Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Znáte novou izolaci hromosvodu polyetylenem?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle nařízení vlády 194/2022 Sb. Podrobnosti zde!

Autor Téma: Znáte novou izolaci hromosvodu polyetylenem?  (Přečteno 16303 krát)
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« kdy: 12.08.2016, 09:58 »

Speciálně zaměřená firma na hromosvody udělala izolaci hromosvodu PVC polypropylenem .

Revizní zpráva s kladným koncem!
(Izolovaný hromosvod cca "s"  60 cm (mým odhadem) bez projektu udělala onu izolaci tak, že na vodič natáhla polypropylen a prý je všechno odizolováno od vzduchotechnik y!
zle
Po výtce na jejich dílo, prý je vše v pořádku!
Chrání přístroj v ceně cca 25 mil. Kč!
Montováno nově před 14 dny!


* IMG_20160808_071739.jpg (200.57 KB, 750x1000 - prohlédnuto 997 krát.)
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #1 kdy: 15.08.2016, 15:25 »

Když může vést proud, musí být pro trubku v pohodě vést proud!

Vždy mne fascinuje, za co jsou lidé schopni zaplatit.
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #2 kdy: 15.08.2016, 15:33 »

Když může vést proud, musí být pro trubku v pohodě vést proud!

Vždy mne fascinuje, za co jsou lidé schopni zaplatit.
Honzo, třeba to autor té izolace myslel od srdce v té nejlepší víře. A třeba to tak dělá pořád a doposud si nikdo nestěžoval! Ale to nemá být místo HVI, že?
 tanecek
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #3 kdy: 15.08.2016, 15:48 »

Nevím co je na tom vtipnější více, zda:
1/ Trubka na vodu jako součást elektro VTZ
2/ Svorka na dva kruhové vodiče použitá jako připojovací
3/ Vodič se snaží , ,elektricky,,  odizolovat od konstrukce, ke které ho o dva metry dále připojí

Dokud bude umožněno dělat hromosvody i lidem s viditelně těžkou mentální retardací, budou tyto komedie pokračovat.

 
Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Miroslav Minařík
"Nejvyšším úkolem není teoretické poznání, nýbrž praktické umění žít!" Sokrates
*
Offline Offline



Odborná publicistika v instalační elektrotechnice.


WWW
« Odpověď #4 kdy: 15.08.2016, 16:36 »

Nevím co je na tom vtipnější více, zda:
1/ Trubka na vodu jako součást elektro VTZ
2/ Svorka na dva kruhové vodiče použitá jako připojovací
3/ Vodič se snaží , ,elektricky,,  odizolovat od konstrukce, ke které ho o dva metry dále připojí

Dokud bude umožněno dělat hromosvody i lidem s viditelně těžkou mentální retardací, budou tyto komedie pokračovat.

 
Třeba ta bužírka má pouze nějakou estetickou funkci a my v tom hledáme nějaký jiný smysl.
Zaznamenáno

S Elektrikou.cz už čtvrt století! notone
Jiří Schwarz
*
Offline Offline




« Odpověď #5 kdy: 15.08.2016, 18:19 »

...
1/ Trubka na vodu jako součást elektro VTZ
...
Tam co dělám je izolační pevnost 4kV jakási magická hranice.
Takže jsme se díky kolegovi dostali k informaci, že ta plastová vodovodní trubka má izolační pevnost 4kV... Ale to je kvůli trakci.
Blesk by se nám asi "vysmál"... Tam je to o napětí jiného řádu

Ale není něco takového podle "slovenského vzoru"?

Už jsem sem před časem dával fotku svodu, na který "někdo" v místě křížení navlékl "husí krk"...

Bohužel, když to někdo vymyslí, někdo namontuje a někdo zaplatí, zase je jako lump a škodič prezentován revizák, který to napadne  zle
Zaznamenáno

Jako tvrdá Chodská palice nemám rád přísloví o tom, že moudřejší ustoupí. Když moudřejší ustoupí, hlupák si prosadí nesmysl!
Příspěvky psané kurzívou berte s velkou rezervou a nadhledem :-)
David Hruda
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #6 kdy: 15.08.2016, 19:23 »

Ani se mi nechce věřit, co je všechno možné.  zle
Zaznamenáno

Revize E2/A, montáže, projekty, alarmy...
Smluvní partner společnosti EG.D
Znalec v oboru ELEKTROTECHNIK A: rozvody a instalace, spotřebiče, hromosvody a ochrana proti přepětí, revize el. zařízení a hromosvodů. ELEKTRONIKA: zabezpečovací systémy, spotřební elektronika
Jih ČR
www.elektro-hruda.cz
Martin H.
Neverifikovaný uživatel @6
******
Offline Offline



« Odpověď #7 kdy: 15.08.2016, 19:32 »

Iba otázka k nadpisu - nič to nemení, ale nie je to polyetylén?
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline



« Odpověď #8 kdy: 15.08.2016, 20:04 »

Pokud na to šel autor tohoto veledíla vědecky, mohl dospět k závěru, že izolačně je na tom o nějakých 35kV lépe, než s HVI Smích (iz. pevnost PP 40-45 kV/mm)
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline



« Odpověď #9 kdy: 15.08.2016, 20:11 »

2/ Svorka na dva kruhové vodiče použitá jako připojovací

To bych viděl asi jako nejmenší problém. A takovéhle přichycení drátu k oplechování by u mě prošlo.

Neinspirovala se montážní firma v STN 341391 (nebo která je to na ty aktiváky?). Tam to je, ne? Že plast sníží dostatečnou vzdálenost 50x
Zaznamenáno

Mírně pokročilý RT Úsměv
František Šohajda
*
Offline Offline


RT E2-A


« Odpověď #10 kdy: 16.08.2016, 06:34 »

Když může vést proud, musí být pro trubku v pohodě vést proud!

Vždy mne fascinuje, za co jsou lidé schopni zaplatit.

Lidi to zaplatí, protože mají od tohoto hromosovodu kladnou RZ!
Že je to úplně špatně o tom neví ....
Pak to někdo napadne a je b.ba, co se do toho sere! zle

Citace
Neinspirovala se montážní firma v STN 341391 (nebo která je to na ty aktiváky?). Tam to je, ne? Že plast sníží dostatečnou vzdálenost 50x

Ne, je to v česku a prý s souladu dle ČSN 62305-X,ed.2 ? Šok
Zaznamenáno

RT -EZ   - elektroinstala ce domovní, specializace na zdravotnické rozvody... revize ve zdravotnictví ...už 40 let....
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #11 kdy: 16.08.2016, 07:39 »

Nejsem zastáncem tohoto řešení, nicméně se domnívám pokud už blesk (proud) jede po vodiči a jedná se o klasický blesk a ne "filmový" tak z vodiče nevyskočí (pokud nemá hromosvod ostré zatáčky),  měl by jet cestou nejmenšího odporu (teda pokud blesk zná Ohmův zákon). Takže se pouze indukují napěťové špičky do okolí, podle toho jak jsou orientované kovové materiály v okolí. Takže průchodem proudu po hromosvodu se do ty škatule naindukuje napětí ať se tam dá co se tam dá. Teoreticky ta bedna bude fungovat jako Faradayova klec a bude záležet na tom, kterým směrem potečou proudy v jejím plášti, aby se nenaindukovalo napětí do rozvodů uvnitř. Každopádně na tomto řešení není dodržena odstupová vzdálenost, takže je to jasně špatně.

Spíš mě zaráží, proč nesouhlasíte s použitím svorek "drát drát" na připevňování vodiče 8mm k oplechování, nedávno jsem dělal hromosvod (pro sebe) a tato svorka mi byla doporučena právě na tuto aplikaci (už si bohužel nevzpomenu jestli to bylo technikem Tremisu a nebo technikem velkoobchodu). Nicméně s aplikaci svorky v tímto způsobem jsem byl spokojen drží pěkně a připojila i oplechování, pokud máte jiné svorky pro tento účel pošlete typ.
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #12 kdy: 16.08.2016, 08:00 »

To snad není pravda. Pánové, mě už toto diletantství opravdu vážně a opravdu hodně "štve".
Jsem připraven na to, že budu lidem u novostaveb házet kartičky do pošty s tím, že se nechali okrást montážní firmou, a že se na mě mohou obrátit a já jim pomohu v boji proti hajzlům. To co si dnes dovolí bez jakýchkoli výčitek provést odborné firmy je opravdu alarmující.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Milan Hudec
*
Offline Offline



« Odpověď #13 kdy: 16.08.2016, 08:37 »

Nejsem zastáncem tohoto řešení, nicméně se domnívám pokud už blesk (proud) jede po vodiči a jedná se o klasický blesk a ne "filmový" tak z vodiče nevyskočí (pokud nemá hromosvod ostré zatáčky),  měl by jet cestou nejmenšího odporu (teda pokud blesk zná Ohmův zákon). Takže se pouze indukují napěťové špičky do okolí, podle toho jak jsou orientované kovové materiály v okolí. Takže průchodem proudu po hromosvodu se do ty škatule naindukuje napětí ať se tam dá co se tam dá. Teoreticky ta bedna bude fungovat jako Faradayova klec a bude záležet na tom, kterým směrem potečou proudy v jejím plášti, aby se nenaindukovalo napětí do rozvodů uvnitř. Každopádně na tomto řešení není dodržena odstupová vzdálenost, takže je to jasně špatně.

Spíš mě zaráží, proč nesouhlasíte s použitím svorek "drát drát" na připevňování vodiče 8mm k oplechování, nedávno jsem dělal hromosvod (pro sebe) a tato svorka mi byla doporučena právě na tuto aplikaci (už si bohužel nevzpomenu jestli to bylo technikem Tremisu a nebo technikem velkoobchodu). Nicméně s aplikaci svorky v tímto způsobem jsem byl spokojen drží pěkně a připojila i oplechování, pokud máte jiné svorky pro tento účel pošlete typ.
Ta bedna je spojena s oplechováním a to zas s hromodrátem.
Řekl bych že něco přehlédli tanecek
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #14 kdy: 16.08.2016, 09:18 »

Domníval jsem se, že to budou mít spojené, tak potom je ta trubka úplně ... . Prostě až se začne blýskat "na lepší časy" tak to bude pro dodavatele nového zařízení a ne pro majitele, určitě bude rád :-).

Budu muset nafotit svoje umělecké dílo na střeše a nechat ho okomentovat odborníky, abych věděl co mám špatně, i když jsem se snažil :-).
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Jan Hájek
*
Offline Offline



Prostě .... HÁJEK!


WWW
« Odpověď #15 kdy: 16.08.2016, 09:48 »


Spíš mě zaráží, proč nesouhlasíte s použitím svorek "drát drát" na připevňování vodiče 8mm k oplechování, nedávno jsem dělal hromosvod (pro sebe) a tato svorka mi byla doporučena právě na tuto aplikaci (už si bohužel nevzpomenu jestli to bylo technikem Tremisu a nebo technikem velkoobchodu).


Protože je to svorka určená pouze pro spojení drátů stejného průřezu.
Podle ČSN EN 62561-1 není třeba diskutovat a pro ty co by se oháněli ČSN 34 1390 je zde její citace:


93. Svěrné plochy součástí určené k mechanickému upevnění. U připojovacích svorek, určených k vodivému připojení konstrukcí k vedení hromosvodu, plocha svorky dosedající k připojovanému předmětu má být provedena tak, aby styčná plocha mezi svorkou a daným předmětem byla aspoň 10 cm2. Mají-li určité připojovací svorky menší styčnou plochu, musí se použít v takovém počtu, aby byla dosažena celková plocha aspoň 10 cm2.

Použije-li se k připojení oplechování k hromosvodu spojovací svorka SS, musí se na oplechování vytvořit válcovitý lem průměru rovného prů­měru připojovacího vodiče.

Zaznamenáno

Jan Hájek +420 737 246 347  jan.hajek@dehn.cz  honza@elektrika.cz
KníŠka 2.0 a SW na ČSN EN 62305-2 ZDARMA!
www.kniska.eu
Pokud váš problém souvisí s mým příjmem, rád ho pomůžu vyřešit!
Pavel Horský
ČESKÝ ŽIVNOSTNÍK
*
Offline Offline



Podbořany - projekční a revizní činnost E2A, E2B


WWW
« Odpověď #16 kdy: 16.08.2016, 10:24 »



Budu muset nafotit svoje umělecké dílo na střeše a nechat ho okomentovat odborníky, abych věděl co mám špatně, i když jsem se snažil :-).

Tak to bych nedělal.
Dle mého soudu, ať se člověk snaží sebevíc, vždy se najde odborník, který myšlenky umí zdegradovat na nulu, bo každá stavba má několik řešení a řešení vámi vymyšlené nemusí být pro ostatní zrovna echt.
Zaznamenáno

Projekce vyhrazených el. zařízení v objektech tř. A + B
Bytová a občanská výstavba, průmysl, zdravotnictví
Návrhy a výpočty umělého osvětlení
Návrhy ochrany před bleskem a přepětím
Revizní technik E2A, E2B
http://www.severocech.cz/ mob. 721 141 602
email: horac@podborany.cz
Tomáš Žabka
*
Offline Offline




WWW
« Odpověď #17 kdy: 16.08.2016, 10:24 »

Velice děkuji za vysvětlení, u sebe na domě to už měnit nebudu (jak se říká kovářova kobyla chodí bosa) ,  ale až se zase někdy dostanu jímací soustavě a oplechování tak už budu vědět proč tohle ne.

Ještě by se dalo, polemizovat nad tím zda svorka slouží pro uchycení vodiče, pak se na ni ten bod normy nevztahuje a nebo slouží na připojení vodivé části na jímací soustavu.

Každopádně při revizi se opět bude jednat o "pudovou věc" půjde to z revidovat a nebo nepůjde. Jaký je váš názor na tyto svorky a jejich aplikaci spoj "drát a oplechovaní bez lemu" je to důvod pro neudělení kladné revize? Jaké svorky na tuto aplikaci používáte vy?
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Jaká je uvažovaná životnost HVI vodiče?
 Chcete umět montovat správně HVI vodič?
 Jakou dostatečnou vzdálenost má HVI vodič?
 DEHN: Izolovaný svod HVI s vysokonapěťovou izolací
 Může být vyrovnání potenciálů vodiče HVI připojeno na hromosvod?
 Víte proč je HVI nejbezpečnější varianta ochrany před bleskem?
 Ako riešit bleskozvod s nerezovym kominom a plechovou strechou?
 Brněnský REMET chrání izolovaný vodič HVI
 DEHN: Proč používat izolovaný vodič HVI?
 Aky je rozdiel v ochrana pred bleskom medzi vodicom CUI a HVI?
 Jak prodloužit dovolenou délku vodiče HVI ?
 Jaké je správné uzemnění vodiče HVI k anténnímu stožáru?
 Co svod v ALMgSi a nahoře redukci na HIV vodič a dál vše v izolovaném provedení?
 Lze stávající HVI vodič potřebuji prodloužit?
 Lze stávající HVI vodič prodloužit?
 Vysokonapěťové izolované vodiče HVI a související technické normy
 Znáte vylepšené připojovací prvky pro vodiče HVI a HVI light?
 Proč se dnes na stožárech vyžadují izolované svody?
 Q: Je vodič isCon od OBO ekvivalentem izolovaného hromosvodu?
 Pomohou satelitu při malé vzdálenosti od svodu i třeba 3m HVI?
 Je v pořádku pospojit okapy vodičem HVI?
 Jak vysoko má být zkušební svorka a přechod HVI na zemnící soustavu?
 DEHN: Praktický nácvik montáže HVI v dubnu 2023
 Kdo je odborníkem na hromosvody? Jak ho poznáme?
 Proč není izolovaný jímač skutečně izolovaný?
 Nový HVI light plus 2023
 Proč průřezy HVI a iCON vodičů neodpovídají ČSN EN 62 305?
 Proč se v poslední době zaměňuje izolovaný LPS s LPS vysokonapěťovou izolací?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)



Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.063 sekund, 22 dotazů.