Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
Novinky:               PROSÍME VŠECHNY UŽIVATELE, PŘED POUŽITÍM DISKUSÍ ČTĚTE MÍSTNÍ PRAVIDLA! ZDE ...!


+  Diskuse Elektrika.cz
|-+  Pracovní zóna
| |-+  -B- 30 denní zóna dostupných diskusí
| | |-+  Mohl bych poprosit o odbornou radu při psaní scénáře?
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] 2 Dolů Poslední příspěvky Tisk

Upozornění!
Odpovědi na témata nejsou právně závazné!
Na elektrickém zařízení smí pracovat pouze osoba s příslušnou kvalifikací dle vyhlášky 50/78 Sb. Vyhláška zde ...

Autor Téma: Mohl bych poprosit o odbornou radu při psaní scénáře?  (Přečteno 9973 krát)
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« kdy: 05.06.2016, 21:26 »

Potreboval bych par odbornych rad, ktere mi pomuzou pri psani scenare studenstkeho filmu. Melo by jit o scenu, kdy se hrdina bude snazit dostat z auta, ktere narazilo do sloupu elektrickeho vedeni. Melo by to byt co nejakcnejsi, co nejnapinavejsi, co nejkreativnejs i, ale zaroven autenticke. Úsměv Jeste jsem se nerozhodl, jak to presne udelat, proto mam par otazek?

1) kdyz je auto v kaluzi vody a spadne drat elektrickeho vedeni do nii, staci z auta preskocit pres kaluz na suchou vozovku?

2) kdyz spadne vedeni na auto, co to s nim udela? je mozne se z nej dostat taky skokem?

3)  co kdyz vedeni spadnee na vozovku vedle auta?

Je mozne se ve vsech techto pripadech dotknout auta (myslim zevnitr, tak, aby se dotycny zaroven nedotykal zeme)?

4) kdyz v obou pripadech prijede druhe auto a posune to uvizle auto pryc, je mozen to provest bezpecne?

5) muze do auto dostat nekdo zvenci tak, ze by se rozbehl a skocil na nej a pak do nej treba prelezl pres strechu a bocnim oknem?

Kdyby ste meli nejake zajimave napady, cim to ozivit (aby to nebylo jen, ze vyskoci z auta, ale treba se zaseknout dvere a bude muset prelezt oknem do kufru, pricemz malem spadne atd.) nebo nejake alternativy misto elektrickeho vedeni, budu vdecny.
Zaznamenáno
Rozvodak
*
Offline Offline
« Odpověď #1 kdy: 05.06.2016, 22:09 »

Dost zalezi co to bude za vedeni. Respektive nizke napeti, vysoke napeti atd.
Auto se chova jako faradaiova klec, cili dokud jste uvnitr tak se nic nedeje. Podobne situace vyvstavaji napriklad kdyz bagr prekopne kabel vn, prusvih nastava kdyz bagrysta zpanikari a vyskoci ven. Hrozi mu nebezpeci z krokoveho napeti.

Podobne to bude v pripade uderu blesku do auta.

Dalsi dulezity fakt jak popadaji vodice, mohou se vyzkratovat navzajem.

Otazkou zustava jestli je mozne obycejnym autem porazit jiny nez dreveny sloup tak aby se stalo co zamyslite. Aby ta scena v tom filmu nakonec nebyla jako scifi groteska.
Zaznamenáno

Montér ve službách rozvodných závodů.
Jirka Š. Svejkovský
Zaměstnanec - projektant
*
Offline OfflineChomutov, projekty, revize E1A, E1B, E1-C5


WWW
« Odpověď #2 kdy: 05.06.2016, 22:28 »

Jak píše rozvoďák, měl byste upřesnit, co to bude za vedení.

Předpokládejme, že to bude vedení vvn (pokud váš hrdina do něj narazí tankem, jinak to nedá). Po pádu prvního vodiče na zem přijde OZ. Tedy vypnutí do cca 400ms, pauza, zapnutí a pokud bude porucha trvat dál, tak opětovné vypnutí. Šmytec.

Dál, předpokládejme, že to bude vrchní vedení 22kV. Pak dojde k vypnutí řádově v desetinách sekund a konec.

Pokud by narazil do vedení nízkého napětí, vystoupí z auta vyhne se vodičům na zemi a odejde. Nic akčního v tom není.

V autě (pokud je z plechu) nikomu nic nehrozí. Hoši z Top Gear si vyzkoušeli, co se děje v autě po zásahu menšího bleskového výboje:

Nějak si akční scénu v reálu představit neumím.
Zaznamenáno

Projektant (strojní zařízení/energetika/TZ budov),  revizní technik E1A, E1B, E1-C5
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #3 kdy: 05.06.2016, 22:37 »

No, realita není jako americký film, pokud to budete dělat realisticky, nebude to žádná Kobra Úsměv
Předně pro nějaký efekt se nelze bavit o síti nn. Ta je dnes většinou v zemi, nebo v izolovaném vedení a ani s holými AlFe lany krom nějakých efektních záblesků, někdy i déle trvajících při vysoké impedanci a dnes už snad ani k nenalezení svištění a kroucení měděných vodičů spadlých na zem, žádný velký Hollywood.
Moc nahoru jít taky nejde, protože stožár na 100kV lince osobák nesvalí a výš už vůbec ne.
Reálně lze autem přerazit betonový sloup (sem u jednoho takového smrťáku byl Smutek,  mladá holka usnula, přerazila sloup, ale vodiče na konzoli nešly do zkratu)
Takže uvažovat by šlo o sloupu, 22 či 35kV lince, ale to má zase pro filmaře nevýhodu rychlého vypnutí při zkratu, ale dalo by se spekulovat se systémem opětovného zapnutí, který provede další  pokus o zapnutí a po neúspěchu definitivně odstaví
linku.
1) asfalt je slušný izolant 10¹¹Ωcm dešťovka pomineme li kyselé deště relativně taky,
    okolo vodiče se šíří potenciály, ale jen pokud mají v čem, tzn je nutná nějaká   vodivost, kterou ta voda s nečistotami na silnici bude mít. Dostat se tedy na suchý asfalt je možná varianta přežití, ovšem pokud auto nehoří, je lepší počkat pěkně v bezpečí na stejném potenciálu.
2) co to s ním udělá? Záleží opět na vodivosti cesty, na které bude. Efektnější je rozmáčená polňačka za za deště, než suchá asfaltka. Skokem se dostat dá, ale většinou člověk zpanikaří, když bouchnou gumy (jsou díky sazím vodivé) a začnou hořet i s autem. Několik lidí už to zabilo, od kombajnérů po řidiče náklaďáků. Vždy se drželi při vystupování současně stroje a dotkli se země, čímž propojili dva dostatečně rozdílné potenciály a zemřeli. Bez paniky by šlo snožmo odskákat, ale zase stačí zavrávorat při seskoku...
3) pro auto to v podstatě nic neznamená.
Dotknout se auta na kterém leží vodič zevnitř nemusí být smrtící, protože se jedná o stejný potenciál s vodičem. Zabíjí vždy rozdíl dvou potenciálů a jeho velikost.
4) záleží na okolnostech, ale není to rozumné, protože pokud se bude šířit okolo vodiče potenciál, další vozidlo se dostane do stejného problému jako první, kvůli vodivosti gum.
5) No, Semir by to dal, jak už sem psal výše,  snožmo se dá doskákat, ovšem skočit tak, aby neriskoval vytažení oblouku při přiblížení, kdy bude ještě v kontaktu se zemí, skočit tak, aby pevně přistál na potenciálu karoserie, to už je majstrštyk, ale pokud bude kastle na stejném potenciálu s vodičem a on by se pohyboval jen na něm, možné to je.
Celé to ovšem trochu hatí automatiky OZ, takže nezbyde než to přibarvit Mrknutí
EDIT: Kolegové byli rychlejší, ale když už jsem to vypotil Úsměv


* potenciály.jpg (6.11 KB, 259x195 - prohlédnuto 565 krát.)

* vn sklapecka.jpg (24.63 KB, 485x364 - prohlédnuto 622 krát.)
Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline
« Odpověď #4 kdy: 06.06.2016, 11:21 »

Aleši, především bude asi problém sejmout sloup vn, ten v blízkosti silnice nebývá. Zbývá pak tedy linka nn. Jestli scéna může být v nějaké obci, pak tím lépe a šel bych na to asi takto:
1. Klasika ála Holywood: např. jízda z venku, D pohled přes čelní sklo na blížící se sloup, VD ksicht řidiče, D přes čelní sklo náraz (přerazit se tak může kus imitace sloupu, což vyjde levněji).
2. Následuje detail horní konzoly sloupu s izolátory, která se po nárazu s kusem betonového sloupu prověsí, vyvlékne se několik AlFe lan, které se při pohybu o sebe několikrát spojí s odpovídajícími světelnými efekty el. oblouků (vhodné oproti relitě přehnat ty, co jsou z pohledu řidiče. Ten je laik a strach má velké oči). Montáž kratičkých záběrů z vnějšku a z pohledu řidiče auta co nejvíce přiblížit pomocí zpomalovačky metodě akčních béček. Ve skutečnosti by došlo nejspíše k jednomu záblesku a byla by linka bez napětí.
3. Poslední ze série záběrů, ukončující "béčkové" okoukané postupy, bude přes konzolu a spojující se vodiče na ulici s domy, poslední záblesk oblouku, okna v domech NARÁZ pohasnou - ideálně v jednom záběru. (tj. nutná práce s animací na kompu). Zkrat tak vybavil jištění linky nízkého napětí, část obce je rázem bez elektriky, přepli jsme se zhasnutím oken a ulice do reality a nejsme za laciné "seriálové blbečky z ámeriky".
4. Vedení s visící konzolou a kusem sloupu se houpe nad autem, ticho, tma, bezproudí. Co řidič, žije...? Přerazit betonový sloup není žádná sranda.
5. Sbíhají se lidé z okolních domů. Když vidí, že je řidič kupodivu v pořádku (airbag...?),  dostává se za zběsilou jízdu do konfliktu s urostlými, trochu jednoduššími týpky, kteří se začínají trousit z místní hospůdky.
6. Přijíždí na pomoc kolega, trocha akce a napětí může začít. Případnou rvačku je ale též třeba pojmout více realisticky, klasika s výraznými choreografiemi, údery, pády, riggingem... není na místě. Zavzpomínej raději na prudiče a vyhazovače na diskotéce, či zábavě.
Zaznamenáno
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #5 kdy: 06.06.2016, 11:31 »

Díky za vysvětlení!

Takže poražení sloupu autem je nepravděpodobn é. Ale obcas vedeni pada behem bourky, ze? Tak ze by spis spadlo takhle a hrdina se k tomu nejak dostal? To by ostatně bylo nejlevnější řešení. Nemusel by se shanet sloup.

Jinak jsem narazil na tohle video, které vypadá docela akčne Úsměv Co si o tom myslíte? Situace se spadlym vedenim je od druhe minuty:
http://www.dailymotion.com/video/xu3rov_bear-grylls-worst-case-scenario-s01e02_shortfilms

Ad betonovy sloup - ten vypada stejne jako ten dreveny, jen je betonovy? Nebo i sloup pro poulicni svetla? Nicmene oboji je asi nad nas rozpocet. Prece jen jde o studenstky film Úsměv Takze tohle bych asi vyloucil.

Je tu ještě nějaká jiná alternativa? Asi ne, co? Ze by narazil nebo se dostal do blizkosti neceho jineho. Nebo by mu neco vypadlo z atua? To už asi vymýslim blbosti :-)

Otakar Dosbaba: No ona ta situace je trochu komplikovanějš í. Kolem nikdo nebude. Ta druhá postava pronásleduje tu první, protože jí chce zabít :-) Díky tomu spadlému vedení se ale nebude moct do auta první postavy dostat. A teď jsou tři varianty - buď jí druhá postava svým autem odsune nebo na něj skočí a bude se snažit do něj dostat anebo odjede pryč a první postava bude mít chvíli problém se z auta dostat (aby tam bylo menší napětí),  ale nakonec se jí to podaří. A akce bude pokračovat dál. (Ještě mě napadlo, že by někdo z nich mohl vylézt na větev stromu nad autem, ale to už by asi bylo moc přehnané :-))
Zaznamenáno
Tomáš Žabka
*
Offline Offline
WWW
« Odpověď #6 kdy: 06.06.2016, 11:40 »

No, když se tak člověk zamysli, tak, aby to bylo akční a mělo co hořet a podobně, tak by muselo velké terénní auto (typ nisan Patrol GR atd.) narazit do skupiny dřevěných sloupů někde na vesnici na kterých by byl stařičký olejový transformátor, který by při pádu na auto praskl a tím jak by se zbortila jeho konstrukce, tak by se nn vodič dotkl pláště způsobil netvrdý zkrat, zahřál olej a podpálil ho, olej by snad mohl zůstat hořet, protože by ho podporoval proud nn části trafa, ale muselo by to mít spoustu ideálních podmínek, aby to nějaká ochrana nevypnula. Jinak je elektrika většinou bezpečná, kabely s amerických akčních filmů se u nás nekonají.

modernejsi reseni s betonovymy sloupy
http://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,33953.0.html
Zaznamenáno

Vše se dá nějak vyřešit, vždy jde jen o to najít optimální řešení daného problému.
Projektant a revizní technik E1A, E1B.
http://www.zabka-revize-projekce-elektro.cz/
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #7 kdy: 06.06.2016, 11:43 »

Ono se to bude odehrávat někde mimo město (na osamělém místě),  takže staré sloupy ve vesnici by tomu i odpovídaly.
Zaznamenáno
Vít Rotrekl
*
Offline Offline
« Odpověď #8 kdy: 06.06.2016, 11:45 »

Umím si představit situaci, kdy po nárazu do sloupu praskne jeden izolátor a vedení na něm pověšené se přetrhne a spadne na auto.
Nevím jak přesně fungují pojistky (spíše hlídači zemního spojení) na vn, tam by to automat asi vypnul.
Ale na nn, kde by mohly být dost silný pojistky, by jeden fázový vodič spadený na auto mohl nějakou neplechu udělat. Nějak tak jak je to na tom videu co jste postnul.
Když by ještě auto bylo "zaparkované" ve sloupu v kaluži vody, tak nějaké jiskření a možný úraz od elektriky není nereálný.
Zaznamenáno

Mírně pokročilí RT Úsměv
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #9 kdy: 06.06.2016, 12:02 »

Tak takhle by to asi šlo. To auto by zároveň mělo být neschopné jídy (možná následkem toho nárazu, zaseknutí, zapadnutí...),  aby ten hrdina nemohl jednoduše odjet :-)

Mimochodem, když ten kabel spadne do kaluže s vodou, létají z něj jiskry? Alespoň dočasne. Jde o to, aby bylo divákovi jasné, co se děje.

Nemusí to být úplně superrealistic ké. Ale zase aby to nebylo úplně na hlavu Úsměv
Zaznamenáno
Erhard Mareček
*
Offline Offline« Odpověď #10 kdy: 06.06.2016, 12:40 »

Když spadne drát pod napětím do vody, tak to jiskřit nebude ale mohlo by se to začít vařit.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #11 kdy: 06.06.2016, 13:20 »

Ono se to bude odehrávat někde mimo město (na osamělém místě),  takže staré sloupy ve vesnici by tomu i odpovídaly.
I ve vidlákově máme betoňáky Úsměv
Asi bych si uměl představit linku vn na dřevěných sloupech, nějaké ještě dožívají, kde se po nárazu do sloupu vytrhne konzolka (protože vyhnití je běžné) a vodič se sesune po sloupu k zemi (ale na zem nemůže dosahnout, to by se přetrhl) a protože je po dešti a vedle je suchej strom a je nacucanej, začne se z něj kouřit a vznítí se. Tohle je reálné, někdy dokáže shodit vyhnilou konzolku i vítr.
A přerazit betonový sloup autem není nereálné.
Takže bych to viděl tak, že to valí po polňačce, je tam bláto, nevybere to, flákne bokem do sloupu, zahrabe se, spadne vodič, od něho začne doutnat a hořet suchý strom či křovisko a on se bude snažit vyjet, než se vznítí i jeho vozejk. Tam by bylo reálné i to, že další auto ho může vytlačit. A navíc tam bude to drama nízko se pohupujícího vodiče, který může jiskřit, protože není dokonalé zemní spojení, ani nadproud.


* 104.jpg (98.97 KB, 2000x1500 - prohlédnuto 964 krát.)
Zaznamenáno
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #12 kdy: 06.06.2016, 13:45 »

Ale zase když bude jen doutnat strom, tak by se ta postava z auta mohla jednoduše dostat, nebo ne? A ta druhá postava by se naproti tomu mohla dostat do auta (případně přes jiné dvěře nebo rozbité okno.

Jde i o to, aby to pro diváka bylo pochopitelný. Drát ve vodě je pochopitelný pro všechny, ale zase tam neni to jiskření. Jedině, že by ten drát nejřív spadl někam, kde by jiskřil a pak do té vody.

Jinak doutnající strom by se dal udělat, ale hořící, to už bysme potřebovali pyrotechnika.
Zaznamenáno
Jiří_Hrubý
Neverifikovaný uživatel @7
*******
Offline Offline« Odpověď #13 kdy: 06.06.2016, 13:51 »

strom může chytnout, může tam být cokoli dalšího, co se vznítí, třeba křoví a od něj tráva. No a ten vodič volně vlající může být překážkou pro toho druhého se do auta dostat.
To je těžký, dělat scénáristu, chtít se zalíbit divákovi zblblýmu z americký produkce, kde sebou kabel pleská jako had a srší jiskry jak od flexy ještě hodinu po přetržení.
A jen na okraj, tohohle se snažte vyvarovat, je to kýč, originál vzhled zkratu a výbojů lze napodobit svářečkou.
Já nějak nechápu tu druhou postavu, jestli má škodit či co. Ono by se jí dalo zbavit, když by se dostávala do toho auta a zavadila o prověšený vodič Úsměv
Zaznamenáno
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #14 kdy: 06.06.2016, 14:01 »

Ta druhá postava chce zabít tu první (nejdřív jí bude pronásledovat v aute),  ale kvůli tomu proudu se nemůže dostat do jejího auta :-) To tu první postavu, aspoň na moment, zachrání.
Zaznamenáno
Otakar Dosbaba
*
Offline Offline
« Odpověď #15 kdy: 06.06.2016, 14:17 »

Co je vlastně původním zadáním toho filmu? Jde o jakékoliv téma za účelem střihového cvičení? - zde by ta akce za každou cenu byla OK.  Je to součást prací na FAMU a nebo jde nakonec jen o nějaký "filmek" za účelem natočit si akci, který se objeví na YouTube? Nic proti, jako náctiletí jsme měli stejné touhy, jen k tomu tehdy nebyly dostupné prostředky. Jestli ale budou dílo hodnotit opravdoví filmaři a zadáním nebylo cvičení v podobě realizace akčních scén, tak nevím, nevím...,  aby to nebylo spíše kontraprodukti vní.
Zaznamenáno
Ales Kovanda
Neverifikovaný uživatel @1

Offline Offline« Odpověď #16 kdy: 06.06.2016, 18:00 »

Zadání žádné. Je to na nás Úsměv Zatím to jen zvažuju jako jeden z možných momentů, tak si zjišťuju, co by se s tím dalo dělat.
Zaznamenáno
Jan Franěk
Český elektrikář - živnostník
*
Offline Offlineváš elektrikář a revizní technik


« Odpověď #17 kdy: 06.06.2016, 18:19 »

Zachovejte klid a scénář si napište dle libosti. Sice oceňuji že se snažíte přiblížit reálu, ale to by pak ten film mohl být tak trochu nuda. Dobrým vodítkem k tomu jsou třeba Bořiči mýtů, kde mnohokrát dokázali, že mnoho scén ze slavných filmů by nemohlo fungovat bez dodaných zvláštních efektů. Od výbuchu aut, po střelbu do oblouku.
Obávám se, že to bude i případ spadlého vodiče ze sloupu. V tomto případě jde spíše o tichého zabijáka, bez efektních ohňostrojů, pokud se budeme bavit o nn.
Jen jednou jsem viděl pár jisker a malý ohňostroj, když utržený vodič nn vrchní sítě sjížděl po plotě za doprovodu světelných efektů, ale pro kameru by to asi nebylo dost zajímavé. (možná by ten plot nemusel být tak úplně špatnej směr  angel )
U vn by to bylo jistě zajímavější a efektnější, ale pořád platí to, že zajímavé efekty musí někdo dodat navíc  Mrknutí

No, není tak moc odbornou radou, jako dobře míněnou  na zdravi vegeeet
Zaznamenáno

Kamerové a bezpečnostní systémy, od návrhu po realizaci.
Systémové a MaR instalace, od návrhu po realizaci.
Revize el. a hromosvodů do 1000V
Topné kabely k vytápění i ochraně majetku.

www.fraja.cz ,  revize@fraja.cz ,  tel: 728171585
Stran: [1] 2 Nahoru Poslední příspěvky Tisk 
« předchozí další »
SLEDUJTE PODOBNÁ TÉMATA ZDE!

Příbuzné diskuse a články z Elektrika.cz

 Proud opět zabíjel!
 Na golfovém hřiští u Benešova zahynul muž po zásahu bleskem
 Jak dalece radit laikům?
 Co s probíjející pračkou?
 Vy by ste sa odvážili na niečom takom pracovať?
 Nemáte bližší info o hořlavých rozbočkách NOELL?
 Kámoš říká že máme blbě udělanou instalaci ale já myslím že je udělaná dobře.
 Podívejte se na dítě a mlýnek na maso!
 Co říkáte na vrut v rozvodnici mezi jističi?
 Co vy na horiace zásuvky?
 Jaké jsou časté nešvary kutilů?
 Už jste četli jak chtěl zloděj ukrást kabel pod napětím?
 Jsou ještě běžní podobní odborníci?
 Jak zformulovat upozornění na nevyhovující stav elektroinstalace?
 Lze ještě dnes legálně zrealizovat plot pod napětím 22kV?
 Už jste viděli sekačku trávy na 380 pardon 400 voltů ?
 Máte představu coby se stalo kdyby vn drát upadl na rozvody nn?
 Čo poviete na neznámý kabel v zemi?
 Co byste poradili městu Domažlice nebo i dalším městům?
 Také si myslíte, že postel pacientky zřejmě zapálila zářivka spadlá ze stropu?
 Není neetické uvádět v knize záběry na obličeje mrtvých?
 Dění ve Strašicích - považujete hypotézu vědce Ivana Cimbolince za důvěryhodnou?
 Je možné mít po zásahu el. proudem popáleniny 3. stupně a přežít?
 Kde se dá koupit prodlužovací přívod zakončený na obou koncích zásuvkami?
 Jak dnes opilec přidal práci všem a za naše peníze ...
 Tragédie z Kambodže - stálo to slavností osvětlení za to?
 Kolik lidí z vašeho okolí tuší, že je může krokové napětí zabít?
 Kolik podobných vánočních případů nás ještě čeká?
 Ukázka práce elektrotopenáře! Jak je tohle možné?
 Chcete být elektrikářem za tři hodiny?
 Znáte technologii přenosu TV signálu 230V?
 Môže takto v dnešnej dobe vyzerať bytový rozvádzač?
 Přečo nechajú elektrikári po sebe takéto zverstvá?
 Sousedova otázka: Nejde mi zásuvka ve sklepě, můžeš se mi na to podívat?
 Víte jak po "zednicku" opravit svoje elektrické nářadí?
 Hrobař měl dovolenou, že "rybáře" nevaroval?
 Dalo by se elektricky bojovat proti španělským slimákům?
 Copak byste řekli fasádníkům na taková připojení v krabicích vy?
 Máte zajímavé zkušenosti při práci s elektřinou?
 HROBAŘ: Vratký závěšák nebyl ani pro holuby
 Máte někdo zkušenosti s vyháněním krtka elektřinou?
 Nekoupíte si taky tento stavební rozváděč?
 HROBAŘ: Letovaná nožová pojistka
 HROBAŘ: O tom, když je na obou koncích samice
 Je tato redukce homologovaná?
 Chybí nám podobná varování v elektrotechnice?
 Máte svého anděla strážného?
 Máte něco proti zásuvkám 230V ve vozidle?
 Co říkáte na tuto letovanou třífázovou zásuvku ?
 Z jaké příčiny se mohla tato svorkovnice usmažit?
 Je kabel obtočený okolo hromosvodu dobrá volba?
 Už jste viděli žárovku jako projektil?
 Co se asi mohlo stát dnes v Plzni?
 Krást pod napětím nic moc!
 Lidé stále častěji riskují zásah elektrickým proudem. Energetici varují kutily, firmy, zloděje i děti před podceňováním nebezpečí.
 Víte, kdo vyrábí krytí IP igelitka?
 Jak okomentujete tento přívod v zemi vedle okapu?
 Je na těchto fotkách něco divného?
 Nahlásili byste rozpojený svod hromosvodu?
 Krádeže oleje z transformátorů objasněny
 Musí mít elektrikář lékařské vzdělání se zaměřením na ortopedii?
 Musí osoba s odbornou kvalifikací zasáhnout a zajistit odvrácení nebezpečí?
 Hrobař: Stavební rozvaděč vzor "cedník" ...
 Může být hromosvod využit i jako "elektrické křeslo"?
 IKEA je fajn, ale nepřehání to se záměnou L a uzemněním?
 CO říkáte tomuto "měniči" z 380V na 220V?
 Jak je možné, že se 7 roků nepřišlo na černý odběr z veřejného osvětlení?
 Víte, jak nepřipojovat míchačku?
 Kolik porušení norem je vidět od prvního pohledu?
 Čím nahradit jistič, či pojistku?
 Komu se ukradená měď kabelů vyplácí?
 k čemu je přechodka z 230V na 400V?
 Zachytil by se muž, pokud by byl tehdy kabel už v chráničce?
 Má existovat nějaká prevence a represe neodborných zapojení?
 Je opravdu topenář je víc, než huťák?
 Pomůžete nám vytvořit seznam objektů, které nejsou podle u nás platných norem?
 Kolik najdete chyb na tomto exempláři zkušební svorky?
 Šlo o lajdáctví nebo pokus o vraždu?
 Máte představu o počtech smrtelných úrazů způsobených elektřinou?
 O tom jak mohou kabely v Blance zkratovat ...
 Co se stane, když do klasické WAGO dáte slaněný vodič?
 Jak snadno může vzniknout požár, ve starších instalacích?
 Může podobná reportáž otevřít oči laikům?
 Co vše hrozí při "lovu" žížal elektřinou?
 Myslíte si, že se dalo zabránit úmrtí pracovníka v míchárně barev?
 Jak revidovat osvětlení fasády?
 Jak se vám líbí dvoulinky na fasádě?
 Jaké máte zkušenosti se zateplováním elektroinstalace vy?
 Jak (ne)zhotovit elektroinstalaci ve sklepě?
 Zažili jste také úraz při manipulaci nožovými pojistkami?
 Kde najít vypínecí charkteristiku k této proklemované pojistce?
 Byli jste svědkem úrazu při měření měřicím přístrojem?
 Zažili jste úraz v souvisosti se zkoušečkou Z10?
 Špatně provedená elektroinstalace?
 Může být instalace koaxiálních kabelů na střeše blízko hromosvodu?
 Kdepak soudruzi z Trstené (SK) udělali chybu?
 Jak byste dnes zabránili požáru od zapomenuté zapojené žehličky vy?
 Co vše hrozí připevněním antény na jímač nebo je anténní stožár nejvyšší bod?
 Co dodat k vraždící zbrani z UPSky?
 Víte, kde všude vám může hrozit nebezpečí, ohledně úrazu el. proudem?
 Jak ochránit spotřebitele při špatném umístění teplometu?
 Nejsou neuklizené prostory, které navštěvujete, možnou příčinou rozšíření požáru?
 Přidáte také svůj letní úlovek elektrotechnické prasárničky?
 ČEZ diskriminoval Romy. Nenechal je krást proud?
 Setkáváte se ve své praxi s opravenými pojistkami?
 Jak se vám líbí mé opravy pojistek?
 Znáte hrobařovu speciální zásuvku do sítě TN-C?
 HROBAŘ: Zatéká vám pod střechu?
 Jak se hospodský inspiroval v Orientu
 HROBAŘ: Pozor na spojování šňůr!
 HROBAŘ: Jak drhli len a podpálili stodolu
 Víte, jak ukládá žluto/zelený vodič Anglický Resort?
 Co říkáte na malý podzimní testík elektrikáře?
 Posílám fotku rozvaděče, na který mám udělat RZ. Lze vůbec udělat?
 HROBAŘ: Desetiletý kluk a úraz od uzemnění
 HROBAŘ: Tři číšníci
 HROBAŘ: Rozkaz k zapnutí
 Co vede lidi k vyřazovaní jistících prvků z obvodu?
 HROBAŘ: Zmýlená platí!
 HROBAŘ: Úraz kominíka
 Jak se vám líbí zajímavě pojatej okruhák?
 KURIOZITY: Zedníkova ochrana svítidla zábranou
 HROBAŘ: Neprošlo to!
  HROBAŘ: Co je to vpravo a co vlevo?
 HROBAŘ: Stavební zámečníci jako akrobaté
 HROBAŘ: Oprávněné podezření
 HROBAŘ: Požár dřevěné rozvodnice v kravíně
 HROBAŘ: Nespoléhejte na svou paměť
 HROBAŘ: Úraz v tunelu
 HROBAŘ: Úraz v měnírně
 HROBAŘ: Hrdinství pod vlivem alkoholu
 Úspora na chráničích se nevyplácí!
 HROBAŘ: Školáci na chmelu
 HROBAŘ: Elektrický transportér
 Co vše je na této koncovce pohyblivého přívodu špatně?
 HROBAŘ: Zmařená svatba
 Jak zhodnotíte uložení vedení v této novostavbě v Rosicích?
 To, co Panthenol už určitě nezachrání
 Test připojené základní desky pc natvrdo k síti 230V
 HROBAŘ: Jistič jako vypínač
 Jak může dopadnout rybář za bouřky?
 HROBAŘ: Sekl do kabelu
 Je možné, že kogenerační jednotka přímo generuje vysoké napětí?
 HROBAŘ: Každý nemá stejné štěstí
 HROBAŘ: Smutné Vánoce
 HROBAŘ: Smrtelný úraz od telefonu
 Nemělo by být nepoužití proudového chrániče trestným činem?
 HROBAŘ: Nechtěl si zadat
 Co zavinilo smrt zkušeného vedoucího inženýra zkušebny?
 Myslíte si, že úraz napětím pouhých 42V není možný?
 Víte, jak může být osudová absence jednoho vodiče v zásuvce?
 Proč musel hostinský strhnout z postiženého hořící oblek?
 Je toto správně provedená neměřená část přípojky pro RD?
 Proč je dobré kontrolovat uzemnění spotřebičů?
 Proč není dobrý v pračce místo vody a prášku na praní technický benzín?
  HROBAŘ: Zákonitost série tří
 Jak si vysvětlit roztavené moduly jističů?
 HROBAŘ: Úraz v pivním sklepě
 HROBAŘ: Svítidlo na pracovním stroji
 HROBAŘ: Neopatrnost + zbrklost = dva úrazy
 HROBAŘ: Rosa v trávě a smrt děvčátka
 Jak byste klasifikovali antény a rozhlas umístěný na jímači hromosvodu?
 Jak nezvyklá prodlužka zachránila životy několika rodin ...
 Proč se lidi zabijou s telefonem ve vaně?
 Čtyři muži se schovali v bouřce pod strom, dopadli tragicky
 Jaké znáte elektrotechnické mýty?

Příbuzné diskuse a články z Kutil.elektrika.cz

Aktuální slova (1)Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!
+420 910 100 100
Stránka vytvořena za 0.061 sekund, 22 dotazů.