. Proudový chránič reaguje, pokud se proud fázovými svorkami chrániče liší od proudu N svorkami chrániče více než nastavený práh citlivosti chrániče.)
Samozřejmě, kontrola revizním technikem nikdy neuškodí. Mimo jiné vám také proměří, zda proudový chránič reaguje v předepsaném rozmezí proudů a časů.
Jaroslav Hasala:
Může se to stát, i když úplně běžné to v sítích TN-C-S není.
Obvyklejší je to v sítích TT.
V zásadě jde o to, že je nějaký potenciál N vodiče oproti zemi. Při spojení N a PE tedy teče nějaký proud, který může vybavit proudový chránič.
Spojoval jste sice vodič L (odpojený), ale přes zapnuté spotřebiče je to potenciál N.
Hlavním jističem jste sice odpojil fáze, ale pokud zůstal zapnutý proudový chránič, zůstal připojený N vodič.
IM:
Citace: Jaroslav Hasala 24.11.2016, 10:07
V zásadě jde o to, že je nějaký potenciál N vodiče oproti zemi.
Otázka je, kde se ten potenciál vezme, když je vypnutý hlavní jistič, nemůže být tedy napájen žádný spotřebič a N a PE vychází z bodu rozdělení na TN-C-S? Ten má být propojen se zemí a HOP. Nebo to v dané instalaci není provedeno jak má být a dotaz vše nepostihuje? :-[
Navigace
[0] Index zpráv
[#] Další strana