Jak splnit podmínky tarifu D26d?

(1/7) > >>

Roman Pavlík:
Jsme běžná čtyřčlenná rodina v rodinném domku, na elektrice vaříme (sklokeramická deska),  pro ohřev TUV a vytápění používáme plyn. Spotřebu elektrické energie máme tak 5-6 MWh/rok (čerpáme vodu ze studny a také máme automatickou závlahu zahrady)

Každý, kdo má tužku a papír vi, že tarif D02d je v tomto případě holý nesmysl a že je pro nás výhodny D26d. Ale jak jej získat?

Existuje nějaký malý akumulační spotřebič typu tenká elektrokamínka 230V, která bych mohl dodatečně instalovat v koupelně a zajistit tak tepelnou pohodu i přes léto, kdy se plynem netopí a zároveň tak splnit podmínky tarifu D26d? Anebo je opravdu nutné, abych si koupil elektrický boiler a začal s ním ohřívat TUV?

Pavel Horský:
Mám vážné obavy, že budete muset opravdu instalovat ten bojler.
Logicky- takto jako vy, by mohl zažádat vlastně každý, komu se nezdá jeho spotřeba a to by asi jak sám uznáte, nešlo.

Miroslav Minařík:
To: Roman Pavlík
Osobně si cením spotřebitelů, kteří si sednou s tužkou, papírem a uvažují nad správným rozhodnutím.  Zvlášťě pak mám rád ty, kteří dokáží v diskuzích specifikovat jasně svůj problém.

Prozradím jedno veřejné tajemství.
Pokud se v podmínkách dodavatele dočtete, že potřebujete pro sazbu D26xxx ty a ty spotřebiče, pak vězte, že energetiku moc nezajímá, zda tam ty spotřebiče jsou, hlavně, že se protáčí hodiny. Tedy máte zvýšený odběr a řádně za něj a stálý plat odvádíte příslušné částky.

Proč energetiku nezajímá skutečný stav spotřebičů namístě?
Dovolím si odpovědět nadsázkou. Protože by tímto požadavkem pouze zvýšila obraty nákladních dopravců, kteří by neustále převáželi nějaké akumulační kamna a podobné spotřebiče. Určitě by to bylo podezřelé, protože by se patrně jednalo o stále stejná výrobní čísla.

Oč tedy jde?
Pokud si zažádáte o tuto sazbu a přijdete (dnes už ne) na energetiku, jste dotázání na spotřebiče, které máte instalovány. Tento dotaz je častější než dotaz na celkový součet všech instalovaných příkonů.  Bohužel je to proto, že ne všem je tato terminologie srozumitelná ...

Zdá se vám to lehce zneužitelné?
Možná zprvu ano, ovšem pokud si vezmete onu tužku a papír a budete počítat stálý plat, cenu za kW v nízkém a vysokém tarifu, dojdete k rozhodnutí, které jste ochoten akceptovat. Pokud budete mít dvojsazbu, platíte vyšší stálý plat. Pokud máte zbytečně vyšší velikost hlavního jističe, opět mrháte penězi. Tedy pokud víte, kolik spotřebujete opravdu kW, pak se přibližujete optimálnímu rozhodnutí.

Pokud budete mít odborně instalované blokování, plombované hodiny a platby budou ve splatnosti u dodavatele, rozhodně nemusíte mít černé svědomí, že by dodavatel trpěl vaší energetickou rozvahou.

Závěr
Vaše platby nezávisí demagodicky na textu podmínek nebo na momentálním duševním rozpoložením telefonistky call centra. Platby závisí pouze na vaší deklaraci (prohlášení). Protože žijeme v právním státě, platí u nás presumce neviny. Pokud tedy vám telefonistka nebude věřit, nechť prokáže vaši nepravdu :-)
Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že do takových krajností to v dnešní době nezachází.

Roman Pavlík:
S panem Pavlem Horským si dovolím polemizovat.

Osobně se domnívám, že požadavek D26d (tedy mít instalován akumulační spotřebič) je holá pitomost. Mám v domě několik spotřebičů s relativně vysokým příkonem, které má smysl blokovat v době platnosti VT. Jsou to: čerpadlo automatické závlahy (3kW) a přečerpávací stanice, která žene vodu z pumpy do akumulační nádrže (1kW). V obou případech je mi zcela jedno, kdy přesně spotřebiče pojedou. Byl bych rád, aby to bylo někdy ráno a někdy večer nebo v noci.
Podle mého selského rozumu je to situace jako dělaná pro distributora el. energie. Vždyť to přesně tarifem D26d sleduje - mít možnost vypnout odběr jistého množství spotřebičů v případě VT a mít možnost je zapnout v době NT. Tak proč je proboha v energetickém rozhodnutí řeč o nějakém "akumulačním" spotřebiči bez udání jeho příkonu místo součtu příkonu spotřebičů provozovaných na NT?

Pokud tuto diskuzi sleduje někdo, kdo se mohl za odbornou veřejnost vyjádřit k návrhu energetického rozhodnutí ERU č.15/2005, tak nechť mi to vysvětlí anebo se chytne za nos.

Pro Miroslava Minaříka: Děkuji za "veřejné tajemství",  měl jsem za to, že to tak nějak je, i když paní na zákaznické lince  EON mi tvrdila, že vyšle technika, který si na místě instalaci akumulačního spotřebiče překontroluje a odveze si kopii revizní zprávy. Můj problém je navíc v tom, že při stavbě domu mi elektrikář nepoložil signalizační kabel mezi elektroměrem a rozvodnou krabicí. Hodlám to tedy vyřešit příjmačem HDO, což by snad šlo a nic tím neporušuji. Je to ale jistě pro technika E.ONu nestandardní a tudíž  v něm bude hlodat podezření, zda to není nějaká levárna.

Opravdu mi přijde poněkud potěmkinovské, že si musím koupit boiler a uměle vymyset, kam jej zapojím, abych mohl NT využívat pro spotřebiče, pro které jej potřebuji.  Zatím se mi jako nejlepší jeví koupit levňoučký malý boiler pod umyvadlo (cca 20l) a nainstalovat si jej v garáži. TVU pro dům tak budu ohřívat plynem, ale v garáži budu mít "řádně instalován elektrický akumulační spotřebič" a splním tak podmínky D26d do puntíku, nebo ne? Alternativa je koupit elektrický boiler a zapojit jej do okruhu topné vody pro venkovní bazén, ale to by se mi kamarádi ekologové asi dost smáli (postavil jsem nízkoenergetic ký dům a vodu v bazénu ohřívám výhradně slunečním kolektorem, protože cokoliv jiného považuji za zvrhlost). A teď bych si díky pitomým podmínkám D26d přihříval vodu v bazénu elektrikou (resp. měl bych zcela potěmkinovsky nainstalovaný boiler, protože hlava ani srdce by mi nedovolili jej zapnout

Zopakuji dotaz: Stačí podle Vašeho názoru na D26d malý 20 litrový boiler pod jedním umyvadlem v domě?

Miroslav Minařík:
To: Roman Pavlík
Pokud vyšle telefonistka technika k prověření instalovaných spotřebičů, dovedi si v jasných a pestrých barvách českého švejkovství představit např. žádost o soudní rozhodnutí k domovní prohlídce, natržené pozadí technika domácím pitbulím mazlíčkem, který nevěděl, že se technici nesmí kousat nebo dříve zmiňovaným potěmkinovým stěhováním spotřebičů.

Prosím však, berte tuto informaci jako můj osobní názor, který se sice z velké části opírá o veskrze kladné zkušenosti s brněnským E.ONem, však nelze nikdy jednoznačně tvrdit podle kterých subjektivních příčin se ten, který úředník rozhodne.

Navigace

[0] Index zpráv

[#] Další strana